Рішення
від 09.10.2012 по справі 1317/1699/2012
РАДЕХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 1317/1699/2012

Провадження № 2/1317/430/2012

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.10.2012 м.Радехів

Радехівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого-судді Семенишин О.З.

секретаря судового засідання Табен Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Радехів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лопатинської селищної ради Радехівського району, третя особа Державний реєстратор Радехівської районної державної адміністрації про визнання права власності в порядку спадкування,-

встановив:

14 вересня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Лопатинської селищної ради Радехівського району, третьої особи Державного реєстратора Радехівської районної державної адміністрації про визнання права власності в порядку спадкування.

Обгрунтовуючи свої позовні вимоги зазначав, що після смерті його батька - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 відкрилась спадщина за заповітом на багатопрофільне селянське (фермерське) господарство „Артеміда" (далі СФГ»Артеміда), засновником і головою якого був його батько, а він був членом господарства. В даний час він являється єдиним спадкоємець по заповіту у зв»язку з чим звернувся до нотаріуса Радехівської нотаріальної контори ОСОБА_4 із заявою про прийняття спадщини. Однак йому у видачі свідоцтва про право на спадщину відмовлено, мотивуючи відмову тим, що діючим законодавством не передбачений порядок реєстрації підприємств-юридичної особи як об"єкта нерухомості з посиланням на норми Закону України „Про фермерське господарство", відповідно ч.1 ст.23 якого „успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону",фермерське господарство повинно успадковуватися як цілісний майновий комплекс. Фермерське господарство пройшло державну реєстрацію як суб"єкт підприємницької діяльності-юридична особа, але не зареєстроване як об"єкт цивільно-правових відносин і відповідно не має правоустановлюючого документа як об"єкт нерухомості. Відсутність свідоцтва про право на спадщину для нього як єдиного члена господарства є перешкодою для подальшого внесення змін в установчі документи, пов"язані із зміною засновника та унеможливлює подальшу перереєстрацію фермерського господарства. СФГ „Артеміда" створене ОСОБА_2 і зареєстроване 01.03.2000 року Радехівською районною державною адміністрацією на підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою ЛВ № 244, виданого Радехівською районною радою 28.02.2000 року. Відповідно до Статуту СФГ „Артеміда" та довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серія АБ № 259954 від 07.05.2010 року позивач є членом вказаного господарства і одночасно його керівником. З моменту смерті батька я фактично вступив у володіння спадщиною, оскільки від прийняття спадщини не відмовився та продовжує займатися всіма справами, пов"язаними із статутною діяльністю підприємства, тому просив постановити рішення про задоволення позовних вимог.

У судове засідання позивач не з»явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити (а.с.47).

Представник відповідача - голова Лопатинської селищної ради Бокліт А.Р. у судове засідання не з'явився, подав суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи здійснювати без його участі, позовні вимоги визнає (а.с.46).

Представник третьої особи - Державний реєстратор Радехівської районної державної адміністрації в судове засідання не з»явився, причини неявки суду не повідомив, хоч належним чином був повідомлений про розгляд справи (а.с.30).

Із врахуванням наведеного, на підставі п.3 ч.1 ст.169, ч.4 ст.174 та ч.2 ст.197 ЦПК України, розгляд справи проведено без участі сторін та на підставі представлених суду доказів.

Відповідно до положень ст.11 та ст.60 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема Статуту багатопрофільного селянського (фермерського) господарства „Артеміда", ОСОБА_2 - батько позивача був його засновником і головою, а позивач членом господарства (а.с.11).

СФГ„Артеміда" створене ОСОБА_2 і зареєстроване 01 березня 2000 року Радехівською районною державною адміністрацією на підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою ЛВ №244, виданого Радехівською районною радою 28 лютого 2000 року(а.с.10-16)..

28.04.2010 року СФГ «Артеміда» видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 №465418 (а.с.8).

16 грудня 2010 року ОСОБА_2 склав заповіт, який посвідчений секретарем виконкому Лопатинської селищної ради Львівської області, зареєстрований в реєстрі за №132 та заповів все своє майно, що буде належати йому в день смерті за законом, сину ОСОБА_1 (а.с.6).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер (а.с.6).

Відповідно до ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Одностороннім правочином є дія однієї сторони, яка може бути представлена однією або кількома особами. Односторонній правочин може створювати обов'язки для інших осіб лише у випадках, встановлених законом, або за домовленістю з цими особами. До правовідносин, які виникли з односторонніх правочинів, застосовуються загальні положення про зобов'язання та про договори, якщо це не суперечить актам цивільного законодавства або суті одностороннього правочину.

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За правилами ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Статтею 1233 ЦК України визначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

У відповідності до статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, а до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 1241 ЦК України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Як вбачається із спадкової справи, 9.06.2011 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до приватного нотаріусу Радехівського районного нотаріального округу ОСОБА_4 про прийняття спадщини, в якій вказав, що на обов»язкову частку у спадщині претендує дружина померлого - ОСОБА_5 (а.с.32).

9.06.2011 року ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, подала нотаріусу заяву про відмову від обов»язкової частки у спадщині (а.с.35).

Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України „Про фермерське господарство"ФСГ «Артеміда» має успадковуватися як цілісний майновий комплекс. До складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити в томі числі „право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (зокрема, на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу". У власності ФСГ «Артеміда» перебуває окреме нерухоме майно - земельна ділянка для ведення селянського ( фермерського) господарства площею 4,8502 гектарів, що належала померлому ОСОБА_2 на праві постійного користування землею, що підтверджується Державним актом ЛВ №244 від 28.02.2000 року, яка знаходиться в користуванні господарства (а.с.17).

ФСГ «Артеміда» пройшло державну реєстрацію як суб"єкт підприємницької діяльності-юридична особа, але не зареєстроване як об"єкт цивільно-правових відносин і відповідно не має правоустановлюючого документа як об"єкт нерухомості (цілісний майновий комплекс).

За правилами ч.3 ст.191 ЦК України підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.

Відповідно до Статуту СФГ „Артеміда" та довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серія АБ № 259954 від 07.05.2010 року ОСОБА_1 є членом вказаного господарства і одночасно його керівником (а.с.9).

З моменту смерті ОСОБА_2 - ОСОБА_1 фактично вступив у володіння спадщиною, оскільки від прийняття спадщини не відмовився та продовжує займатися всіма справами, пов"язаними із статутною діяльністю підприємства, а відсутність свідоцтва про право на спадщину для є перешкодою для подальшого внесення змін в установчі документи, пов"язані із зміною засновника та унеможливлює подальшу перереєстрацію фермерського господарства.

Частиною 5 ст.1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини, воно належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.3 ЦПК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Пуктом 1 ч.2 ст.16 ЦК України передбачено, що одним із способів захисту цивільних прав є визнання права.

Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред"явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а відтак підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.10,11,60,209,212-215 ЦПК України, суд, -

вирішив:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) право власності на багатопрофільне селянське (фермерське) господарство „Артеміда", ідентифікаційний код юридичної особи - 30690089, юридична адреса: Львівська область, Радехівський район, селище Лопатин, вулиця Нова, будинок 7 (сім), у порядку спадкування, після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Львівської області через Радехівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя О. З. Семенишин

СудРадехівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення09.10.2012
Оприлюднено28.11.2012
Номер документу27466146
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —1317/1699/2012

Рішення від 09.10.2012

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Рішення від 09.10.2012

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Ухвала від 17.09.2012

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні