Постанова
від 15.11.2012 по справі 405/1075/12
ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 405/1075/12

провадження 2-а/405/398/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2012 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області у складі: судді Порох К.Г.,

при секретарі Бондарь В.Л.

За участю позивача ОСОБА_1, представника позивача - адвоката ОСОБА_2, представника відповідача Мальованої Н.С., розглянув у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України у Васильківському районі Дніпропетровської області

«Про визнання дій органу державної влади незаконними та зобов'язання вчинити певні дії», -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з вказаним позовом, в якому вказує, що він працював в бригадах та спеціалізованих ланках мулярів у різного роду будівельних організаціях на посаді муляра (каменяря), а саме: з 21 листопада 1977 року по 19 квітня 1978 року в будівельному управлінні «Житлобуд №1»тресту «Дніпрожитлобуд»; з 01 жовтня 1978 року по 20 квітня 1982 року та з 18 травня 1982 року по 21 травня 1990 року на підприємстві «Васильківський райагробуд»; з 28 травня 1990 року по 18 березня 1991 року в кооперативі «Забудовник». Загальний стаж роботи на посаді муляра склав 12 років 9 місяців 4 дні. Характер виконуваних робіт підпадає під посаду - «муляри, зайняті в бригадах мулярів і в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад», передбачену позицією 27а, XXVII розділу «Будівництво», Списку №2 виробництв, робіт, професій посад і показників, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах»від 16.01.2003 року №36.

Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на зменшення пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, мають чоловіки -після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах з шкідливими і важкими умовами праці, і віднесені до зазначеного Списку №2. У нього загальний трудовий стаж складає більше 26 років (з 01.03.1974 по 23.05.2000 роки) і він вважає, що має право на зменшення пенсійного віку.

Протоколом №2 від 23 березня 2012 року, прийнятого відповідачем на засіданні комісії з призначення пенсій, йому було відмовлено в призначенні пільгової пенсії з тієї причини, що на кінцевий час його роботи муляром - 18 березня 1991 року, в Списках, що дають право на отримання пільгової пенсії, не зазначалась посада - «муляри, зайняті в бригадах мулярів і в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад».

Вважає дані висновки відповідача не законними і просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Васильківському районі Дніпропетровської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, передбачену пунктом «б»ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, вказав, що на період його роботи діяли Списки затверджені Постановою Кабінету міністрів СРСР №10 від 26 січня 1991 року «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення». У розділі ХХVII Списку №2 - «Будівництво, реконструкція, технічне переобладнання, реставрація та ремонт будинків, будівель та інших об'єктів», посада муляра (каменяра) записана під №2290000а - 12680 «каменщики, постоянко работающие в бригадах каменщиков и в специализированных звеньях каменщиков комплексних бригад».

Оскільки він працював в період дії цього списку з 21 листопада 1977 року по 15 січня 1993року, то вважає, що до його пільгового стажу зараховується весь період роботи за цією професією.

Відповідач позов не визнав та подав письмові заперечення, де вказав, що протягом вказаних позивачем періодів діяв Список виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, який і слід застосовувати при визначенні періодів стажу роботи, які зараховуються до пільгового стажу. Даним списком робота муляра, як така, що дає право на отримання пільгової пенсії , не передбачена.

Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.91 N 10, передбачено як робота із шкідливими і важкими умовами саме робота мулярів, зайнятих в бригадах мулярів і в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад. В документах, поданих позивачем, вказана посада не відповідає найменуванню посади, зазначеної в Списку №2 та відсутні відомості про виконання роботи муляра протягом повного робочого дня.

Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого Постановою КМУ від 12 серпня 1993 р. N 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Інформація про характер та тривалість виконуваних робіт із шкідливими і важкими умовами праці має бути підтверджена пільговою довідкою. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов не може бути задоволеним з наступних причин.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до п. б) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах

Таким чином, для призначення пенсії на пільгових умовах в віці 55 років працівник повинен мати не менше 25 років стажу, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах за Списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п.3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. N 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 р. за N 1451/11731 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Позивач зазначає, що працював на посаді муляра на різних підприємствах у наступні періоди:

з 21 листопада 1977 року по 19 квітня 1978 року;

з 01 жовтня 1978 року по 20 квітня 1982 року;

з 18 травня 1982 року по 21 травня 1990 року;

з 28 травня 1990 року по 18 березня 1991 року.

Протягом вказаних позивачем періодів роботи діяв Список виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, який і слід застосовувати при визначенні періодів стажу роботи, що зараховуються до пільгового стажу. Даним списком робота муляра, як така, що дає право на отримання пільгової пенсії за віком, не передбачена.

Відповідно до п.3 Порядку до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92року. Дане положення застосовується у разі, якщо громадянин працював в період, коли діяв список, яким його робота відносилась до робіт з шкідливими і важкими умовами праці.

Робота мулярів, зайнятих в бригадах мулярів і в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад була віднесена до робіт із шкідливими і важкими умовами праці шляхом внесення змін Постановою Кабінету Міністрів СРСР № 591 від 09 серпня 1991 року до "Списка N 2 Производств, работ, профессий, должностей и показателей с вредными и тяжелыми условиями труда, занятость в которых дает право на пенсию по возрасту (по старости) на льготных условиях", затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.91 N 10.

Позивач на час набрання чинності зазначеним Списком, що передбачає право на пільгову пенсію за віком, на посаді муляра не працював, а тому при визначенні його права на пільгову пенсію за віком, вказаний ним період роботи не може бути зарахований на підставі цього Списку.

Відповідно до п. 4 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній чітко визначено, яким чином підтверджується стаж роботи із шкідливими чи важкими умовами праці, а саме - уточнючою довідкою. Тому, факт виконання робіт із шкідливими чи важкими умовами праці відповідно до п.20 зазначеного Порядку може бути підтверджений виключно уточнюючою довідкою.

У період роботи позивача застосовувався "Список N 2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах", затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 N 1173, яким зазначена професія, що дає право на отримання пенсії на пільгових умовах, передбачена не була.

В документах, поданих позивачем, посада не відповідає найменуванню посади, зазначеної в Списку №2 і відсутня уточнююча довідка про характер та умови праці, а тому підстави для призначення пільгової пенсії за віком відсутні.

Щодо посилання позивача на вимоги чч.2-3 ст.5 ЦК України, якою передбачено, що " акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом"якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обовязків, що виникли в момент набрання ним чинності" як підставу застосування позиці 27а ХХУП розділу "Будівництво" Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженихПостановою Кабінету міністрів України"Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 16.01.2003року №36 , для задоволення його вимог про призначення пільгової пенсії за віком, суд виходить з наступного.

Список №2 виробництв, робіт,професій,посад і показників, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 16.01.2003року №36 встановлює право особи на певних пільгових умовах на призначення пенсії за віком, а не помякшує чи скасовує відповідальність особи.

Акти цивільного законодавства діють на майбутній час і не застосовуються до тих відносин, які виникли до набрання ними чинності.

Нормативний акт, що діяв раніше, а саме, "Список N 2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах" , затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 N 1173, не відносив до робіт із шкідливими і важкими умовами праці роботу муляра в бригадах мулярів і в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад на будівництві, що давала право на отримання пільгової пенсії за віком, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Таким чином суд вважає, що дії Управління Пенсійного Фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, передбачених п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є правомірними та не вбачає підстав для зобов'язання УПФУ призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, передбаченому пунктом «Б»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

На підставі викладеного та керуючись Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 11, 70, 71, 86, 158-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 у задоволенні позову відмовити за безпідставністю вимог.

Постанова може бути оскаржена в Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Васильківський районний суд протягом 10 днів, з дня отримання копії постанови, з одночасним надсиланням копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя

СудВасильківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення15.11.2012
Оприлюднено13.12.2012
Номер документу27950656
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —405/1075/12

Постанова від 15.11.2012

Адміністративне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Порох К. Г.

Ухвала від 07.07.2012

Адміністративне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Порох К. Г.

Ухвала від 02.08.2012

Адміністративне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Порох К. Г.

Постанова від 15.11.2012

Адміністративне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Порох К. Г.

Ухвала від 18.07.2012

Адміністративне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Порох К. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні