Рішення
від 03.12.2012 по справі 5011-11/14799-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-11/14799-2012 03.12.12

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Аптека низьких цін Одеса» доТовариства з обмеженою відповідальністю «Лакреоме» про стягнення 40 000,00 грн. Суддя Смирнова Ю.М.

Представники:

від позивачаОгорєлкова О.Г. -представник від відповідачане з'явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека низьких цін Одеса»про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лакреоме»40 000,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем умов укладеного між сторонами Договору оренди нежитлових приміщень від 04.07.2012 в частині передання орендованого приміщення орендарю, у зв'язку з чим позивач відмовився від договору.

Оскільки позивачем на рахунок відповідача було перераховано частину орендної плати за перші 30 днів орендного користування у розмірі 20 000,00 грн., позивач на підставі ст. 766 Цивільного кодексу України просить стягнути з відповідача понесені збитки.

Крім того, у зв'язку з порушенням відповідачем умов договору та не переданням орендованого майна позивачу, останній просить стягнути з відповідача штрафу у розмірі 20 000,00 грн.

Відповідач явку повноважних представників у судове засідання не забезпечив, відзив на позов не надав.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Враховуючи, що матеріали справи містять докази належного повідомлення відповідача про час та місце судового засідання та зважаючи на відсутність будь-яких клопотань відповідача, суд, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами без участі представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва

В С Т А Н О В И В:

04.07.2012 між Товариства з обмеженою відповідальністю «Лакреоме»(орендодавець; відповідач по справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аптека низьких цін Одеса»(орендар; позивач по справі) укладено договір оренди нежилих приміщень (далі - Договір), за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове платне користування приміщення, що належать орендарю на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Юхневич М.М. 01.04.2011 та зареєстрованого в реєстрі за № 769.

При цьому під приміщенням розуміється (п. 1.1 Договору) частина нежитлових приміщень першого поверху, що розташовані за адресою м. Одеса, проспект Глушка Академіка, будинок, 13, в приміщенні № 542, які визначені в технічному паспорті виготовленому КП «ОМБТІ та РОН»24.05.2011 за № 58 площею 6,9 кв.м, № 59 площею 35,2 кв.м, № 60 площею 7,0 кв.м, № 87 площею 2,8 кв.м, № 88 площею 5,0 кв.м, № 89 площею 16,9 кв.м, № 90 площею 8,4 кв.м, № 91 площею 9,3 кв.м, № 92 площею 3,0 кв.м (Додаток № 1 до Договору).

Пунктами 2.2. -2.3. Договору передбачено, що загальна площа приміщень, що передаються в оренду, становить 94,5 кв. м. Відновлювальна вартість приміщень (з урахуванням індексації) складає 606 425,40 грн.

Приміщення орендуються з метою - робота аптечного закладу (п. 2.4. Договору).

За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір є договором найму (оренди).

Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

У відповідності до ст. 765 Цивільного кодексу України наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму.

Умовами Договору, а саме п. 7.1.1., передбачено, що орендодавець зобов'язаний передати приміщення орендарю у порядку та стані, які передбачені цим Договором, в строк до 45 днів з дня підписання цього Договору сторонами.

При цьому, за змістом п. 1.1. Договору, факт передачі приміщень в оренду та стан, в якому приміщення знаходились в момент такої передачі, підтверджується актом прийому-передачі приміщень, підписаним уповноваженими представниками сторін.

Таким чином, підписавши Договір оренди нежилих приміщень від 04.07.2012, відповідач набув обов'язку передати позивачу передбачені ним приміщення в орендне користування у строк до 18.08.2012 .

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Зазначене також кореспондується із положеннями ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).

Однак, як свідчать матеріали справи, свого зобов'язання щодо передачі орендарю приміщення, яке є об'єктом оренди за Договором від 04.07.2012, відповідачем не виконано.

У зв'язку з цим позивачем на адресу відповідача було направлено лист вих. №20/08/12, в якому позивач зазначає, що останнім днем передачі приміщення був 18.08.2012 та просив негайно передати приміщення відповідно до умов Договору. Проте, вказаний лист залишений відповідачем без відповіді, а приміщення за актом приймання-передачі так передано і не було.

Статтею 762 Цивільного кодексу України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

В пункті 4.1.7. Договору сторони погодили, що протягом 3 робочих днів з дня підписання сторонами Договору оренди, орендар перераховує орендодавцю частину орендної плати за перші 30 днів орендного користування, з дня, з якого починається нарахування орендної плати, вказаного в п. 4.1.2 Договору, у розмірі 20 000,00 грн., в т.ч. ПДВ. Згідно з п. 4.1.2 Договору нарахування та сплата орендної плати та комунальних платежів починається з 15-го дня з дня підписання акту приймання-передачі приміщення в оренду і закінчується датою закінчення.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи платіжного доручення № 1359/1, на виконання п. 4.1.7. Договору 07.07.2012 позивачем перераховано на рахунок відповідача платіж у розмірі 20 000,00 грн., який являє собою частину орендної плати за перші 30 днів орендного користування.

За змістом ч. 1 ст. 615 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом.

У відповідності до ст. 766 Цивільного кодексу України якщо наймодавець не передає наймачеві майно, наймач має право за своїм вибором: 1) вимагати від наймодавця передання майна і відшкодування збитків, завданих затримкою; 2) відмовитися від договору найму і вимагати відшкодування завданих йому збитків .

У зв'язку з тим, що приміщення, яке є об'єктом оренди за Договором від 04.07.2012, у встановлені строки не було передано орендарю, позивач звернувся до відповідача з заявою про відмову від Договору (лист № 27/09/12 від 27.09.2012) та з вимогою повернути сплачену передплату у розмірі 20 000,00 грн. Вказаний лист був отриманий відповідачем 28.09.2012 , про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною. До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються, зокрема вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства (ст. 225 Господарського кодексу України).

Враховуючи, що судом встановлено факт непередання відповідачем позивачу орендованого приміщення, а за змістом ст. 766 Цивільного кодексу України (яка є спеціальною нормою щодо правовідносин, які складись між сторонами) передбачені правові наслідки непередання майна наймачеві у вигляді відшкодування завданих збитків, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача збитків у розмірі 20 000,00 грн. (понесених у зв'язку з перерахуванням коштів в якості частини орендної плати за перші 30 днів орендного користування) є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно приписів ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (ч. 2 ст. 549 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Пунктом п. 7.1.1. Договору передбачено, що у випадку не передачі приміщення орендарю в строк до 45 днів з дня підписання цього Договору сторонами не залежно від причин - орендодавець в останній день цього строку перераховує орендарю штраф в розмірі 20 000,00 грн.

З огляду на те, що факт невиконання відповідачем умов Договору в частині передання орендованого приміщення у визначений строк встановлений судом та по суті відповідачем не спростований, а відповідальність за неналежне виконання умов Договору у вигляді штрафу передбачена Договором, вимоги позивача про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 20 000,00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

У зв'язку з задоволенням позову витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лакреоме» (01030, м. Київ, вул. Пирогова, 2/37, ідентифікаційний код 36948950) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека низьких цін Одеса»(65045, м. Одеса, вул. Канатна, 72, ідентифікаційний код 37946288) штраф у розмірі 20 000 (двадцять тисяч) грн. 00 коп., збитки у розмірі 20 000 (двадцять тисяч) грн. 00 коп. та 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 07.12.2012

Суддя Ю.М. Смирнова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.12.2012
Оприлюднено10.12.2012
Номер документу27893229
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-11/14799-2012

Рішення від 03.12.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 22.10.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні