Рішення
від 04.12.2012 по справі 1005/11147/2012
БОРИСПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

дата документу :

Справа №1005/11147/2012

2/1005/2911/2012

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

4 грудня 2012 року м. Бориспіль

Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Вознюка С.М.,

при секретарі Ярмак М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, треті особи без самостійних вимог Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області, Старівська сільська рада Бориспільського району Київської області, про визнання Державного акту недійсним та його скасування, про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом, -

в с т а н о в и в :

Позивач через свого представника 21.11.2012 року звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер ОСОБА_2. Після смерті якої відкрилася спадщина, яка складається із земельних ділянок на адміністративній території Старівської сільської ради, Бориспільського району, Київської області. За життя ОСОБА_2 склав заповіт, відповідно до якого все своє майно, що йому буде належатиме на день смерті заповів ОСОБА_1 За повіт на день смерті ОСОБА_2 не змінений та не скасований. За життя ОСОБА_2 подав всі необхідні документи для отримання державного акту на землю з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, але державний акт не отримав, у зв'язку зі смертю. Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_2 був виготовлений після його смерті, а саме на земельну ділянку площею 2,4002 га та на земельну ділянку площею 0,4787 га, належних спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ№153441. На час виготовлення державного акта ОСОБА_2 помер, то акт не був зареєстрований в установленому порядку. На даний час, позивач не має змоги виготовити державні акти на своє ім'я, так як є не скасований Державний акт на ім'я ОСОБА_2, який за своє життя Державний акт не отримував. Нотаріус не може видати позивачу свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки так як видача та державна реєстрація Державного акту на право власності на ім'я померлого суперечить законодавству. Існування державного акту на земельну ділянку виданого з порушенням законодавства позбавляє позивача можливості оформити право на земельні ділянки, зареєструвати їх та вільно розпоряджатися ними. У зв'язку з вищенаведеним позивач просить суд визнати державний акт недійсним та скасувати його, визнати право на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом.

Представник позивача та позивач в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, причина неявки суду не відома, до початку розгляду справи, через канцелярію суду представник позивача надав заяву, в якій просить суд проводити розгляд справи у його відсутність, позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.

Представник Бориспільської районної державної адміністрації Київської області до суду не з'явився, повідомлений належним чином, до початку розгляду справи, через канцелярію суду надав лис, в якому просить суд проводити розгляд справи у його відсутність, при вирішенні спору покладається на думку суду.

Треті особи без самостійних вимог в судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином, причина неявки суду не відома. Клопотань про перенесення розгляду справи не надійшло. До початку розгляду справи, через канцелярію суду третя особа Старівська сільська рада Бориспільського району Київської області, надала лист, в якому проти позовних вимог не заперечує та просить проводити розгляд справи у її відсутність.

Дослідивши наявні в справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Під час судового слідства встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер ОСОБА_2, про що свідчить свідоцтво про смерть, видане виконкомом Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області від 05 лютого 2010 року серії НОМЕР_2 (а.с.4).

Після смерті якого відкрилася спадщина, яка складається із земельних ділянок на адміністративній території Старівської сільської ради, Бориспільського району, Київської області.

За життя ОСОБА_2 склав заповіт від 22 жовтня 2009 року, посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського нотаріального округу Київської області та зареєстрований в реєстрі за №3455, згідно якого на випадок своєї смерті зробив розпорядження все його майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі, все те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право заповів позивачу, тобто ОСОБА_1 (а.с.5).

Заповіт на день смерті не змінений та не скасований.

Позивач в установленому законом порядку та в шестимісячний строк після відкриття спадщини, подав до приватного нотаріуса Бориспільського районного нотаріального округу головного управління юстиції у Київській області письмову заяву про прийняття спадщини, про що свідчить заява від 10 червня 2010 року (а.с.7).

Необхідні документи для отримання державного акту на землі ОСОБА_2 подав, але державний акт не отримала, у зв'язку із смертю. Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_2 був виготовлений після його смерті, а саме: на земельну ділянку загальною площею 2,4002 га, та на земельну ділянку площею 0,4787 га. з цільовим призначенням для ведення товарного сільського господарського виробництва, розташовані на території Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області, належних спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №153441, виданого на підставі розпорядження БРДА від 23 січня 2006 року № 48.

Згідно ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.

Відповідно ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або користувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю. Стаття 153 цього Кодексу свідчить про те, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною другою ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною ї земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Вирішуючи питання по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

У відповідності до ст.204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Згідно до ч. 3 ст. 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Таким чином, враховуючи вище викладене, Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №153441, слід визнати недійсним, так як він виданий та зареєстрований після смерті спадкодавця.

Судом також встановлено, що інших спадкоємців крім позивача не має.

Права щодо володіння, користування та розпорядження спадковим майном позивача порушуються, а тому підлягають захисту відповідно до ст. 392 ЦК України, оскільки не визнаються органом, який здійснює державну реєстрацію нерухомого майна.

Крім того, згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Беручи до уваги, що позивач, як спадкоємець за заповітом, має право на набуття права власності на земельну ділянку, після смерті ОСОБА_2, а також те, що він має право на отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, однак не зміг його отримати з незалежних від його причин, - позовні вимоги щодо визнання права власності слід задовольнити.

Згідно ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину.

Оскільки таке свідоцтво видано не було, з незалежних від позивача причин, суд вважає за можливе ухвалити відповідне рішення визнавши спадкоємця власником зазначеного нерухомого майна.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати в справі в розмірі 214 грн. 60 коп., - віднести на рахунок позивача, який оплатив їх при зверненні до суду.

Враховуючи вищевикладене, на підставі, ст. 126, ст. 152 ч. 2, ст. 155 ЗК України, ст. 203 ч. 1, ст. 204, ст. 215 ч. 3, ст. 392, ст. 1216, ст.1218, ст. 1297 ЦК України, керуючись ст. ст. 4, 10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1), право на земельну ділянку площею 2,4002 га (кадастровий номер 3220887600:04:002:0202) з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та на земельну ділянку площею 0,4787 га (кадастровий номер 3220887600:06:001:0561) з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в межах Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області, які виділялись ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2

Визнати недійсним і скасувати Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 153441 на земельну ділянку площею 2,8789 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області, виданого на підставі розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації від 23 січня 2006 року № 48 на ім'я ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Судові витрати в справі в розмірі 214 грн. 60 коп., - віднести на рахунок позивача, яка оплатила їх при зверненні до суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайонний суд Київської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення до апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайонний суд Київської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Бориспільського міськрайонного суду

Київської області С.М.Вознюк

СудБориспільський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення04.12.2012
Оприлюднено25.12.2012
Номер документу28157524
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —1005/11147/2012

Рішення від 04.12.2012

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Вознюк С. М.

Ухвала від 22.11.2012

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Вознюк С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні