Рішення
від 11.12.2012 по справі 5023/4858/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" грудня 2012 р.Справа № 5023/4858/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Яризька В.О.

при секретарі судового засідання Сінченко І.В.

розглянувши справу

за позовом прокурора Орджонікідзевського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків, до приватного підприємства "ТГ Скад", м. Харків, про розірвання договору за участю представників:

прокурора - Кріцина Н.Г. (посв.)

позивача - Щолокова Н.О. (дов.)

відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Орджонікідзевського району м. Харкова звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Харківської міської ради до відповідача, приватного підприємства "ТГ Скад", в якій просить суд :

- розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між Харківською міською радою та приватним підприємством "ТГ Скад", що зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель від 13.03.2008 за №740867100009;

- зобов'язати приватне підприємство "ТГ Скад" повернути Харківській міській раді земельну ділянку загальною площею 1,3275 га, що знаходиться за адресою: м. Харків, проїзд Кільцевий.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся ухвалою суду, яка направлялась за адресою, по якій відповідач зареєстрований та яка підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Ухвала суду від 29.10.2012р. про порушення провадження у справі та призначення справи до розгляду на 15.11.2012р., що направлялась за місцем реєстрації відповідача, а саме : Харківська область, смт. Пісочин, вул. 1-го Травня, буд. 37, повернута поштою за закінченням терміну зберігання.

Ухвала суду від 15.11.2012р. про відкладення розгляду справи на 04.12.2012р., направлена за місцем реєстрації відповідача, отримана відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Отже, відповідач є належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, однак правом участі в судовому засіданні не скористався, відзив на позов не надав, про причини неявки суду не повідомив.

За таких обставин суд дійшов висновку про можливість розглядати справу за відсутності відповідача, за наявними матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

В слуханні справи 04.12.2012р. оголошена перерва до 11.12.2012р. о 12:30 год.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника прокуратури, представника позивача, всебічно та повно дослідивши надані учасником судового процесу докази, суд встановив наступне.

На підставі рішення XVII сесії Харківської міської ради V скликання від 25.12.2007 за № 283/07 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва об'єктів", було укладено договір оренди землі між Харківською міською радою та приватним підприємством "ТГ Скад", що зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис 13.03.2008 за №740867100009.

Відповідно до п. 1, п.2 Договору, орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони, та іншого призначення, яка знаходиться в місті Харкові, проїзд Кільцевий. В оренду надається земельна ділянка загальною площею 1,3275 га, в т.ч. інших угідь 1,3275 га. На земельній ділянці нерухомого майна не має.

Пунктом 8 договору сторони передбачили строк дії договору та встановили, що договір укладено строком до 31.12.2012р. (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації).

Пунктом 9 Договору оренди землі сторонами встановлено порядок та розмір орендної плати, яку відповідач повинен був сплачувати, а саме сторонами передбачено, що орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Згідно з пунктом 10 договору орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки.

Пунктом 11 договору сторонами встановлено, що орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Крім того, в договорі сторонами визначено умови використання земельної ділянки та умови і строки передачі земельної ділянки в оренду, та встановлено наступне:

земельна ділянка передається в оренду для будівництва виробничо-складської бази (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації). Передача земельної ділянки орендарю здійснюється протягом десяти днів після державної реєстрації цього договору за актом її приймання -передачі.

В матеріалах справи знаходиться акт приймання - передачі земельної ділянки від 17.03.2008р., який підтверджує передачу спірної земельної ділянки відповідачу по справі.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач подавав до податкового органу податкову декларацію по орендній платі, до матеріалів справи додана копія декларації за 2011 рік, в якій відповідачем самостійно визначено до сплати щомісячно по 4788,96 грн.

Згідно розрахунку заборгованості, що наданий Індустріальною МДПІ, за період з квітня по травень 2011 р. відповідачем була сплачена орендна плата лише в сумі 7960,59 грн., у зв'язку з чим залишок заборгованості за вказаний період складає 35446,57 грн. Нарахування за 2012р. склали 6551,07 грн. Станом на 05.12.2012р. заборгованість відповідача складає 41997,64 грн.

Рішенням господарського суду Харківської області від 07.11.2011 р. по справі № 5023/7162/11 за позовом прокурора Орджонікідзевського району м. Харкова в інтересах держави, в особі Харківської міської ради, м. Харків, 3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна податкова інспекція Орджонікідзевського району міста Харкова, м. Харків, до Приватного підприємства "ТГ Скад" про стягнення 9577,68 грн., позовні вимоги задоволені : з Приватного підприємства "ТГ Скад" на користь Харківської міської ради стягнута заборгованість з орендної плати за землю в сумі 9577,68 грн., яка виникла станом на 01.06.2011р.

Позивач зазначає, що рішення суду на даний час не виконано, знаходиться на виконанні в ВДВС Харківського РУЮ Харківської області, про що надав постанову про відкриття виконавчого провадження від 02.02.2012р.

Також з пояснень сторін вбачається, що на теперішній час в Харківському окружному адміністративному суді знаходиться справа за позовом Індустріальної МДПІ м. Харкова Харківської області до ПП "ТГ "Скад" про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 16128,99 грн.

Таким чином, внаслідок неналежного виконання відповідачем зобов'язань за договором оренди, у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість зі сплати орендної плати за землю, яка наявна більш як три місяці, є систематичною та наносить значної шкоди орендодавцеві.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст. 286 Господарського кодексу України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Згідно ст. 792 Цивільного кодексу України та ст. 93 Земельного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 21 цього Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Згідно ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про плату за землю" платежі за землю у вигляді земельного податку чи орендної плати зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки.

Відповідно до ст.ст. 14, 27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки; розірвання договору.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Цивільне законодавство базується на принципі обов'язкового виконання сторонами зобов'язань за договором. За загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено законом або договором.

Відповідно до ч. 2 статті 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

З правового аналізу вказаної норми вбачається, що підставою зміни або розірвання договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору є істотне порушення договору другою стороною. Оцінка порушення договору як істотного здійснюється судом з урахуванням того, що істотність порушення визначається виключно за об'єктивними обставинами, що склалися у сторони, яка вимагає розірвання договору.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Господарського кодексу України, договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 Господарського кодексу України.

Частиною 1 статті 188 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

На підставі ст. 638 Цивільного кодексу України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є об'єкт оренди, строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, умови збереження стану об'єкта оренди, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, умови повернення земельної ділянки орендодавцеві, відповідальність сторін та ін.

Пунктами 10, 11 договору оренди землі встановлено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції та орендна плата вноситься щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати та ін.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

В процесі розгляду справи було встановлено, що відповідач більше року не вносив орендну плату.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі визначається як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Можливість розірвання договору оренди внаслідок несплати орендних платежів чітко передбачена нормами діючого законодавства: стаття 32 Закону України "Про оренду землі" та пункт 38 договору, який свідчить, що дія договору припиняється шляхом його розірвання, отже вищевикладене свідчить про наявність достатніх підстав для розірвання договору.

Враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем систематично не сплачувалась орендна плата, - позовні вимоги в частині розірвання договору оренди є правомірними та підлягають задоволенню.

Статтею 34 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Також, відповідно до приписів статті 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана.

Враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем порушені норми діючого законодавства та положення договору, вимоги прокурора щодо зобов'язання відповідача повернути Харківській міській раді земельну ділянку загальною площею 1,3275 га, що знаходиться за адресою: м. Харків, проїзд Кільцевий, обґрунтовані, правомірні, підтверджуються матеріалами справи, в зв'язку з чим, суд задовольняє позов і в цій частині.

Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується ст. 49 ГПК України, та зазначає, що судовий збір у даній справі покладається на відповідача в сумі 1073,00 грн. та підлягає стягненню на користь Державного бюджету України.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 1, 4, 12, 22, 32-34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між Харківською міською радою (61003 м. Харків, пл. Конституції, 7, код 04059243) та приватним підприємством "ТГ Скад" (62416 Харківська область, смт. Пісочин, вул. 1-го Травня, буд. 37, код 35352330), що зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель від 13.03.2008р. за № 740867100009.

Зобов'язати приватне підприємство "ТГ Скад" (62416 Харківська область, смт. Пісочин, вул. 1-го Травня, буд. 37, код 35352330) повернути Харківській міській раді (61003 м. Харків, пл. Конституції, 7, код 04059243) земельну ділянку загальною площею 1,3275 га, що знаходиться за адресою: м. Харків, проїзд Кільцевий.

Стягнути з приватного підприємства "ТГ Скад" (62416 Харківська область, смт. Пісочин, вул. 1-го Травня, буд. 37, код 35352330) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - Управління державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова, вул. Бакуліна 18, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 37999654, рахунок 31215206783003, банк одержувача - Головне управління державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001) 1073,00 грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 13.12.2012 р.

Суддя Яризько В.О.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення11.12.2012
Оприлюднено17.12.2012
Номер документу28010442
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5023/4858/12

Ухвала від 15.11.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 11.12.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Рішення від 11.12.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 29.10.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні