ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14.11.12 Справа № 19/5014/2600/2012
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянувши матеріали за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю „Поліграфічний центр „Максим", м.Луганськ
до Приватного акціонерного товариства Аграрно-переробного підприємства „Редан"Донецької областіоргівельний дім "Техмаш", смт.Новоайдар Луганської області
про стягнення 50156 грн. 89 коп.
в присутності представників сторін:
від позивача -Поболєлов М.О., представник за довіреністю № б/н від 24.10.2012;
від відповідача -представник не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача суми боргу 13594 грн. 40 коп., пені у розмірі 36179 грн. 07 коп. та штрафу у розмірі 383 грн. 42 грн. за договором про виготовлення поліграфічної продукції № б/н від 01.01.2009.
02.11.2012 представник позивача надав додаткові документи на виконання вимог ухвали суду від 24.10.2012, згідно яких зазначив, що датою укладення договору про виготовлення поліграфічної продукції між ним та відповідачем є 01.01.2009 та надав розрахунок пені з урахуванням ст.3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" згідно до якого розмір пені за період з 01.01.2012 по 02.11.2012 складає 1005,43 грн.
В судовому засіданні 14.11.2012 позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 9350000529471. Причини неявки відповідач суду не повідомив.
До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, станом на час розгляду справи.
Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, а ненадання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.
Відповідач позов не оспорив, доказів перерахування заборгованості не надав.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, який прибув у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю „Поліграфічний центр „Максим" (виконавець, позивач) та Закритим акціонерним товариством аграрно-переробним підприємством „Редан" (на даний час Приватне акціонерне товариство аграрно-переробне підприємство „Редан") (замовник, відповідач) 01.01.2009 був укладений договір про виготовлення поліграфічної продукції, за умовами якого виконавець зобов"язується виготовити поліграфічну продукцію у відповідності з договором, а замовник зобов"язується оплатити та прийняти її за накладною у відповідності з умовами договору (п.1.1 договору).
Як вбачається з п.6.1 договору, договір вступає в силу з дня його підписання сторонами та діє до 31.12.2010, а в частині виконання грошових зобов"язань -до їх повного виконання.
Якщо по закінченню строку дії договору ні одна зі сторін не буде вимагати його припинення, то договір вважається пролонгованим (переукладеним) на той же строк та на тих же умовах.
Відповідно до п.2.1 договору його загальна сума складає 500000,00 грн. Загальна сума договору може змінюватись у відповідності з поданими замовником заявками на виготовлення поліграфічної продукції.
Ціна за одиницю продукції визначається специфікацією (по формі узгодженій додатком № 1 до договору або іншій формі, яка дозволяє однозначно описати параметри необхідної продукції).
На виконання умов договору позивач виготовив та поставив відповідачу продукцію на загальну суму 21432,30 грн., що підтверджується видатковими накладними (а.с.11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37, 39, 41, 43, 45).
В п.2.2 договору сторони дійшли згоди, що за виготовлену за договором продукцію замовник сплачує виконавцю грошові кошти згідно п.2.1 договору або зазначену в рахунку на конкретну партію поліграфічної продукції в наступні строки: 0% передплата, 100% оплата протягом 14 календарних днів з моменту отримання готової продукції.
Відповідач, в свою чергу, виготовлену продукцію отримав згідно довіреностей (а.с.10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44), але здійснив оплату отриманої продукції лише частково у розмірі 7837,90 грн., що підтверджується виписками з рахунку позивача (а.с.46-51).
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Порушенням зобов'язання, у відповідності до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто -неналежне виконання.
Відповідно до ст.612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений до говором або законом.
Згідно з п.3 ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Стаття 216 Господарського кодексу України передбачає відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим кодексом, іншими законами і договором.
В силу ст.230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ч.1 ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Частиною 1 ст.549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Частинами 2 та 3 вказаної статті визначено, що штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, а пенею є неустойка, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п.5.2 договору при порушенні строків оплати поліграфічної продукції, замовник виплачує виконавцю пеню в 1% від суми простроченого платежу за кожен день прострочки. При цьому сторони, керуючись ст.ст.6, 627, 629 Цивільного кодексу України, ст.ст.67 (ч.2), 179 (ч.4) Господарського кодексу України, встановили розмір штрафних санкцій (пені) інший, ніж передбачений Законом України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов"язань" № 543/96-ВР від 22.11.1996.
При цьому строк, в межах якого нараховується пеня, узгоджений сторонами в три роки (п.6 ст.232 Господарського кодексу України).
Згідно приписів ст.1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Однак ст.3 цього ж Закону встановлено, що розмір пені, передбачений ст.1, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
На підставі п.5.2 договору позивачем обгрунтовано нарахована відповідачу пеня за період з 01.01.2012 по 02.11.2012, але враховуючи норми Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" її розмір буде складати 898,96 грн., тобто в задоволенні решти позовних вимог стосовно стягнення пені слід відмовити.
№ та дата видаткової накладноїСума за накладноюСтрок оплатиДата оплатиСума оплатиСума боргуПеріод нарахування пеніКількість днів прострочкиРозмір пені РН-0000096 від 08.11.2011 1050,40 22.11.2011 23.12.2011 1050,40 1050,40 - 0 0 РН-0000022 від 08.12.2011 1879,10 22.12.2011 23.12.2011 14.03.2012 949,60 929,50 1879,10 929,50 - 01.01.2012-14.03.2012 0 74 0 29,13 РН-0000028 від 09.12.2011 737,60 23.12.2011 14.03.2012 25.04.2012 70,50 667,10 737,60 667,10 667,10 01.01.2012-14.03.2012 15.03.2012-22.03.2012 23.03.2012-25.04.2012 74 8 34 23,12 2,26 9,30 РН-0000095 від 23.12.2011 250,00 06.01.2012 25.04.2012 250,00 250,00 250,00 07.01.2012-22.03.2012 23.03.2012-25.04.2012 76 34 8,05 3,48 РН-000063 від 26.01.2012 362,50 09.02.2012 25.04.2012 362,50 362,50 362,50 10.02.2012-22.03.2012 23.03.2012-25.04.2012 42 34 6,45 5,05 РН-0000016 від 07.02.2012 883,00 21.02.2012 25.04.2012 13.09.2012 28.09.2012 220,40 625,00 37,60 883,00 883,00 662,60 37,60 22.02.2012-22.03.2012 23.03.2012-25.04.2012 26.04.2012-13.09.2012 14.09.2012-28.09.2012 30 34 141 15 11,22 12,30 38,29 0,23 РН-0000081 від 21.02.2012 197,60 06.03.2012 28.09.2012 197,60 197,60 197,60 07.03.2012-22.03.2012 23.03.2012-28.09.2012 16 190 1,34 15,39 РН-0000003 від 01.03.2012 1195,50 15.03.2012 28.09.2012 - 764,80 - 1195,50 1195,50 430,70 16.03.2012-22.03.2012 23.03.2012-28.09.2012 29.09.2012-02.11.2012 7 190 35 3,54 93,09 6,18 РН-0000019 від 05.03.2012 645,00 19.03.2012 - - 645,00 645,00 20.03.2012-22.03.2012 23.03.2012-02.11.2012 3 225 0,82 59,48 РН-0000006 від 02.04.2012 1369,80 16.04.2012 - - 1369,80 17.04.2012-02.11.2012 200 112,28 РН-0000003 від 03.05.2012 1337,90 17.05.2012 07.08.2012 1337,90 1337,90 18.05.2012-07.08.2012 82 44,96 РН-0000043 від 16.05.2012 375,00 30.05.2012 - - 375,00 31.05.2012-02.11.2012 156 23,98 РН-0000118 від 31.05.2012 1775,60 14.06.2012 - - 1775,60 15.06.2012-02.11.2012 141 102,61 РН-0000006 від 05.06.2012 60,00 19.06.2012 - - 60,00 20.06.2012-02.11.2012 136 3,34 РН-0000017 від 04.07.2012 435,20 18.07.2012 - - 435,20 19.07.2012-02.11.2012 107 19,08 РН-0000001 від 01.08.2012 7597,80 15.08.2012 - - 7597,80 16.08.2012-02.11.2012 79 245,99 РН-0000023 від 07.08.2012 375,00 21.08.2012 13.09.2012 375,00 375,00 22.08.2012-13.09.2012 23 3,53 РН-0000039 від 10.09.2012 905,30 24.09.2012 - - 905,30 25.09.2012-02.11.2012 39 14,47 898,96 В п.5.4 договору сторони передбачили, що при простроченні оплати продукції на строк більш 30 календарних днів, сторона, яка прострочила, сплачує іншій стороні крім пені штраф у розмірі 20% від неоплаченої замовником суми. Сплата штрафних санкцій не звільняє винну сторону від виконання зобов"язань за договором.
При цьому строк, в межах якого нараховується штраф, узгоджений сторонами в три роки (п.6 ст.232 Господарського кодексу України, ст.259 Цивільного кодексу України).
Отже позивачем правомірно нарахований відповідачу штраф у розмірі 383,42 грн.
За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, але підлягають до задоволення частково.
Судовий збір покладається на сторін пропорційно задоволеним вимогам, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 14.11.2012 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.22, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Поліграфічний центр „Максим", м.Луганськ, до Приватного акціонерного товариства аграрно-переробного підприємства „Редан", смт.Новоайдар Луганської області, задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства аграрно-переробного підприємства „Редан", Луганська область, Новоайдарський район, смт.Новоайдар, вул.Тельмана, б.44, код 25360797, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Поліграфічний центр „Максим", м.Луганськ, вул.Челюскінцев, б.16а, код 24852989, заборгованість в сумі 13594 грн. 40 коп., пеню в розмірі 898 грн. 96 коп., штраф у сумі 383 грн. 42 коп., судовий збір у розмірі 477 грн. 39 коп., видати наказ позивачу.
3. В решті позовних вимог відмовити.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено: 19.11.2012.
Суддя Т.В. Косенко
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2012 |
Оприлюднено | 20.11.2012 |
Номер документу | 27491279 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Косенко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні