ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
УХВАЛА
18.12.2012 Справа № 2/66
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М. розглянувши справу № 2/66 від 06.10.2009 року
про банкрутство, -
ПРЕДСТАВНИКИ:
від кредиторів - участі не брали;
від банкрута - ліквідатор, арбітражний керуючий Ткаченко Н.В.
ВСТАНОВИВ:
Постановою від 23.03.2010 року господарський суд визнав ТОВ "Олімп-Телеком" банкрутом. Відкрив ліквідаційну процедуру щодо банкрута. Призначив ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Ткаченко Н.В.
Ухвалою від 07.06.2012 року господарський суд продовжив строк ліквідаційної процедури банкрута ТОВ "Олімп-Телеком" на шість місяців. Зобов'язав ліквідатора, арбітражного керуючого Ткаченко Н.В. подати господарському суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, що відповідають вимогам ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон); подати господарському суду для затвердження звіт про оплату послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого, затверджений рішенням комітету кредиторів (до звіту додати копію протоколу засідання комітету кредиторів).
До господарського суду 23.11.2012 року ліквідатором, арбітражним керуючим Ткаченко Н.В. подано клопотання № 56 від 23.11.2012 року скасувати заборони, іпотеку, арешти на об'єкти нерухомого майна ТОВ "Олімп-Телеком", інші обмеження щодо розпорядження майном банкрута, які зареєстровані у Державному реєстрі іпотек та зобов'язати Реєстраторів реєстру (іпотекодержателя, Світловодську державну нотаріальну контору) виключити з Державного реєстру іпотек записи про обтяження іпотекою майна ТОВ "Олімп-Телеком", а саме запис № 4587189 від 03.03.2007 року про іпотеку - ціла будівля технологічного корпусу № 26 Б, що належить ТОВ "Олімп-Телеком" (код ЄДРПОУ 32992005), розташована за адресою: 27500, м. Світловодськ, Кіровоградської області, вул. Заводська, 4-б. Підстава обтяження - іпотечний договір ВЕМ № 960564 - ВЕМ № 960567 від 03.03.2007 та повідомлення № 393 від 03.03.2007 від АКБ "Східно-Європейський банк" Кременчуцька філія, контрольна сума 8А660Д8339.
Клопотання ліквідатора, арбітражного керуючого Ткаченко Н.В. обґрунтоване тим, що відповідно до Закону ліквідатор зобов'язаний сформувати ліквідаційну масу, провести продаж майна банкрута з метою задоволення вимог кредиторів
В процесі здійснення ліквідаційної процедури ліквідатором встановлено, що нерухоме майно банкрута (ціла будівля технологічного корпусу № 23Б, яке розташоване в м. Світловодськ, Кіровоградської області, вул. Заводська, 4Б) знаходиться в реєстрі іпотек.
До клопотання ліквідатора додано документальні докази звернення ліквідатора до іпотекодержателя - АКБ "Східно-Європейський банк" Кременчуцька філія, в особі ліквідатора АКБ "Східно-Європейський банк", та Світловодської державної нотаріальної контори з вимогами щодо проведення відповідних дій з приводу зняття обтяження (іпотеки) з об'єкту нерухомого майна банкрута. (т. 4 а.с. 142-143, 145-146)
Кредитор, іпотекодержатель - АКБ "Східно-Європейський банк" в особі Кременчуцької філії АКБ "Східно-Європейський банк", м. Кременчук, заперечив проти виключення з Державного реєстру іпотек запису про обтяження іпотекою майна ТОВ "Олімп-Телеком", а саме запис № 4587189 від 03.03.2007 року про іпотек - ціла будівля технологічного корпусу № 26Б, що належить ТОВ "Олімп-Телеком", розташована за адресою: 27500, м. Світловодськ, вул. Заводська, 4-б, підстава обтяження - іпотечний договір ВЕМ № 960564-ВЕМ № 960567 від 03.03.2007 року.
Таке заперечення ґрунтується на тому, що в процесі ліквідації банкрута - ТОВ "Олімп-Телеком" ліквідатор Ткаченко Н.В. продала вищевказане майно на торгах 28.03.2012 року, результати яких оскаржуються АКБ "Східно-Європейський банк" в господарському суді Кіровоградської області. Справа № 5013/1323/12 за позовом АКБ "Східно-Європейський банк" до ПП "Еспертне агентство", ТОВ "Олімп-Телеком", ТОВ Спільне Українсько-Польське підприємство "Ай.Ті. Джі-Інвест" порушена ухвалою господарського суду від 03.10.2012 року, наступне судове засідання призначено на 25.12.2012 року.
Кредитор вважає, що судовий спір є підставою для відмови в задоволенні клопотання ліквідатора банкрута.
Вказане кредитором обґрунтування не заслуговує на увагу господарського суду, оскільки наявність вказаного цивільно-правового спору між кредитором, боржником та іншими особами не є перешкодою для вирішення питання про скасування арешту, накладеного на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інших обмежень щодо розпорядження майном такого боржника
Відповідно до ст. 5 Закону провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України та іншими законодавчими актами України.
Згідно ч. 2 ст. 23 Закону з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута, якщо цього не було зроблено раніше.
Крім того, ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження:
приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження;
виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;
здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством;
аналізує фінансове становище банкрута;
виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута;
очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу;
пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту;
вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб;
передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню;
реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом;
здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Закон встановлює певні гарантії прав кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника: щодо черговості у задоволені вимог (частина 1 статті 31), щодо права не погодитись на укладення мирової угоди (частина 3 статті 35) тощо.
Згідно з частиною 2 статті 26 Закону майно боржника, що є предметом застави, включається до складу ліквідаційної маси, але використовується виключно для першочергового задоволення вимог заставодержателя.
Положеннями ч. 1 ст. 23 Закону передбачено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Отже, з моменту відкриття щодо боржника ліквідаційної процедури всі обтяження його активів підлягають скасуванню.
Це пов'язано з тим, що у процедурі ліквідації задоволення вимог кредиторів відбувається за рахунок коштів, отриманих від здійсненої у встановленому порядку реалізації майна банкрута. Тому майно банкрута повинно бути вільним від будь-яких обтяжень.
Пунктом 1 ст. 26 Закону передбачено, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси.
Враховуючи приписи Закону, процедура ліквідації банкрута передбачає задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна, при цьому скасовується арешт чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника.
Зняття заборон та арештів із майна боржника в порядку ст. 23 Закону є безумовним, стосується будь-яких органів і посадових осіб та не потребує сплати ніяких коштів.
Статтею 4 Закону України "Про іпотеку" (далі - Закон) встановлено, що обтяження нерухомого майна іпотекою підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством. У разі недотримання цієї умови іпотечний договір є дійсним, але вимога іпотекодержателя не набуває пріоритету відносно зареєстрованих прав чи вимог інших осіб на передане в іпотеку нерухоме майно.
Державна реєстрація здійснюється особою, на яку відповідно до законодавства покладені функції щодо державної реєстрації обтяжень нерухомого майна іпотекою (такою особою є нотаріус), на підставі повідомлення іпотекодержателя.
Окрім того, Законом передбачено, що відомості про зміну умов обтяження нерухомого майна іпотекою підлягають державній реєстрації у встановленому законом порядку (частина перша статті 19).
Згідно з пунктом 4 Тимчасового порядку державної реєстрації іпотеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 31 березня 2004 року № 410 (далі - Тимчасовий порядок), державна реєстрація відомостей про обтяження чи зміну умов обтяження нерухомого майна іпотекою, відступлення прав за іпотечним договором та передачу, анулювання, видачу дубліката заставної та видачу нової заставної здійснюється шляхом внесення запису до Державного реєстру іпотек, а також змін і додаткових відомостей до запису, виключення запису з Державного реєстру іпотек.
Пунктом 5 Тимчасового порядку передбачено, що державна реєстрація обтяження нерухомого майна іпотекою може здійснюватися будь-яким реєстратором.
Враховуючи вищевикладене, Тимчасовим порядком не передбачено обов'язкового внесення змін та виключення запису з Державного реєстру іпотек тільки реєстратором, який вносив відомості про обтяження майна іпотекою, чи реєстратором, який вносив відомості про відступлення прав за іпотечним договором.
Згідно з пунктом 25 Тимчасового положення, після виконання зобов'язання, забезпеченого іпотекою, іпотекодержатель зобов'язаний протягом десяти днів надіслати реєстратору письмове повідомлення про виключення запису з Державного реєстру іпотек з обов'язковим зазначенням порядкового номера запису.
Запис про обтяження майна іпотекою може бути виключений на підставі рішення суду з обов'язковим зазначенням порядкового номера запису.
У разі виключення запису реєстратор видає іпотекодержателю або уповноваженій ним особі примірник витягу. Другий примірник витягу реєстратор протягом п'яти днів надсилає іпотекодавцю (абзац другий пункту 28 Тимчасового положення)
Виключення запису з Реєстру здійснюється безоплатно.
Крім того, учасниками провадження у справі про банкрутство, згідно ст. 1 Закону, є сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств обмеженою чи додатковою відповідальністю.
Нотаріус, відповідно до статті 1 Закону, не є учасником провадження у справі про банкрутство, а отже суд не має процесуального права для задоволення клопотання ліквідатора в частині зобов'язання нотаріуса, як реєстратора, видалити з Державного реєстру іпотек запис щодо знаходження активів банкрута під обтяженнями.
Викладені, документально підтверджені, ліквідатором, арбітражним керуючим Ткаченко Н.В. обставини свідчать про наявність обмеження щодо розпорядження майном боржника ТОВ "Олімп-Телеком" та ухилення іпотекодержателя від обов'язку щодо зняття обтяжень. Такі обмеження, виходячи з положень пункту 6 частини 1 статті 23 Закону, підлягають скасуванню.
При цьому, господарський суд приходить до висновку про обґрунтованість клопотання ліквідатора та необхідність його часткового задоволення. Позаяк ухвалою господарського суду від 01.10.2012 року скасовано заборони, іпотеку, арешти на об'єкти нерухомого майна товариства з обмеженою відповідальністю "Олімп-Телеком" (ідент. код 32992005), інші обмеження щодо розпорядження майном банкрута, які зареєстровані у Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна. Зобов'язано Світловодську державну нотаріальну контору виключити з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна запис про обтяження іпотекою майна товариства з обмеженою відповідальністю "Олімп-Телеком" (ідент. код 32992005), а саме № 4587152 від 03.03.2007 року про заборону на нерухоме майно - ціла будівля технологічного корпусу № 23Б (розташована за адресою: 27500, м. Світловодськ, Кіровоградської області, вул. Заводська, 4б), зареєстрованого Світловодською міською державною нотаріальною конторою за реєстровим № 1-458. Підстава обтяження - іпотечний договір ВЕМ № 960564-ВЕМ № 960567 від 03.03.2007 року.
Керуючись ст. ст. 5, 22-30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 4-1, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання ліквідатора, арбітражного керуючого Ткаченко Н.В. задовольнити частково.
2. Виключити з Державного реєстру іпотек запис про обтяження іпотекою майна товариства з обмеженою відповідальністю "Олімп-Телеком" (ідент. код. ЄДРПОУ 32992005) - № 4587189 від 03.03.2007 року - ціла будівля технологічного корпусу № 26 Б, що належить ТОВ "Олімп-Телеком" (код ЄДРПОУ 32992005), розташована за адресою: 27500, м. Світловодськ, Кіровоградської області, вул. Заводська, 4-б. Підстава обтяження - іпотечний договір ВЕМ № 960564 - ВЕМ № 960567 від 03.03.2007 та повідомлення № 393 від 03.03.2007 від АКБ "Східно-Європейський банк" Кременчуцька філія, контрольна сума 8А660Д8339.
3. Примірники цієї ухвали направити всім кредиторам, включеним до реєстру вимог кредиторів (п. 1 ухвали від 10.02.2010 року), ліквідатору - арбітражному керуючому Ткаченко Н.В., банкруту, Світловодській міській державній нотаріальній конторі (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Леніна, 4) - для відома.
Суддя Н.М. Коваленко
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2012 |
Оприлюднено | 21.12.2012 |
Номер документу | 28098663 |
Судочинство | Господарське |
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Мірінович Уляна Анатоліївна
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Мартиць Оксана Іванівна
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Мартиць Оксана Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні