cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" листопада 2012 р.Справа № 5023/4683/12 вх. № 4683/12
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Яризька В.О.
при секретарі судового засідання Сінченко І.В.
за участю
позивача - Ігнатенко З.В. (дов.), Михайлов О.В. (дов.)
відповідача - не з'явився
розглянувши справу за позовом Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради, м. Харків,
до приватного підприємства - фірма "Єна", м. Харків,
про стягнення 11876,72 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача, приватного підприємства - фірма "Єна", про стягнення заборгованості за договором № 3967 від 14.09.2009р. у загальній сумі 11876,72 грн., в т.ч. орендна плата за січень - березень 2012 р. у сумі 6434,25 грн., пеня в сумі 299,78 грн., відшкодування податку на землю за січень - березень 2012 р. у сумі 5142,69 грн.
У судовому засіданні представники позивача підтримують заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлювався ухвалою суду, яка направлялись за місцем реєстрації відповідача, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Ухвала суду від 19.10.2012 р. про порушення провадження у справі та призначення справи до розгляду на 01.11.2012 р., що була направлена на адресу відповідача, повернута поштою за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Враховуючи, що відповідач повідомлявся про час та місце розгляду справи на адресу, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, суд вважає, що належним чином повідомив відповідача про час та місце розгляду справи та відсутність відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, а тому суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами без участі представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи позовної заяви, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, повно та всебічно дослідивши обставини справи та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
14.09.2009 року між управлінням освіти Московської районної в місті Харкові ради (позивач, орендодавець) та приватним підприємством фірмою "Єна" (відповідач, орендар) був укладений договір оренди нежитлового приміщення № 3967. Даний договір був погоджений Управлінням комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради.
За умовами договору позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування нежитлові приміщення загальною площею 335,6 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Гвардійців Широнінців, 51-Б (надалі Приміщення).
Відповідно до Рішення І сесії VI скликання Харківської міської ради Харківської області від 24.11.2010р. "Про структуру виконавчих органів Харківської міської ради", управління освіти Московської районної в місті Харкові ради з 01.01.2011р. перейменовано в Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради.
Договір № 3967 був укладений терміном до 14 вересня 2010 року. Згідно умов договору ( п. 10.5), у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну Договору протягом 30 днів після закінчення його строку, Договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, що не суперечить ст. 764 Цивільного Кодексу України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Зазначений договір, за заявою орендаря, був пролонгований до 14.09.2011 р. (додаткова угода до договору оренди нежитлового приміщення № 3967, узгоджена начальником Управління комунального майна та приватизації). По закінченню зазначеного терміну договору орендар звернувся до управління освіти з проханням пролонгації договору оренди, отримав від управління освіти лист-клопотання до Управління комунального майна та приватизації про пролонгацію договору № 3967, але до Управління комунального майна та приватизації звертатись не став, оскільки був попереджений про необхідність проведення переоцінки орендованого приміщення на підставі ч. 2 ст. 11 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", якою передбачено, що у разі, якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш, як 3 роки тому, для продовження договору оренди провадиться оцінка об'єкту оренди.
Листом управління освіти Відповідач був попереджений про необхідність звільнення орендованого приміщення (вих. № 3066 від 08.09.2011р.), але відповідачем фактичне користування приміщенням продовжувалось до 30.03.2012 р.
Відповідно до п. 2.3 договору у разі припинення дії цього договору орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві майно у стані не гіршому, ніж воно було одержано, згідно з актом прийому-передачі, в термін, що вказаний в листі про не пролонгацію, рішенні суду чи визначений за згодою сторін.
Відповідачем фактично було повернуто майно позивачу 30.03.2012р., що підтверджується відповідним актом прийому-передачі, а отже саме 30.03.2012р. договір № 3967 від 14.09.2009р. припинив свою дію.
Листом Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради № 7271 від 22.06.2012р. був підтверджений факт розірвання Договору оренди № 3967 від 14.09.2009р.
Згідно з умовами Договору (п.4.4.) Відповідач зобов'язувався своєчасно і в повному обсязі вносити позивачу орендну плату.
Відповідно до п. 3.2. Договору оренди, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що знаходиться в комунальній власності територіальної громади м. Харкова, затвердженої рішенням 15 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 01.03.2007р. № 208/07. Орендна плата за перший базовий місяць жовтень 2009р. складає 3646,63 грн. без урахування індексів інфляції за вересень та жовтень місяці 2009 р. та ПДВ. Ставка орендної плати (тариф) становить 5%.
Відповідно до п. 3.5 Договору орендна плата за орендоване майно сплачується орендарем до орендодавця та міського бюджету щомісяця на протязі 15 календарних днів наступного місяця.
Згідно з п. 3.6 Договору розмір орендної плати за кожний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на індекс інфляції за поточний місяць і сплачується самостійно.
В пункті 3.7 Договору передбачено, що орендна плата перераховується: 70% - на розрахунковий рахунок орендодавця, 30% - до міського бюджету.
Відповідно до п. 3.10 Договору орендна плата перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується на користь орендодавця відповідно до чинного законодавства з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня за кожний день прострочення (включаючи день оплати).
У відповідності до п. 5.2 договору орендар зобов'язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату.
Крім того згідно з пунктом 4.9 орендар зобов'язаний оформити у встановленому порядку право користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт оренди, а п.п. 4.9.1 передбачено, що у випадку, коли об'єкт оренди є частиною споруди, відповідач зобов'язаний у місячний термін звернутися до податкової інспекції відповідного району м. Харкова (за місцем розташування об'єкту) та стати на облік, як платник податку на землю.
Позивач зазначає, що відповідачем в порушення взятих на себе зобов'язань не сплачена оренда плата за час фактичного користування орендованим майном, а саме за січень-березень 2012 р., відповідач також не став на облік як платник податку на землю, у зв'язку з чим у нього виникло зобов'язання відшкодувати частину податку, яка була сплачена позивачем за орендоване відповідачем приміщення.
Згідно наданого позивачем розрахунку заборгованість відповідача по орендній платі за січень-березень 2012 р. складає 6434,25 грн. (з урахуванням часткової сплати), по відшкодуванню податку за землю за січень-березень 2012 р. - 5142,69 грн.
Крім того позивачем нарахована пеня за несвоєчасну сплату орендної плати станом на 17.09.2012 р.
Суд зазначає, що наданий позивачем розрахунок заборгованості відповідає умовам договору, вимогам чинного законодавства та фактичним відносинам, що склалися між сторонами.
Суд звертає увагу на те, що до матеріалів справи не надано доказів відсутності заборгованості, хоча відповідач мав можливість надати відповідні докази.
Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Відповідно до ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ч.5 ст.762 Цивільного кодексу України, плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди.
Крім того, відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Відповідно до ч.3 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За змістом ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до статті 284 Господарського кодексу України орендна плата є істотною умовою договору оренди.
Пунктом 1 статті 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Відповідно до пункту 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Обов'язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату встановлені частиною 2 статті 285 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), тому, згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Штрафними санкціями, відповідно до частини 1 статті 230 Господарського кодексу України, визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Враховуючи вищевикладене, відповідач визнається судом таким, що прострочив виконання зобов'язання з оплати орендної плати за період з січня 2012р. по березень 2012 р. у сумі 6434,25 грн., по відшкодуванню податку на землю за даний період у сумі 5142,69 грн., а також по сплаті пені в сумі 299,78 грн.
За таких обставин позовні вимоги є нормативно та документально обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 ГПК України держмито та судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 12, 22, 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства фірми "Єна" (61136 м. Харків, вул. Ком. Уборевича, 32, кв. 187, код 30885402) на користь Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради ( 61146 м. Харків, вул. Блюхера, 27-Г, код 02146334, р/р № 35421012001264 ГУДКУ в Харківській області м. Харків, МФО 851011) заборгованість з орендної плати в сумі 6434,25 грн., заборгованість по відшкодуванню податку на землю в сумі 5142,69 грн., пеню в сумі 299,78 грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 1609,50 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 05.11.2012 р.
Суддя Яризько В.О.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2012 |
Оприлюднено | 06.12.2012 |
Номер документу | 27841965 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Яризько В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні