Рішення
від 19.11.2012 по справі 3206-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19.11.2012Справа №5002-26/3206-2012

За позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго», м. Сімферополь АР Крим

до відповідача Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Єдність», с. Желябовка Нижньогірського району АР Крим

про стягнення 39482,97 грн.

Суддя Медведчук О.Л.

Представники:

від позивача - Шереметьєва Л.О., юрисконсульт, довіреність №402 від 10.07.2012 р.,

від відповідача - Перец О.І., представник за довіреністю №б/н від 01.10.2012 р.

СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою про стягнення з Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Єдність» суми заборгованості за спожиту активну електроенергію в розмірі 30979,65 грн, інфляційних втрат за активну електроенергію в розмірі 5483,43 грн та 3% річних за активну електроенергію в розмірі 3019,89 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані проведенням працівниками позивача перевірки дотримання відповідачем Правил користування електричною енергією у зв'язку з чим останньому були вручені чотири акта - вимоги про усунення виявлених недоліків.

Вказаними актами до відповідача був доведений факт про те, що схеми обліку є розпломбованими та введені в реконструкцію у зв'язку з чим за період безоблікового користування електричною енергією розрахунок буде здійснений відповідно до п. 6.39 Правил користування електричною енергією та як схема обліку не є розрахунковою.

Встановивши, що за період з 29.07.2009 р. по 16.09.2009 р. відповідачем було спожито 44162 кВТ/г позивач, враховуючи п. 6.39 Правил користування електричною енергією вирахував суму заборгованості по оплаті спожитої електроенергії в розмірі 30979,65 грн та включив її в рахунок від 14.09.2009 р. який був отриманий відповідачем проте на даний час є неоплаченим.

Відповідач позовні вимоги заперечує повністю посилаючись на відсутність будь - якої заборгованості з 2000 року. Вказує на те, що спожиту електроенергію до 20.06.2011 р. СВК «Єдність» оплатило повністю.

Крім цього, відповідач надав доповнення до заперечень, в яких зазначає, що поточна заборгованість у відповідача відсутня та є переплата на суму 17458,84 грн, що підтверджується актом звірки взаєморозрахунків, яка утворилась у зв'язку з вимогою позивача сплачувати авансові платежі на місяць вперед. Вимоги актів 28.07.2009 р. відповідачем виконані і про опломбування засобів обліку Нижньогірський РЕМ було повідомлено 28.08.2009 р.

Позивач заперечує доводи відповідача та вказує, що 28.08.2009 р. СВК «Єдність» звернулося з заявою про прийняття схем обліку виконаних по акту-вимозі та на підставі пунктів 3.27. та 3.8. Правил користування електричною енергією відповідачу 01.09.2009 р. був виданий рахунок на суму 839,80 грн за встановлення приборів обліку та перевірку схеми обліку. Даний рахунок оплачений відповідачем 15.09.2009 р. та 16.09.2009 р. були складені акти - наряди технічної перевірки (заміни) розрахункових засобів обліку електричної енергії.

Розглянувши матеріали справи заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

16.02.2004 р. між Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» - Постачальником та Сільськогосподарським виробничим кооперативом «Єдність» - Споживачем укладений договір про поставку електричної енергії №110.

Відповідно до п. 1. даного договору, Постачальник поставляє електричну енергію Споживачу, а Споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі (5-ти кратний розмір тарифу за перевищення договірної величини електроспоживання, пеню по графіку погашення заборгованості, по актам порушення ПКЕЕ) відповідно до умов цього договору та додаткам до договору, які є його невід'ємними частинами.

Серед обов'язків Постачальника за п. 2.1. вказаного договору, визначено: виконання умов даного договору; поставляти Споживачу електроенергію, як різновид товару: в об'ємах, визначених відповідно з розділом 5, та з врахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток №1 «Об'єми поставки електричної енергії споживачу та субспоживачу»); відповідно до категорії надійності токоприймачів Споживача згідно з Правилами обладнання електроустановок та гарантованого рівня надійності електропоставки відповідно фактичній категорії, визначеною додатком №6 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»; з дотриманням встановлених показників якості електричної енергії в межах відхилень, обумовлених в договорі між Постачальником та ДП «Енергоринок». Повідомляти Споживача про всі зміни тарифів на електричну енергію в письмовому вигляді або через засоби масової інформації (газета «Крымские известия») за п'ять днів до введення їх в дію.

Серед обов'язків Споживача за п. 2.2. договору, визначено, зокрема: виконання умов даного договору; Придержуватися режиму споживання електричної енергії відповідно до умов розділу 5 цього договору; сплачувати Постачальнику вартість електричної енергії та інші нарахування, відповідно до умов додатку №4.1. або 4.2. «Порядок розрахунків».

29.07.2009 р. працівниками Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» у присутності представника СВК «Єдність», відповідального за електрогосподарство Дагли Мамеда на об'єктах кооперативу, а саме на ЗТП-166, монтажна бригада ЗТП-159, електроцех ЗТП-159, пекарня ЗТП-448, була здійснена перевірка дотримання Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), Правил обладнання електроустановок (далі - ПОЕ), Правил технічної експлуатації об'єктів відповідача.

За результатами технічної перевірки були складені чотири акта - вимоги про усунення недоліків в строк до 29.08.2009 р. Разом з цим до відповідача були доведені обставини, що схеми обліку є розпломбованими та введені в реконструкцію на підставі чого розрахунок по оплаті за поставлену електроенергію буде здійснений відповідно до п. 6.39. Правил користування електричною енергією так як схема обліку не є розрахунковою.

В подальшому ВАТ «Крименерго» встановило, що за період з 29.07.2009 р. по 16.09.2009 р. відповідачем спожито 44162 кВт/ч на суму 30979,65 грн у зв'язку з чим останньому був виставлений рахунок №110 від 14.09.2009 р. на оплату вказаної суми.

Звернувшись до Господарського суду Автономної Республіки Крим за захистом своїх майнових прав та інтересів позивач посилається на те, що на даний час відповідач не оплатив спожиту ним в період з 29.07.2009 р. по 16.09.2009 р. електроенергію, а тому разом з сумою заборгованості просить стягнути в судовому порядку також пеню, індекс інфляції та 3% річних.

Оцінюючи подані учасниками судового процесу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позов обґрунтований та такий, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надати інший стороні (споживачу, абоненту) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму їх використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Суд встановив, що поряд з відсутністю заборгованості у відповідача по оплаті електроенергії у виконання договору про поставку електричної енергії №110

від 16.02.2004 р. ВАТ «Крименерго» нарахувало суму в розмірі 30979,65 грн в рахунок оплати електроенергії, що була вирахувана на підставі п. 6.39. ПКЕЕ.

При цьому, нарахування було здійснено за період з 29.07.2009 р. по 16.09.2009 р.

З огляду на наведене вбачається, що 29.07.2009 р. є датою складання актів - вимоги про усунення недоліків, які СВК «Єдність» повинно було виконати до 29.08.2009 р.

Згідно з абз. 3 п. 3.4. ПКЕЕ, термін приведення обліку у відповідність до вимог ПОЕ або до технічних характеристик заводу-виробника засобів обліку має не перевищувати

1 місяць (для обліку в мережах 0,4 кВ) та 3 місяці (для обліку в мережах 6 кВ та вище) з дня складення акта.

Відповідно до п. 6.39. ПКЕЕ, у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи розрахункового обліку) визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.

Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати одного повного розрахункового періоду, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електричної енергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку. У цьому разі відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, у якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії.

Вказані дії позивач обґрунтовує тим, що схеми обліку на об'єктах відповідача були розпломбованими та введені в реконструкції та за період безоблікового користування електричною енергією розрахунок був здійснений за п. 6.39. ПКЕЕ так як схеми не були розрахунковими.

Суд не вбачає в обґрунтуванні позивача будь - якого порушення ПКЕЕ або договірних умов та вважає правомірним нарахування відповідачу заявленої до стягнення суму заборгованості розраховану на підставі п. 6.39. ПКЕЕ оскільки прилади обліку електроенергії об'єктів СВК «Єдність» не були розрахунковими тоді як електроенергія відповідачем споживалася.

Відповідно до розрахунку споживання електроенергії СВК «Єдність» (а.с.26) витрати електроенергії склали 44162 кВт/г на суму 25817,11 грн та ПДВ в сумі 5162,54 грн, що в загальній сумі становить 30979,65 грн.

Між тим, відповідач не погоджуючись з діями позивача по нарахуванню 30979,65 грн зазначає, що СВК «Єдність» листом від 28.08.2009 р. повідомив Нижньогірський РЕМ про виконання приписів та пропонував прийняти схему обліку на вказаних об'єктах.

Однак, суд критично ставиться до таких посилань.

В матеріалах справи наявний лист вих. №101 від 28.08.2009 р. про те, що СВК «Єдність» просить прийняти схему обліку електроенергії, виконану по акту - вимозі: ЗТП - 448 - хлібопекарня, ЗТП - 159 - електроцех, ЗТП - 159 - монтажна бригада, ЗТП - 166 - пташник.

Так, відповідно до абз. 5 п. 3.8. ПКЕЕ в редакції на день направлення СВК «Єдність» листа №101 від 28.08.2009 р., установлення засобів обліку електричної енергії та/або локального устаткування збору та обробки даних виконується за рахунок споживача або організації, на вимогу (за ініціативою) якої здійснюється заміна розрахункового обліку, електропередавальною організацією або іншою організацією, яка має право на виконання таких робіт.

Згідно з п. 3.27. ПКЕЕ, планова заміна, обслуговування та ремонт розрахункових засобів обліку електричної енергії здійснюється електропередавальною організацією або іншою організацією, яка має право на виконання цих робіт, за рахунок їх власників.

За поясненнями позивача, що підтверджені документально (а.с.78), відповідачу 01.09.2009 р. був виданий рахунок на суму 839,80 грн за встановлення приборів обліку та перевірку схеми обліку. Даний рахунок оплачений СВК «Єдність» 15.09.2009 р. у зв'язку з чим, відповідачу були встановлені нові прилади обліку, були перевірені схеми обліку про що у присутності представника відповідача 16.09.2009 р. складені акти - наряди технічної перевірки (заміни) розрахункових засобів.

За вказаних обставин, суд враховує наладженими як розрахунковий період з 29.07.2009 р. по 16.09.2009 р. тобто з дати складення актів - вимог по дату підписання Актів - нарядів технічної перевірки (заміни) розрахункових засобів обліку електричної енергії так і суму нарахованої заборгованості в розмірі 30979,65 грн яку відповідач на день ухвалення рішення не сплатив.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Таким чином, суд задовольняє позовні вимоги в частині стягнення заборгованості за електроенергію в розмірі 30979,65 грн.

В іншу чергу, позивач просить стягнути суму інфляційних витрат в розмірі 5483,43 грн та суму 3% річних в розмірі 3019,89 грн.

Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Оскільки СВК «Єдність» не виконало грошового зобов'язання з оплати спожитої електроенергії вимоги про стягнення нарахованих згідно ст. 625 ЦК України сум у вигляді інфляційних витрат та 3% річних у розмірах 5483,43 грн та 3019,89 грн відповідно, підлягають задоволенню.

Відповідно до абзаців 1 та 2 загальних положень статуту Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго», затвердженого 25.06.2012 р. річними загальними зборами акціонерів ПАТ «Крименерго», Товариство є юридичною особою із новим найменуванням, у результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту, які пов'язані із набранням чинності Закону України «Про акціонерні товариства» № 514-VI від 17.09.2008 р. та зміною найменування з Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» на Публічне акціонерне товариство «Крименерго», Публічне акціонерне товариство «Крименерго» перейменовано у Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів Публічне акціонерне товариство «Крименерго» (протокол

від 25.06. 2012 р.).

Товариство є правонаступником майна, прав та обов'язків Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Крименерго», Відкритого акціонерного товариства «Крименерго», Публічного акціонерного товариства «Крименерго».

Належний до сплати судовий збір, суд відносить на відповідача, згідно зі ст. 49 ГПК України.

Вступна і резолютивна частини рішення оголошені в судовому засіданні

19.11.2012.

Повне рішення складено 23.11.2012.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Єдність» (Україна, 97140, АР Крим, Нижньогірський район, с. Желябовка, вул. Придорожна, 4, код ЄДРПОУ 30923552, МФО 324021, р/р 260055233, р/р 260052980 в КРД АППБ «Аваль» м. Сімферополь) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (Україна, 95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, код ЄДРПОУ 00131400, р/р 26031301617847 в філіалі КРУ АТ «Ощадбанк», МФО 324805) суму заборгованості в розмірі 30979,65 грн.

3. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Єдність» (Україна, 97140, АР Крим, Нижньогірський район, с. Желябовка, вул. Придорожна, 4, код ЄДРПОУ 30923552, МФО 324021, р/р 260055233, р/р 260052980 в КРД АППБ «Аваль» м. Сімферополь) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (Україна, 95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, код ЄДРПОУ 00131400, р/р 26009300617847 в філіалі КРУ АТ «Ощадбанк», МФО 324805) суму інфляційних витрат в розмірі 5483,43 грн, суму 3% річних в сумі 3019,89 грн та суму судового збору в розмірі 1609,50 грн.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя О.Л. Медведчук

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення19.11.2012
Оприлюднено26.11.2012
Номер документу27619464
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —3206-2012

Рішення від 19.11.2012

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

О.Л. Медведчук

Ухвала від 21.09.2012

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

О.Л. Медведчук

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні