cpg1251
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2012 року м. Київ К/9991/53577/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2011 року у справі за позовом Закритого акціонерного товариства "Спецбуд "Донкоксохімбуд" до Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання дій протиправними, -
в с т а н о в и л а:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2011 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2011 року рішення суду першої інстанції скасовано, ухвалено нову постанову про задоволення позовних вимог. Визнано протиправним розпорядження Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25.03.2011 року № 3-ДО-В про відмову у зупиненні обігу акцій Закритого акціонерного товариства «Спецбуд «Донкоксоохімбуд». Скасовано розпорядження Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25.03.2011 року № 3-ДО-В про відмову у зупиненні обігу акцій Закритого акціонерного товариства «Спецбуд «Донкоксоохімбуд». Зобов'язано Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку розглянути заяву Закритого акціонерного товариства «Спецбуд «Донкоксоохімбуд»про зупинення обігу акцій від 04.03.2011 року згідно з діючим законодавством.
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга, в якій Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ставить питання про скасування постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2011 року та залишення в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду апеляційної інстанції залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Закрите акціонерне товариство «Спецбуд «Донкоксохімбуд»зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Авдіївської міської ради Донецької області, ідентифікаційний код 03380813, первинна реєстрація 11.11.1993р., остання реєстрація 24.10.2005р.
28.02.2011р. відповідно до протоколу № 1/11 загальних зборів акціонерів ЗАТ «Спецбуд «Донкоксохібуд»вирішено затвердити новий порядок обміну акцій підприємства. Складено план перетворення ЗАТ «Спецбуд «Донкоксохімбуд», а саме про припинення ЗАТ «Спецбуд «Донкоксохімбуд»шляхом перетворення в товариство з додатковою відповідальністю «Спецбуд «Донкоксохімбуд»,.
04.03.2011 р. позивач, відповідно до Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, звернувся з заявою №1/03-11 до відповідача про зупинення обігу акцій підприємства.
За результатами розгляду заяви про зупинення обігу акцій від 04.03.2011 року та доданих до неї документів уповноваженою особою Комісії - начальником Донецького територіального управління Комісії прийнято розпорядження №3-ДО-В про відмову ЗАТ «Спецбуд «Донкоксохімбуд»в зупиненні обігу акцій.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, № 3-ДО-В від 25.03.2011 року, відповідачем було відмовлено ЗАТ «Спецбуд «Донкоксохімбуд»в зупинені обігу акцій на підставі п.8 розділу 1 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, яке затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року N 222 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2005 року N 398 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.03.1999 року за №180\3473 (далі Порядок) з врахуванням того, що було встановлено відповідачем, що в наданих товариством документах, розмір статутного капіталу на дату прийняття рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації не буде дорівнювати розміру статутного капіталу товариства, що створене шляхом реорганізації (на дату їх державної реєстрації), чим порушено вимоги п.6 розділу 1 Порядку.
Згідно зі ст.113 Цивільного кодексу України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства.
Статтею 152 Цивільного кодексу України встановлено, що акціонерним товариством є господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Відповідно до ст.108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Відповідно до положень п.1 розділу 1 Порядку зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій здійснюються уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або її територіальних органів відповідно до цього Порядку.
Згідно пункту 3 розділу 1 Порядку, припинення діяльності акціонерного товариства шляхом його ліквідації або реорганізації здійснюється на підставі рішення вищого органу товариства або суду.
Відповідно до п.8 вказаного розділу Порядку, відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій складається у разі: невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства; порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства; виявлення на дату подання документів порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про припинення діяльності акціонерного товариства.
Зазначений перелік є вичерпним.
Абзацом 2 вказаного пункту 8 встановлено, що інші причини не можуть бути підставами для відмови у зупинення обігу акцій.
Судом апеляційної інстанції зроблено обґрунтований висновок, що причина відмови у зупинення обігу акцій, яка була зазначена відповідачем у спірному розпорядженні, а саме те, що статутний капітал ЗАТ «Спецбуд «Донкоксохімбуд»не відповідає розміру статутного капіталу ТДВ «Спецбуд «Донкоксохімбуд», яке буде створено внаслідок реорганізації, не є законодавчо визначеною підставою у відмові задоволені заяви про зупинення обігу акцій. Невідповідність розміру статутного капіталу товариства, яке тільки планується бути створеним, не є підставою для відмови у зупинені обігу акцій.
Згідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Крім того, як вірно зазначено судом апеляційної інстанції, відповідач не довів та не надав докази щодо правомірності прийнятого ним розпорядження №3-ДО-В від 25.03.2011 року про відмову у зупинення обігу акцій.
Пункт 6 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій визначає, що розмір статутного фонду товариства на дату прийняття рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації повинен дорівнюватися сумі розмірів статутних фондів усіх товариств, що створені шляхом реорганізації.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220№, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відхилити, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2012 |
Оприлюднено | 19.11.2012 |
Номер документу | 27479827 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Харченко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні