Рішення
від 28.11.2012 по справі 4/61/5022-796/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" листопада 2012 р.Справа № 4/61/5022-796/2012 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бурди Н.М.

Розглянув справу

за позовом Тернопільського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері Тернопільської області в інтересах держави вул. Білецька, 51, м. Тернопіль в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до Дочірнього підприємства "Світанок" с. Біще, Бережанського району, Тернопільської області

про стягнення 166 821 грн. 33 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

За участю представників сторін:

прокуратури: прокурор Тернопільської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері - Головащук І.В. (наказ № 926-н від 09.11.2012 р.)

позивача: головний спеціаліст - юрисконсульт юридичного відділу - Мазур Т.В. (довіреність № 1-1/23-1 від 05.01.2012 р.)

відповідача: не з'явився

Суть справи:

В розпочатому судовому засіданні представникам прокуратури та позивача процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України, роз'яснено.

Тернопільський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері Тернопільської області в інтересах держави вул. Білецька, 51, м. Тернопіль в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача - Дочірнього підприємства "Світанок" с. Біще, Бережанського району, Тернопільської області про стягнення 166 821 грн. 33 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Представники прокуратури та позивача позовні вимоги підтримали. Прокурором подано письмові пояснення, надані Кухарською Б.М. (керівником відповідача, що підтверджується сформованим судом 01.10.2012р. спеціальним витягом з ЄДРЮОФОП про знаходження відповідача у ньому) про те, що їй відомо про місце і час розгляду даної справи.

27.11.2012р. голова ліквідаційної комісії Радик І.Л. (що підтверджується сформованим судом 01.10.2012р. спеціальним витягом з ЄДРЮОФОП про знаходження відповідача в ньому) у канцелярію суду надіслав електронне повідомлення № 6 від 26.11.2012р., згідно якого просив розглядати справу № 4/61/5022-796/2012 без його присутності та зазначив, що проти позову не заперечує.

В судовому засіданні, у відповідності до ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладався на 15.11.2012р. та 28.11.2012р. для надання можливості відповідачу прийняти участь у її розгляді та подати обґрунтований і документально підтверджений відзив на позовну заяву.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу у відповідності до ст. 81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників прокуратури та позивача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників прокуратури та позивача, господарським судом встановлено наступне:

- відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. № 548 (Положення) - Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території;

- згідно п. 5 Положення інспекція має право, зокрема:

- обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти, об'єкти органів внутрішніх справ, Державного департаменту з питань виконання покарань, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби у місцях їх постійної дислокації, проведення військових навчань, маневрів, а також під час передислокації військ і військової техніки з використанням автомобільних, повітряних, залізничних та плавучих транспортних засобів з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки;

- перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи);

- складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом;

- давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до її повноважень;

- уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

- згідно вимог ст. 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" при здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

- 25.05.2012р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Галицьким С.В., на підставі ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в присутності відповідальної за керівництво свинофермою Кухарської Б.М. проведено перевірку дотримання відповідачем природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт.

Як випливає з вищезазначеного акту, в ході перевірки встановлено, що ДП «Світанок»здійснює діяльність по вирощуванню племінних свиней в с. Поручин Біщецької сільської ради Бережанського району. Згідно довідки голови ліквідаційної комісії ДП «Світанок»за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. поголів'я свиней налічувало: станом на січень 2010 р. -708, станом на вересень -9 00, станом на грудень -1508. Виробничий процес по вирощуванню свиней за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря є порушенням вимог ч.4 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", таким чином державі заподіяно збитки в сумі 166 821 грн. 33 коп. (щодо розрахунку розміру збитків, то його проведено на підставі "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 року за № 48/16064, далі - Методика).

Згідно п. 2.1. даної Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Відповідно до п. 2.2. Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Пунк 3.6. Методики передбачає, що розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди).

Відповідно до ст. 11 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Згідно із п. 4 ст. 33 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність, згідно із законом.

Пункт "є" частини 2 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.

У відповідності до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього середовища" (із змінами та доповненнями) підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

За даним фактом 11.06.2012р. Тернопільською міжрайонною природоохоронною прокуратурою порушено кримінальну справу відносно директора ДП «Світанок»Болюха М.М. за ч. 2 ст. 367 КК України, яка провадженням закінчена та з обвинувальним висновком направлена до суду. 29.08.2012р. вказана кримінальна справа розглянута Бережанським районним судом та Болюха М.М. звільнено від покарання на підставі п. «г»ст. 1 Закону України «Про амністію»від 08.07.2011р.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).

Юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків (ст. 1172 Цивільного кодексу України).

Факт порушення відповідачем вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 25.05.2012р. (підписаним відповідальною за керівництво свинофермою Кухарською Б.М. без заперечень), постановою № 148064 від 11.06.2012р. Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора про порушення кримінальної справи, постановою від 29.08.2012р. у справі № 1/1901/65/2012/1901/1422/2012 Бережанського районного суду Тернопільської області, розрахунком розміру відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок викидів аміаку об'єктами фермерського господарства - ДП «Світанок»с. Біще Бережанського району, за період з 01.01.2010р. по 30.11.2010р.

Приймаючи до уваги, що в процесі судового розгляду спору відповідачем не подано, а судом не здобуто жодних доказів, які б свідчили про перерахування суми завданої шкоди в добровільному порядку чи заперечень з цього приводу, більше того він не відмовляється від її відшкодування, а тому позовні вимоги про стягнення з Дочірнього підприємства "Світанок" с. Біще, Бережанського району, Тернопільської області -166 821 грн. 33 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності із ст. ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами та визнані відповідачем.

Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального Фонду місцевого бюджету Біщецької сільської ради Бережанського району Тернопільської області, згідно вимог п. 28 ст. 4 та п. 1 ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", у відповідності до яких джерелами формування спеціального Фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а джерелами формування спеціального Фонду місцевих бюджетів у 2012 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів -50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим -20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя -70 відсотків.

Судовий збір згідно ст. 49 ГПК України та Закону України „Про судовий збір", покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, Законом України „Про охорону навколишнього середовища" та Законом України "Про охорону атмосферного повітря", господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути із Дочірнього підприємства "Світанок" с. Біще, Бережанського району, Тернопільської області, ідентифікаційний код 36202231:

- 166 821 (сто шістдесят шість тисяч вісімсот двадцять одну) грн. 33 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в розмірі: 30% в доход спеціального фонду Державного бюджету України, 50% - спеціального фонду місцевого бюджету Біщецької сільської ради Бережанського району Тернопільської області та 20% - місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33115331700005, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37737751 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012.

3. Стягнути із Дочірнього підприємства "Світанок" с. Біще, Бережанського району, Тернопільської області, ідентифікаційний код 36202231 в доход Державного бюджету України -3 336 (три тисячі триста тридцять шість) грн. 43 коп. судового збору.

Накази видати після вступу рішення у законну силу.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу через місцевий господарський суд, який розглянув справу.

Повне рішення складено 29.11.2012р.

Суддя Н.М. Бурда

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення28.11.2012
Оприлюднено03.12.2012
Номер документу27762761
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/61/5022-796/2012

Судовий наказ від 11.12.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Бурда Н.М.

Ухвала від 15.11.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Бурда Н.М.

Ухвала від 25.10.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Бурда Н.М.

Ухвала від 01.10.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Бурда Н.М.

Судовий наказ від 11.12.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Бурда Н.М.

Рішення від 28.11.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Бурда Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні