Рішення
від 13.11.2012 по справі 5026/1178/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2012 року Справа № 13/5026/1178/2012

Господарський суд Черкаської області у складі колегії суддів: головуючого - судді Скиби Г.М., суддів Кучеренко О.І., Васяновича А.В., при секретарі судового засідання Кенкеч О.С., у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду розглянув справу за позовом гр. Вороніна Степана Івановича, м. Черкаси, вул. Володарського, 9 (поштова адреса: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 208, оф. 2)

до публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго», м. Черкаси, вул. Гоголя, 285

про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів,

за участю представників сторін:

від позивача: Белєнкова В.В. -за нот. посвідченою довіреністю;

від відповідача: Горянін А.О. -за довіреністю.

В розгляді справи оголошувалась перерва з 21 серпня до 10 год. 30 серпня 2012р., та з 18 жовтня до 11 год. 22 жовтня 2012р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Гр. Воронін Степан Іванович звернувся в господарський суд Черкаської області з позовом до ПАТ «Черкасиобленерго»про визнання недійсним з моменту прийняття рішення загальних зборів акціонерів ПАТ «Черкасиобленерго»від 27 березня 2009р. в частині спрямування частки прибутку, отриманого за підсумками роботи у 2008 році - до фонду виплати дивідендів, та відшкодування судових витрат.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в позовній заяві, та просила позов задовольнити. Пояснила, що оскаржуване рішення загальних зборів порушує права і законні інтереси позивача, як власника акцій ПАТ «Черкасиобленерго». Посилалась на рішення Конституційного суду України від 01.12.2004р. у справі №18-рп/2004 за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України. Зазначила, що ПАТ «Черкасиобленерго»з 2004 року перебуває в процедурі банкрутства. Застосовано мораторій на банкрутство підприємств енергетичної галузі. Заборгованість перед кредиторами постійно збільшується. Все це негативно впливає на поточну ринкову вартість акцій компанії, що може призвести до ліквідації відповідача в процедурі банкрутства та повного знецінення належних позивачу акцій. Разом з тим, загальні збори акціонерів замість направлення коштів на покриття заборгованості відповідача перед основним кредитором -ДП «Енергоринок»за придбану електроенергію, стабілізацію фінансового стану компаній, припинення справи про банкрутство, приймають протизаконні рішення про направлення прибутку на виплату дивідендів.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. Пояснив, що гр. Воронін С.І. є акціонером ПАТ «Черкасиобленерго», брав активну та постійну участь у загальних зборах акціонерів товариства, неодноразово обирався головою зборів. Однак в загальних зборах акціонерів товариства 27.03.2009р. участі не брав. Позивач не бере участі в господарській діяльності ПАТ «Черкасиобленерго». Фінансово-економічне становище компанії погіршується, заборгованість підприємства перед кредиторами у справі про банкрутство дійсно зростає. Борг перед основним кредитором -ДП «Енергоринок»-збільшився в 2012 році з 94 млн.грн. до 126 млн.грн. Відзив на позов відповідач не надав.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені такі взаємовідносини сторін.

27.03.2009р. на чергових загальних зборах акціонерів ВАТ «Черкасиобленерго»було прийняте рішення про спрямування частини прибутку, отриманого за підсумками роботи у 2008 році, до фонду виплати дивідендів, виплату яких здійснити до 01 червня 2009 року.

На думку позивача, зазначене рішення грубо суперечить вимогам законодавства та порушує законні інтереси позивача, як акціонера.

Позивач є акціонером товариства, про що свідчить витяг з реєстру акцій.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 14.05.2004р. порушено провадження у справі №01/1494 про банкрутство ВАТ «Черкасиобленерго». Відповідач перебуває в процедурі банкрутства до цього часу.

Права та обов'язки органів управління господарського товариства, яке перебуває в процедурі банкрутства, суттєво обмежені. Так, пунктом 11 статті 13 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»від 14.05.1992р. №2343-XII передбачено, що після призначення розпорядника майна і до припинення процедури розпорядження майном органи правління боржника не мають права без згоди розпорядника майна приймати рішення про виплату дивідендів за результатами господарської діяльності.

19.03.2009р. ВАТ «Черкасиобленерго»звернулося до розпорядника майна із клопотанням надати згоду на використання прибутку, отриманого за підсумками роботи у 2008 році. Листом від 20.03.2009р. №20/3-09, розпорядник майна відмовив у погодженні виплати дивідендів. Однак, ігноруючи відмову арбітражного керуючого (розпорядника), Загальними зборами акціонерів (рішення від 27.03.2009р., протокол №14, шосте питання) було прийняте оскаржуване протокольне рішення про виплату дивідендів.

Позивач вважає, що оскаржуване рішення порушує його права і законні інтереси, як власника акцій ПАТ «Черкасиобленерго», оскільки підприємство з 2004 року перебуває в процедурі банкрутства, заборгованість підприємства перед кредиторами у справі про банкрутство збільшується.

Все це негативним чином впливає на поточну ринкову вартість акцій компанії та може призвести до ліквідації відповідача в процедурі банкрутства та повного знецінення належних позивачу акцій.

У зв'язку з відсутністю згоди арбітражного керуючого, позивач вважає спірне рішення загальних зборів акціонерів ПАТ «Черкасиобленерго»про розподіл прибутку ВАТ «Черкасиобленерго»за 2008 рік, викладене у формі протоколу, незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Вказані обставини й стали причиною звернення позивача до суду за захистом свого порушеного права і майнового інтересу.

Оцінюючи подані докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному дослідженні в судових засіданнях з урахуванням всіх обставин справи, та враховуючи їх взаємний зв'язок, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з огляду на таке.

Згідно ст. 41 Закону України «Про господарські товариства»(в редакції 2009р. - на час прийняття спірного рішення) вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є.

Відповідно до ст. 97 ЦК України (в редакції на час прийняття спірного рішення) управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів від 12.03.1999р. змінено назву Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Черкасиобленерго», заснованої відповідно до Указу Президента України від 04.04.1995р. №282/95 «Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України»та Наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 17.07.1995р. №124 на ВАТ «Черкасиобленерго».

Товариство по всьому майну, правам та обов'язкам є правонаступником ВАТ «Черкасиобленерго», правонаступника Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Черкасиобленерго».

Відповідно до п. 1.1 Статуту ПАТ «Черкасиобленерго»(нова редакція), затвердженого рішенням чергових Загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Черкасиобленерго»від 15.08.2011р. Протокол №16, зареєстрованого 17.08.2011р. Виконавчим комітетом Черкаської міської ради Черкаської області (реєстраційний №10261050026001427), публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго»є новим найменуванням ВАТ «Черкасиобленерго»відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства».

Відповідно до п. 8.1.1 Статуту ПАТ «Черкасиобленерго»вищим органом товариства є загальні збори.

Відповідно до ч. 1 ст. 98 ЦК України (в редакції на час прийняття спірного рішення) загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу.

Пунктом «а»ч. 5 ст. 41 Закону України «Про господарські товариства»(в редакції на час прийняття спірного рішення) встановлена компетенція загальних зборів, до якої належить, зокрема, визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання.

Згідно п. п. 6.1, 6.2 Статуту ПАТ «Черкасиобленерго»статутний капітал товариства становить 37 098 333 грн. Статутний капітал поділений на 148 393 332 грн. простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. кожна.

Як вбачається з поданих доказів та досліджених матеріалів справи, ухвалою господарського суду Черкаської області від 14.05.2004р. порушено провадження у справі №01/1494 про банкрутство ВАТ «Черкасиобленерго».

Як встановлено судом, справа №14-01/1494 про банкрутство ВАТ «Черкасиобленерго»знаходиться на стадії розпорядження майном, реєстр вимог кредиторів не затверджено, комітет кредиторів не створено.

Згідно п. 11 ст. 13 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»після призначення розпорядника майна і до припинення процедури розпорядження майном органи правління боржника не мають права без згоди розпорядника майна приймати рішення про:

· реорганізацію (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) і ліквідацію боржника;

· створення юридичних осіб або про участь в інших юридичних особах;

· створення філій та представництв;

· виплату дивідендів;

· проведення боржником емісії цінних паперів;

· вихід із складу учасників боржника юридичної особи, придбання в акціонерів раніше випущених акцій боржника.

Листом від 20.03.2009р. №20/3-09 арбітражний керуючий, розпорядник майна ВАТ «Черкасиобленерго»Бондаренко Е.М. на лист від 19.03.2009р. №1562/04-02 про надання погодження на використання ВАТ «Черкасиобленерго»прибутку за результатами роботи у 2008 році повідомив, що надати погодження немає можливості, та просив врахувати раніше надані зауваження розпорядника майна та рішення судів з приводу виплати дивідендів.

Арбітражний керуючий, розпорядник майна ВАТ «Черкасиобленерго»Бондаренко Е.М. звертався до господарського суду Черкаської області з клопотанням від 05.05.2009р. №05/05-09, в якому просив заборонити органам управління ВАТ «Черкасиобленерго»вчиняти дії по виплаті дивідендів та нарахуванні дивідендів відповідно до рішення загальних зборів акціонерів від 27.03.2009р. (питання шосте, протокол №14) та заборонити органам управління ВАТ «Черкасиобленерго»приймати в подальшому будь-які дії, пов'язані з питанням дивідендів; оскільки господарська діяльність боржника ускладнюється в результаті впливу на неї світової кризи, а органи управління боржника навмисно приймають рішення в своїх особистих інтересах, які порушують права та інтереси самого боржника і його кредиторів.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 12.05.2009р. у справі №14-01/1494 про банкрутство ВАТ «Черкасиобленерго»змінено заборону боржнику на виплату дивідендів акціонерам боржника відповідно до рішення загальних зборів акціонерів від 11.04.2008р. (шосте питання, протокол №13), накладену ухвалою суду від 13.05.2008р. наступними заходами забезпечення вимог кредиторів: «заборонити боржнику здійснювати виплату дивідендів акціонерам боржника відповідно до рішень органів управління боржника».

Господарський суд Черкаської області у своїй ухвалі від 12.05.2009р. у справі №14-01/1494 оцінив дії загальних зборів ВАТ «Черкасиобленерго»по спрямуванню частини прибутку товариства на виплату дивідендів як чергове грубе порушення ч. 11 cт. 13 Закону №2343-XII та ознаку систематичного ігнорування вимог закону органами управління боржника у особі загальних зборів акціонерів.

Відповідно до п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р., №13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів», підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути, зокрема порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно ст. 10 Закону України «Про господарські товариства»учасники товариства мають право:

а) брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом;

б) брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів;

в) вийти в установленому порядку з товариства;

г) одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів;

д) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»від 24.10.2008р. №13, при вирішенні корпоративного спору господарський суд повинен встановити наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу , на захист якого подано позов, а також з'ясувати питання про наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання.

Матеріалами справи, зокрема, балансом товариства за 2008 рік, підтверджується, що наслідком прийняття спірного рішення загальними зборами акціонерів, є спрямування близько 7,5 млн. грн. прибутку на виплату дивідендів, незважаючи на пряму заборону Закону та порушення провадження про банкрутство відповідача.

З пояснень представника відповідача судом з'ясовано, що на даний час загальний борг підприємства перед конкурсними та поточними кредиторами складає понад 180 млн. грн.

Приймаючи рішення про перехід до подальших судових процедур у справі про банкрутство, зокрема ліквідації чи санації, безумовно враховується фінансовий стан підприємства, здійснюється аналіз його активу та пасиву.

Акція має номінальну і ринкову вартості (ціни). Номінальна ціна - це ціна, визначена на акції. Ринкова ціна, або курс акції, - це ціна, за котрою акція реально продається і купується на фондовому ринку. Курс акцій перебуває в прямій залежності від розміру отримуваного за ними дивіденда і в оберненій - від рівня позичкового відсотка. На фондовому ринку визначення курсу цінних паперів відбувається в результаті взаємодії попиту і пропозиції. Чинником же, що визначає попит і пропозицію, є оцінювання інвестором доходів підприємства в майбутньому і величини передбачуваних дивідендів.

Спірне рішення негативно впливає на відновлення платоспроможності підприємства, його фінансовий стан, а тому порушує права як кредиторів відповідача так і самих акціонерів товариства, в не залежності від кількості акцій, оскільки призводить до їх знецінення на ринку.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Черкасиобленерго»від 27.03.2009р. (питання шосте, протокол №14) прийняте всупереч вимогам п. 11 ст. 13 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», тобто всупереч Закону що містить спеціальні норми, які мають пріоритет у застосуванні щодо інших законодавчих актів України.

Враховуючи наведене, вимога позивача про визнання недійсним з моменту прийняття пункт 6 рішення загальних зборів акціонерів ПАТ «Черкасиобленерго», яке оформлено протоколом №14 від 27 березня 2009 року є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на відповідача та стягнути на користь позивача 1073 грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати недійсним з моменту прийняття пункт 6 рішення чергових загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства «Черкасиобленерго»(код ЄДРПОУ 32129703) від 27.03.2009р. в частині спрямування прибутку товариства, отриманого за підсумками роботи у 2008р., до фонду виплати дивідендів.

Стягнути з відповідача -публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго»(код ЄДРПОУ 2280035), м. Черкаси, вул. Гоголя, 285, рахунок №260083001083 в Черкаському обласному управлінні ВАТ (ПАТ) «Ощадний банк України»

на користь позивача - Вороніна Степана Івановича, м. Черкаси, вул. Володарського, 9, ід. код 1670405076, номер рахунку в банку невідомий

1073 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.

Повне рішення складено 16.11.2012р.

Головуючий суддя Г.М. Скиба

Судді О.І. Кучеренко

А.В. Васянович

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення13.11.2012
Оприлюднено23.11.2012
Номер документу27599086
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5026/1178/2012

Рішення від 13.11.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

Ухвала від 08.08.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Скиба Г.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні