Рішення
від 13.11.2012 по справі 5011-30/13326-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-30/13326-2012 13.11.12

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Форум-Менеджмент Групп»

До Приватного підприємства «Ап-Трейд»

Про стягнення 5 639,19 грн.

Суддя Ващенко Т.М.

Представники сторін:

Від позивача: Цвєтков П.О. представник за довіреністю № б/н від 01.11.12.

Від відповідача: не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Форум-Менеджмент Групп»(далі -позивач) до Приватного підприємства «Ап-Трейд» (далі -відповідач) про стягнення 6 093,19 грн., а саме: 5 357,97 грн. -заборгованості по орендній платі, 735,22 грн. -заборгованість за надані послуги.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем своїх зобов'язань за Договором по сплаті грошових коштів, внаслідок чого у відповідача перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Форум-Менеджмент Групп»виникла заборгованість, що зумовило звернення останнього з даним позовом до суду.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.10.12. порушено провадження у справі № 5011-30/13326-2012, розгляд справи було призначено на 16.10.12.

В судовому засіданні 16.10.12. представником позивача підтримано подану ним 16.10.12. через відділ діловодства Господарського суду міста Києва на підставі ст. 22 ГПК України заяву про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої Товариство з обмеженою відповідальністю «Форум-Менеджмент Групп»просить суд стягнути з відповідача 5 639,19 грн. Вказану заяву про зменшення розміру позовних вимог прийнято господарським судом, отже має місце нова ціна позову, виходячи з якої вирішується спір.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.10.12., в зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача, невиконання ним вимог ухвали суду та частковим невиконанням вимог ухвали суду позивачем розгляд справи на підставі ст. 77 ГПК України відкладено на 13.11.12.

В судовому засіданні 13.11.12. представником позивача підтримано свої позовні вимоги з врахуванням заяви про зменшення від 16.10.12.

Представник відповідача в судове засідання 13.11.12. повторно не з'явився, вимоги попередніх ухвал суду не виконав, про поважні причини неявки суд не повідомив, заяв чи клопотань не подав і не надіслав, про дату, час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Так, згідно з п. 11 Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-8/123 від 15.03.2007 р. "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-8/1228 від 02.06.2006 р. "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб -учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "адресат вибув", "адресат відсутній" і т.п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Слід зазначити, що законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України, не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно зі статтею 93 Цивільного кодексу України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.

В разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи -учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.

При цьому, судом враховано, що відповідно до п. 3.9. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Зважаючи на те, що неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.

За результатами дослідження доказів, наявних в матеріалах справи, суд в нарадчій кімнаті, у відповідності до ст. ст. 82-85 ГПК України, ухвалив рішення у справі № 5011-30/13326-2012.

В судовому засіданні 13.11.12. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

01.07.08. між позивачем (Орендар) та Відкритим акціонерним товариством «Видубичі»(Орендодавець) укладено Договір оренди № 12, відповідно до умов якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв нежитлові будівлі та приміщення майнового комплексу за адресою: м. Київ, вул. Інженерна, 1а.

Пунктом 1.3 Договору оренди № 12 від 01.07.08. встановлено право передавати в суборенду орендоване майно без необхідності попереднього письмового погодження з Орендодавцем.

30.11.10. між Орендарем та відповідачем (Суборендарем) укладено Договір суборенди № 1337 (далі -Договір), відповідно до умов якого (п. 1.1) Орендар передає, а Суборендар приймає у тимчасове користування на правах оренди нежитлові приміщення загальною площе. 31,3 кв.м, в тому числі 17,3 кв. м та 14,0 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Інженерна, 1а.

Строк дії Договору сторонами погоджено в п. 1.2 Договору з 01.12.10. до 28.06.11.

Відповідно до п. 2.1 Договору Орендар зобов'язаний надати Суборендареві орендовані приміщення не пізніше 3-х днів після підписання Договору та акту приймання-передачі.

Згідно з п. 3.8 Договору Суборендар зобов'язаний повернути орендовані приміщення протягом 10 днів після закінчення дії Договору по акту у стані, придатному для подальшої експлуатації, провести оплату по день фактичної здачі приміщення.

Загальна сума орендної плати за повний календарний місяць складає 1 942,40 грн. та підлягає щомісячній індексації з розрахунком зміни (збільшення) офіційно встановленим державним комітетом статистики України індексу інфляції. Орендар включає в рахунок на сплату орендних платежів суму індексації орендної плати у наступному місяці після публікації індексу інфляції (п. п. 5.1, 5.2 Договору).

Приписами п. 6.3 Договору сторонами погоджено, що розмір орендної плати за два останні місяці строку оренди визначається на підставі даних останнього відомого офіційно опублікованого індексу інфляції України. Орендна плата за останній місяць оренди розраховується пропорційно кількості днів, що приходяться на період з першого дня такого місяця до останнього дня оренди включно.

Пунктом 4.5 Договору визначено, що крім орендної плати Суборендар щомісячно сплачує вартість послуг, які Орендар зобов'язується надати Суборендарю згідно умов цього договору. До щомісячної вартості обслуговування включається вартість: відшкодування витрат Орендаря на освітлення та забезпечення електроенергією орендованого приміщення та приміщень спільного користування; відшкодування витрат Орендаря на забезпечення води в рукомийниках та на водовідведення; щоденне прибирання площ спільного користування; відшкодування витрат Орендаря на опалення суборендованого приміщення (17,3кв.м); відшкодування витрат Орендаря на здійснення заходів необхідних для охорони приміщення та території, що забезпечуються Орендарем або призначеною незалежною охоронною фірмою, що має всі необхідні дозволи та повноваження; прибирання снігу та льоду з будинку та території на протязі зимового періоду; відшкодування витрат Орендаря на вивіз сміття та прибирання території.

Відповідно до п. 5.6 Договору, Орендар щомісячно надає Суборендарю два примірника Акту прийому-передач наданих послуг за поточний місяць з розрахунком їх місячної вартості. Суборендар підписує зазначені примірники Акту, після чого один примірник повертається Орендарю. Вартість послуг може бути змінена Орендарем у випадку зміни місячного обсягу спожитих послуг чи зміни нормативно встановлених тарифів на електричну чи теплову енергію або на воду чи послуги на водовідведення або інші послуги. Суборендар сплачує плату за послуги з моменту підписання акту прийому-передачі приміщення.

Згідно з п. п. 5.1, 5.2 Договору, орендна плата орендованих приміщень проводиться щомісячно, попередньо, не пізніше 05 числа поточного місяця, згідно виставленого Орендарем рахунку. Оплата наданих послуг за місяць проводиться по фактично виставленим рахункам з 1 по 5 число наступного за поточним (розрахунковим) місяцем.

При цьому, додатковими угодами № 1, № 2 та № 3 від 20.06.11., 29.09.11. та 30.03.12. відповідно до Договору вносились зміни.

Так, зокрема, додатковою угодою № 1 від 20.06.11. до Договору встановлено, що строк оренди з 01.12.10. по 31.05.12. а строк дії Договору встановлено до 31.05.12.

Далі, додатковою угодою № 2 від 29.09.11. до Договору визначено, що Суборендар сплачує щомісячно Орендарю плату за оренду офісного приміщення, яка складає всього 1 522,48 грн. В свою чергу, Суборендар до 01.10.11. зобов'язаний повернути Орендарю орендоване приміщення площею 14,0 кв.м по акту прийому передачі та провести розрахунки по орендній платі та наданим послугам на день здачі нього приміщення.

Умовами додаткової угоди № 3 від 30.03.12. сторони погодили, що Орендар передає, а Суборендар приймає у тимчасове користування на правах оренди нежитлове приміщення загальною площею 14,0 кв.м, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Інженерна,1а. При цьому, Суборендар сплачує щомісячно Орендарю плату за оренду побутового приміщення в сумі 420, 00 грн.

Вказаною додатковою угодою в п. 5.5 Договору речення «відшкодування витрат Орендаря на опалення суборендованого приміщення 17,3 кв.м»виключено.

На виконання умов Договору та додаткових угод до нього між сторонами було складено, підписано та скріплено печатками сторін акти прийому передачі № б/н від 01.12.10., № б/н від 01.12.10., № б/н від 30.09.11., № б/н від 31.03.12., № б/н від 01.04.12. та № б/н від 31.05.12.

У відповідності до матеріалів справи, позивачем відповідачу виставлялись наступні рахунки-фактури: № ВД921 від 30.11.11. на суму 1 630,57 грн., № ВД56 від 31.01.12. на суму 1 635,14 грн., № ВД281 від 06.04.12. на суму 1 638,18 грн., № ВД282 від 13.04.12. на суму 452,76 грн., № ВД329 від 28.04.12. на суму 454,02 грн., № ВД117 від 29.02.12. на суму 735,22 грн., всього на суму 5 810,67 грн. При цьому, відповідачем було сплачено 906,70 грн. в погашення наявної заборгованості.

Позивач звернувся до відповідача з листами № 04-30 від 16.01.12. та № 04-115 від 02.02.12. з вимогою погасити існуючу заборгованість.

Відповіді на вказані листи відповідачем надано не було.

Оскільки грошові кошти відповідачем позивачу за Договором не сплачено та вважаючи, що зазначеними діями відповідач порушує права позивача, останній вирішив звернутись з даним позовом до суду з метою захисту своїх прав та законних інтересів.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір є договором суборенди.

Відповідно до ч. 3 ст. 774 Цивільного кодексу України, до договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

Частиною 1 ст. 759 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 763 Цивільного кодексу України, договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Приписами п. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України передбачено, що з наймача справляється плата, за користування майном, розмір, якої встановлюється договором оренди.

Згідно з ч. 5 ст. 762 Цивільного кодексу України визначає, що плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В силу ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно з ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних випадках ставляться.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження відсутності боргу перед позивачем у розмірі, заявленому до стягнення.

Таким чином, судом встановлено, що станом на час звернення з даним позовом до суду заборгованість відповідача становить 5 639,19 грн., яку останнім не погашено станом на час прийняття судового рішення.

Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, господарський суд дійшов висновку, що позов в частині стягнення основного боргу нормативно та документально доведений, та підлягає задоволенню, внаслідок чого з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 5 639,19 грн. заборгованості.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2012 р. «Про судове рішення»рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.

Відповідно до положень ст. 49 ГПК України витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Форум-Менеджмент Групп»задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Ап-Трейд» (02098, м. Київ, вул. Степана Сагайдака, б. 114-А; ідентифікаційний код 36405262) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Форум-Менеджмент Групп»(04073, м. Київ, Московський проспект, б. 9; ідентифікаційний код 35847749) 5 639 (п'ять тисяч шістсот тридцять дев'ять) грн. 19 коп. -основного боргу, 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. - витрат по сплаті судового збору.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 19.11.12.

Суддя Т.М. Ващенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.11.2012
Оприлюднено21.11.2012
Номер документу27540728
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-30/13326-2012

Рішення від 13.11.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 01.10.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні