Рішення
від 22.10.2012 по справі 1102/826/2012
ВІЛЬШАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 1102/826/2012

№пр. 2/1102/151/2012

22 жовтня 2012 року року Вільшанський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого -судді Галицького В.В.,

зі секретарем -Семергій Д.В.,

за участю прокурора Топонар Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Вільшанка Кіровоградської області справу за позовною заявою прокурора Вільшанського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Вільшанської райдержадміністрації Кіровоградської області, Сухоташлицької сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області до ОСОБА_1 про звільнення та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки і відшкодування шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Вільшанського району звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Вільшанської райдержадміністрації, Сухоташлицької сільської ради до ОСОБА_1 про звільнення та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки і відшкодування шкоди. Позовні вимоги мотивовані тим, що 18.09.2012 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у Вільшанському районі проведено перевірку дотримання вимог законодавства на території Сухоташлицької сільської ради Вільшанського району, за результатами якої складено акт перевірки яким встановлено самовільне зайняття відповідачем земельної ділянки загальною площею 4,00 га., що знаходяться на території Сухоташлицької сільської ради Вільшанського району та є землями сільськогосподарського призначення, та складено протокол про адміністративне правопорушення № 0000028 від 18.09.2012 року. Згідно акту обстеження земельної ділянки від 18.09.2012 року, зайнята відповідачем земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту Сухоташлицької сільської ради, та відноситься до земель сільськогосподарського призначення та перебуває в розпорядженні Вільшанської райдержадміністрації. Вільшанською райдержадміністрацією рішення про передачу відповідачу у власність спірної земельної ділянки або надання у користування (оренду) не приймалось, державний акт відсутній, договір оренди не укладався. Прокурор просить зобов'язати гр. ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 4,00 га., в полі загальним розміром 14,38 га., та яка межує із земельними ділянками № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, відповідно до схеми розпаювання КСП "Дружба", що знаходиться за межами с. Сухий Ташлик Вільшанського району Кіровоградської області та повернути дану земельну ділянку державі в особі Вільшанської райдержадміністрації. Стягнути з відповідача в дохід місцевого бюджету Сухоташлицької сільської ради шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в сумі 3898,05 грн..

Прокурор в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі та попросила суд задовольнити їх.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Надіслав суду заяву в якій вказав, що позовні вимоги визнає в повному обсязі, не заперечує проти їх задоволення та просить заслухати справу без його участі.

Вислухавши думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до акту обстеження земельної ділянки № 3 від 18.09.2012 року (а.с. 10) державним інспектором Державної інспекції сільського господарства у Кіровоградській області Тарасовою К.В. проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться на території Сухоташлицької сільської ради, та встановлено, що на час перевірки земельна ділянка площею 4,0 га. самовільно оброблена і засіяна соняшником. Згідно із розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки за межами населеного пункту на території Сухоташлицької сільської ради Вільшанського району станом на 18.09.2012 року (а.с. 11), розмір заподіяної шкоди становить 3898,05 грн..

Згідно із актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.09.2012 року (а.с. 9) складеного головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління з контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства у Кіровоградській області Тарасовою К.В. встановлено, що на час перевірки земельна ділянка площею 4,0 га. самовільно використовується для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

У відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення № 0000028 від 18.09 2012 року (а.с. 7), складеного головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління з контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства у Кіровоградській області Тарасовою К.В., 18.09.2012 року встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 4,0 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення № 27 від 18.09.2012 року (а.с. 6), ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.. Дана постанова відповідачем не оскаржувалася і набрала законної сили.

Згідно ч. 3 ст. 61 ЦПК України, обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної

сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

У відповідності до ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

У відповідності до ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону, або договором оренди землі та договором відчуження права оренди землі,

зареєстрованими відповідно до закону.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Судом встановлено, що відповідач самовільно зайняв земельну ділянку площею 4,0 га., яка знаходиться за межами населеного пункту с. Сухий Ташлик Вільшанського району Кіровоградської області в полі загальним розміром 14,38 га., та яка межує із земельними ділянками № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3 відповідно до схеми розпаювання КСП "Дружба".

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно із п. "б" ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну та адміністративну відповідальність відповідно до

законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

У відповідності до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до п. 1 "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" затвердженої ПКМУ № 963 від 25.07.2007 року, ця методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.

Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту) на території Сухоташлицької сільської ради Вільшанського району станом на 18.09.2012 року (а.с. 11), розмір заподіяної шкоди є 3898,05 грн..

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, оскільки в судовому засіданні встановлено, що відповідач здійснив самовільне зайняття земельної ділянки та внаслідок чого ним була спричинена шкода, розмір якої встановлено до вищевказаної методики визначення розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.

Керуючись "Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" затвердженої ПКМУ № 963 від 25.07.2007 року, ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", ст. ст. 123, 124, 125, 126, 211, 212, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 61, 213-215, 218 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В :

Позов прокурора Вільшанського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Вільшанської райдержадміністрації Кіровоградської області, Сухоташлицької сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області до ОСОБА_1 про звільнення та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки і відшкодування шкоди, задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 4,00 га, в полі загальним розміром 14,38 га, яка межує із земельними ділянками № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3 відповідно до схеми розпаювання КСП «Дружба», що знаходиться за межами с. Сухий Ташлик, Вільшанського району, Кіровоградської області та повернути дану земельну ділянку державі в особі Вільшанської райдержадміністрації Кіровоградської області.

Стягнути із ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету Сухоташлицької сільської ради на р/р 33217848700359 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016 код 04366726 -шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 3898 грн. 05 коп..

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через суд першої інстанції (Вільшанський районний суд). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

СудВільшанський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.10.2012
Оприлюднено26.11.2012
Номер документу27583283
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —1102/826/2012

Ухвала від 08.10.2012

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

Рішення від 22.10.2012

Цивільне

Вільшанський районний суд Кіровоградської області

Галицький В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні