Постанова
від 19.11.2012 по справі 1570/6097/2012
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 1570/6097/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2012 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Колесниченко О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області до Відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство -15173»про стягнення заборгованості на відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 у розмірі 781 грн. 28 коп. ,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство -15173» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 у розмірі 781 грн. 28 коп. Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991р. N 1788-XII, Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за № 64/8663 (далі по тексту Інструкція) щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

В судове засідання представник позивача не з'явився, надіслав на адресу суду заяву, в якій повідомив суд, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі, а розгляд справи просить провести без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання був належним чином повідомлений, про причини неявки суд не повідомив, письмових заперечень до суду не надав.

У зв'язку із чим, справа була розглянута в порядку письмовому провадження на підставі п.6 ст.128 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як було встановлено при розгляді справи, відкрите акціонерне товариство «Автотранспортне підприємство -15173»перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р. пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.92 р.) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. При цьому відповідно до п. 8 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. N 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за N 1451/11731, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР N 1173 від 22.08.56 р.

З огляду на зазначене, право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.92 р. і після цієї дати не працювала на цих роботах. При цьому наявності атестації робочих місць не вимагається.

Особі, яка до і після 01.01.92 р. працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

З огляду на вищезазначене частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р., який набрав чинності з 01.01.2004 р., збережено порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, відшкодуванню у розмірі 100 відсотків, відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з»ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 N 1788-XII визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць. Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;

Відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на підставі довідок, які уточнюють особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії, виданих відповідачем, органами Пенсійного фонду України було призначено пенсію на пільгових умовах згідно з нормами ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р. колишньому працівнику відповідача -ОСОБА_1

Як було встановлено в процесі розгляду справи, органами Пенсійного фонду України було в повному обсязі сплачено і доставлено колишнім працівникам відповідача пенсію, призначену на пільгових умовах.

Процедури обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання, а також нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за № 64/8663 (п. 1.2 Інструкції).

Відповідно до п 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у 2008 році покриваються підприємством в розмірі 70 відсотків від фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій.

Підпунктом 2.1.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зокрема, роботодавці - підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру; колективні та орендні підприємства, сільськогосподарські кооперативи та фермерські господарства, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок).

Згідно п.6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Як вбачається з матеріалів справи, управлінням Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області було надіслано розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій колишньому працівнику відповідача, які були ним отримані.

Але в порушення вищенаведених вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. N 1788-XII, Інструкції відповідач зобов'язань перед органом ПФУ по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах виконано не було внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області у сумі 781, 28 грн., яку відповідачем у добровільному порядку на час звернення до суду погашено не було.

Судом встановлено, що пільгові пенсії колишньому працівнику відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство -15173», який працював на роботах за списком № 2, що були призначені відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», призначалась органам Пенсійного фонду України відповідно до протоколів про призначення пенсій. Доказів про визнання зазначених рішень пенсійного органу про призначення пенсій в законному порядку недійсними чи незаконними, відповідачем надано не було, у зв'язку із чим суд приходить до висновку, що виплата пенсій на пільгових умовах пенсіонеру який працював на роботах за списком № 2 - колишньому працівнику відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство -15173», здійснюється на підставі та в межах закону.

Крім того Згідно «Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від ЗО квітня 2002 року № 224/30 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.2002 за №536/6824 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»та п. 20 «Порядку про підтверження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих працівників для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. Також, якщо підприємства видають довідки, що підтверджують спеціальний стаж роботи, то вони несуть відповідальність за їх надання та інформацію, що вони містять та зобов'язані відшкодувати.

Судом встановлено, що відкритим акціонерним товариством «Автотранспортне підприємство -15173»надавались довідки, які підтверджують спеціальний стаж роботи на роботах за списком № 2 колишнього працівника підприємства.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги невиконання відповідачем зобов'язань перед Пенсійним фондом України по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах, порушення ним вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. N 1058-IV, Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. N 1788-XII, Інструкції, Управління пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області звернулось до суду з позовною заявою про стягнення з відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство -15173»заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 у розмірі 781, 28 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу "Підстави для звільнення від доказування".

На думку суду, наявність та розмір заборгованості відповідача перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах у розмірі 781, 28 грн. підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, складеними органом ПФУ у відповідності до п. 6.4 Інструкції. Доказів, виконання зобов'язань по покриттю витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах, відповідачем під час розгляду даної справи до суду представлено не було.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого позову та наявності підстав для його задоволення відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. N 1058-IV, п.п. 6.1, 6.8, 6.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за № 64/8663.

Керуючись ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003 р., Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.11.2003 р. №21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 р. за №64/8663, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Управління пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області до відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство -15173»про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 у розмірі 781 грн. 28 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство -15173» / 67755, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Автомобільна, 1, код ЄДРПОУ 03118067 / на користь Управління пенсійного фонду України в м. Білгород-Дністровському та Білгород-Дністровському районі Одеської області / 67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Леніна, 3-А, код ЄДРПОУ 37893980 / заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 у розмірі 781 грн. 28 коп. / сімсот вісімдесят одна гривня 28 коп./.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Колесниченко

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.11.2012
Оприлюднено21.11.2012
Номер документу27537597
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —1570/6097/2012

Ухвала від 26.10.2012

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Колесниченко О. В.

Постанова від 19.11.2012

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Колесниченко О. В.

Ухвала від 12.10.2012

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Колесниченко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні