Рішення
від 28.11.2012 по справі 14/52/5022-888/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" листопада 2012 р.Справа № 14/52/5022-888/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Руденка О.В.

Розглянув справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферозіт-Альфа", юридична адреса: вул. Людкевича, 40, с. Солонка, Пустомитівський район, Львівська область, 81131; поштова адреса: а/с 10880, м. Львів, 79002

до відповідача Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, АДРЕСА_1

про cтягнення 133303.66 грн.

за участю представника позивача: Конащук О. О., довіреність №82 від 02.02.2012р.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ферозіт-Альфа" звернулося в господарський суд Тернопільської області з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення 133303.66 грн., з яких: 103058.15 грн. основна заборгованість, 7372.66 грн. пеня, 20611.63 грн. штраф, 2261.22 три відсотки річних.

Обґрунтовуючи позов, в судовому засіданні повноважний представник позивача посилається на порушення відповідачем зобов'язань щодо оплати отриманого ним товару на підставі накладних (копії в матеріалах справи) згідно договору №66ТЕ від 03.01.2011р., внаслідок чого в останнього виникла заборгованість з врахуванням пені, штрафу та трьох процентів річних в сумі 133303,66 грн., яка і є предметом судового розгляду.

Відповідач явку повноважного представника у судові засідання не забезпечив, причини неявки не повідомив, витребуваних документів не надав, хоча про час і місце слухання справи повідомлявся належним чином, в порядку ст.ст. 64, 87 ГПК України та п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що на дату винесення рішення, в матеріалах справи відсутні докази вручення відповідачу копій ухвал, які направлялися йому з повідомленням про вручення. В той же час, кореспонденція направлялася відповідачу за адресою що зазначена у позовній заяві, витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 05.11.2012р. та в Свідоцтві про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, а саме: АДРЕСА_1. Таким чином, судом виконано процесуальні вимоги щодо повідомлення сторін належним чином про час та місце слухання справи і реалізовано право учасника судового процесу на судовий захист.

За таких обставин, зважаючи на неподання відповідачем витребуваних судом документів, розгляд справи здійснюється за правилами ст.75 ГПК України, за наявними в ній матеріалами.

В судових засіданнях повноважному представнику позивача процесуальні права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 81-1 ГПК України, роз'яснено.

За відсутності відповідного клопотання, в порядку ст. 81-1 ГПК України, технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарським судом встановлено наступне:

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією їх породжують. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

03 січня 2011р. між ТОВ "Ферозіт-Альфа" (Постачальник) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (Покупець) укладено договір поставки товарів №66ТЕ (далі Договір), згідно п. 1.1 якого, Постачальник зобов'язується постачати та передавати у власність будівельні матеріали (далі - Товар), а Покупець приймати цей Товар та своєчасно здійснювати його оплату на умовах цього Договору.

Згідно п.п.1.2 асортимент Товару, його кількість, дата поставки і ціна визначаються згідно накладних про прийом - передачу. Ціна на кожну наступну поставку встановлюється в накладних, останні також мають силу Протоколу узгодження ціни і є підставою для проведення розрахунків між сторонами Договору.

Оплата Договору здійснюється шляхом післяоплати протягом 30 календарних днів від дати отриманні товару. Перехід права власності на поставлену партію товару відбувається в момент підписання накладної (п.п. 2.6., 4.1. Договору).

У відповідності до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст.ст. 509, 526 Цивільного кодексу України, в силу зобов'язання одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Взаємовідносини, що склалися між сторонами у справі суд кваліфікує як правовідносини, що випливають із договорів поставки, згідно яких та в силу ст. 712 ЦК України, продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач, на виконання умов Договору передав покупцю, згідно видаткових накладних, копії яких знаходяться в матеріалах справи, Товар на суму 103058,15 грн.

Відповідно до ч. 1 ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

У відповідності до ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

При таких обставинах, відповідач в установлений Договорами та законом строк грошові зобов'язання по оплаті вартості отриманого товару не виконав, що також підтверджується довідкою позивача про наявність заборгованості на 01.11.2012р. та Актом звірки взаєморозрахунків на 31.10.2012 р., а тому станом на день розгляду спору за ним рахується борг в сумі 103058,15 грн., вимоги про стягнення якого судом задовольняються, як заявлені обґрунтовано та правомірно.

Відповідно до частини 2 ст.193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Пунктом 5.2 Договору сторони визначили, що за порушення грошових зобов'язань, винна сторона сплачує постраждалій стороні пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період припущення порушення винною стороною, від суми невиконаного грошового зобов'язання за кожен день порушення виконання.

Крім того, п. 5.3 даного Договору передбачено, що у випадку прострочення оплати вартості поставленого товару більше ніж на 20 календарних днів, Покупець виплачує Постачальнику штраф в розмірі 20% від суми несвоєчасного здійснення оплати. Розглянувши поданий суду розрахунок пені щодо кожної накладної окремо, суд вважає, що нарахування по Договору в сумі 7372,66 грн. є обґрунтованим та правомірним, а тому позовні вимоги в цій частині судом задовольняються в межах заявлених позовних вимог.

Підставно нарахований у відповідності до ст.ст.549,551 ЦК України, на узгоджених контрагентами договірних відносин умовах штраф в сумі 20611,63 грн. також слід задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, повинен на вимогу кредитора сплатити борг з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та три проценти річних від простроченої суми.

Як встановлено матеріалами справи, відповідачем порушено строки проведення розрахунків за поставлений товар, а тому позовні вимоги в частині нарахування за період з 24.12.2011р. по 27.09.2012р. (розрахунок проведено по кожній накладній окремо) трьох процентів річних в розмір 2261,22 грн., підлягає задоволенню, як заявлений обґрунтовано.

Доказів, які б засвідчували сплату спірних сум заборгованості в процесі вирішення спору відповідач не надав, а суд не здобув.

Таким чином позов слід задоволити в повному обсязі.

Відповідно до ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати по справі відшкодовуються за рахунок відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 1, 2, 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферозіт-Альфа" (юридична адреса: вул. Людкевича, 40, с. Солонка, Пустомитівський район, Львівська область, 81131; поштова адреса: а/с 10880, м. Львів, 79002, код ЄДРПОУ 30543304, інд. под. № 305433013256, п/р 26005276350001 в ЗГРУ КБ "Приватбанк" м. Львова, МФО 325321) -103058 (сто три тисячі п'ятдесят вісім) грн. 15 коп. основної заборгованості, 7372 (сім тисяч триста сімдесят дві) грн. 66 коп. пені, 20611 (двадцять тисяч шістсот одинадцять) грн. 63 коп. штрафу, 2261 (дві тисячі двісті шістдесят одну) грн. 22 коп. три відсотки річних та 2666 (дві тисячі шістсот шістдесят шість) грн. 07 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення через місцевий господарський суд.

Суддя О.В. Руденко

Рішення суду підписано

" " грудня 2012р.

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення28.11.2012
Оприлюднено06.12.2012
Номер документу27842775
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/52/5022-888/2012

Ухвала від 29.10.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Судовий наказ від 05.02.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 14.11.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 17.01.2013

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Якімець Г.Г.

Рішення від 28.11.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні