Рішення
від 12.12.2012 по справі 19/5025/1164/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"12" грудня 2012 р.Справа № 19/5025/1164/12

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Розізнана І.В., розглянувши матеріали справи

За позовом: Комунального підприємства "Мирний-Наш дім" смт. Мирний, м.Євпаторія

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Хмельницький

про стягнення 6278,79 грн., з яких 5670,19грн. основного боргу, 608,60грн. пені

Представники сторін:

позивач не з'явився

відповідач не з'явився

Суть спору: позивач - комунальне підприємство "Мирний-Наш дім" смт. Мирний, м.Євпаторія звернувся до суду з позовом про стягнення 6278,79 грн., з яких 5670,19 грн. основного боргу, 608,60 грн. пені з відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Хмельницький.

В обґрунтування позову зазначає, що між сторонами був укладений договір оренди нежитлового приміщення № 37 від 01.11.2011 р., за адресою АДРЕСА_1.

Позивач передав відповідачу в оренду приміщення згідно акту прийому-передачі від 01.11.2011р., однак відповідач не проводив оплату за користування ним.

Враховуючи викладене позивач звернувся до суду з позовом.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак 26.11.2012 року на адресу суду надійшло клопотання № 700 у якому позивач просить справу розглядати за його відсутності. Крім того, позивач надав на вимогу суду (ухвала від 12 листопада 2012 року) оригінал фіскального чеку відділення поштового зв'язку про направлення позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився про причини неявки не повідомив, вимог суду щодо надання відзиву на позов та довідки з ЄДРПОУ не виконав.

Повідомляючи відповідача про розгляд справи в суді, йому направлені ухвали про порушення провадження у справі від 19.10.2012р. та про відкладення розгляду справи від 12.11.2012р. за адресою, вказаною у позові та за реєстраційною адресою, згідно спеціального витягу з ЄДРПОУ. Вказана кореспонденція повернута поштою з відміткою -"За закінченням терміну зберігання". Вказані обставини свідчать про належність повідомлення про судовий розгляд справи, що підтверджується правовою позицією, викладеною у п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18, де вказано, що в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, або вказаною в ЄДРПОУ) і не повернутою підприємством зв'язку, або повернуто з посиланням на відсутність адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи.

Крім того, стаття 22 ГПК України, зобов'язує сторони добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатися без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи належне повідомлення відповідача про час та місце судового розгляду справи та неподання ним письмового відзиву на позов суд, відповідно до ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

На підставі рішення Мирнівської сільської ради №115 від 28.10.2011р. позивачем з ФОП ОСОБА_1 укладено договір оренди на нежитлову окрему будівлю загальною площею 193,9 кв. м., за адресою АДРЕСА_1, як з єдиним учасником конкурсу на право оренди вказаного нежитлового майна, без права викупу; строк договору оренди встановлено 2 роки 11 місяців - з 01.11.2011р. по 30.09.2014р., ставку орендної плати встановлено в розмірі 12% від вартості приміщення, визначеної незалежною оцінкою.

Згідно з п. 2.4 договору у випадку припинення договору, орендар зобов'язаний негайно повернути орендодавцю майно в стані, в якому воно було отримано, з врахуванням нормального зносу.

Орендна плата визначається на основі методики розрахунку орендної плати та складає без індексу інфляції за перший місяць 552,62 грн. Орендна плата за кожен наступний місяць визначається шляхом коректування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п. п. 3.1, 3.2 договору).

Орендна плата перераховується орендарем кожного місяця на рахунок позивача в срок до 10 числа місяця, наступного за звітним (п. 3.3 договору).

Пунктом 3.5 договору передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно, або не в повному об'ємі, підлягає індексації і стягується у відповідності до діючого законодавства України з врахуванням пені у розмірі подвійної ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з врахуванням індексації, за кожний день прострочки, включаючи день сплати.

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань по даному договору сторони несуть відповідальність згідно діючого законодавства України (п. 9.1 договору).

Договір діє з 01.11.2011 р. по 30.09.2014 р. та підписаний сторонами.

Згідно акту приймання-передачі майна від 01.11.2011р. КП "Мирний-Наш дім" передав, а ФОП ОСОБА_1 прийняв нежитлову окрему будівлю загальною площею 193,9 кв.м., за адресою АДРЕСА_1.

21.06.2012р. та 10.07.2012р. повторно, позивач надсилав відповідачу вимоги, у яких просив погасити заборгованість в сумі 5670,19 грн.

Відповідач не сплачував орендну плату. Згідно розрахунку, доданого до позовної заяви, заборгованість відповідача по орендній платі за період з 08.11.2011 року по 8.06.2012 року становить 5670,19 грн., також позивач нарахував відповідачу пеню в сумі 608,60 грн. за 184 дня., про стягнення яких заявлений позов.

Досліджуючи надані позивачем докази, аналізуючи наведені міркування, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується таке:

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Стаття 762 Цивільного кодексу України передбачає, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності; строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Уклавши договір оренди нежитлового приміщення, сторони визначили умови, що є обов'язкові для них.

Як видно з наявних в матеріалах справи документів, сторони підписали акт приймання-передачі майна від 01.11.2011р., відповідно до якого КП "Мирний-Наш дім" передав, а ФОП ОСОБА_1 прийняв нежитлову окрему будівлю загальною площею 193,9 кв.м., за адресою АДРЕСА_1., що підтверджує вступ відповідача в строкове платне користування майном згідно п.2.1 договору оренди № 37 від 01.11.2011 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).

В розділі 3 договору оренди № 37 від 01.11.2011 року сторонами було погоджено розмір, строки та порядок сплати орендної плати.

Між тим, відповідач свої зобов'язання зі сплати орендних платежів не виконував. Доказів на підтвердження добровільного погашення заборгованості відповідачем не подано.

З огляду на викладені обставини, у відповідача існує основний борг перед позивачем за період оренди з листопада 2011 року по червень 2012 року у сумі 4447,01 грн. (судом здійснено перерахування заявленої до стягнення суми з врахуванням порядку нарахування, визначеного умовами договору оренди).

Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

За умовами ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Правомірними є вимоги позивача про стягнення пені в розмірі 41,09 грн. нарахованої за перших шість місяців заборгованості та заявленої до стягнення протягом року (судом здійснено перерахування заявленої до стягнення суми пені з врахуванням порядку нарахування, визначеного умовами договору оренди).

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Судові витрати по оплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 4 5 , 12, 15, 33, 43 ,44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Комунального підприємства "Мирний-Наш дім" смт. Мирний, Євпаторія до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Хмельницький про стягнення 6278,79 грн., з яких 5670,19грн. основного боргу, 608,60грн. пені задовольнити частково.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код ІНН НОМЕР_1) на користь Комунального підприємства "Мирний-Наш дім" (смт. Мирний, м. Євпаторія, вул. Шкільна. 14-а, код 30494844) 4447,01 грн. (чотири тисячі чотириста сорок сім гривень 01 коп.) заборгованості по орендній платі, 41,09 грн. (сорок одна гривня 09 коп.) пені, та 1150,48 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят гривень 48 коп.) відшкодування сплаченого судового збору.

Видати наказ.

В решті позову відмовити.

Суддя І.В. Розізнана

Віддрук.3 прим.

1 - до справи,

2 - позивачу ( АДРЕСА_1) рек.

3 - відповідачу (м. Хмельницький вул. Щербакова, б. 12/2, кв. 52) рек.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення12.12.2012
Оприлюднено19.12.2012
Номер документу28046624
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —19/5025/1164/12

Ухвала від 27.11.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Розізнана І.В.

Ухвала від 12.11.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Розізнана І.В.

Рішення від 12.12.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Розізнана І.В.

Ухвала від 19.10.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Розізнана І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні