Рішення
від 08.11.2012 по справі 103/4102/12
БАХЧИСАРАЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

08.11.2012 08.11.2012 103/4102/12

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопад 2012 року м. Бахчисарай, АРК

Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Нікіщенко М.І., при секретарі Лагута С.В,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Таврида АГРО» про розірвання договорів оренди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Бахчисарайського районного суду АРК із позовом до відповідача про розірвання договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого 16.11.2005 року у Кримському регіональному філіалі державного підприємства "Центр земельного державного кадастру" при Державному комітеті з земельних ресурсів України про що у державному реєстрі земель зроблений запис № 040500400327; розірвання договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого 26.10.2006 року у Кримському регіональному філіалі державного підприємства "Центр земельного державного кадастру" при Державному комітеті з земельних ресурсів України про що у державному реєстрі земель зроблений запис № 040500400058; зобов'язання відповідача повернути позивачу земельні ділянки, належні позивачу на підставі державного акту КМ № 019088 про право на земельну ділянку, кадастровий номер 0120486300-06-002-0410, державного акту ЯГ № 334811 про право на земельну ділянку, кадастровий номер 0120486200-06-001-0651.

Позовні вимоги мотивовані тим, що між позивачем, його спадкодавцем та відповідачем укладені договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення строком на 15 років, всупереч вимог діючого законодавства та умов договорів, відповідач протягом тривалого часу не сплачує орендну плату, індексацію орендної плати, порушує положення п. 3.4.1, 3.4.2, 3.4.3, 3.4.4 договорів щодо здійснення комплексу охорони земель, захисту від заростання бур'янів та інше.

Представники позивача ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали, у ході судового розгляду додатково пояснили, що після смерті її батька ОСОБА_4 позивач набула права власності на орендовану відповідачем земельну ділянку в порядку спадкування, але належну орендну плату вона не отримує. Також представники зазначили, що згідно з законом орендна плата не може бути менш 3% від грошової оцінки землі, позивач неодноразово зверталась до відповідача письмово з проханням здійснити виплату орендної плати, але зазначені прохання ігнорувались. Посилаються на той факт, що орендар фактично не використовує земельні ділянки, що приводить до загибелі багаторічних насаджень, заростання бур'яном, розкрадання майна позивача у вигляді залізобетонних стовпів та шпалер, оскільки за актом приймання-передачі земельних ділянок були передані і багаторічні насадження - виноградники у стані плодоношення, що передбачає наявність шпалер та стовпів. Також представники позивача заперечували проти акту ТОВ "АГРО", оскільки останній складений особою, яка перебуває у трудових відносинах з відповідачем, що викликає у представників позивача сумніви щодо його об'єктивності.

Представник відповідача Курбацький В.І. проти позову заперечував з посиланням на той факт, що між позивачем та відповідачем була укладена додаткова угода про збільшення розміру орендної плати, доводи щодо непроведення індексації надумані, відповідач звертався до позивача з проханням забезпечити явку для отримання орендної плати у січні 2012 році, що підтверджується письмовими відповідями відповідача на адресу позивача, про факт смерті орендаря ОСОБА_4 - батька позивача та про отримання останньої права власності на земельну ділянку в порядку спадкування відповідач не знав, оскільки позивач про це його не повідомляла. Крім того, представник відповідача посилався на факт ухилення позивача від отримання орендної плати у розмірі 200,00 грн. у вересні 2012; в акті приймання-передачі земельних ділянок не зазначено у якому стані прийняті були земельні ділянки, врожай зібраний та відповідні агротехнічні роботи почнуться у листопаді 2012 року.

Вирішуючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

У відповідності зі ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених особами вимог і на підставі представлених сторонами доказів, а ст. 10, 60 ЦПК України визначають, що кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом встановлено, що відповідно до державного акту на право власності серія КМ 0190088 ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка площею 1,0278 га, що розташована на території Тінистівської сільської ради Бахчисарайського району АРК з цільовим призначенням - "ведення товарного сільськогосподарського виробництва", кадастровий номер 0120486200-001-0410 (зв. бік а. с. 7).

Згідно з відмітками Бахчисарайської державної нотаріальної контори та відділу Держкомзему у Бахчисарайському районі АРК на державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 334811, виданого на ім'я ОСОБА_4, позивач 23.03.2012 набула право власності в порядку спадкування на земельну ділянку площею 1,0765 га, що розташована на території Тінистівської сільської ради Бахчисарайського району АРК з цільовим призначенням - "ведення товарного сільськогосподарського виробництва", кадастровий номер 0120486200-06-001-0651 ( а. с. 8).

16.11.2005 зареєстрований КРФ ДП "Центр державного земельного кадастру" у книзі записів договорів на право тимчасового користування земельною ділянкою за № 040500400327 договір, укладений між товариством з обмеженою відповідальністю "АГРО" та ОСОБА_1 Відповідно до п. 1 зазначеного договору орендодавець надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку загальною площею 1,0278 га, у тому числі багаторічних насаджень 1,0278 га на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія КМ № 017088 (а.с. 10).

16.10.2006 зареєстрований КРФ ДП "Центр державного земельного кадастру" у книзі записів договорів на право тимчасового користування земельною ділянкою за № 040600400058 договір, укладений між товариством з обмеженою відповідальністю "АГРО" та ОСОБА_4 Відповідно до п. 1 зазначеного договору орендодавець надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку загальною площею 1,0765 га, у тому числі багаторічних насаджень 1,0765 га на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 334811 (а.с. 9).

Також відповідно до п. 2 .1 зазначених договорів орендна плата сплачується орендатором до 31 грудня кожного року строку дії договору. Розмір орендної плати за користування земельної ділянки складає 500,00 грн. у рік у вигляді грошових коштів, сільгосппродукції.

19.12.2005 та 03.05.2005 на підставі вищезазначених договорів оренди земельних ділянок були укладені відповідні акти приймання-передачі земельних ділянок.

Відповідно до ст. 13 Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» (далі - Закон № 161-XIV) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 21 Закону № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Згідно з положеннями статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору.

За правилами статті 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 22 вказаного Закону передбачено, що орендна плата може справлятись у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити у договорі поєднання різних форм орендної плати.

Частиною 3 статі 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Частиною 1 статті 32 зазначеного Закону передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24, 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Згідно статті 24 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.

Орендодавець зобов'язаний: передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди; при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки; не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою; відшкодувати орендарю капітальні витрати, пов'язані з поліпшенням стану об'єкта оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця; попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.

Статтею 25 вказаного Закону визначено, що орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; отримувати продукцію і доходи; здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем. Орендар земельної ділянки зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власностінадаткопіюдоговору відповідному органу державної податкової служби.

Частиною 1 статті 60 визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

За змістом ст. 21 Закону України від 06 жовтня 1998 р. № 161-ХIV "Про оренду землі" розмір та умови орендної плати, що зазначені в договорі оренди не можуть суперечити чинному на час укладення договору законодавству. У зв'язку з тим, що Указ Президента України від 19.08.2008 р. № 725/2008 "Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), яким встановлено розмір орендної плати не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, має рекомендаційний характер та набрав чинності після укладенні договорів оренди між сторонами, зміна розміру орендної плати можлива лише за згодою сторін. Зазначені висновки викладені у постанові Верховного суду України від 25.06.2011 р. у справі № 6-17цс11.

Отже, посилання позивача на факт відсутності сплати відповідачем орендної плати у розмірі 3% визначеної відповідно до законодавства вартості земельних ділянок, як на підставу розірвання договорів оренди землі, судом до уваги не приймаються.

Але при цьому суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до приписів п. 4 вищезазначених Договорів оренди земельної ділянки орендар зобов'язаний: використовувати земельну ділянку відповідно до його цільовим призначенням та умовами даного договору; ефективно використовувати землю, застосовувати природоохоронні технології виробництва, не допускати погіршення екологічної обстановки в результаті своєї господарської діяльності; здійснювати комплекс заходів з охорони земель, збереження та поліпшення родючості ґрунтів і поліпшення інших корисних якостей землі, а саме: захищати землю від заростання бур'янами, інших процесів погіршення культуротехнического стану земель, проводити рекультивацію порушених земель, а також заходи щодо поліпшення їх родючості.

Факт невиконання відповідачем умов вище досліджених договорів оренди землі, зокрема пункту 4 підтверджується актом Державної інспекції з карантину рослин Міністерства аграрної політики № 82 щодо обстеження на встановлення фітосанітарного стану від 01.10 2012; довідкою державного інспектору по захисту рослин у Бахчисарайському районі Державної інспекції захисту рослин АРК Міністерства аграрної політики № 15 від 04.10.2012 р. відповідно до змісту яких пай № 1056 площею 1, 0278 га та пай № 1055 площею 1,0755 га, належні ОСОБА_1, що знаходяться в оренді ТОВ "АГРО" на протязі 3-4 років не обробляються, заросли бур'яном, сільськогосподарські роботи на них не проводяться, зафіксований факт погіршення виноградників розвіток хвороб, заселення шкідниками навколишньої території, оскільки хімічна обробка зазначених ділянок протягом тривалого часу не проводилась; виявлені ділянки амброзії; агротехнічні заходи не проводяться.

Крім того, відповідачем порушений пункт 4.4. зазначених договорів відповідно до якого орендар зобов'язаний своєчасно сплачувати орендну плату, проводити індексацію. Будь - яких доказів на спростування факту порушення своїх обов'язків, зокрема доказів щодо сплати орендної плати, з урахуванням її індексації, виконання агротехнічних заходів щодо захисту вищезгаданих ділянок відповідачем суду не наданні.

Посилання відповідача на його необізнаність щодо смерті ОСОБА_4, як на підставу припинення нарахування та сплати орендних платежів, судом до уваги не приймаються, оскільки будь-яких належних та допустимих доказів щодо вжиття ним заходів щодо своєчасного виконання приписів п. 4.4 Договору суду також не надані. Так, повідомлення відповідача адресовані позивачу, ОСОБА_4. щодо забезпечення ними явки до контори відповідача для отримання орендної плати не підтверджуються будь-якими доказами їх вручення, надіслання засобами поштового зв'язку позивачеві, її померлому батькові. Також, суд звертає увагу, що відповідач не був позбавлений можливості своєчасно виконати грошові зобов''язань перед позивачем, ОСОБА_4 в порядку, визначеному приписами ст. 537 ЦК України. Так, відповідно до вищезазначеної статті боржник має право виконати свій обов' язок шляхом внесення належних з нього кредиторові грошей або цінних паперів у депозит нотаріуса, нотаріальної контори в разі: відсутності кредитора або уповноваженої ним особи у місці виконання зобов'язання; ухилення кредитора або уповноваженої ним особи від прийняття виконання або в разі іншого прострочення з їхнього боку; відсутності представника недієздатного кредитора.

У разі систематичного невиконання орендарем обов'язків, передбачених статтями 24, 25 Закону України від 06 жовтня 1998 р. № 161-Х-IV "Про оренду землі" та умовами договору земельної ділянки, несплати орендної плати в установлений договором строк позовні вимоги в частині розірвання договору оренди земельної ділянки підлягають задоволенню (постанова Верховного Суду України від 25 червня 2011 у справі № 6-17цс11)

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України судовий збір слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Повний текст рішення відповідно до приписів ч. 3 ст. 209 ЦПК України складений 13.11.2012 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 88, 209, 213-215, 218 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки площею 1,0298 га, кадастровий номер 0120486200060010410, що розташована на території Теністівської сільської ради Бахчисарайського району АРК, укладений між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю «Таврида Агро» (ЄДРПОУ 32989285), зареєстрований Кримським регіональним філіалом державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті по земельним ресурсам України 16.11.2005 року за № 040500400327.

Розірвати договір оренди земельної ділянки площею 1,0765 га, кадастровий номер 0120486200060010651, що розташована на території Теністівської сільської ради Бахчисарайського району АРК, укладений між ОСОБА_4 та товариством з обмеженою відповідальністю «Таврида Агро» (ЄДРПОУ 32989285), зареєстрований Кримським регіональним філіалом державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті по земельним ресурсам України 26.10.2006 року за № 040500400058.

Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Таврида Агро» (ЄДРПОУ 32989285) повернути ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 1,0298 га, кадастровий номер 0120486200060010410, що розташована на території Теністівської сільської ради Бахчисарайського району АРК.

Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Таврида Агро» (ЄДРПОУ 32989285) повернути ОСОБА_1 земельну ділянку площею 1,0765 га, кадастровий номер 0120486200060010651 що розташована на території Теністівської сільської ради Бахчисарайського району АРК.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Таврида Агро» (ЄДРПОУ 32989285) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 107,30 грн.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Бахчисарайський районний суд АРК протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя:

СудБахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення08.11.2012
Оприлюднено10.12.2012
Номер документу27716062
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —103/4102/12

Ухвала від 08.04.2013

Цивільне

Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим

Нікіщенко М. І.

Рішення від 08.11.2012

Цивільне

Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим

Нікіщенко М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні