Рішення
від 09.11.2012 по справі 5015/3835/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.11.12 Справа№ 5015/3835/12

За позовом : Підприємства „Автомар" спілки автомобілістів Львівської області, м.Червоноград

до відповідача : Виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської області, м.Червоноград

про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно

Суддя Гоменюк З.П.

Секретар судового засідання Гривняк Г.Т.

Представники:

від позивача: Гейко М.Я.

від відповідача : не з"явився

Представнику позивача роз'яснено зміст ст.22 ГПК України, а саме його процесуальні права та обов'язки, зокрема, права заявляти відводи. Заяв про відвід судді не поступало.

Суть спору: Позов заявлено Підприємством „Автомар" спілки автомобілістів Львівської області до Виконавчого комітету Червоноградської міської ради Львівської області про визнання права власності на самочинно збудований одноповерховий будинок, розташований в м. Червонограді, Львівської області по вул. Б.Хмельницького, 47а та зобов"язання комунального підприємства Львівської обласної ради „Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації" зареєструвати за підприємством „Автомар" спілки автомобілістів Львівської області право власності на сомочинно збудований двоповерховий будинок, розташований в м. Червонограді, Львівської області по вул. Б.Хмельницького, 47а.

Ухвалою суду від 17.09.2012р. за даним позовом порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 09.10.2012р. Ухвалою суду від 09.10.2012р. відкладено розгляд справи на 23.10.2012р.

В судовому засіданні 23.10.2012р. судом оголошено перерву до 08.11.2012р., яку продовжено до 09.11.2012р.

Представник позивача в судовому засіданні 09.11.2012р. позовні вимоги підтримав, просить позов задоволити, з підстав викладених в позовній заяві з врахуванням заяви про виправлення описки від 08.11.2012р. (зареєстрована канцелярією суду 08.11.2012р. за №25337/12) відповідно до якої позивач просить визнати за ним право власності на самочинно збудований двоповерховий будинок, розташований в м.Червонограді Львівської області по вул. Б.Хмельницького, 47а.

Представник відповідача в судових засіданнях проти позовних вимог заперечив, з підстав, викладених у запереченні за №3/ц22-5270/2-3 від 08.10.2012р. просить відмовити в задоволенні позовних вимог покликаючись на те, що будівля збудована на орендованій земельній ділянці без дозволу та проекту, а також позивач у своїй позовній заяві до суду вказує, що підприємство збудувало одноповерховий цегляний будинок, що не відповідає дійсності, оскільки будівля є двоповерховою. У позивача відсутні докази щодо звернення до інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю про прийняття об'єкта в експлуатацію, хоча дана будівля ним експлуатується. Крім цього, відповідач покликається на те, що позивач не надав висновок експерта, що має відповідний кваліфікаційний сертифікат, про відповідність збудованого об'єкта державним будівельним нормам, правилам та стандартам та про можливість його подальшої безпечної експлуатації.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:

Рішенням Червоноградської міської ради народних депутатів від 19.09.1996р. №391 „Про вилучення та надання земельних ділянок у тимчасове користування в зв"язку з продажем-купівлею об"єктів" надано у тимчасове користування на умовах оренди із земель загального користування міської ради земельну ділянку підприємству „Автомар" під автостоянку по вул. Б.Хмельницького, 47а у м. Червонограді та зобов'язано приступити до використання земельних ділянок після встановлення їх меж в натурі і одержання договорів на право користування землею.

Як стверджує позивач, з 1996 року ним на виділеній земельній ділянці було збудовано двоповерховий цегляний будинок загальною площею 19м 2 , без отримання відповідного на те дозволу, однак під час проведення будівельних робіт було дотримано архітектурні, будівельні, санітарні та екологічні норми. Заяв, претензій та скарг з приводу вказаного будівництва не надходило, що на думку позивача, свідчить про відсутність факту порушення прав інших осіб цим будівництвом.

24.02.2009р., після завершення будівництва, Комунальним підприємством Львівської обласної ради „Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації" було виготовлено технічний паспорт на зазначену будівлю.

До управління з питань містобудування та архітектури, інспекції державного будівельного архітектурного контролю чи іншого компетентного органу про реєстрацію та прийом в експлуатацію самочинно збудованого будинку позивач не звертався.

30.08.2010р. між Червоноградською міською радою та підприємством „Автомар" спілки автомобілістів Львівської області укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,4388 га для обслуговування автостоянки, яка знаходиться в м. Червонограді на вул. Б.Хмельницького, 47а.

Позивачем до матеріалів справи долучено звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта: „Будинок охорони підприємства „Автомар" спілки автомобілістів Львівської області по вул. Б.Хмельницького, 47а в м.Червоноград, Львівської області", виконаного Регіональним відділенням у Львівській області Державного науково-дослідного інституту автоматизованих систем в будівництві, за результатами проведення технічного обстеження об'єкта встановлено його відповідність вимогам надійності та безпечної експлуатації та можливість його безпечної експлуатації.

Відповідно до висновку про вартість майна від 08.08.2012р., виданого Комунальним підприємством Львівської обласної ради „Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації" для визначення розміру судового збору, ринкова вартість об'єкта оцінки - нежитлової будівлі загальною площею 19,0 кв.м.) та огорожі (255,3 м.п.) по вул. Б.Хмельницького, 47а у м.Червоноград Львівської області, станом на 30.07.2012р. становить 56384грн. 00коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинно збудованими на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Відповідно до ст. 181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до ч.5 ст. 376 Цивільного кодексу України, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актам, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Вказаними нормами закону визначено моменти виникнення у особи права власності на нерухоме майно, а саме: момент завершення будівництва майна; момент державної реєстрації нерухомого майна, якщо це передбачено законом.

Реєстрація права власності відбувається відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004р. №1952-IV , ч.3. ст. 2 якого передбачено, що нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.

Відповідно до поданого позивачем звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта: „Будинок охорони підприємства „Автомар" спілки автомобілістів Львівської області по вул. Б.Хмельницького, 47а в м.Червоноград, Львівської області", складеного Регіональним відділенням у Львівській області „Державного науково-дослідного інституту автоматизованих систем в будівництві" вказаний об"єкт містить фундамент -стрічковий монолітний бетонний глибиною закладання 0,9м., шириною 0,3 м., стіни з силікатної цегли, товщиною, 0,25 м., перекриття із збірних залізобетонних плит ПК, товщиною 0,22 м., підлогу: перший поверх -цементна стяжка, другий - дерев"яна; сходи зовнішну металеві, шириною-1,0 м, балкон монолітний залізобетонний , шириною 1,1 м, довжиною 3,0 м.; дах (суміщений з перекриттям) -із збірних залізобетонних плит ПК, покрівю -рубероїдну, вікна дерев"яні, двері: вхідні металеві та дерев"яні одностулкові, розмірами 2,1х 1,0 м., системи водопроводу та водовідведження (каналізації) виконані із металевих та пластикових труб. Встановлено готовність до експлуатації основних несучих та огороджувальних конструкцій об"єкта стіни, фундаменту, перекриття та покриття; недоліків, дефектів та пошкоджень об"єкта обстежень не виявлено. Зроблено висновок про відповідність об"єкта - будинку охорони підприємства „Автомар" спілки автомобілістів Львівської області по вул. Б.Хмельницького, 47а в м.Червоноград, Львівської області загальною площею 19,0 кв.м., об"ємом 79,0 куб. м. - вимогам надійності і безпечної експлуатації та можливість його безпечної експлуатації.

Таким чином, споруда загальною площею 19.0 кв.м, яка встановлена з улаштуванням фундаменту до тимчасових споруд не відноситься та відповідає ч. 3. ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" і вважається такою, що її переміщення неможливе без її знецінення та зміни призначення, тобто, є нерухомим майном, яке підлягає державній реєстрації права власності.

Обов'язок реєстрації права власності на нерухоме майно передбачений ст. 182 ЦК України. Відповідно до частини 2 цієї статті порядок державної реєстрації права власності на нерухомість встановлюється законом.

Згідно ст.ст. 2, 3, 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" № 1952-IV від 01.07.2004р. (з наступним змінами та доповненнями), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - державна реєстрація прав) -це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. Об'єктами нерухомого майна (нерухоме майно, нерухомість) є земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці (будівля, споруда тощо), переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим законом.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі. Згідно п.5 прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", є зокрема, рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили.

З врахуванням викладеного, суд прийшов до висновку, що державна реєстрація права власності Підприємства „Автомар" спілки автомобілістів Львівської області на самочинно збудований одноповерховий будинок, розташований в м. Червонограді, Львівської області по вул. Б.Хмельницького, 47а має бути проведена комунальним підприємством Львівської обласної ради „Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації", відповідно до вимог діючого законодавства України.

Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про те, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати слід залишити за позивачем.

Керуючись ст. ст. 11, 15, 16, 181, 328, 331, 376 ЦК України, ст. ст. 33, 34, 43, 49, 82-84 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задоволити повністю.

2. Визнати за підприємством „Автомар" спілки автомобілістів Львівської області, вул.Стуса, 36, м.Червоноград Львівської області (ідентифікаційний код 20803623) право власності на самочинно збудований двоповерховий будинок, що розташований в м.Червонограді Львівської області по вул.Б.Хмельницького, 47а.

Суддя Гоменюк З.П.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення09.11.2012
Оприлюднено21.11.2012
Номер документу27541513
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/3835/12

Ухвала від 09.10.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Гоменюк З.П.

Рішення від 09.11.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Гоменюк З.П.

Ухвала від 17.09.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Гоменюк З.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні