18/57
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"15" січня 2009 р. Справа № 18/57
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді –Васяновича А.В.,
секретар судового засідання –Гень С.Г.
за участю представників сторін:
від ініціюючого кредитора –Смовж П.В. –представник за довіреністю,
від боржника –представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за заявою управління Пенсійного фонду України в Смілянському районі м. Сміла,
Черкаської області
до виробничого сільськогосподарського кооперативу „Зоря” с. Ташлик, Смілянського району, Черкаської області
про визнання банкрутом,
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Черкаської області надійшла заява від управління Пенсійного фонду України в Смілянському районі про порушення справи про банкрутство - виробничого сільськогосподарського кооперативу „Зоря” с. Ташлик, Смілянського району, Черкаської області у зв'язку з неспроможністю останнього виконати грошові вимоги перед ініціюючим кредитором на суму 199966 грн. 22 коп.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 18.12.2008 року порушено провадження у справі про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, накладено арешт на майно боржника.
Розгляд справи в підготовчому засіданні призначено на 15.01.2009 року.
В підготовчому засіданні представник ініціюючого кредитора заявлені вимоги підтримав.
Представник боржника у підготовче засідання не з‘явився, про причини неявки суду не повідомив, відзив на заяву суду не надав.
Сторони були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджується реєстром поштових відправлень господарського суду Черкаської області.
В підготовчому засіданні встановлено, що у заяві про порушення провадження у справі про банкрутство ініціюючий кредитор зазначив, що сума безспірних вимог до боржника складає 199966,22 грн.
Заява про порушення провадження у справі про банкрутство надійшла до суду 17.12.2008 року.
Відповідно до ст. 59 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” з 1 грудня 2008 року встановлено розмір мінімальної заробітної плати на рівні 605,00 гривень на місяць.
Відповідно до п. 8.2 Рекомендації президії Вищого господарського суду від 04.06.2004, № 04-5/1193 “Про деякі питання практики застосування Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” саме у підготовчому засіданні суд має перевірити наявність ознак неплатоспроможності боржника, розмір вимог кредитора (кредиторів), їх безспірність.
У разі якщо буде встановлено, що на момент подання заяви була відсутня хоча б одна з ознак неплатоспроможності, передбачених статтею 1 та частиною 3 статті 6 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі-Закон), справа про банкрутство підлягає припиненню.
Відповідно до ст. 1 Закону безспірні вимоги кредиторів –вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Частиною 3 статті 6 Закону встановлено, що справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
З урахуванням ст. 59 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, в грудні 2008 року сума трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати складала 181500,00 грн.
З розрахунку доданого до заяви вбачається, що ініціюючий кредитор включив до безспірних вимог суми нарахувань фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за вересень-листопад 2008 року, в загальному розмірі 26339,70 грн.
Відповідно до п. 6.8. Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України” підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Тобто, на момент звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство не сплинув 3-х місячний строк сплати заборгованості з відшкодування витрат на доставку пенсій за вересень-листопад 2008 року в сумі 26339,70 грн.
Крім того, слід зазначити, що вимоги ініціюючого кредитора, які підтверджені виконавчими документами складають лише 160438,96 грн., що є менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати.
Решту суми ініціюючий кредитор зазначає як безспірні вимоги з посиланням на розрахунки встановленої форми про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених у відповідності до п. “б”-“з” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Проте, не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, як це, зокрема, передбачено п.6.9 названої Інструкції.
Доказів того, що ініціюючий кредитор звертався до суду про стягнення решти суми, (яка не підтверджена відповідними виконавчими документами) в порядку передбаченому Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” суду надано не було.
Водночас судом враховано, що пунктом 6.4, 6.5 Інструкції передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок, які складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України.
Підпунктом “г” 4.2.2. Закону №2181 передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
Якщо згідно з нормами цього пункту сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом (п.п. 4.2.1 Закону №2181).
При цьому, не відбувається щомісячного узгодження сум до відшкодування, оскільки як було зазначено вище розрахунок надсилається раз на рік, до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства вносять плату щомісяця до 25-го числа.
Отже, сума кредиторських вимог в розмірі 39527,26 грн. (199966,22 грн. –160438,96 грн.) не є безспірною, в розумінні ст.1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Також, як зазначає сам Пенсійний Фонд України в своєму листі від 02.08.2005 р. за № 9180/03-20. плата, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, не є страховими внесками в розумінні Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Неплатоспроможність – це неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
З урахуванням наведеного, господарський суд Черкаської області дійшов висновку, що провадження у справі про визнання банкрутом виробничого сільськогосподарського кооперативу „Зоря” с. Ташлик, Смілянського району, Черкаської області слід припинити, оскільки на момент подання заяви та проведення підготовчого засідання відсутні ознаки неплатоспроможності, передбачені статтею 1 та частиною 3 статті 6 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Припинення провадження у справі про банкрутство з цих підстав не перешкоджає повторному зверненню з заявою про порушення справи про банкрутство за наявності встановлених Законом ознак неплатоспроможності, як це, зокрема, зазначається в п.8.2 Рекомендацій ВГСУ від 04.06.2004 року за №04-5/1193.
При цьому судом також враховано висновки викладені в постанові ВГСУ від 03.11.2004 року зі справи №24/384.
Враховуючи вищенаведене, та керуючись Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, п. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, -
УХВАЛИВ:
1. Провадження у справі припинити.
2. Скасувати мораторій на задоволення вимог кредиторів та арешт накладений ухвалою суду від 18.12.2008 року на майно виробничого сільськогосподарського кооперативу „Зоря” с. Ташлик, Смілянського району, Черкаської області, код ЄДРПОУ 03791746.
3. Копію ухвали направити сторонам, Черкаському обласному сектору з питань банкрутства Міністерства економіки України, державному реєстратору та Смілянському районному відділу державної виконавчої служби Смілянського міськрайонного управління юстиції.
Ухвалу може бути оскаржено до Київського міжобласного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені ст.ст. 93, 106 ГПК України.
Суддя Васянович А.В.
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2009 |
Оприлюднено | 29.01.2009 |
Номер документу | 2807424 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні