Рішення
від 20.03.2012 по справі 21/5005/1066/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20.03.12р. Справа № 21/5005/1066/2012 За позовом Орендного підприємства "КРИМТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО", м. Сімферополь в особі Феодосійської філії Орендного підприємства "КРИМТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО", м. Феодосія

до Приватного підприємства "БУДПРЕМ'ЄР ХХІ", м. Павлоград, Дніпропетровська область

про стягнення 111 687,13 грн. за договором купівлі - продажу теплової енергії № 648/11 від 27.01.11р.

Суддя Назаренко Н.Г.

Секретар судового засідання Булана Ю.М.

Представники:

від позивача - Покідько Л.Я., дов. № 20-3/5891-2 від 27.12.11р.;

від відповідача - не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з Відповідача суми основного боргу у розмірі 107 838,69 грн., 3% річних - 621,21 грн., інфляційних втрат - 13,31 грн., пені - 3 213,21 грн.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем неналежно виконуються умови договору купівлі-продажу теплової енергії № 648/11 від 27.01.11р., щодо сплати придбаної теплової енергії.

Слухання справи відкладалось у порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України з 22.02.12р. до 20.03.12р.

Відповідач відзив на позов не надав, явку повноважного представника в судові засідання, призначені для розгляду справи, не забезпечив, про дату, час і місце проведення судових засідань відповідач повідомлений належним чином за його місцезнаходженням згідно матеріалів справи, у тому числі підтвердженим витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 37-38).

Статтею 64 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Суд вважає достатніми матеріали справи для слухання у відсутності відповідача відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 20.03.12р.оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ :

27 січня 2011 року між Орендним підприємством "Кримтеплокомуненерго" (надалі -Продавець, Позивач) та Приватного підприємства "Будпрем'єр - ХХІ" (надалі - Покупець, Відповідач) був укладений договір купівлі-продажу теплової енергії № 648/11 (надалі - Договір).

Згідно з пунктом 1.1. Договору Продавець взяв на себе зобов'язання продати Покупцю теплову енергію у вигляді гарячої води для опалення, в кількості, передбаченим цим договором, з урахуванням температурного графіку, а Покупець зобов'язався прийняти від Продавця теплову енергію за адресою м. Феодосія, вул. Грина, 35 (блок секція № 6, № 7) і оплатити її за встановленими тарифами у передбачені договором строки.

Відповідно до п. 3.2.2. Договору покупець теплової енергії зобов'язався виконувати умови і порядок оплати спожитої теплової енергії за опалення приміщень в обсягах і в строки, передбачені даним договором.

Відповідно до п. 6.1. Договору теплова енергія сплачується покупцем щомісячно, до 10 - ого числа місяця включно, що слідує за розрахунковим.

Плата стягується за опалення загальної площі 2-ї групи Споживачів -1 940,54 м 2 по тарифу 6,32 грн./м 2 , узгодженому органом місцевого самоврядування щомісячно, на протязі усього року; опалення за опалення місць загального користування (сходові марші, ліфтові шахти, ...) проводиться Покупцем.

Пунктом 6.4. Договору встановлено, що Покупці/Споживачі, Платники, які мають прибори обліку, сплачують теплову енергію по затвердженим тарифам у відповідності з показниками приборів обліку теплової енергії, пропорційно площі, яку вони займають: 2 група - 1 Гкал 601,47 грн. , опалювальна площа ------ м 2 .

Відповідно до п. 10.1. Договору він укладений строком на п'ять років, вступає в силу з 27.01.2011 р. і діє до 26.01.2014 р.

Відповідно до п. 10.4. Договору він вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде заявлено письмово жодною зі сторін.

Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення міститься в частині 1 статті 193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У позовній заяві позивач посилався на те, що відповідач взяті на себе зобов'язання щодо сплати придбаної теплової енергії виконував неналежним чином, що призвело до виникнення заборгованості, яку позивач визначив у розмірі 107 838,69 грн.

Доказів оплати придбаної теплової енергії відповідач не надав, доводи позивача щодо наявності боргу, його розміру не спростував.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 107 838,69 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, Позивач просить стягнути з відповідача 3 213,21 грн. пені за період з 31.05.2011р. по 30.09.2011р. включно.

Статтями 610, 611 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). А у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Згідно ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.6 Цивільного кодексу України, сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Частиною першою статті 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

У частині четвертій статті 231 ГК України зазначено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Згідно з частиною 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час и користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Згідно з ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

Під неустойкою (штрафом, пенею), відповідно до статті 549 цього Кодексу, розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Отже, зазначений вид забезпечення виконання зобов'язань є спеціальним заходом майнового характеру, який стимулює належне виконання зобов'язання боржником шляхом встановлення додаткових гарантій задоволення вимог кредитора.

Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано

Відповідно до частини 2 статті 343 Господарського кодексу України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Пунктом 7.2.1. Договору передбачено, що Покупець несе відповідальність за несвоєчасні розрахунки за поставлену Покупцю теплову енергію (за виключенням 1 групи) у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від простроченої суми за кожний день прострочення платежу.

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що в договорі за взаємною згодою сторін передбачено стягнення пені за весь термін прострочення та перевіривши розрахунки Позивача за допомогою нормативно-довідкових таблиць системи "Законодавство", судом встановлено, що до стягнення підлягають 3 213,21 грн. пені за період з 31.05.2011р. по 30.09.2011р.

Також позивач просить стягнути з відповідача інфляційні втрати за весь час прострочення за період з квітня по серпень 2011 року включно у розмірі 13,31 грн. та 3% річних за період з 31.05.2011р. по 30.09.2011 року включно - 621,92 грн.

Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши наданий розрахунок, суд вважає, що він обґрунтований, тому вимоги позивача про стягнення інфляційних нарахувань та 3 % річних підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи, що спір доведено до розгляду в суді з вини відповідача, на останнього слід покласти судовий збір відповідно до ст. 49 ГПК України.

З урахуванням викладеного, керуючись статями 33, 34, 44, 49, 75, 82-85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства "БУДПРЕМ'ЄР - ХХІ" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Ул'янова, буд. 65; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 35354888) на користь Орендного підприємства "КРИМТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО" (95026, м. Сімферополь, вул. Гайдара, буд. 3-а) в особі Феодосійської філії Орендного підприємства "КРИМТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО" (98112, м. Феодосія, вул. Гарнаєва, 67 А; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26178039) основного боргу у розмірі 107 838,69 грн. (сто сім тисяч вісімсот тридцять вісім грн. 69 коп.), інфляційні втрати у розмірі 13,31 грн. (тринадцять грн. 31 коп.), 3% річних у розмірі 621,92 грн. (шістсот двадцять одна грн. 92 коп.), пеню у розмірі 3 213,21 грн. (три тисячі двісті тринадцять грн. 21 коп.), витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 233,74 грн. (дві тисячі двісті тридцять три грн. 74 коп.), про що видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Н.Г. Назаренко Дата підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 21.03.2012р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення20.03.2012
Оприлюднено27.12.2012
Номер документу28212684
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —21/5005/1066/2012

Рішення від 20.03.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Ухвала від 22.02.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Ухвала від 07.02.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні