Рішення
від 04.12.2012 по справі 5023/4475/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" грудня 2012 р.Справа № 5023/4475/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Светлічного Ю.В.

при секретарі судового засідання Воронько В.В.

розглянувши справу

за позовом Харківської міської ради, м. Харків до Державного сільськогосподарського підприємства імені Будьонного, м. Харків 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: - Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс - Інвест ХХІ"; 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: - Фізична особа Бучна Людмила Олександрівна про розірвання договору на право тимчасового користування землею за участю представників сторін:

позивача - Щолокової Н.В. довіреність №08-11/3272/2-12 від 03.09.2012 р.;

відповідача - не з'явився;

третьої особи - не з'явився;

третьої особи - не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Харківська міська рада (позивач) звернувся до господарського суду Харківської області із позовною заявою щодо розірвання договору на право тимчасового користування землею №1893 від 18.01.1999 р., укладеного між Виконавчим комітетом Харківської міської ради та Державним сільськогосподарського підприємством ім. Будьонного (відповідач), на право тимчасового користування земельною ділянкою загальною площею 4,8384 га по пр. 50-річчя СРСР, 52 у м. Харкові для експлуатації і обслуговування адміністративних, виробничих та допоміжних будівель і споруд, зареєстрований в управлінні земельних ресурсів виконкому Харківської міської ради 17.03.1999 р. № 1893 р. Також позивач просить стягнути з Державного сільськогосподарського підприємство ім. Будьонного на користь Харківської міської ради понесені витрати і сплату судового збору у розмірі 1073 грн.

Присутній представник позивача у судовому засіданні надала правове обґрунтування позовних вимог, яке долучене судом до матеріалів справи.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, свого повноважного представника не направив.

Представник третьої особи (ТОВ "Альянс - Інвест ХХІ") у судове засідання не з'явився, свого повноважного представника не направив.

Представник третьої особи (ФО Бучна Людмила Олександрівна) у судове засідання не з'явився, свого повноважного представника не направив.

Відповідно до п.3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 811 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Враховуючи вищенаведене та те, що відповідач був повідомлений належним чином, справа розглядається на підставі ст.75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача господарським судом встановлено наступне.

На підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.11.1998 р. № 1234 Державному сільськогосподарському підприємству ім. Будьонного надана у тимчасове користування земельна ділянка пр. 50-річчя СРСР, 52, загальною площею 4,8384 га для експлуатації і обслуговування адміністративних, виробничих та допоміжних будівель і споруд до 10.11.2023 р.

На підставі вказаного рішення між Харківською міською радою та Державним сільськогосподарським підприємством ім. Будьонного укладено договір на право тимчасового користування землею від 17.03.1999 р. № 1893, договір зареєстровано в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею виконавчим комітетом Харківської міської ради.

Відповідно до п.1.2 вищевказаного договору, земельна ділянка за вказаною адресою надається у тимчасове користування строком до 10.11.2023 року для експлуатації і обслуговування адміністративних, виробничих та допоміжних будівель і споруд.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з акту обстеження від 16.07.2012 р. №2570/12, земельна ділянка від 16.07.2012 р. №2570/12, по пр. 50-річчя СРСР, 52 огороджена, використовується ТОВ "АЛЬЯНС-ІНВЕСТ XXI" для експлуатації та обслуговування нежитлових одноповерхових будівель літ. "О-1", літ. "Л-1", літ. "Д-1", літ. "Н-1", літ. "Е-1", літ. "З-1", літ. "М-1", літ. "К-1" адміністративні, складські, допоміжні будівлі і споруди (Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно від 06.03.2012 р. № 33405776) та гр. Бучною Людмилою Олександрівною для експлуатації та обслуговування одноповерхової самовільно реконструйованої нежитлової будівлі літ. "Ж-1" - приміщення магазину для здійснюється комерційної діяльності. Додаткова угода до договору оренди нормативної грошової оцінки земельної ділянки Державним сільськогосподарським підприємством ім. Будьонного не укладена.

З витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно вбачається, що право власності по пр. 50-річчя СРСР, 52 зареєстровано наступним чином: - нежитлова будівля літ. "Ж-1" загальною площею 255, 6 кв.м (площа частина складає 127,8 кв.м) зареєстровано за Бучною Людмилою Олександрівною на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 07.03.2012 р.; нежитлова будівля літ. "Ж-1" загальною площею 255, 6 кв.м. за Бучною Люмилою Олександрівною - 1/2 частина на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 01.03.2012 року; нежитлові будівлі літ. "О-1" площею 88,2 кв.м, літ. "Л-1" площею 84,5 кв.м, літ. "Д-1" площею 9,3 кв.м, літ. "Н-1" площею 74, 8 кв.м, літ. "Е-1" площею 279, 9 кв.м, літ. "З-1" площею 6781,0 кв.м., літ. "М-1" площею 210,7 кв.м, літ. "К- 1" площею 8278,5 кв.м за ТОВ "АЛЬЯНС-ІНВЕСТ XXI" на підставі договору купівлі-продажу від 14.10.2005 року.

Згідно зі ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула права власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. Якщо будівля або споруду розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж: обсязі, що були у попереднього землекористувача

Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох абобільшее сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

На підставі ч. З ст. 7 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруду.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договорі оренди землі припиняється у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Таким чином, у зазначеному договорі встановлені умови передачі та використання орендованої земельної ділянки, п. 3.1. а) міськвиконком має право: вимагати від землекористувача використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням, а землекористувач зобов'язаний використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням, вказаним в п. 1.2 цього договору.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

На підставі ст.638 Цивільного кодексу України, істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Стаття 32 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24, 25 цього Закону та умовами договору, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду.

Відповідно до п.3.1 вказаного договору, дія договору припиняється в разі порушення землекористувачем Земельного кодексу України, інших державних актів відносно землі, а також умов цього договору на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом.

Згідно ст. 783 Цивільного кодексу України на вимогу наймодавця (орендодавця) договір найму (оренди) підлягає розірванню у разі, якщо наймач (орендар) користується річчю всупереч договору або призначенню речі.

При цьому згідно статті 141 Земельного кодексу України, однією з підставі припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Крім того, відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про оренду землі", набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій інший особою земельній ділянці є підставою для припинення договору оренди землі.

Згідно статті 7 Закону України "Про оренду землі", до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Відповідно до п. 2.10. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у вирішенні спорів щодо переходу права власності або права користування земельними ділянками внаслідок переходу права власності на житлові будинки, будівлі, споруди, що на них розміщені, судам необхідно досліджувати умови договору купівлі-продажу зазначеного нерухомого майна, наявність у продавця визначених законом документів, що посвідчують право на земельну ділянку, відповідність нерухомого майна, розміщеного на відповідних земельних ділянках, ознакам житлового будинку (будівлі, споруди), здійснення державної реєстрації права власності особи, яка придбала відповідне нерухоме майно, з урахуванням положень статей 331, 376 ЦК України, статей 116, 123, 124, 126 ЗК України.

Правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. При цьому, новий власник земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до законодавства.

Крім того управлінням земельних відносин надіслано на адресу державного сільськогосподарського підприємства ім. Будьонного попередження від 05.09.2012 р. №10575/0/84-12 щодо факту використання земельної ділянки по пр. 50-річчя СРСР, 52 з порушенням земельного законодавства.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду від 09 липня 2002 року №15-рп/2002 справа №1-2/2002, щодо офіційного тлумачення положення ч. 2 ст. 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право юридичної особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Враховуючи вищенаведене та те, що землекористувач використовує земельну ділянку загальною площею 4,8384 га по пр. 50-річчя СРСР, 52 у місті Харкові не за цільовим призначенням, вказаним в п. 1.2 цього договору, позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню, відповідно до цього суд вважає за необхідне розірвати договір на право тимчасового користування землею №1893 від 17.03.1999 р.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача, з вини якого спір доведено до суду.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 377, 626, 629, 638, 651, 783 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати договір на право тимчасового користування землею №1893 від 18.01.1999 р., укладений між Виконавчим комітетом Харківської міської ради та Державним сільськогосподарським підприємством ім. Будьонного, на право тимчасового користування земельною ділянкою загальною площею 4,8384 га по пр. 50-річчя СРСР, 52 у місті Харкові для експлуатації і обслуговування адміністративних, виробничих та допоміжних будівель і споруд, зареєстрований в управлінні земельних ресурсів виконкому Харківської міської ради 17.03.1999 р. №1893 р.

3. Стягнути з Державного сільськогосподарського підприємства ім. Будьонного (61038, пр. 50-річчя СРСР, 52, код 01546929) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, пл. Конституції, 7, код 04059243) судовий збір у розмірі 1073,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Светлічний Ю.В.

Справа №5023/4475/12

Повне рішення складене 10 грудня 2012 року.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення04.12.2012
Оприлюднено22.12.2012
Номер документу28128817
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5023/4475/12

Ухвала від 20.12.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Ухвала від 20.12.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Ухвала від 20.12.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Ухвала від 29.11.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Ухвала від 26.11.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Ухвала від 06.11.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Ухвала від 05.11.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Рішення від 04.12.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

Ухвала від 05.10.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Светлічний Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні