cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2012 р. Справа № 5010/1296/2012-12/39
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Матуляк П. Я. , при секретарі судового засідання Михалевич А. Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Івано - Франківськгаз"в особі Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства , вул.Ленкавського 20,м.Івано-Франківськ,76010
до відповідача: приватного підприємства "Марс і С" вул.Грюнвальська,4А/офіс 1, м.Івано-Франківськ,76000
про стягнення 6759,24 грн. збитків
за участю представників сторін:
Від позивача: Гаврюшенко Н.А., (довіреність №05-16/2627 від 01.11.12р. - представник)
Від відповідача: не з"явився.
встановив, що Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківськгаз" в особі Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до приватного підприємства "Марс і С" про стягнення 6759,24 грн. збитків.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в результаті втручання відповідачем до приладу обліку газу Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківськгаз" зазнало збитків у вигляді 6759,24 грн. вартості об"єму газу, спожитого відповідачем за період з 27.02.12 по 28.03.12.
Ухвалою суду від 19.10.12 порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 13.11.12.
13.11.12 судове засідання не відбулося у зв"язку з перебуванням судді Матуляка П.Я. на лікарняному, тому ухвалою суду від 19.11.12 розгляд справи призначено на 13.12.12.
В судовому засіданні 13.12.12 представник позивача підтримав заявлений позов з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з"явився, вимог ухвал суду від 19.10.12 та 19.11.12 не виконав, відзиву на позов не подав, причини неявки суду не повідомив, хоча про час та місце судового розгляду належним чином повідомлений ухвалою суду від 19.11.12 .
Відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.
Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Водночас до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб -учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
За таких обставин, згідно ст.75 ГПК України та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали справи, із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини, на яких грунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи відповідно до приписів ст.43 ГПК України, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне. .
Між позивачем, Публічним акціонерним товариством "Івано-Франківськгаз", та відповідачем, приватним підприємством "Марс і С", 30.12.11 укладено договори №ІФ-12-4703 на постачання та розподіл природного газу (а.с. 10-25).
Згідно п.5.1.4 договору на постачання природного газу позивач зобов"язався не рідше ніж один раз на шість місяців проводити контрольне зняття показників комерційних засобів вимірювальної техніки , що входять до складу вузла обліку.
В свою чергу, відповідач згідно п.5.3.4 даного договору зобов"язався забезпечити допуск уповноважених представників постачальника(позивача) за пред'явленням службового посвідчення на власну територію для огляду вузлів обліку, газопроводів, газоспоживного устаткування, у тому числі для проведення перевірки, зняття показів, зчитування даних із ЗВТ (засобів вимірювальної техніки) та для огляду газових мереж від межі балансової належності до точки встановлення комерційного вузла обліку, а також для виконання заходів з відключення/підключення газового обладнання в порядку, визначеному законодавством.
22.03.2012 на ім'я начальника Івано-франківського УЕГГ Кашуби О.Б. контролером служби ВПОГ Івано-Франківського УЕГГ Красій Н.І. подано службову записку ( а.с.28), в якій зазначалося, що при перевірці по вул. Грюнвальдській, 4А/1 ПП «Марс і С»вона була недопущена до лічильника, з приводу чого є підозра на втручання в роботу приладу.
23.03.12 представниками Івано-Франківського УЕГГ проведено обстеження системи газопостачання споживача (відповідача) за адресою: вул. Грюнвальдська, 4А/офіс1 та складено акт від 23.03.2012 р.(а.с.26), в якому зазначалося, що виявлення дефектів лічильника шляхом зовнішнього огляду не можливе. Даний акт підписано представником відповідача - Пшик А.О. та представниками Управління газового господарства .
Того ж дня для перевірки приладу обліку спожитого газу позивачем проведено демонтаж лічильника газу з показником 06789 куб.м. газу для проведення експертизи по даному об'єкту. Демонтований лічильник у присутності представника споживача Пшик А. було упаковано в поліетиленовий пакет з номерною пломбою № 7650385, з метою запобігання доступу до лічильника при транспортуванні (від моменту його демонтажу до часу проведення експертизи), що відповідає п.3.2.4 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України №619 від 27.12.2005р. (далі - Положення) , про що у відповідності до п.3.2.5.Положення складено Акт від 23.03.2012 р.(а.с.27). Згідно цього ж акту представника споживача (відповідача) Пшик А.О. запрошено для проведення експертизи лічильника на 27.03.2012 р. на 8 год.30 хв. На час проведення експертизи газові прилади та пристрої споживача відключено пломбою №7650340.
Згідно п.3.3. Положення позивачем проведено експертизу лічильника, якою встановлено втручання до лічильника та зазначено, що лічильник до експлуатації не придатний, про що було складено Акт №825 експертизи лічильника газу від 19.04.2012р.(а.с.29-30). За результатами даного акту позивачем складено довідку про непридатність засобу вимірювальної техніки № 05474П-06/12, згідно якої лічильник газу тип ОАІХІІ8 0- 4 2009 р.в., завод. №04016443 на підставі результатів повірки визнано непридатним до застосування.
Позивачем проведено розрахунок нарахування об'єму газу ПП. «Марс і С»(а.с.32) за період з 27.02.2012р. по 28.03 2012 р. по номінальній потужності газоспоживного обладнання згідно п.5.13.1 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (далі - Правил), затверджених Наказом Мінпаливенерго України № 618 від 27.12.2005р., згідно якого вартість нарахованого об'єму газу складає 6759,24 грн.
09.10.12 позивачем на адресу відповідача надіслано вимогу №05-18/2394/1(а.с.35) щодо сплати зазначеної суми заборгованості, відповіді на яку позивачем не отримано.
Доказів погашення зазначеної суми заборгованості відповідачем суду не подано.
Згідно ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В силу ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно зі ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено п.п.5.3.4 договору на постачання природного газу №ІФ-12-4703 щодо забезпечення допуску уповноважених представників постачальника (позивача) за пред'явленням службового посвідчення на власну територію для огляду вузлів обліку, газопроводів, газоспоживного устаткування, у тому числі для проведення перевірки, зняття показів, зчитування даних із ЗВТ (засобів вимірювальної техніки) та для огляду газових мереж від межі балансової належності до точки встановлення комерційного вузла обліку, а також для виконання заходів з відключення/підключення газового обладнання в порядку, визначеному законодавством. Факт порушення відповідачем умов даного договору підтверджується службовою запискою контролера служби ВПОГ Івано-Франківського УЕГГ Красій Н.І. від 22.03.12 (а.с.28) щодо недопущення відповідачем її, як представника Івано-франківського УЕГГ, до приладу обліку газу.
Відповідно до п. З Порядку проведення експертизи лічильника газу лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі, зокрема, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, про що складається акт про виявлені порушення і підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.
Як зазначалося вище, 23.03.12 представниками Івано-Франківського УЕГГ проведено обстеження системи газопостачання споживача (відповідача) та складено акт від 23.03.2012 р.(а.с.26), в якому зазначалося, що виявлення дефектів лічильника шляхом зовнішнього огляду не можливе. Даний акт підписано представником відповідача - Пшик А.О. та представниками Управління газового господарства. Крім того, того ж дня для перевірки приладу обліку спожитого газу позивачем проведено демонтаж лічильника газу для проведення експертизи по даному об'єкту. Демонтований лічильник у присутності представника споживача Пшик А. було упаковано в поліетиленовий пакет з номерною пломбою № 7650385, з метою запобігання доступу до лічильника при транспортуванні (від моменту його демонтажу до часу проведення експертизи), що відповідає п.3.2.4 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України №619 від 27.12.2005р. (далі - Положення) , про що у відповідності до п.3.2.5.Положення складено Акт від 23.03.2012 р.(а.с.27). Згідно цього ж акту представника споживача (відповідача) Пшик А.О. запрошено для проведення експертизи лічильника , що відповідає приписам п. З Порядку проведення експертизи лічильника газу лічильники газу під час експлуатації.
Згідно п.п.3.2.2 Порядку відшкодування збитків здійснюється відповідно до Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених Наказом Мінпаливенерго України №618 від 27.12.2005 р., а також у відповідності з умовами договору
Відповідно до п.5.13.1 Правил перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.
Пунктом 5.9 Правил встановлено, що власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку газу та порушення правил його експлуатації, а також за використання ЗВТ з вичерпаним терміном повірки. У разі виявлення на комерційних вузлах обліку газу несправності ЗВТ, витоків газу з імпульсних ліній диференційних манометрів, манометрів, пошкодження пломб або захисних елементів та інше, власник комерційного вузла обліку газу має терміново проінформувати про це іншу сторону договору і, за необхідності, вжити заходів для забезпечення функціонування комерційного вузла обліку газу в робочому стані.
В порушення умов укладеного договору і зазначеного пункту Правил відповідач не інформував позивача про несправність приладу обліку газу.
Згідно п.12.10 Правил за будь-яких перевірок у разі виявлення недоліків, що впливають на результати вимірювань об'єму газу (помилки в розрахунках об'єму протранспортованого газу, відсутність чи вихід з ладу вимірювальних перетворювачів параметрів газу і перепаду тиску, витоки газу в імпульсних лініях до перетворювачів тиску газу та перепаду тиску, виявлення факту несанкціонованого втручання в конструкцію чи в роботу вузла обліку, використання конфігурації обчислювача, яка не відповідає документації на комерційний вузол обліку газу та інше), представник сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, разом з відповідальною особою за його технічний стан складає двосторонній акт про виявлені недоліки (форма акта довільна). Акт, підписаний представниками сторін, може бути підставою для проведення перерахунків об'ємів прийнятого - переданого газу. Перерахунки здійснюються в порядку, передбаченому у пункті 5.13 цих Правил або умов договору у випадках виявлення недоліків, які не передбачені цими Правилами.
Оглядом в судовому засіданні акту від 23.03.2012 р.(а.с.26) встановлено, що цей акт підписано представником відповідача - Пшик А.О. без жодних зауважень та заперечень, що дає підстави для висновку суду про те, що даний акт є підставою для проведення перерахунків об'ємів прийнятого - переданого газу у відповідності до п.5.13 Правил.
Відповідач в судове засідання не з"явився, відзиву на позов не подав, доводів позивача не спростував.
Позивачем проведено розрахунок нарахування об'єму газу ПП «Марс і С»(а.с.32) за період з 27.02.2012р. по 28.03 2012 р. по номінальній потужності газоспоживного обладнання, згідно якого вартість нарахованого об'єму газу складає 6759,24 грн. Даний розрахунок в контексті п.5.13.1 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (далі - Правил), затверджених Наказом Мінпаливенерго України № 618 від 27.12.2005р. суд вважає обгрунтованим.
Згідно ст.9 Цивільного кодексу України господарські відносини регулюються положеннями Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
За змістом ст.22 Цивільного кодексу України, збитками є, зокрема, витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права.
Згідно ч.2 ст.224 Господарського кодексу України під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ч.І ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.1 ст.216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно з ч. 2 ст.217 Господарського кодексу України, у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків, штрафні санкції, оперативно-господарській санкції.
Частиною 1 ст. 224 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Системний аналіз вищенаведених норм закону та матеріалів справи дає підстави для висновку суду про те, що заявлена до стягнення позивачем сума є збитками .
Для застосування такого виду господарської санкції, як відшкодування збитків, необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності особи); шкідливого результату такої поведінки - збитків, їх наявності та розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла збитки. У разі відсутності хоча б одного з елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не наступає.
Протиправною є поведінка, яка не відповідає вимогам закону, тягне за собою порушення (зменшення, обмеження) майнових прав (благ) і законних інтересів іншої особи.
Враховуючи викладене, суд вважає, що поведінка відповідача щодо недопущення позивача до приладу обліку є неправомірною та доведеною наявними в матеріалах справи доказами .
За змістом ч.1 ст.225 Господарського кодексу України, до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються, зокрема: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (упущена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем заявлено до стягнення з відповідача збитки у вигляді 6759,24 грн. вартості об"єму газу, спожитого відповідачем за період з 27.02.12 по 28.03.12.
Відповідно до ч.1 ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно зі ст.34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування.
У зв'язку з цим, суд вважає доведеним розмір збитків, заявлений позивачем до стягнення, оскільки надані позивачем в його обґрунтування докази( розрахунок нарахування об'єму газу ПП «Марс і С»(а.с.32) за період з 27.02.2012р. по 28.03 2012 р. по номінальній потужності газоспоживного обладнання згідно п.5.13.1 Правил) є належними та допустимими доказами в розумінні ст. 34 ГПК України.
Крім того, важливим елементом доказування наявності збитків є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а збитки, які завдані особі, - наслідком такої протиправної поведінки.
Умовою відповідальності за правопорушення є вина заподіювача збитків, тобто винною дією є невиконання, відмова від виконання або неналежне виконання зобов'язань. Кредитор, вимагаючи відшкодування збитків, має довести три перші умови відповідальності, зокрема факт наявності протиправної поведінки боржника, розмір збитків, причинний зв'язок. Вина боржника у порушенні презюмується та не підлягає доведенню кредитором.
Як встановлено судом, дії відповідача щодо недопущення позивача до приладу обліку газу стали наслідком обстеження даного приладу, проведення його експертизи і понесення позивачем збитків у вигляді 6759,24 грн. вартості об"єму газу, спожитого відповідачем за період з 27.02.12 по 28.03.12, а відтак, наявний причинно-наслідковий зв'язок між протиправною поведінкою відповідача та збитками позивача.
Відсутності своєї вини у заподіянні збитків позивачу відповідачем в порушення вимог ч.1ст.33 ГПК України не доведено .
Таким чином, суд, встановивши в діях відповідача наявність всіх обов'язкових елементів складу правопорушення, приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог. При цьому судом враховано практику Вищого господарського суду України з розгляду подібних спорів, викладену, зокрема, у постановах від 26 січня 2012 р. у справі № 5/100/2011/5003 та від 03 грудня 2012 р. у справі № 5017/925/2012 .
Судові витрати у відповідності до ст.49 ГПК України покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст.8,124 Конституції України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України №619 від 27.12.2005р., Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання , затвердженими Наказом Мінпаливенерго України № 618 від 27.12.2005р ст. 216, 217, 224, 225 Господарського кодексу України, ст. 9, 22, 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст.33, 34, 43, 49, 75, ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
задовольнити позов Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" в особі Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства до приватного підприємства "Марс і С" про стягнення 6759,24 грн. збитків.
Стягнути з приватного підприємства "Марс і С"(вул.Грюнвальдська, 4А, офіс 1 , м.Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 19397247) 6759,24 грн.(шість тисяч сімсот п"ятдесят дев"ять гривень двадцять чотири копійки) збитків та 1609,50 грн.(одна тисяча шістсот дев"ять гривень п"ятдесят копійок) судового збору на користь Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" в особі Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства (вул.Ленкавського,20, м.Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20551297).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 18.12.12
Суддя Матуляк П. Я.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2012 |
Оприлюднено | 19.12.2012 |
Номер документу | 28045862 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Матуляк П. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні