cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12.11.12 р. Справа № 5006/10/32/2012
Господарський суд Донецької області у складі:
головуючий - суддя Харакоз К.С.,
при помічнику судді (секретарі судового засідання) Дубовик А.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради, м. Слов'янськ Донецької області,
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГСПЕЦСНАБ», м. Слов'янськ Донецької області,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк,
про відшкодування збитків, заподіяних внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, -
За участю:
прокурор Лисенко С.І. за посвідченням;
представник позивача не з'явився;
представник відповідача не з'явився;
представник третьої особи Висоцький О.О. за довіреністю
СУТЬ СПОРУ:
Краматорський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради, м. Слов'янськ Донецької області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГСПЕЦСНАБ», м. Слов'янськ Донецької області, про відшкодування збитків, заподіяних внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що відповідач самовільно використовує земельну ділянку під розміщення будівельних матеріалів, металевих конструкцій загальною площею 186 кв.м. без оформлення правовстановлюючих документів на землю та їх державної реєстрації, що є порушенням вимог ст.ст.116, 125 Земельного кодексу України.
Прокурор просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГСПЕЦСНАБ» збитки, заподіяні державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в розмірі 519,19 гривень на користь Слов'янської міської ради.
Ухвалою суду від 04.10.2012 року було залучено до участі у розгляді справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державну екологічну інспекцію в Донецькій області, м. Донецьк.
Прокурор в судове засідання з'явився, заявлені позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник позивача Слов'янської міської ради в судове засідання не з'явився, до суду надійшла заява позивача про розгляд справи без його представника. Відповідно до поданих письмових пояснень Слов'янської міської ради позивач заявлені прокурором позовні вимоги визнає та просить суд позов задовольнити.
Представник третьої особи Державної екологічної інспекції в Донецькій області в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надав, представника не направив, своїм правом на участь у судовому засіданні не скористався. Розгляд справи неодноразово відкладався з зв'язку з неявкою представника відповідача. Повідомлявся про судовий розгляд належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвали суду за адресою, визначеною у якості його місцезнаходження за матеріалами справи та відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами справи в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представника третьої особи, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Північному регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було проведено позапланову перевірку щодо дотримання відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГСПЕЦСНАБ» вимог природоохоронного законодавства України, результати якої оформлено Актом №15/1-52 перевірки виконання природоохоронного законодавства від 06.10.2011 року (а.с.7-8).
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що на земельній ділянці, яка є зеленою зоною, в неналежному місці розміщені будівельні матеріали, металеві конструкції, на площі 31,0м. х 6,0м.
За даним фактом було видано Припис на усунення виявлених порушень, з яким було ознайомлено директора відповідача 20.10.2011 року (а.с.9).
Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Північному регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затвердженої Постановою Кабінету міністрів України від 25.07.1997 року №963, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, відповідно до якого загальна сума збитків складає 519,79 гривень (а.с.10).
Господарський суд вважає вимоги прокурора обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища, здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.
Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Таким чином, відповідачем порушені вимоги Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Земельного кодексу України, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 06.10.2011 року. В діях відповідача вбачається самовільне зайняття ним земельної ділянки площею 186 кв.м., правові підстави для використання даної земельної ділянки у ТОВ «ТОРГСПЕЦСНАБ» відсутні.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затвердженої Постановою Кабінету міністрів України від 25.07.1997 року №963, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, відповідно до якого загальна сума збитків складає 519,79 гривень.
Сума збитків в розмірі 519,79 гривень не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена прокурором до стягнення.
Згідно з п. «б» ч. 2 ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством утворюється фонд охорони навколишнього природного середовища.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а сума збитків у розмірі 519,79 гривень підлягає стягненню з відповідача до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Слов'янської міської ради.
Оскільки законом прокурора звільнено від сплати судового збору, судові витрати згідно з ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд стягує з відповідача на користь держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 40, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 116 Земельного кодексу України, ст. 1 закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст.ст. 1, 2, 22, 33, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради, м. Слов'янськ Донецької області, до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГСПЕЦСНАБ», м. Слов'янськ Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк, про відшкодування збитків, заподіяних внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГСПЕЦСНАБ» (84121, Донецьк обл., м. Слов'янськ, вул. Г. Батюка, 48/100, ЄДРПОУ 24642565) на користь Слов'янської міської ради збитки, заподіяні внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, у розмірі 519 (п'ятсот дев'ятнадцять) гривень 19 копійок на рахунок спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища Слов'янської міської ради: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Жовтневої Революції, 2; р/р 33116331700075 у м. Слов'янську банк ГУДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016, код платежу 24062100.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГСПЕЦСНАБ» (84121, Донецьк обл., м. Слов'янськ, вул. Г. Батюка, 48/100, ЄДРПОУ 24642565) на користь держави судовий збір у розмірі 1609 (одна тисяча шістсот дев'ять) гривень 50 копійок.
В судовому засіданні оголошено повний текст рішення. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Харакоз К.С.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2012 |
Оприлюднено | 19.11.2012 |
Номер документу | 27478816 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Харакоз К.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні