Рішення
від 05.11.2012 по справі 3068-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05.11.2012Справа №5002-19/3068-2012

За позовом Судацької міської ради, АР Крим, м.Судак

до відповідача Приватного підприємства «СКВТ», АР Крим, м.Судак

про повернення земельної ділянки

Суддя Мокрушин В.І.

Представники:

Від позивача - Ніколаєнко К.М. - гол. спец. ю/к, дов. № 02.1-16/6 від 03.02.2012

Від відповідача - Філонов О.І. - представник, дов. б/н від 25.09.2012

Суть спору: позивач - Судацька міська рада Автономної Республіки Крим звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим із позовною заявою до відповідача - Приватного підприємства «СКВТ» про зобов'язання відповідача повернути позивачу у придатному для подальшого використання стані земельну ділянку, площею 0,0115 га, розташовану за адресою: АР Крим, м.Судак, вул.Леніна, в районі площі «Молодіжної» за актом її приймання - передачі в десятиденний строк з моменту набрання законної сили рішення суду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити. Усно пояснив, що строк дії договору оренди сплинув, рішення ради про продовження строку дії договору оренди не приймалось, а отже відсутні правові підстави для продовження користування спірною земельною ділянкою, у зв'язку з чим просить суд зобов'язати відповідача повернути позивачу земельну ділянку.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та просив суд у задоволенні позову відмовити, через необґрунтованість та безпідставність позовних вимог. Усно пояснив, що відповідач вважає договір оренди фактично продовженим, оскільки він користується спірною земельною ділянкою та вносить орендну плату за земельну ділянку.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням 4 сесії 24 скликання Судацької міської ради № 88/4 від 11.06.2002 «Про продовження строку оренди земельної ділянки для обслуговування павільйону - кафе по вул.Леніна в м.Судак (район площі «молодіжної») ПП «СКВТ» вирішено продовжити Малому приватному підприємству «СКВТ» строк оренди земельної ділянки строком на 5 років, розташованого в м.Судак, вул.Леніна, в районі площі Молодіжної загальною площею 0,0115 га, у тому числі по угіддям: для іншої комерційної діяльності УКВКЗ - 1.11.6 (будівництво та обслуговування тимчасового павільйону - кафе «Уют». Економіко - планувальна зона - Ж2-23 (а.с.16, Том 1).

27.09.2002 між Судацькою міською радою (Орендодавець) та Малим приватним підприємством «СКВТ» (Орендар) укладено договір оренди, відповідно до п.1.1 якого Судацька міська рада на підставі рішення 4 сесії 24 скликання № 88/4 від 11.06.2002 передає, а Мале приватне підприємство «СКВТ» приймає у короткострокову оренду земельну ділянку, площею 0,0115 га, у тому числі по угіддям: для іншої комерційної діяльності (УКВКЗ - 1.11.6) - 0,0115 га, згідно плану земельної ділянки, що додається (а.с.7-8, Том 1).

Земельна ділянка розташована в м.Судак, вул.Леніна, в районі площі Молодіжної загальною площею 0,0115 га, передається у короткострокову оренду для іншої комерційної діяльності (будівництво та обслуговування тимчасового павільйону - кафе «Уют» строком на 5 років (п.2.1 договору).

Відповідно до п.2.2.1 договору орендна плата за землю вноситься щомісячно з розрахунку 793,83 грн. на розрахунковий рахунок № 33211810900031 місцевого бюджету м.Судака УДК в АРК м.Сімферополя, МФО 824026, ОКПО 24041995, код податку - 13050200.

Згідно п.2.5 договору повернення земельної ділянки оформлюється актом у 10 денний строк з дня припинення права оренди земельної ділянки.

Строк дії договору оренди складає 5 років, тобто до 27.09.2007.

У зв'язку зі спливом строку дії договору оренди позивач повідомленням від 22.06.2012 звернувся до відповідача з проханням повернути спірну земельну ділянку, у зв'язку із закінченням строку дії договору оренди землі та відсутності правових підстав для продовження користування земельною ділянкою (а.с.11, Том 1).

Суд звертає увагу на те, що договір оренди земельної ділянки припинив свою дію, а продовження строку дії договору умовами договору не передбачено.

Управлінням архітектури та будівельної політики складено акт від 21.08.2012, яким встановлено, що відповідач продовжує використання спірної земельної ділянки після закінчення строку дії договору оренди та без правовстановлюючих документів на нього (а.с.14, Том 1).

Проте, відповідач безпідставно ухиляється від повернення спірної земельної ділянки, у зв'язку з чим позивач був змушений звернутись до суду із даним позовом про зобов'язання відповідача повернути позивачу у придатному для подальшого використання стані земельну ділянку, площею 0,0115 га, розташовану за адресою: АР Крим, м.Судак, вул.Леніна, в районі площі «Молодіжної» за актом її приймання - передачі в десятиденний строк з моменту набрання законної сили рішення суду.

Дослідивши обставини справи, наявні докази у їх сукупності, в порядку ст.43 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ч.1 ст.93 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Положеннями ст.123 Земельного кодексу України визначено порядок надання земельної ділянки у оренду.

Виходячи зі змісту ст.123, 124, 186 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за проектами відведення цих ділянок, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Відносини, пов'язані з орендою земельних ділянок, на яких розташовані цілісні майнові комплекси підприємств, установ і організацій державної або комунальної власності, а також заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим, та їх структурних підрозділів, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Приписи ст.12 Земельного кодексу України визначають повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ч.2 ст.4 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно ст.6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

У положеннях ст.24, 25 Закону України «Про оренду землі» обумовлені права та обов'язки Орендаря та Орендодавця.

Згідно ст.31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

У відповідності до ст.33 закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Згідно п.2.5 договору повернення земельної ділянки оформлюється актом у 10 денний строк з дня припинення права оренди земельної ділянки.

Строк дії договору оренди складає 5 років, тобто до 27.09.2007.

Суду не надано доказів того, що позивач мав після 27.09.2007 чи має намір на дату розгляду справи передати вказану земельну ділянку у оренду.

У зв'язку зі спливом строку дії договору оренди позивач повідомленням від 22.06.2012 звернувся до відповідача з проханням повернути спірну земельну ділянку, у зв'язку із закінченням строку дії договору оренди землі та відсутності правових підстав для продовження користування земельною ділянкою (а.с.11, Том 1).

Управлінням архітектури та будівельної політики складено акт від 21.08.2012, яким встановлено що відповідач продовжує використання спірної земельної ділянки після закінчення строку дії договору оренди та без правовстановлюючих документів на нього (а.с.14, Том 1).

Як зазначає відповідач він неодноразово звертався до позивача з вимогами про необхідність продовження строку дії договору оренди, проте до пролонгації договору оренди землі звернення відповідача не призвели (а.с.47-49, Том 1).

Листами позивач повідомляв відповідача, що у разі наявності бажання продовжити строк дії договору оренди необхідно представити раді перелік документів, для укладення додаткової угоди. Проте, такі дії відповідачем здійснені не були, документи непредставлені (а.с.50-52, Том 1).

Актом обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки від 26.10.2012, встановлено, що документи, посвідчуюючі право користування земельною ділянкою, не представлені (а.с.15, Том 2).

Відповідно до приписів п.2.16 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або в комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки. Водночас зобов'язання цього органу в судовому порядку укласти такий договір або ж продовжити дію договору за відсутності зазначеного рішення є неможливим, оскільки це порушувало б його передбачену Конституцією України виключну компетенцію.

Відповідно до приписів 2.17 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», який набрав чинності з 12.03.2011).

Суд звертає увагу на положення вказаної статті та зазначає, що відповідно до вказаної статті орендар повинен звернутися до орендодавця з відповідною заявою не пізніше, ніж за місяць до спливу строку договору оренди.

Таким чином приписи п.2.16 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 прямо вказують на те, що для продовження дії договору оренди землі необхідна наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач звертався до позивача з листом про намір продовжити строк дії договору оренди, проте такі дії були ним вчинені вже після спливу строку дії договору оренди.

Крім того, позивач неодноразово на звернення відповідача повідомляв про необхідність надання витребуємих документів для розгляду питання про продовження строку дії договору оренди, проте відповідач витребувані Судацькою міською радою документи не представив.

Доводи відповідача щодо користування спірною земельною ділянкою після закінчення дії договору оренди суд до уваги не приймає, оскільки відповідач в порушення ст.33 Закону України «Про оренди землі» зволікав у наданні витребуваних документів радою та на протязі тривалого часу не представляв позивачу документи необхідні для продовження строку дії договору оренди землі.

Доводи відповідача щодо внесення орендної плати за користування спірної земельною ділянкою суд до уваги також не приймає, оскільки внесення плати за користування земельною ділянкою не є належною правовою підставою, яка б свідчила про законність використання земельної ділянки.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних у повному обсязі.

Згідно ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Проте доказів, які б спростовували доводи позивача відповідачем суду не надано, що відповідно до положень ст.33,34 Господарського процесуального кодексу України є його обов'язком.

Судові витрати по сплаті судового збору судом покладаються на відповідача у повному обсязі в порядку ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повне рішення складено 09.11.2012.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.33-34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

· Позов задовольнити у повному обсязі.

· Зобов'язати Приватне підприємство «СКВТ» повернути Судацькій міській раді у придатному для подальшого використання стані земельну ділянку, площею 0,0115 га, розташовану за адресою: АР Крим, м.Судак, вул.Леніна, в районі площі «Молодіжної» за актом її приймання - передачі в десятиденний строк з моменту набрання законної сили рішенням суду.

· Стягнути з Приватного підприємства «СКВТ» на користь Судацької міської ради судовий збір у сумі 1073,00 грн.

· Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.

Суддя В.І. Мокрушин

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення05.11.2012
Оприлюднено14.11.2012
Номер документу27408941
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —3068-2012

Рішення від 05.11.2012

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

В.І. Мокрушин

Ухвала від 11.09.2012

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

В.І. Мокрушин

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні