cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-18/15855-2012 27.11.12 За позовом Інституту газу Національної академії наук України;
до Товариства з обмеженою відповідальністю «РД-Інвест»;
про стягнення 109 749,98 грн.
Суддя Мандриченко О.В.
Представники:
Від позивача: Іщенко В. С., представник, довіреність № 97/1-243 від 27.04.2012 р.;
Від відповідача: Мовчан Ю. В., директор, наказ №6-К від 28.03.2001 р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.11.2012 р. порушено провадження у справі №5011-18/15855-2012; розгляд справи призначено на 27.11.2012 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі у розмірі 88 280,66 грн., 15 287,55 грн. пені, 6 181,77 грн. штрафу, а також 2 195,00 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.
У заяві від 27.11.2012 року позивач просить суд у зв'язку з частковим погашенням боргу відповідачем зменшити розмір позовних вимог на 12 557,92 грн. і відповідно зменшити розмір пені і штрафу.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з врахуванням вищевикладеного клопотання.
Відповідач -Товариство з обмеженою відповідальністю «РД-Інвест»позов визнав і запропонував позивачеві погасити борг частинами.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
01.04.2011 року між Інститутом газу НАН України (орендодавець) Товариством з обмеженою відповідальністю «РД-Інвест»(орендар) на підставі протоколу засідання конкурсної комісії Інституту газу НАН України від 31.03.2011 року було укладено договір оренди №875-11, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме державне майно загальною площею 118,1 кв. м., розміщене за адресою: 04112, м. Київ, вул. І. Гонти, 1, на 3 поверсі експериментально-виробничого корпусу Інституту газу НАН України, що перебуває на балансі Інституту газу, вартість якого визначена відповідно до звіту про незалежну оцінку майна від 31 січня 2011 року і становить станом на 31 січня 2011 року 314 936,09 грн. без ПДВ.
Відповідно до п. 2.1. договору, орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору (у разі нерухомо мого майна на строк не менше ніж три роки -не раніше дати державної реєстрації договору) та акту приймання-передачі майна.
Згідно з п. 3.1. договору, орендна плата визначена за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (місяць проведення конкурсу) -31 березня 2011 року: 33,50 грн. за 1 кв. м. площ нежилих приміщень, а за всю орендовану площу 3 956,35 грн. та ПДВ 791, 27 грн., а всього 4 756,62 грн.
Крім орендної плати орендар сплачує орендодавцю по розрахункам орендодавця:
- відшкодування комунальних платежів;
- відшкодування податку на землю;
- витрати на утримання будинку та прилеглої території;
- інші витрати.
Пунктом 3.3. договору передбачено, що орендна плата перераховується орендарем відповідно до вимог чинного законодавства за весь час фактичного користування приміщенням щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
У п. 3.6. договору зазначено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується на користь балансоутримувача відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 2% від суми заборгованості (п. 3.7. договору).
Відповідно до п. 3.10. договору, розмір додаткових платежів, пов'язаних з утриманням орендованого майна та прилеглої до будинку території, з надаванням послуг, зі сплатою податків, та ін. розраховується орендодавцем пропорційно площам, які займає орендар, кількості працюючих, з урахуванням електроприладів орендаря та надається орендарю за перший місяць оренди при укладенні договору з розшифровкою і письмовою вказівкою, що в подальшому така сума буде змінюватися в залежності від фактичних витрат та змін тарифів.
Згідно з п. 3.11. договору, у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції, балансоутримувачу.
Пунктом 5.1.4. договору передбачено, що орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі за цим договором.
У п. 9.1. договору зазначено, що за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з пунктами 3.6., 3.7. договору.
Цей договір укладено строком на один рік (років) та діє з 01 квітня 2011 року до 28 лютого 2014 року включно (п. 10.1. договору).
Відповідно до п. 10.2. договору, умови цього договору зберігають силу протягом усього строку цього договору, у тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов'язань щодо сплати орендної плати та нанесених збитків -до виконання зобов'язань.
Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частина 2 статті 218 Господарського кодексу України зазначає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням визначених змістом зобов'язання умов (неналежне виконання).
Згідно з ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають встановлені договором або законом правові наслідки.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений договором або законом строк (ч. 1ст. 612 ЦК України).
Відповідно до п. 2.1. договору, орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору (у разі нерухомо мого майна на строк не менше ніж три роки -не раніше дати державної реєстрації договору) та акту приймання-передачі майна.
01.04.2011 року на виконання умов договору №875-11 між сторонами договору було підписано акт фактичної передачі нежилих приміщень, які передаються в оренду з 01 квітня 2011 року ТОВ «РД-Інвест».
Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Пунктом 3 статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»встановлено обов'язок орендаря вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Відповідно до пунктів 1, 3 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Пунктом 5.1.4. договору передбачено, що орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі за цим договором.
Таким чином, укладаючи договір оренди нежилого приміщення, відповідач взяв на себе зобов'язання вчасно та в повному обсязі виконувати свої зобов'язання щодо сплати орендних платежів, незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Згідно з п. 3.1. договору, орендна плата визначена за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (місяць проведення конкурсу) -31 березня 2011 року: 33,50 грн. за 1 кв. м. площ нежилих приміщень, а за всю орендовану площу 3 956,35 грн. та ПДВ 791, 27 грн., а всього 4 756,62 грн.
Крім орендної плати орендар сплачує орендодавцю по розрахункам орендодавця:
- відшкодування комунальних платежів;
- відшкодування податку на землю;
- витрати на утримання будинку та прилеглої території;
- інші витрати.
Пунктом 3.3. договору передбачено, що орендна плата перераховується орендарем відповідно до вимог чинного законодавства за весь час фактичного користування приміщенням щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Враховуючи заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог, несплаченими залишилися рахунки-фактури №241 від 15.09.2011 року на суму 6 678,83 грн., №271 від 17.10.2011 року на суму 6 658,25 грн., №296 від 15.11.2011 року на суму 9 721,21 грн., №324 від 15.12.2011 року на суму 10 089,66 грн., №2 від 16.01.2012 року на суму 10 663,73 грн., №28 від 15.02.2012 року на суму 14 568,10 грн., №50 від 15.03.2012 року на суму 11 518,59 грн., № 74 від 17.04.2012 року на суму 415,91 грн., №97 від 15.05.2012 року на суму 5 824,37 грн.
До початку розгляду справи у суді, між сторонами було підписано акт звірки взаєморозрахунків, відповідно до якого заборгованість відповідача складала 88 280,66 грн.
Зменшення розміру позовних вимог відбулося у зв'язку зі сплатою відповідачем частини заборгованості, а саме 6 449,37 грн. згідно рахунку-фактури №74 від 17.04.2012 року (несплаченими залишилося 415,91 грн.) і 5 692,64 грн. згідно рахунку-фактури №175 від 15.08.2012 року (повністю сплачено).
У разі прийняття судом зміни (в бік збільшення або зменшення) кількісних показників, у яких виражається позовна вимога, має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір.
Тобто, розмір заборгованості відповідача перед позивачем становить 76 138,62 грн., однак у заяві про зменшення позовних вимог позивач просить зменшити суму основного боргу на 12 557,92 грн., відповідно господарський суд зважаючи на нову ціну позову вважає за можливе стягнути з відповідача 75 722,24 грн. основного боргу.
Згідно з статтею 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають встановлені договором або законом правові наслідки.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений договором або законом строк (частина 1 статті 612 ЦК України).
Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Статтею 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Позивач у своїй позовній заяві зазначив, що пунктом 8.2. договору передбачено за несвоєчасну оплату орендних платежів та за несвоєчасні розрахунки за спожиті комунальні послуги сплату орендарем неустойки у розмірі 0,1% від суми несплаченого платежу за кожен день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково сплачує штраф у розмірі 7% суми несплаченого своєчасно платежу.
Однак у договорі оренди №875-11 від 01.04.2011 року взагалі відсутній пункт 8.2. і передбачено інший розмір штрафних санкцій, чим і керуватиметься суд при вирішенні справи.
У п. 9.1. договору зазначено, що за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з пунктами 3.6., 3.7. договору.
У п. 3.6. договору зазначено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується на користь балансоутримувача відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 2% від суми заборгованості (п. 3.7. договору).
Виходячи із заяви про зменшення розміру позовних вимог, позивач відмовляється від стягнення з відповідача штрафних санкцій за прострочення сплати рахунків-фактур №74 від 17.04.2012 року і №175 від 15.08.2012 року. Враховуючи вищевикладене, розмір штрафних санкцій підлягає перерахунку судом.
Стягненню з відповідача підлягає 5 706,77 грн. пені і 1 514,44 грн. штрафу у розмірі 2% від суми заборгованості.
Отже, господарський суд вважає позовні вимоги Інституту газу Національної академії наук України такими, що підлягають задоволенню.
В постанові пленуму Вищого господарського суду Україна №18 від 26.12.2011 р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»зазначено, що під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Згідно з частиною третьою статті 55 Господарського процесуального кодексу України ціну позову вказує позивач. Отже, у разі прийняття судом зміни (в бік збільшення або зменшення) кількісних показників, у яких виражається позовна вимога, має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір, - з обов'язковим зазначенням про це як у вступній, так і в описовій частині рішення.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача. У зв'язку із зменшенням розміру позовних вимог, на користь позивача з Державного бюджету України повертається сума судового збору, яка сплачена надмірно.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РД-Інвест»(інд. 04112, м. Київ, вул. Івана Гонти, 1, код ЄДРПОУ 30574856) на користь Інституту газу Національної академії наук України (інд. 03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 39, код ЄДРПОУ 05417035) 75 722 (сімдесят п'ять тисяч сімсот двадцять дві) грн. 24 коп. заборгованості, 5 706 (п'ять тисяч сімсот шість) грн. 77 коп. пені, 1 514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн. 44 коп. штрафу, 1 658 (одна тисяча шістсот п'ятдесят вісім) грн. 87 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.
3. Повернути з Державного бюджету України на користь Інституту газу Національної академії наук України (інд. 03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 39, код ЄДРПОУ 05417035) 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 13 коп. судового збору. Видати наказ.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
СуддяО.В. Мандриченко Дата складання рішення 03.12.2012 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2012 |
Оприлюднено | 05.12.2012 |
Номер документу | 27816094 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мандриченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні