Рішення
від 13.12.2012 по справі 5011-18/15687-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-18/15687-2012 13.12.12

За позовом Комунального підприємства по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс»Деснянського району м. Києва;

до Органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Фестивальний»;

про розірвання договору оренди майна комунальної власності територіальної громади м. Києва, зобов'язання звільнити нежитлове приміщення та передати його позивачу і стягнення 17 768,01 грн.

Суддя Мандриченко О.В.

Представники:

Від позивача: Уманська О. В., представник, довіреність №б/н від 05.11.2012 р.;

Від відповідача: не з'явилися.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.11.2012 р. порушено провадження у справі №5011-18/15687-2012; розгляд справи призначено на 27.11.2012 р.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.11.2012 р. відкладено розгляд справи до 13.12.2012 р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить розірвати договір №0608 від 01.01.2010 року про передачу майна комунальної власності територіальної громади Деснянського району міста Києва в оренду, укладений між Комунальним підприємством «Житлорембудсервіс» Деснянського району міста Києва та Органом самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Фестивальний»; зобов'язати відповідача звільнити нежитлове приміщення загальною площею 23,6 кв. м. в будинку №18 по вулиці Беретті в місті Києві та передати його по акту балансоутримувачу Комунальному підприємству по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс»Деснянського району міста Києва; стягнути з відповідача заборгованість в сумі 14 352,37 грн., 1 103,23 грн. пені, 881,28 грн. трьох відсотків річних з простроченої суми, 1 431,13 грн. інфляційних втрат, а також 2 682,50 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.

26.11.2012 року представник позивача надав суду заяву про зміну підстав позову.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач -Орган самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Фестивальний», був належним чином повідомлений про час, день та місце розгляду справи, що підтверджується відмітками відділу канцелярії Господарського суду міста Києва на звороті ухвал про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи, що свідчить про їх направлення на адресу відповідача, однак відповідач письмовий відзив на позовну заяву не надав, позовні вимоги по суті не заперечив, повноважних представників в судове засідання не направив.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представника позива, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

01.01.2010 року між Комунальним підприємством «Житлорембудсервіс»(орендодавець) та Органом самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Фестивальний»(орендар) було укладено договір №0608 про передачу майна комунальної власності територіальної громади Деснянського району м. Києва в оренду, відповідно до умов якого орендодавець на підставі розпорядження Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації від 31.12.2009 року №1229, додаток №10, п. 3, передає, а орендар приймає в оренду нежитлове приміщення, далі об'єкт оренди за адресою: вул. Беретті, 18, загальною площею 23,60 кв. м, для ведення статутної діяльності.

Пунктом 3.1. договору визначено, що за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади Деснянського району м. Києва, затвердженої рішенням №8 Деснянської райради від 11.09.2008 р., що на дату підписання договору становить: в межах витрат на утримання за 1 кв. м. орендованої площі.

У п. 3.2. договору зазначено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць.

Додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою (п. 3.4. договору).

Відповідно до п. 3.5. договору, орендна плата сплачується відповідачем починаючи з дати підписання акту приймання-передачі об'єкта оренди. При поверненні об'єкта оренди позивачу останнім днем сплати орендної плати є дата підписання сторонами акту приймання-передачі.

Згідно з п. 3.6. договору, орендна плата сплачується відповідачем незалежно від наслідків господарської діяльності останнього щомісячно, не пізніше 20 числа поточного місяця на рахунок позивача.

У п. 3.7. договору зазначено, що вартість комунальних послуг, витрат на утримання прибудинкової території, вартість послуг по технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж спільного використання, не входить до складу орендної плати та сплачується орендарем окремо на підставі розрахунків вартості послуг, визначеному в додатку №2 до цього договору, або договорів, укладених орендарем безпосередньо з організаціями, що надають такі послуги.

Відповідно до п. 4.1.1. договору, відповідач зобов'язаний прийняти по акту приймання-передачі об'єкт оренди не пізніше трьох днів після підписання договору оренди.

Пунктом 4.1.2. договору передбачено, що відповідач зобов'язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі.

При неможливості укладення прямого договору на постачання та оплату вартості комунальних послуг одночасно з укладенням договору оренди підписується додаток на оплату комунальних послуг, який є невід'ємною частиною договору оренди (п. 4.1.11. договору).

Згідно з п. 4.2.1. договору, позивач зобов'язаний передати відповідачу по акту приймання-передачі об'єкт оренди.

У п. 4.2.5. договору, орендодавець зобов'язаний при несплаті орендарем орендної плати протягом 3 місяців з дня закінчення строку платежу порушити справу в господарському суді про дострокове розірвання договору та примусове виселення орендаря.

Відповідно до п. 6.2. договору, за несвоєчасну сплату орендних платежів відповідач на користь позивача сплачує пеню у розмірі 0,5 % за кожний день прострочки, але не більше розміру, встановленого чинним законодавством України.

Пунктом 8.4. договору передбачено додаткові умови: згідно статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», для бюджетних організацій району у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, термін дії договору вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідно до п. 9.1., цей договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє з 01.01.2010 року до 31.12.2010 р.

Пунктом 9.3 договору передбачено, що після закінчення строку дії договору оренди орендоване приміщення має бути звільненим і переданим позивачу за актом. За час фактичного користування об'єктом оренди після припинення дії даного договору до передачі приміщення за актом відповідач зобов'язаний внести плату за користування приміщенням в розмірі 100% орендної плати та комунальних платежів.

Згідно з п. 9.4. договору, укладання повторного договору оренди на вказане приміщення проводиться на підставі нових розпорядчих документів (розпорядження) після звернення орендаря, поданого не пізніше як за місяць до закінчення строку дії договору.

У п. 9.7. договору зазначено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірвано за рішенням господарського суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та інших підстав, передбачених чинним законодавством.

Невід'ємною частиною договору є додаток №1 до договору №0608 по оплаті за комунальні послуги, де здійснено розрахунок вартості теплової енергії, водопостачання, водовідведення, електроенергії.

Відповідно до п. 1.1. вказаного додатку, кошти за комунальні послуги сплачуються до 20 числа кожного місяця на рахунок виконавця.

Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Як визначено частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.

Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

На підтвердження виконання свого зобов'язання за договором позивач надав суду акт прийому-передачі нежитлового приміщення від 01.04.2009 року, який підтверджує факт передачі орендодавцем орендареві орендованого майна.

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Пунктом 3.1. договору визначено, що за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади Деснянського району м. Києва, затвердженої рішенням №8 Деснянської райради від 11.09.2008 р., що на дату підписання договору становить: в межах витрат на утримання за 1 кв. м. орендованої площі.

У п. 3.2. договору зазначено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць.

Додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою (п. 3.4. договору).

Відповідно до п. 3.5. договору, орендна плата сплачується відповідачем починаючи з дати підписання акту приймання-передачі об'єкта оренди. При поверненні об'єкта оренди позивачу останнім днем сплати орендної плати є дата підписання сторонами акту приймання-передачі.

Згідно з п. 3.6. договору, орендна плата сплачується відповідачем незалежно від наслідків господарської діяльності останнього щомісячно, не пізніше 20 числа поточного місяця на рахунок позивача.

У п. 3.7. договору зазначено, що вартість комунальних послуг, витрат на утримання прибудинкової території, вартість послуг по технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж спільного використання, не входить до складу орендної плати та сплачується орендарем окремо на підставі розрахунків вартості послуг, визначеному в додатку №2 до цього договору, або договорів, укладених орендарем безпосередньо з організаціями, що надають такі послуги.

При неможливості укладення прямого договору на постачання та оплату вартості комунальних послуг одночасно з укладенням договору оренди підписується додаток на оплату комунальних послуг, який є невід'ємною частиною договору оренди (п. 4.1.11. договору).

Невід'ємною частиною договору є додаток №1 до договору №0608 по оплаті за комунальні послуги, де здійснено розрахунок вартості теплової енергії, водопостачання, водовідведення, електроенергії.

Відповідно до п. 1.1. вказаного додатку, кошти за комунальні послуги сплачуються до 20 числа кожного місяця на рахунок виконавця.

Пунктом 3 статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»встановлено обов'язок орендаря вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до пунктів 1, 3 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Відповідач не виконував належним чином взятих на себе зобов'язань, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість за період з січня 2010 року по вересень 2012 року по оплаті комунальних платежів в розмірі 14 352,37 грн.

Згідно з статтею 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають встановлені договором або законом правові наслідки.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений договором або законом строк (частина 1 статті 612 ЦК України).

Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Статтею 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п. 6.2. договору, за несвоєчасну сплату орендних платежів відповідач на користь позивача сплачує пеню у розмірі 0,5 % за кожний день прострочки, але не більше розміру, встановленого чинним законодавством України.

Враховуючи той факт, що відповідно до п.п. 3.7. і 4.1.11. договору, вартість комунальних послуг сплачувалася не організаціям, які надають такі послуги, а орендодавцеві, ця норма договору поширюється і на сплату комунальних платежів за договором.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить стягнути з відповідача 1 103,23 грн. пені. Господарський суд вважає вказану вимогу позивача законною і обґрунтованою.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 3% річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір процентів.

Позивач просить стягнути з відповідача 1 431,13 грн. інфляційних втрат і 881,28 грн. трьох процентів річних. Вказані позовні вимоги теж підлягають задоволенню.

Згідно з нормами Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній республіці Крим або перебуває в комунальній власності, регулюються договором оренди, цим законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 2 статті 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»передбачено, що договір оренди припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря); банкрутства орендаря; загибелі об'єкта оренди.

Згідно з частиною 1 статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», термін договору оренди визначається за погодженням сторін.

Частиною 2 статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідно до п. 9.1., цей договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє з 01.01.2010 року до 31.12.2010 р.

Пунктом 8.4. договору передбачено додаткові умови: згідно статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», для бюджетних організацій району у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, термін дії договору вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Враховуючи вищевикладене і той факт, що в матеріалах справи немає відповідних заяв про припинення дії договору, він вважається пролонгованим і діє на момент звернення позивача до господарського суду з позовною заявою.

Відповідно до п. 6.7. договору, при невиконанні або порушенні однією із сторін умов цього договору та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України, договір може бути розірваний достроково на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду.

У п. 9.7. договору зазначено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірвано за рішенням господарського суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та інших підстав, передбачених чинним законодавством.

Згідно з частиною 3 статті 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

У п. 4.2.5. договору, орендодавець зобов'язаний при несплаті орендарем орендної плати протягом 3 місяців з дня закінчення строку платежу порушити справу в господарському суді про дострокове розірвання договору та примусове виселення орендаря.

Зважаючи на те, що відповідач не сплачував платежі, передбачені договором оренди за період з січня 2010 року по вересень 2012 року, позивач звернувся до господарського суду із вимогою про розірвання договору №0608 від 01.01.2010 року. Господарський суд вважає за можливе її задовольнити.

Згідно з ст. 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймачеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Пунктом 9.3 договору передбачено, що після закінчення строку дії договору оренди орендоване приміщення має бути звільненим і переданим позивачу за актом.

Господарський суд погоджується з позивачем у тому, що вимога про розірвання договору нерозривно пов'язана з вимогою про зобов'язання звільнити об'єкт оренди і тому вважає за можливе задовольнити і цю вимогу позивача.

Оцінюючи наявні в справі докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд не вважає за можливе задовольнити позов Комунального підприємства по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс»Деснянського району міста Києва у повному обсязі.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати договір №0608 від 01.01.2010 року про передачу майна комунальної власності територіальної громади Деснянського району м. Києва в оренду, укладений Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс»Деснянського району міста Києва та Органом самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Фестивальний».

3. Зобов'язати Орган самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Фестивальний»(інд. 02222, м. Київ, Беретті, 18, код ЄДРПОУ 35735401) звільнити нежитлове приміщення загальною площею 23,6 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Беретті, 18, повернувши зазначене приміщення за актом прийому-передачі балансоутримувачу Комунальному підприємству по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс»Деснянського району м. Києва (інд. 02217, м. Київ, вул. Закревського, 15, код ЄДРПОУ 31776030). Видати наказ.

4. Стягнути з Органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Фестивальний»(інд. 02222, м. Київ, Беретті, 18, код ЄДРПОУ 35735401) на користь Комунального підприємства по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс» Деснянського району м. Києва (інд. 02217, м. Київ, вул. Закревського, 15, код ЄДРПОУ 31776030) 14 352 (чотирнадцять тисяч триста п'ятдесят дві) грн. 27 коп. заборгованості, 1 103 (одна тисяча сто три) грн. 23 коп. пені, 1 431 (одна тисяча чотириста тридцять одна) грн. 13 коп. інфляційних втрат, 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн. 28 коп. трьох відсотків річних з простроченої суми, 2 682 (дві тисячі шістсот вісімдесят дві) грн. 50 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.

5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

СуддяО.В. Мандриченко Дата складання рішення 20.12.2012 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.12.2012
Оприлюднено22.12.2012
Номер документу28128555
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-18/15687-2012

Рішення від 13.12.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні