Рішення
від 13.12.2012 по справі 19/5005/10180/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13.12.12р. Справа № 19/5005/10180/2012

За позовом Приватного підприємства "ТРЕЙД-ПАК", м. Дніпропетровськ

до В-1: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, Рівненська область, Рівненський район, с. Антопіль

В-2: Приватне підприємство "Тепла-Хата", м. Дніпропетровськ

про стягнення 38 571,80 грн.

Суддя Петренко І.В.

при секретарі: Пономарьові Є.О.

Представники:

Від позивача: Антонюк Д.Г. - дов. від 26.11.12р.

Від відповідача - 1: не з'явився.

Від відповідача - 2: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач - приватне підприємство "ТРЕЙД-ПАК", м. Дніпропетровськ звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідачів та просить стягнути з відповідача - 1: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму боргу за договором поставки у розмірі 28 854,99 грн., суму пені у розмірі 2 969,46 грн., суму 30% - річних у розмірі 5747,35 грн. та суму боргу за договором поруки з відповідача - 2: Приватного підприємства "Тепла-Хата", м. Дніпропетровськ у розмірі 1000,00 грн., а також судових витрат.

Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що відповідачі не виконали зобов'язання за договорами.

Представник позивача підтримує позовні вимоги, подав заяву про долучення до матеріалів справи доказів додаткового повідомлення відповідача - 1 про розгляд справи, акту звірки, довідки про заборгованість та правоустановчих документів. Також подав заяву, якою підтверджує заборгованість відповідачів та наполягає на розгляді справи без участі їх представників, оскільки в матеріалах справи є докази належного повідомлення їх про розгляд справи.

Представник відповідача-1 в судове засідання не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв, витребувані судом документи не представив, про час та дату судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим описом, а також додатково позивачем, що підтверджується телеграмою від 10.12.12р..

Представник відповідача-2 в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без участі його представника за наявними в матеріалах справи документами, позовні вимоги визнає.

Згідно з Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 13.08.2008р. № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. № 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.

Дана відмітка є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.

Водночас до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, примірники повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "адресат вибув", "адресат відсутній", зокрема, "за зазначеною адресою не проживає" і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників процесу про вчинення судом певних процесуальних дій.

Про це Вищим господарським судом України зазначалося і в інформаційних листах від 02.06.2006р. № 01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" (пункт 4), від 14.08.2007р. № 01-8/675 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року" (пункт 15), від 18.03.2008р. № 01-8/164 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2007 році" (пункт 23).

Крім того, особи, які беруть участь у розгляді, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (див. Роз'яснення Президії ВАСУ від 18.09.1997р. № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").

За таких обставин, господарський суд вважає, що відповідачі не скористалися своїм правом на участь представника у судовому засіданні.

Справа розглядається за наявними в ній документами (ст. 75 ГПК України).

Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

01 грудня 2011 р. між Приватним підприємством «ТРЕЙД-ПАК»та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 було укладено Договір доставки товару № 9-Л, за яким Постачальник - позивач зобов'язується поставити, а Покупець - відповідач зобов'язався прийняти та сплатити вартість товару на умовах визначених даним договором.

Згідно з п. 3.1 Договору замовлення оформлюється згідно Специфікації до Договору. Специфікація є невід'ємною частиною Договору.

Відповідно до п. 3.3 Договору замовлення направляється Постачальнику не пізніше чим за 7 (сім) днів до дати поставки.

Розділом 2 спірного Договору сторонами обумовлені умови оплати товару. Згідно якого, постачальник зобов'язується поставляти товар по цінам, узгодженим з покупцем і вказаним у Специфікації. Зміна ціни на товар можлива лише шляхом підписання нової Специфікації. Постачальник зобов'язується інформувати Покупця про зміні ціни не менш ніж за 14 (чотирнадцять) календарних дня до вступу в силу нових цін шляхом надання на розгляд Покупцю нової Специфікації з зазначенням причин зміни цін. Форма оплати вартості поставленого товару: безготівковий розрахунок, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника або готівковий розрахунок, шляхом внесення грошових коштів у касу Постачальника, як власника та виробника товару, що продається з оформленням касових ордерів.

Відповідно до п.2.3. Договору, Покупцю надається відстрочка оплати переданого йому товару строком на 30 (тридцять) календарних днів з моменту оформлення накладної на відпуск товару. Відстрочка оплати вартості товару, надана Покупцю відповідно даному договору, а також попередня оплата товару, у випадку її здійснення Покупцем, не є комерційним кредитом.

Згідно п. 2.4. Договору, оплата проводиться покупцем у наступному порядку: в першу чергу здійснюється оплата вартості товару, поставленого по первинній і далі по кожній наступній видатковій накладній, якщо інше не вказано у самому платіжному документі.

Позивач зобов'язання по договору виконав повністю, поставивши товар на загальну суму 40 755,30 грн.

ФОП ОСОБА_1 не виконав у повному обсязі зобов'язання щодо оплати отриманого товару за Основним договором. Отже, строк виконання зобов'язання щодо оплати заборгованості для Відповідача-1 настав 12.03.2012р.

Відповідач - 1 сплатив отриманий товар частково у сумі 11 900,31 грн.

09.04.2012р. за вих. № 86 ФОП ОСОБА_1 було направлено вимогу щодо сплати заборгованості в розмірі: 28 854,99 грн. що підтверджується поштовою квитанцією від 11.04.2012р. описом вкладення до цінного листа і повідомленням про вручення від 24.04.2012р.

02.08.2012р. ФОП ОСОБА_1 надав факсимільну копію гарантійного листа від 01.08.2012р. щодо сплати заборгованості в розмірі: 28 854,99 грн. (двадцять вісім тисяч вісімсот п'ятдесят чотири гривень дев'яносто дев'ять копійок). Згідно гарантійного листа до 01.09.2012р. ФОП ОСОБА_1 повинно було бути сплачено перший платіж в розмірі: 4 800,00 грн. але кошти не надійшли.

11.09.2012р. за вих. № 199 ФОП ОСОБА_1 було направлено вимогу щодо сплати заборгованості в розмірі: 28 854,99 грн. що підтверджується повідомленням про вручення від 18.09.2012р.

Отже, станом на 09.11.2012р. загальний борг Відповідача-1 перед Позивачем становить: 28 854,99 грн. (двадцять вісім тисяч вісімсот п'ятдесят чотири гривень дев'яносто дев'ять копійок).

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).

Відповідно із п. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до п. 1 ст. 265 Господарського кодексу України, за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

У відповідності до п. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України, до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно п. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно ст. 692 Цивільного кодексу України у разі прострочення сплати за товар продавець має право вимагати сплати товару.

Відповідно до ст. 216-217, 230-231 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Пунктом 8.1. Договору встановлено, що у випадку несвоєчасної оплати товару, Покупець зобов'язаний сплатити Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості несплаченого товару за кожен день прострочення. Нарахування пені проводиться протягом всього строку прострочення виконання зобов'язання незалежно від його тривалості. •

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Пунктом 8.2. Договору встановлено, що покупець, який прострочив виконання грошового зобов'язання по оплаті товару, за вимогою Постачальника зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 30% річних з простроченої суми.

Отже, враховуючи, що заборгованість за поставлений товар станом на 09.11.2012 року становить 28 854,99 грн. Відповідачу-1 нараховано: згідно із розрахунком позовних вимог (додаток-1) пеню в розмірі 2 969,46 грн. (дві тисячі дев'ятсот шістдесят дев'ять гривень сорок шість копійок), тридцять відсотків річних -5747,35 грн. (п'ять тисяч сімсот сорок сім гривень тридцять п'ять копійок).

Згідно зі ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі (ст. 553 Цивільного кодексу України).

10січня 2012 року між Приватним підприємством «Трейд-Пак»та Приватним підприємством «Тепла-Хата»було укладено Договір поруки (надалі за текстом - Договір поруки).

Відповідно до п. п. 1.1., 2.1. Договору поруки, Поручитель поручається перед Кредитором (Позивачем) за виконання обов'язків ФОП ОСОБА_1 (за Договором поруки - "Боржник") за Договором поставки товару №9-Л від 01 грудня 2011 року (Основний договір), щодо розрахунків за отриманий товар за всіма видатковими накладними, які будуть підписані протягом терміну дії Основного договору у розмірі 1000 гривень.

З огляду на те, що Відповідач-1 не виконав взятих на себе зобов'язань по оплаті отриманого товару, Позивач звернувся до Приватного підприємства «Тепла-Хата»(Відповідач-2) із Повідомленням від 31.10.2012 року, в якому вказано на необхідність сплати 1000,00 гривень - сума, якою поручитель поручився перед кредитором за Договором поруки.

Відповідно до п. 1.3. Договору поруки, термін виконання зобов'язання, що випливає з Договору поруки є 7 (сім) календарних днів з моменту отримання Поручителем повідомлення Кредитора про порушення умов Основного договору Боржником. При цьому Поручитель зобов'язується сплатити Кредитору суму, зазначену у п. 1.1. Договору, шляхом її перерахування на поточний рахунок Кредитора, підтвердженням чого вважається відповідна банківська виписка.

Проте, станом на момент подання цього позову, Відповідачем-2 своїх зобов'язань за Договором поруки виконано не було.

Відповідно до ст. 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Докази сплати заборгованості в добровільному порядку сторонами не представлені.

На підставі вищевикладеного господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки зобов'язання повинні виконуватись належним чином та в установлені строки.

Судові витрати у розмірі 1609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп. покласти на відповідача - 1, оскільки спір доведено до суду з його вини.

Керуючись ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 546, 553, 554, 599, 712 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 174, 193, 216, 217, 218, 230, 231, 265 Господарського кодексу України, ст.ст. 1,2,12,21,32,35,36,44,49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Приватного підприємства "ТРЕЙД-ПАК", 49022, м. Дніпропетровськ, вул. Молодогвардійська,6 (код ЄДРПОУ 36297318) суму боргу за Договором поставки товару №9-Л від 01.12.11р. у розмірі 28 854 (двадцять вісім тисяч вісімсот п'ятдесят чотири) грн. 99 коп., суму пені у розмірі 2 969 (дві тисячі дев'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 46 коп., суму 30 % річних у розмірі 5 747 (п'ять тисяч сімсот сорок сім) грн. 35 коп. та судовий збір у розмірі 1609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп., про що видати наказ.

Стягнути з Приватного підприємства "Тепла-Хата", 49022, м. Дніпропетровськ, вул. Молодогвардійська,6 (код ЄДРПОУ 34408256) на користь Приватного підприємства "ТРЕЙД-ПАК", 49022, м. Дніпропетровськ, вул. Молодогвардійська,6 (код ЄДРПОУ 36297318) суму боргу за Договором поруки від 10.01.12р. у розмірі 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп., про що видати наказ.

Зайво сплачений судовий збір у розмірі 67 (шістдесят сім) грн. 50 коп. повернути позивачу, про що видати ухвалу.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області набирає законної сили через 10 днів з дня його прийняття відповідно до ст. 85 ГПК України.

Суддя І.В. Петренко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.12.2012
Оприлюднено18.12.2012
Номер документу28026762
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —19/5005/10180/2012

Ухвала від 13.12.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Ігор Васильович

Рішення від 13.12.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Ігор Васильович

Ухвала від 28.11.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Ігор Васильович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні