Рішення
від 11.12.2012 по справі 5017/3185/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" грудня 2012 р.Справа № 5017/3185/2012

За позовом: Державне підприємство "Дельта-лоцман"

До відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Українське морське агентство"

Про стягнення

Суддя Рога Н.В.

Представники:

Представник позивача: не з'явився.

Представник відповідача: Шилко А.В. -згідно довіреності № 16 від 06.03.2012 р.

Суть спору: Позивач, Державне підприємство (далі - ДП ) "Дельта-Лоцман", звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українське морське агентство" (далі - ТОВ "У.М.А.") про стягнення 2 088, 14 дол. США, які складаються з: заборгованості у сумі 2 086,43 дол. США та пені у сумі 1,71 дол. США.

07 грудня 2012р. до суду надійшла заява позивача про зменшення розміру позовних вимог, згідно якої позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по пені в сумі 1,71 дол. США. Крім того, у цій заяві позивач просить суд розглядати справу без участі представника позивача та наполягає на задоволенні позову.

Відповідач проти позову не заперечує.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд встановив:

01 січня 2011р. між ДП "Дельта-Лоцман" (Підприємство) та ТОВ "У.М.А." (Агент) був укладений Договір № 10/П-11, згідно якого Підприємство зобов'язалося за заявками Агента надавати послуги з лінійного і портового лоцманського проведення, послуги по перешвартуванню, перетягуванню (переміщенню) суден в акваторії порту, надавати послуги Служби регулювання руху суден у зонах дії центрів і постів регулювання руху суден та надавати право проходження по Бузько-Дніпровсько-лиманському, Херсонському морському каналам та глибоководному судновому ходу р. Дунай -Чорне море, а також надавати інформаційну послугу судну при проходженні судном ГСХ, а Агент зобов'язується прийняти і оплатити надані послуги. При цьому споживачем послуг Підприємства є Судновласник (в розумінні ст.20 Кодексу торговельного мореплавства України).

Відповідно до умов розділу 2 Договору Агент зобов'язується робити своєчасну оплату відповідно до умов цього Договору по суднах, що плавають під іноземним прапором - у ВКВ, а під прапором України -у національній валюті України, у порядку визначеному діючим законодавством України в сфері ЗЕД, валютного регулювання та валютного контролю; сплачувати рахунки, виставлені Підприємством у терміни, визначені Договором.

П. 4.2.1. Договору передбачено, що до подання заявки Агент здійснює передплату в розмірі повної вартості, в тому числі ПДВ, послуг, що мають бути надані Підприємством на підставі цієї заявки. При цьому, відповідно до п. 4.2.2. Договору остаточний розрахунок здійснюється Агентом на протязі 5 банківських днів з дати отримання рахунку за реквізитами, зазначеними у рахунку.

Позивач зазначає, що відповідно до ст. 106 Кодексу торговельного мореплавства України із суден, що користуються послугами державних морських лоцманів, справляється лоцманський збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері транспорту, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики економічного розвитку. Відповідно до ст. 115 цього Кодексу із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері транспорту, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики економічного розвитку.

Позивач також зазначає, що Наказом Міністерства транспорту України від 27.06.1996р. № 214, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України за № 374/1399 від 24.07.1996р., затверджено збори і плати за послуги, що надаються суднам у морських торговельних портах України, в тому числі лоцманський збір та збір за користування послугами служби регулювання руху суден. Відповідно до п. 14 Зборів ставки зборів і плати не враховують податок на додану вартість, і на суми зборів і плати податок на додану вартість нараховується відповідно до законодавства.

Відповідно до умов Договору від 01 січня 2011р., на підставі заявок ТОВ "У.М.А.", в серпні 2012р. позивач надав послуги з лоцманського проведення та послуги служби регулювання руху суден суднам FAST CHALLENGER (Єгипет), COLOSSUS (Мальта), що знаходилися під агентуванням відповідача. Для оплати наданих послуг позивачу були виставлені рахунки № ДЕ-03390 від 31.08.2012р., № ДЕ-03421 від 31.08.2012 р. на загальну суму 54 353,63 дол. США. Зазначені рахунки ТОВ "У.М.А. " оплатило частково у сумі 52 267,20 дол. США. При цьому, у якості відмови від оплати суми у розмірі 2 086,43 дол. США Агент послався на безпідставне завищення Підприємством вартості наданих послуг на суму податку на додану вартість.

Таку відмову від оплати позивач вважає порушенням своїх прав та охоронюваних інтересів, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 2 086,43 дол. США.

В ході розгляду справи відповідач погасив основний борг у сумі 2 086,43 дол. США, що підтверджується повідомленням банку № 26733 від 23.11.2012 р.

Позивач зазначає, що відповідно до п.6 ст.231 Господарського кодексу України за несвоєчасну оплату рахунків відповідач має сплатити позивачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої вартості послуг за кожний день прострочення. На підставі зазначеної статті позивач нарахував відповідачу пеню у сумі 1,71 дол. США.

Відповідач проти позову не заперечує.

Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною цієї статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Як вбачається з матеріалів справи, 01 січня 2011р. між ДП "Дельта-Лоцман" та ТОВ "У.М.А." був укладений Договір № 10/П-11, згідно якого Підприємство зобов'язалося за заявками Агента надавати послуги з лінійного і портового лоцманського проведення, послуги по перешвартуванню, перетягуванню (переміщенню) суден в акваторії порту, надавати послуги Служби регулювання руху суден у зонах дії центрів і постів регулювання руху суден та надавати право проходження по Бузько-Дніпровсько-лиманському, Херсонському морському каналам та глибоководному судновому ходу р. Дунай -Чорне море, а також надавати інформаційну послугу судну при проходженні судном ГСХ, а Агент зобов'язується прийняти і оплатити надані послуги. При цьому споживачем послуг Підприємства є Судновласник (в розумінні ст.20 Кодексу торговельного мореплавства України).

Відповідно до умов розділу 2 Договору Агент зобов'язується робити своєчасну оплату відповідно до умов цього Договору по суднах, що плавають під іноземним прапором - у ВКВ, а під прапором України -у національній валюті України, у порядку визначеному діючим законодавством України в сфері ЗЕД, валютного регулювання та валютного контролю; сплачувати рахунки, виставлені Підприємством у терміни, визначені Договором.

П. 4.2.1. Договору передбачено, що до подання заявки Агент здійснює передплату в розмірі повної вартості, в тому числі ПДВ, послуг, що мають бути надані Підприємством на підставі цієї заявки. При цьому, відповідно до п. 4.2.2. Договору остаточний розрахунок здійснюється Агентом на протязі 5 банківських днів з дати отримання рахунку за реквізитами, зазначеними у рахунку.

Відповідно до умов Договору від 01 січня 2011р., на підставі заявок ТОВ „У.М.А.", в серпні 2012р. позивач надав послуги з лоцманського проведення та послуги служби регулювання руху суден суднам FAST CHALLENGER (Єгипет), COLOSSUS (Мальта), що знаходилися під агентуванням відповідача. Для оплати наданих послуг позивачу були виставлені рахунки № ДЕ-03390 від 31.08.2012р., № ДЕ-03421 від 31.08.2012 р. на загальну суму 54 353,63 дол. США. Зазначені рахунки ТОВ „У.М.А." оплатило частково у сумі 52 267,20 дол. США.

Залишок у розмірі 2 086,43 дол. США є податком на додану вартість, що був нарахований Підприємством на суму портових зборів.

Як вбачається з матеріалів справи і проти чого відповідач у справі не заперечує, заборгованість у сумі 2 086,43 дол. США була погашена ТОВ "У.М.А." в ході розгляду справи, що підтверджує несвоєчасність оплати за отримані послуги та порушення прийнятих на себе відповідачем зобов'язань, встановлених Договором.

За приписами ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Виходячи з матеріалів справи, відповідач виконав свої зобов'язання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 229 ГК України учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами. Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно п. 6 ст. 231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

За таких обставин, позивач правомірно нарахував відповідачу пеню у сумі 1,71 дол. США., яка підлягає стягненню.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Державного підприємства "Дельта-лоцман" -задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Українське морське агентство" (65026, м. Одеса, вул. Буніна, 10, р/р 26003022587001 в АТ "Імексбанк", МФО 328384, код ЄДРПОУ 30376729) на користь Державного підприємства "Дельта-лоцман" (54001, м. Миколаїв, вул. Лягіна, 27, р/р 26007001010084 вал. 980 в філії ПАТ "Державний Експортно-Імпортний Банк України" у м. Миколаєві, МФО 326739, код ЄДРПОУ 25374003) пеню у сумі 1,71 дол. США та витрати по сплаті судового збору у сумі 1 609 грн. 50 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 17 грудня 2012р.

Суддя Рога Н. В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.12.2012
Оприлюднено19.12.2012
Номер документу28046419
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/3185/2012

Рішення від 11.12.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 27.11.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 07.11.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні