АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
Справа № 10/2690/1685/2012 Головуючий у 1 інстанції Литвинова І. В.
Доповідач Єфімова О. І.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2012 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду м. Києва у складі:
головуючої судді Єфімової О.І.
суддів Приндюк М. В., Коваль С.М.
за участю прокурора Євдокимова Є. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві апеляцію прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на постанову судді Печерського районного суду м. Києва від 13 серпня 2012 року,
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 13 серпня 2012 року, відмовлено в задоволенні подання прокурора відділу управління правозахисної діяльності, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту прокуратури м. Києва, ОСОБА_1 про вирішення питання про проведення позапланової виїзної ревізії Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця».
В апеляції прокурор, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, просить скасувати зазначену постанову. Вказує, на те, що суд незаконно відмовив у задоволенні подання, оскільки для проведення позапланової виїзної ревізії на Державному територіально-галузевому об'єднанні (ДТГО) «Південно-Західна залізниця» наявні усі правові підстави. Так, в апеляції прокурора вказано, що прокуратурою міста Києва проводиться перевірка ДТГО «Південно-Західна залізниця» та підприємств-контрагентів, з питань дотримання вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель». Вказану перевірку розпочато відповідно до вказівки Генерального прокурора України № 82 від 06.06.2012 року та на підставі отриманої від органів Державної податкової служби інформації про можливі порушення вимог законодавства службовими особами підприємств-контрагентів ДТГО «Південно-Західна залізниця» при використанні державних коштів, отриманих за угодами від останнього. Вимоги щодо обов'язковості порушення кримінальної справи щодо підприємства, відносно якого ставиться питання про необхідність проведення виїзної позапланової перевірки, як зазначив у постанові суд, законодавство не містить. З урахуванням викладеного, прокурор просить подання задовольнити, дати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДТГО «Південно-Західна залізниця».
Вислухавши доповідь судді, пояснення прокурора, який підтримав апеляцію та просив постанову судді скасувати, перевіривши доводи апеляції та вивчивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступного висновку.
13 серпня 2012 року прокурор відділу управління правозахисної діяльності, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту прокуратури м. Києва, ОСОБА_1, за погодженням із заступником прокурора міста Києва, ОСОБА_2, звернувся до суду з поданням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця».
13 серпня 2012 року постановою Печерського районного суду міста Києва у задоволенні вказаного подання відмовлено.
Разом з тим, розглядаючи подання, суд припустився таких порушень вимог чинного законодавства України, які суттєво вплинули на правильність прийнятого рішення та тягнуть за собою його скасування.
Так, згідно ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26 січня 1993 року з наступними змінами, державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів й майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у суб'єктах господарювання державного сектору економіки, здійснює державна конрольно-ревізійна служба.
Держаний фінансовий контроль реалізується шляхом проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі.
Як вбачається із змісту подання, на підставі зазначеної норми закону, прокурор ставить питання про проведення органами державної контрольно-ревізійної служби перевірки державних закупівель на Державному територіально-галузевому об'єднанні «Південно-Західна залізниця». Обґрунтовує вимоги подання тим, що прокуратурою міста Києва проводиться перевірка ДТГО «Південно-Західна залізниця» та підприємств-контрагентів, з питань дотримання вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель» при укладанні, виконанні угод та подальшому використанні державних коштів.
Згідно порядку проведення перевірок держаних закупівель органами державної контрольно-ревізійної служби, затвердженого наказом Голови КРУ 26 червня 2007 року № 136, перевірка держаних закупівель може здійснюватись у плановому та позаплановому порядку.
Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» позапланова виїзна ревізія - це ревізія, яка не передбачена у планах роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, передбачених даним законом, зокрема, крім іншого, у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від органів прокуратури, державної податкової служби, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державної контрольно-ревізійної служби.
Згідно ч. 5 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», позапланова виїзна ревізія може здійснюватись лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
При цьому, орган державної контрольно-ревізійної служби, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до норм закону, свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, а також на вимогу суду - інші відомості.
Як встановлено в апеляційному суді, перевірку ДТГО «Південно-Західна залізниця» з питань дотримання вимог законодавства про державні закупівлі, розпочато відповідно до вказівки Генерального прокурора України № 82 від 06.06.2012 року та на підставі отриманої від органів Державної податкової служби інформації про можливі порушення вимог законодавства службовими особами підприємств-контрагентів ДТГО «Південно-Західна залізниця» при використанні державних коштів, отриманих за угодами від останнього.
З попередньо отриманої за наслідками перевірки інформації вбачається, що вартість та обсяги виконаних робіт, отриманих послуг, товарів за договорами, які уклало ДТГО «Південно-Західна залізниця» з підприємствами-контрагентами при проведенні процедур держаних закупівель, могло бути завищено з метою незаконного привласнення державних коштів.
Так, з даних перевірки вбачається, що 18.12.2009 року між ДТГО «Південно-Західна залізниця» та ТОВ «Укренерготранзит», укладено договір купівлі-продажу електричної енергії за нерегульованим тарифом № ПЗ/Т-092208/НЮ, який додатковими угодами від 27.12.2010, 15.09.2011, без проведення процедур закупівель визначених Законом України «Про здійснення державних закупівель», пролонговано на необмежений термін.
На виконання вказаного договору ДТГО «Південно-Західна залізниця» протягом 2010-2012 років перерахувало на рахунки ТОВ «Укренерготранзит» (код ЄДРПОУ 33261582), державних коштів в сумі близько 1,76 млрд. грн..
У вказаний вище період, ТОВ «Укренерготранзит» 94 млн. грн., отриманих за договором №ПЗ/Т-092208/НЮ від 18.12.2009 скерувало на рахунки ТОВ «Сирена трейд» (код ЄДРПОУ 37045932), яке вказані грошові кошти перерахувало на рахунки підприємств з ознаками фіктивності, а саме ТОВ «Локсім» (код ЄДРПОУ 37045932), ТОВ «Трайніс консалт» (код ЄДРПОУ 37101394), ПП «Біарум» (код ЄДРПОУ 36800811), ТОВ «ФрендсУА» (код ЄДРПОУ 35910511), ПП «Джі Ес Україна» (код ЄДРПОУ 35137811), ТОВ «Еліф Турк» (код ЄДРПОУ 36018063), ПП «Ерміт» (код ЄДРПОУ 34543947), ТОВ «Тайковер» (код ЄДРПОУ 35676802). За фактом фіктивного підприємництва перелічених вище суб'єктів господарювання СВ ПМ ДПІ у Солом'янському районі м. Києва порушено кримінальну справу №19-00227 за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 212 КК України.
Крім цього, в ході перевірки встановлено, 28.08.2011 ДТГО «Південно-Західна залізниця» і ТОВ «Ліапроф», за результатами проведення процедури закупівлі, укладено договір підряду № ПЗ/Л 112293/НЮ предметом якого було будівництво критого ремонтно-екіпіровочного депо з обслуговування 22 потягів за добу на обєкті «Будівництво комплексу технічної пасажирської станції Київського вузла в районі станції Дарниця» на суму 54 799 899 грн. 12 коп.
Також, 01.02.2012 між ДТГО «Південно-Західна залізниця» і ТОВ «Ліапроф», за результатами проведення процедури закупівлі, укладено договір підряду №ПЗ/Л-12103 предметом якого було будівництво допоміжних виробничих майстерень критого ремонтно-екіпіровочного депо з обслуговування 22 потягів за добу на обєкті «Будівництво комплексу технічної пасажирської станції Київського вузла в районі станції Дарниця» на суму 79 896 794 грн. 69 коп.
На виконання вказаних угод ДТГО «Південно-Західна залізниця» на рахунки ТОВ «Ліапроф», відповідно до даних органів ДПС у м. Києві, перерахувало державні кошти в сумі понад 126 млн. грн.
Частину з отриманої суми ТОВ «Ліапроф», перерахувало на рахунки підприємств, у яких, як встановлено, відсутні ресурси для виконання будівельно-монтажних робіт, а саме в сумі 1,32 млн. грн. на рахунки ТОВ «Пайпер» (код ЄДРПОУ 37266118); в сумі 82,8 млн. грн. на рахунки ТОВ «Київкапіталбуд» (код ЄДРПОУ 37142671); в сумі 6,6 млн. грн. на рахунки ПП «Сіквел Трейд» (код ЄДРПОУ 37678890); в сумі 8, 4 млн. грн.. на рахунки ПП «Рас мус Трейд» ( код ЄДРПОУ 37678864), що може вказувати на те, що роботи за договорами підряду були виконані не в повному обсязі, а державні кошти могли бути привласнені.
Крім цього, протягом 2009-2012 років ДТГО «Південно-Західна залізниця», за результатами проведення процедури закупівлі, укладено 9 договорів підряду на суму 298 млн. грн.. з ТОВ «Інтех компані» (код ЄДРПОУ 36460407), яке згідно даних органів ДПС в м. Києві, 7,8 млн. грн. перерахувало на рахунки ТОВ «Мега Торг» (код ЄДРПОУ 37719638); 1,2 млн. грн. на рахунки «Леард» (код ЄДРПОУ 3688613); 9,1 млн. грн.. на рахунки ТОВ «Фідем» (код ЄДРПОУ 37435282); 8,4 млн. грн.. на рахунки ТОВ «Укрметбудсервіс» (код ЄДРПОУ 36547000), у яких, як встановлено, відсутні ресурси для виконання будівельно-монтажних робіт, що може вказувати на те, що роботи за договорами підряду були виконані не в повному обсязі, а державні кошти могли бути привласнені.
Зазначені обставини, судом першої інстанції не були з'ясовані, а отже не було вжито необхідних заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження обставин, що мають значення для надання судом дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця».
Крім того, необгрунтованим є посилання суду на відсутність у матеріалах справи постанови про порушення кримінальної справи або матеріалів, що стали приводами для її порушення, як на підставу, що свідчить про безумовну необхіність призначення позапланової виїзної перевірки на ДТГО «Південно-Західна залізниця».
Згідно ч. 6 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», позапланові виїзні ревізії за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування у кримінальній справі, проводяться органами державної контрольно-ревізійної служби щодо суб'єктів господарської діяльності, які не віднесені даним законом до підконтрольних, зокрема, не належать до суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
Отже, висновок суду у постанові про відсутність будь-яких документів та даних, які б свідчили про необхідність проведення на ДТГО «Південно-Західна залізниця» позапланової виїзної ревізії, не підтверджується матеріалами справи.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що апеляція прокурора підлягає частковому задоволенню, постанова суду - скасуванню із направленням матеріалів справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі суду, при якому необхідно перевірити обґрунтованість наведених у поданні прокурора підстав для проведення на ДТГО «Південно-Західна залізниця» позапланової виїзної ревізії, а також наявність фактів і обставин, які свідчать про виникнення таких підстав.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 365, 366, 367, 382 КПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляцію прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, ОСОБА_1, задовольнити частково.
Постанову Печерського районного суду м. Києва від 13 серпня 2012 року, якою відмовлено в задоволенні подання прокурора відділу управління правозахисної діяльності, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту прокуратури м. Києва, ОСОБА_1 про вирішення питання про проведення позапланової виїзної ревізії Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця», скасувати, матеріали справи направити на новий судовий розгляд до Печерського районного суду м. Києва в іншому складі.
Судді:
Єфімова О. І. Приндюк М. В. Коваль С. М.
Суд | Апеляційний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2012 |
Оприлюднено | 12.12.2022 |
Номер документу | 27547613 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Апеляційний суд міста Києва
Єфімова Ольга Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні