Справа № 2023/5631/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2012 р. м. Куп'янськ
Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Шиховцової А.О.,
за участю секретаря -Шевченко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Лісностінківської сільської ради в особі виконавчого комітету Лісностінківської сільської ради, Куп'янського району, Харківської області, третя особа: міськрайонне управління Держкомзему у місті Куп’янську і Куп’янському районі Харківської області, про встановлення факту належності на праві власності земельної ділянки, визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Лісностінківської сільської ради в особі виконавчого комітету Лісностінківської сільської ради, Куп'янського району, Харківської області, тертя особа: міськрайонне управління Держкомзему у місті Куп’янську і Куп’янському районі Харківської області, про встановлення факту належності на праві власності земельної ділянки, визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3, яка постійно проживала в АДРЕСА_1. ОСОБА_3 залишила заповіт на все своє майно, яке заповіла їй -ОСОБА_1 Спадкове майно складається з земельної ділянки площею 4,8344 га, розташованої на території Лісностінківської сільради, яка була надана ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі розпорядження Куп’янської райдержадміністрації від 19 березня 2004 року № 58, належної їй на підставі Державного Акту серії ХР № 047145 на право власності на землю, виданого Куп’янською райдержадміністрацією 27 березня 2008 року, кадастровий № 6323783700:06:000:0093, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010867400100. Оригінал Державного Акту втрачений, у зв'язку з чим державний нотаріус Куп’янської державної нотаріальної контори Харківської області відмовила позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3
За захистом свого права позивач звернулася до суду з даним позовом, згідно якого просить суд встановити факт належності на праві власності ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, земельної ділянки площею 4,8344 га, наданої їй для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі розпорядження Куп’янської райдержадміністрації від 19 березня 2004 року № 58, на підставі Державного акту серії ХР № 047145 на право власності на землю, виданого Куп’янською райдержадміністрацією 27 березня 2008 року, кадастровий № 6323783700: 06:000:0093, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010867400100 та визнати за нею право власності на цю земельну ділянку у поряду спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4.
В судове засідання позивач надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.
Від Лісностінківської сільської ради, Куп'янського району, Харківської області надійшла заява з проханням розглянути дану справу у відсутність представника відповідача. Заперечень надано не було.
Представник головного управління Держкомзему Харківської області за довіреністю № 13-14-34/3729/0/2-12 від 12.04.2012 р. направив суду заперечення на позовну заяву, згідно яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог про встановлення факту належності на праві власності померлій ОСОБА_3 земельної ділянки площею 4,8344 га, розташованої на території Лісностінківської сільської ради, посилаючись на те, що ОСОБА_3 за життя набула право власності на спірну земельну ділянку, як вбачається з копії державного акту ХР № 047145 на її ім'я, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010867400100 від 27.03.2008 року. Щодо позовних вимог про визнання за позивачем права власності на зазначену вище земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 - вважає можливим їх задовольнити. Також просив суд розглянути справу без представника 3-ї особи.
Фіксація судового процесу технічними засобами не проводилася згідно вимог ч. 2 ст. 197 ЦПК України.
Суд, з'ясувавши позиції сторін, третьої особи, дослідивши письмові докази по справі, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Лісна Стінка, Куп'янського району, Харківської області, померла ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 17.10.2011 року /а.с.7/.
Як вбачається з довідки сільського голови Лісностінківської сільської ради Куп'янського району, Харківської області № 871 від 23.10.2012 року, на день своєї смерті ОСОБА_3 була постійним мешканцем АДРЕСА_1, проживала та була зареєстрована одна у цьому будинку, згідно запису по господарської книги виконавчого комітету Лісностінківської сільської ради № 2, особовий рахунок № 00621, її спадкоємцем за заповітом є ОСОБА_1 -жінка онука померлої ОСОБА_5.
ОСОБА_3 залишила заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Лісностінківської сільської ради Куп'янського району Харківської області 22.07.2011 року за р. № 36, яким заповіла ОСОБА_1 все своє майно /а.с.8/.
До складу спадкового майна входить квартира за адресою: АДРЕСА_1, земельна ділянка площею 0, 1234 га за тією ж адресою «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд», земельна ділянка площею 4,8344 «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», розташована на території Лісностінківської сільської сільради /а.с.9/.
Спадщину за заявою до нотаріальної контори прийняла спадкоємиця за заповітом ОСОБА_1 Відомостей про спадкоємців в порядку ст. 1241 ЦК України немає /а.с.9/.
Постановою від 24.10.2012 року державний нотаріус Куп’янської державної нотаріальної контори відмовила ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії -видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 4,8344 «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», розташованого на території Лісностінківської сільської ради після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, у зв'язку з тим, що належних документів для оформлення спадщини ОСОБА_1 не надала, а саме: оригінал державного акут на цю земельну ділянку, оскільки він втрачений /а.с.9/.
Як вбачається з копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 047145, виданого на ім'я ОСОБА_3 Куп’янською райдержадміністрацією 27 березня 2008 року, кадастровий № 6323783700:06:000:0093, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010867400100, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 4,8344 га, розташованої на території Лісностінківської сільради, на підставі розпорядження Куп’янської райдержадміністрації від 19 березня 2004 року № 58, цільове призначення якої: «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва»/а.с.11/.
Таким чином, спадкодавець ОСОБА_3 мала на праві особистої власності земельну ділянку на підставі державного акту. Документ, який підтверджує право власності на земельну ділянку -оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку на ім'я померлої втрачений. Його відновлення неможливе, у зв'язку зі смертю власника.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обв'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
Згідно ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 126 Земельного Кодексу України, право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується свідоцтвом про право на спадщину. При набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувається перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відлучення земельної ділянки.
Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Документ, який підтверджує право власності на земельну ділянку -оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку на ім'я померлої втрачений. Його відновлення неможливе, у зв'язку зі смертю власника, що унеможливлює видачу свідоцтва про спадщину за заповітом на ім'я ОСОБА_1 У зв'язку з чим виникає необхідність встановлення факту належності на праві власності ОСОБА_3 спірної земельної ділянки з подальшим визнанням за позивачем права власності на цю земельну ділянку у порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3
Відповідно до ч.2 ст. 256 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 125 Земельного Кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 60, 114, 174, 212-215, 294 ЦПК України, ст. 182, 392, 1216, 1217, 1218, 1225, 1261 ЦК України, ст.ст. 126, 1254 Земельного кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Лісностінківської сільської ради в особі виконавчого комітету Лісностінківської сільської ради, Куп'янського району, Харківської області, третя особа: міськрайонне управління Держкомзему у місті Куп’янську і Куп’янському районі Харківської області, про встановлення факту належності на праві власності земельної ділянки, визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Встановити факт належності на праві власності ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, земельної ділянки площею 4,8344 га, наданої їй для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі розпорядження Куп’янської райдержадміністрації від 19 березня 2004 року № 58, на підставі Державного акту серії ХР № 047145 на право власності на землю, виданого Куп’янською райдержадміністрацією 27 березня 2008 року, кадастровий № 6323783700: 06:000:0093, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010867400100, оригінал якого втрачений.
Взнати право власності за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом, посвідченим секретарем виконавчого комітету Лісностінківської сільської ради Куп'янського району Харківської області 22 липня 2011 року за реєстровим № 36 після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, на земельну ділянку площею 4,8344 га, кадастровий № 6323783700: 06:000:0093, розташовану на території Лісностінківської сільської ради Куп'янського району Харківської області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належну ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на землю серії ХР № 047145, виданого Куп’янською райдержадміністрацією 27 березня 2008 року, на підставі розпорядження Куп’янської райдержадміністрації від 19 березня 2004 року № 58, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010867400100.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий:
Суд | Куп'янський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2012 |
Оприлюднено | 08.01.2013 |
Номер документу | 28162439 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
Шиховцова А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні