Рішення
від 19.12.2012 по справі 5008/1078/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19.12.2012 Справа № 5008/1078/2012

За позовом Ужгородського міжрайонного прокурора, м. Ужгород в інтересах держави в особі Руськокомарівської сільської ради, с. Руські Комарівці, Ужгородський район

до Дочірнього підприємства „Винагросервіс" Закритого акціонерного товариства „Скілур", с. Худльово, Ужгородський район

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Ужгород

про розірвання договору оренди земельної ділянки від 18.07.2001 року та повернення земельної ділянки площею 33,9 га.

Суддя господарського суду -Кривка В.П.

представники:

Прокурор - Кочеткова О.О., прокурор відділу прокуратури міста Ужгорода;

Позивача - Білак В.С., голова сільської ради;

Відповідача - не з'явився;

Третя особа - не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: Ужгородським міжрайонним прокурором, м. Ужгород в інтересах держави в особі Руськокомарівської сільської ради, с. Руські Комарівці, Ужгородський район заявлено позов до Дочірнього підприємства „Винагросервіс" Закритого акціонерного товариства „Скілур", с. Худльово, Ужгородський район, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Ужгород про розірвання договору оренди земельної ділянки від 18.07.2001 року та повернення земельної ділянки площею 33,9 га.

Правовою підставою для звернення із даною позовною заявою до суду прокурор зазначив ст. 36 1 Закону України „Про прокуратуру" та вказав на те, що підставою представництва інтересів держави є неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань перед Руськокомарівською сільською радою, тому завдає шкоди територіальній громаді, в т.ч. інтересам держави щодо своєчасного поповнення місцевого бюджету, раціонального та законного використання землі. Допущене відповідачем систематичне невиконання зобов'язань порушує конституційні вимоги щодо чіткого і неухильного дотримання всіма суб'єктами суспільного життя вимог законодавства про оренду землі, внаслідок чого завдається шкода державним інтересам, представництво яких відповідно до ч.2 ст. 121 Конституції України покладено на органи прокуратури.

Позовні вимоги вмотивовано тим, що на підставі договору оренди земельної ділянки № 29 від 18.07.2001 року та додаткової угоди до нього від 30.04.2009 року укладених між Руськокомарівською сільською радою (Орендодавець) та дочірнім підприємством „Винагросервіс" (Орендар) позивачем була передана у строкове, платне володіння та користування земельна ділянка, що знаходиться за адресою: с. Р. Комарівці, Ужгородського району, загальною площею 33,9 гектари для ведення товарного сільськогосподарського виробництва по посадці та вирощуванню винограду, що знаходиться в контурах 601 - 636, 977 - 984 в с. Руські Комарівці Ужгородського району. Між тим, відповідач систематично, впродовж вже тривалого часу не виконує свої зобов'язання за договором щодо проведення щомісячної плати за оренду земельної ділянки. Зважаючи на це, позивач просить припинити, шляхом розірвання договір оренди земельної ділянки від 18.07.2001 року та повернути орендовану земельну ділянку площею 33,9 га.

В ході судового засідання прокурор та уповноважений представник позивача позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні у повному обсязі покликаючись на наявні у справі матеріли, довідку №1143 від 19.12.2012 року про наявність боргу, якими підтверджено систематичність та тривалий строк невиконання відповідачем своїх зобов'язань щодо проведення оплати за оренду земельної ділянки.

У ході судового засідання з розгляду даної справи 06.12.2012 року уповноважений представник третьої особи позовні вимоги прокурора підтримав в повному обсязі, з підстав зазначених у письмових поясненнях по суті заявлених вимог з доданням підтверджуючих матеріалів (а.с. 30-39). Зокрема вказав, підтвердив наявність заборгованості з орендної плати за землю, про що надав звіт № 20 від 17.12.2012 року.

Відповідач, належним чином був повідомлений про час і місце розгляду даної справи на адресу вказану позивачем, підтверджену реєстраційними документами (ухвали суду по справі надіслані відповідачу рекомендованою кореспонденцією з відміткою органу зв'язку щодо вручення). Між тим, відповідач у жодне судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, витребувані ухвалами суду докази та документи не подав, причин неявки та невиконання вимог суду не повідомив, тому справа розглядається у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника

позивача та прокурора,

суд встановив:

18 липня 2001 року між Руськокомарівською сільською радою (Орендодавець) та дочірнім підприємством „Винагросервіс" (Орендар) було укладено договір про оренду земельної ділянки відповідно до умов якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння та користування земельну ділянку, що знаходиться за адресою: Ужгородський район, с. Комарівці, загальною площею 33,9 гектарів в контурі -601- 636, 977-984 (а.с. 13 -17).

Додатковою угодою № 1 від 30.04.2009 року до вищевказаного договору були внесені зміни, а саме в розділ 3 „Орендна плата".

Пунктами 3.1, 3.2. договору сторони обумовили, що загальний розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, становить 3 % від вартості земельної ділянки (станом на 30.04.2009 року, відповідно до довідки нормативна грошова оцінка земель с/г угідь площею 32,1 га становить 131 799,18 грн.), а саме - 3 954 грн. в рік з урахуванням індексації. Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно у грошовій формі (329,50 грн. щомісячно) шляхом банківського перерахунку на розрахунковий рахунок Орендодавця, не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим. При цьому, сторони обумовили, що Орендар зобов'язаний своєчасно вносити плату за користування орендованою земельною ділянкою та повернути Орендодавцеві земельну ділянку після закінчення терміну дії цього договору.

Між тим, відповідач свої зобов'язання щодо проведення оплати за оренду земельної ділянки впродовж тривалого часу виконував несистематично та не в повному обсязі, внаслідок чого, за даними позивача, які відповідачем в установленому порядку не спростовано і не заперечено допустив заборгованість з орендної плати на загальну суму 3 636,26 грн. Вказані обставини та наявність боргу також підтверджується долученими до матеріалів справи довідками № 907/02-27 від 10.12.2012 року та № 1143 від 19.12.2012 року, рахунком № 10 від 26.01.2012 року, претензіями, звітом Ужгородської МДПІ № 20 від 17.12.2012 року (а.с. 51, 53, 54, 56, 57, 60, 62).

Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України систематична несплата земельного податку або орендної плати є підставою припинення права користування земельною ділянкою.

Статтею 782 ЦК України передбачено, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Положеннями ст. 32 ЗУ „Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24, 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору (ст. 611 ЦК України).

Відповідно до регламентованих ст. 651 ЦК України загальних цивільно-правових підстав зміни або розірвання договору, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Із фактичних обставин і матеріалів справи слідує, що відповідачем належним чином не виконувалися зобов'язання в частині сплати орендної плати, що є істотним порушенням умов п. 4.1 договору, а отже наявні передбачені законом підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки від 18.07.2001 року на вимогу Орендодавця (позивача). Вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про повернення орендованої земельної ділянки суд констатує наступне.

Частиною 2 ст. 653 ЦК України передбачено, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняється.

Обов'язок орендаря у разі припинення або розірвання договору оренди землі повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором, встановлений ст. 34 ЗУ „Про оренду землі".

Обов'язок орендаря у разі припинення дії договору оренди землі повернути орендодавцеві земельну ділянку встановлений також п. 4.1 договору.

Виходячи з наведеного, з урахуванням правомірності вимог позивача про розірвання договору оренди земельної ділянки від 18.07.2001 року, суд дійшов висновку про правомірність заявленої вимоги щодо зобов'язання відповідача про повернення земельної ділянки у землі запасу Руськокомарівської сільської ради.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими відповідно до закону, а отже підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 4 3 , 32, 33, 34, 36, 43, 44, 49, 75, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України,

СУД ВИРІШИВ :

1. Позов задоволити повністю.

2. Припинити шляхом розірвання договір оренди земельної ділянки від 18.07.2001 року, укладений між Руськокомарівською сільською радою, с. Руські Комарівці, Ужгородський район, вул. Шкільна, 3 та Дочірнім підприємством „Винагросервіс" Закритого акціонерного товариства „Скілур", с. Худльово, Ужгородський район, вул. Антонівська, 3 (код ЄДРПОУ 30544879), зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок Руськокомарівецької сільської ради за № 29 від 18.07.2011 року.

3. Об'єкт оренди - земельну ділянку площею 33,9 га, яка знаходиться в контурах 601- 636, 977 - 984 в с. Руські Комарівці Ужгородського району Закарпатської області повернути у землі запасу Руськокомарівської сільської ради.

4. Стягнути з Дочірнього підприємства „Винагросервіс" Закритого акціонерного товариства „Скілур", с. Худльово, Ужгородський район, вул. Антонівська, 3 (код ЄДРПОУ 30544879) в доход державного бюджету за відповідним кодом бюджетної класифікації суму 1 073 (Одну тисячу сімдесят три) грн. судового збору.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 21.12.2012 року.

Суддя В.Кривка

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення19.12.2012
Оприлюднено24.12.2012
Номер документу28137890
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5008/1078/2012

Рішення від 19.12.2012

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Кривка В.П.

Ухвала від 06.12.2012

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Кривка В.П.

Ухвала від 26.11.2012

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Кривка В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні