Рішення
від 08.11.2012 по справі 3/62/5022-779/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" листопада 2012 р.Справа № 3/62/5022-779/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Турецького І.М.

Розглянув справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, в особі Підгаєцького району електричних мереж вул. Шевченка, 50А м. Підгайці Тернопільська область (код ЄДРПОУ 00130725)

до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Підгаєцький маслосирзавод "Коропець" , вул. Міцкевича, 16, м.Підгайці, Тернопільська область (код ЄДРПОУ 21130327)

про cтягнення заборгованості

за участю представників сторін від:

позивача: Тракало Я.Р. -юрисконсульт Підгаєцького РЕМ , представник за довіреністю №5130/25 від 27.12.2011р.

відповідача: не з"явився

Суть справи:

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Підгаєцького району електричних мереж звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача - Відкритого акціонерного товариства "Підгаєцький маслосирзавод "Коропець" про стягнення заборгованості в сумі 4578 грн. 42 коп., з них: 3993 грн. 66 коп. борг за спожиту електроенергію, 320 грн. 52 коп. пеня, 36 грн. 91 коп. інфляційні нарахування, 227 грн. 33 коп. борг за перетікання реактивної електроенергії.

Судовий збір позивач просить покласти на відповідача.

Відповідач своїм конституційним правом на захист не скористався. Явку у призначені судові засідання свого представника не забезпечив, письмового відзиву на позовну заяву суду не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення (знаходяться в матеріалах справи) та в порядку передбаченому статтями 64, 77 ГПК України, пунктом 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. №75 та пунктом 19 Інформаційного листа Вищого господарського суду України "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" від 13.08.2008 р. № 01-8/482 .

Процесуальні документи надсилались відповідачу на адресу, що вказана у позовній заяві вул. Міцкевича, 16, м.Підгайці, Тернопільська область , що також відповідає адресі, що значиться у спеціальному витязі з ЄДР України.

Згідно з п. 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції " від 26.12.2011 р. № 18, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи зазначені обставини, беручи до уваги, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою, брати участь у судовому засіданні є правом сторони, передбаченим статтею 22 ГПК України, доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, суд розглядає спір без участі представника відповідача за наявними в справі матеріалами, відповідно до статті 75 ГПК України.

В розпочатому судовому засіданні представнику позивача роз'яснено його процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу, в порядку статті 81-1 ГПК України, не здійснюється із-за відсутності відповідного клопотання сторін.

У відповідності до статті 77 ГПК України, розгляд справи №3/62/5022-779/2012 відкладався на 18 жовтня 2012 року на 10:50 год. , на 01 листопада 2012 року на 10:50 год. , на 08 листопада 2012 року на 11:50 год., про що свідчать ухвали суду відповідно від 04.10.2012р. , від 18.10.2012р. та від 01.11.2012р.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, суд встановив наступне:

10 квітня 2011 року Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Підгаєцького РЕМ (як, Постачальник) та Відкрите акціонерне товариство "Підгаєцький маслосирзавод" "Коропець" (як, Споживач) уклали між собою договір про постачання електричної енергії за №31/002, згідно якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з дозволеною потужністю 166 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Точка продажу електричної енергії встановлюється на межі балансової належності, згідно додатку №5. Приєднана потужність у точці підключення становить 166 кВт. (п.1.1. Договору) .

Відповідно до п.п. 2.2.1., 2.2.2. п.2.2. та п.п. 2.3.1, 2.3.2., 2.3.3., 2.3.4. п.2.3. даного Договору, Постачальник зобов'язується виконувати умови цього Договору; постачати Споживачу електроенергію, як різновид товару: в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього Договору (додаток №1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу"); згідно з категорією струмоприймачів Споживача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання , визначених додатком №5 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін"; із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами, в свою чергу Споживач зобов'язується виконувати умови цього Договору; дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки : дотримуватись режиму споживання потужності згідно повідомлень РЕМ; оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків №2 "Порядок розрахунків " та №7 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" ; здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника та електроустановками Споживача згідно з додатком №6 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії".

Пунктом 9.4. Договору, передбачено, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2012р.

Як встановлено у п.1, п.2, п.7 додатку №2 "Порядок розрахунків" до договору про постачання електричної енергії від 10.04.2011р. №31/002, Споживач зобов"язується своєчасно проводити розрахунки за спожиту електричну енергію за діючими тарифами у відповідності з чинним законодавством та даним Договором; розрахунковим вважається період з 15 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Перший день після закінчення розрахункового періоду є днем отримання рахунку на оплату . Розрахунки за електричну енергію проводяться Споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника електричної енергії. За дату здійснення платежу приймається дата поступлення коштів на рахунок Постачальника або дата внесення Споживачем готівки в касу Постачальника; щомісяця , в перший день після закінчення розрахункового періоду Споживач зобов"язується направляти представника до Постачальника електричної енергії для надання Акту про використану електричну енергію (за попередній розрахунковий період) та отримання рахунку на оплату вартості фактично спожитої електричної енергії. Рахунок оплачується Споживачем протягом 5 операційних днів від дня його отримання.

П.18 додатку №6 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії" до договору про постачання електричної енергії від 10.04.2011р. за №31/002 сторони домовились , що за підсумками розрахункового періоду Споживач отримує від Постачальника електричної енергії рахунок на оплату за перетікання реактивної електроенергії проводить оплату у порядку, обумовленому в додатку №2. Кошти оплати за перетікання реактивної електричної енергії перераховуються Споживачем на поточний рахунок ЕО протягом 5 днів від дня отримання розрахункових документів.

На виконання умов договору позивач здійснив поставку , а відповідач отримав електричну енергію , що підтверджується рахунками за активну енергію за листопада 2011р. та за грудень 2011 р. , а також актами про використану електричну енергію за листопад 2011 року та за грудень 2011 року .

Як стверджує позивач та вбачається з матеріалів справи , в порушення умов договору, відповідачем не виконано своїх зобов'язань та не проведено повного розрахунку у строки та в порядку, визначеному умовами договору, внаслідок чого станом на час звернення з позовом до суду сума заборгованості за спожиту електричну енергію склала 3993 грн. 66 коп. , що підтверджується долученим розрахунком позивача .

Крім того , у відповідності до умов договору позивачем виставлялися рахунки на оплату за перетікання реактивної електричної енергії за листопад 2011 року та за грудень 2011 року (знаходяться в матеріалах справи) , в свою чергу відповідач зобов"язаний був оплатити вказані рахунки .

Однак, відповідач оплати у встановлений термін не здійснив , у зв"язку з чим на момент розгляду справи в суді заборгованість за перетікання реактивної електричної енергії становить 227 грн. 33 коп.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України, а саме цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що непередбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

У відповідності до статті 509 Цивільного кодексу України, статті 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько -господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до положень статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В силу статті 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та відповідачем виникло зобов'язання постачання (купівлі -продажу) електроенергії, згідно якого, в силу статей 712, 714 Цивільного кодексу України, одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві) енергетичні ресурси, передбачені договором, а споживач зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, при цьому кожна сторона має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно статті 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Частиною 1 статті 275 Господарського кодексу України, визначено, що за договором енергопостачання, енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

У відповідності до частин 6 статті 276 Господарського кодексу України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.

Відповідно до частини 1 статті 277 Господарського кодексу України, абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику", визначено, що правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, порушення Правил користування електричною енергією.

Правилами користування електричною енергією, затвердженими Постановою Національної комісії питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року №28 (з подальшими змінами і доповненнями) регулюються взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Згідно п. 5.1. Правил користування електричною енергією від 31 липня 1996 року № 28, договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.

Крім того, позивачем направлялася відповідачу претензія №206 від 13.07.2012р. про неналежне виконання умов договору, що підтверджується фіскальним чеком № 9494 від 13.07.2012р., яка залишена без відповідного реагування.

Оцінивши наявні матеріали в їх сукупності, господарський суд Тернопільської області прийшов до переконання, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 3993 грн. 66 коп. боргу за спожиту електроенергію та 227 грн. 33 коп. боргу за перетікання реактивної електроенергії , документально обґрунтовані і підлягають задоволенню.

П.п. 4.2.1. п.4.2. Договору про постачання електричної енергії , передбачена відповідальність Споживача , за внесення платежів , передбачених пунктами 2.3.3. - 2.3.4. цього Договору , з порушенням термінів , визначених додатками №2 "Порядок розрахунків " та №6 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії" Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі 0,2% за кожний день прострочення платежу , враховуючи день фактичної оплати .

П.12 додатку №2 "Порядок розрахунків" до договору про постачання електричної енергії від 10.04.2011р. №31/002 встановлено , що у разі несвоєчасної оплати обумовлених Договором платежів Постачальник електричної енергії проводить Споживачу нарахування пені у розмірі 0,2% розміру платежу за кожен день прострочення платежу , враховуючи день фактичної оплати.

За несвоєчасну оплату за надані послуги , позивач нарахував відповідачу пеню у розмірі 320 грн. 52 коп., яка на день розгляду справи позивачу не сплачена .

Статтями 549, 550 Цивільного кодексу України, передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до статей 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Згідно частини 1 статті 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Статтями 230, 231, 232 ГК України, передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором. Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Статтями 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачає, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Розрахунок пені здійснений позивачем із дотриманням вимог статті 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та за період, що не суперечить пункту 6 статті 232 Господарського кодексу України.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача пені у розмірі 320 грн. 52 коп. , документально обґрунтовані та підлягають до задоволення.

П.12 додатку №2 "Порядок розрахунків" до договору про постачання електричної енергії від 10.04.2011р. №31/002 визначено , що сума боргу сплачується з врахуванням встановленого індексу інфляції за час прострочення .

А тому, в результаті несвоєчасної оплати за надані послуги, в порядку статті 625 ЦК України, позивач нарахував відповідачу суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення у розмірі 36 грн. 91 коп. , що на день розгляду справи позивачу не сплачені.

Стаття 625 ЦК України передбачає, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.

З огляду на наведене, позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення у розмірі 36 грн. 91 коп., документально обґрунтовані і підлягають до задоволення.

В силу вимог статей 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

У відповідності до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 32, 33, 44, 49, 81-1, 82, 84, 85 ГПК України, статтями 11, 509, 525, 526, 530, 549, 550, 610, 611, 625, 629, 712, 714 Цивільного кодексу України, статтями 173, 193, 216, 230, 231, 275, 276, 277 ГК України, Законом України "Про електроенергетику", Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996р., господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Підгаєцький маслосирзавод "Коропець" , вул. Міцкевича, 16, м.Підгайці, Тернопільська область (код ЄДРПОУ 21130327) в користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль в особі Підгаєцького району електричних мереж вул. Шевченка, 50А м. Підгайці Тернопільська область на поточний рахунок із спеціальним режимом використання 26033332101449 в філії - Тернопільське обласне управління ВАТ " Ощадбанк " , МФО 338545 , код 24632064 - 3993 грн. 66 коп. боргу за спожиту електроенергію.

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Підгаєцький маслосирзавод "Коропець" , вул. Міцкевича, 16, м.Підгайці, Тернопільська область (код ЄДРПОУ 21130327) в користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль в особі Підгаєцького району електричних мереж вул. Шевченка, 50А м. Підгайці Тернопільська область на рахунок 26007060042707 в Тернопільській філії ПриватБанку , МФО 338783, код 24632064 -320 грн. 52 коп. пені, 36 грн. 91 коп. інфляційних нарахувань, 227 грн. 33 коп. боргу за перетікання реактивної електроенергії.

4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Підгаєцький маслосирзавод "Коропець" , вул. Міцкевича, 16, м.Підгайці, Тернопільська область (код ЄДРПОУ 21130327) в користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль в особі Підгаєцького району електричних мереж вул. Шевченка, 50А м. Підгайці Тернопільська область на п/р 260053000146 в ТОУ ВАТ "Ощадбанк" м. Тернопіль , МФО 338545, код 00130725 - 1 609 грн. 50 коп. в повернення витрат по сплаті судового збору.

5. Накази видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

6. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, "12" листопада 2012 року, через місцевий господарський суд.

7. Рішення направити сторонам у справі .

Суддя І.М. Турецький

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення08.11.2012
Оприлюднено14.11.2012
Номер документу27409819
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —3/62/5022-779/2012

Судовий наказ від 23.11.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

Судовий наказ від 23.11.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

Судовий наказ від 23.11.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

Ухвала від 18.10.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

Ухвала від 05.11.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

Ухвала від 25.09.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

Ухвала від 04.10.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

Рішення від 08.11.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні