cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" грудня 2012 р.Справа № 5017/3221/2012
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОТОРГ";
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННЕ ТПСХ"
про стягнення 102663,72грн.
Суддя Літвінов С.В.
Представники:
Від позивача: Кравець В.О. - по довіреності № б/н від 05.09.2012 року;
Від відповідача: -не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОТОРГ" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННЕ ТПСХ" про стягнення 102663,72грн., з яких 92085грн. -основна заборгованість, 1141,85грн. - пеня, 228,37грн. - 3% річних та 9208,50грн. - штраф.
Відповідач до суду в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, відзив на позов не надав, справа розглядається за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.
У судовому засіданні 24.12.2012р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
10.05.2012 р. між ТОВ „Техноторг" (позикодавець) та ТОВ ,, ПІВДЕННЕ ТПСХ " (Позичальник) укладено договір позики б/н (Договір), згідно якого в порядку та на умовах, визначених Договором, Позикодавець передає у власність Позичальнику грошові кошти у розмірі, визначеному у п.2.1 Договору, а Позичальник зобов'язується повернути позику у визначений Договором строк (п.1.1 Договору). Позика за Договором є безпроцентною (п.1.2 Договору). Позика надається з метою її використання на фінансування поточної діяльності (п.1.3 Договору). Сума позики становить 92085,00 грн. (п.2.1 Договору). Позикодавець зобов'язаний надати Позичальнику позику повністю або частинами шляхом перерахування на його поточний рахунок відповідної суми грошових коштів (п.3.1.1 Договору). Позичальник зобов'язаний з моменту одержання позики повернути її Позикодавцю у строк до 01 жовтня 2012 р. Повернути позикодавцю у безготівковому порядку позику у сумі згідно п. 2.1 цього договору (п.3.2.2 Договору). Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту перерахування Позикодавцем Позичальнику суми позики та діє до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань за цим Договором (п.6.1 Договору).
Договір підписано уповноваженими представниками та скріплено печатками контрагентів.
На виконання Договору 07.06.2012 р. Позикодавцем перераховано 92085,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № С0607L0KОЗ, в зв'язку з чим у порядку п.6.1 Договору останній набув чинності.
За правилами ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Аналогічні положення містяться в ч.ч.1,7 ст.193 ГК України, в яких визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом; не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно ч.1 ст.1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
За змістом ч.1 ст.1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором...
Проаналізувавши наведені вище норми матеріального права в аспекті спірних правовідносин, господарський суд відзначає, що між сторонами виникли господарські зобов'язання, підставою яких є письмовий Договір позики.
При цьому ТОВ „Техноторг" як Позикодавцем виконано належним чином взяті на себе обов'язки та надано позику в сумі 92085,00 грн. у передбачені Договором розмірі та строк, про що свідчить досліджене вище платіжне доручення.
В свою чергу ТОВ ,, ПІВДЕННЕ ТПСХ " в порушення приписів ст.ст.525,526,629,1046,1049 ЦК України та умов Договору не повернуто позику, внаслідок чого виник та існує борг у сумі 92085,00 грн.
Згідно із ч.1 ст.230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Частина 4 ст.231 ГК України визначає, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
В ч.6 ст.232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно ст.3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
У разі порушення Позичальником строку повернення позики, Позичальник сплачує на користь Позикодавця пеню у розмірі 0,05% від суми позики, за кожен день прострочення (п.4.2 Договору). У разі, якщо позика не буде повернута Позикодавцю у строк до 01.10.2012 р., Позичальник додатково до пені, передбаченої п.4.2 Договору, сплачує на користь Позикодавця штраф у розмірі 10% від суми заборгованості за кожні наступні 30 календарних днів такого порушення, що послідовно йтимуть за зазначеною у цьому пункті датою (п.4.3 Договору).
В ч.1 ст.1050 ЦК України зазначено, що якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до ст.625 ЦК України...
Частина 2 ст.625 ЦК України закріплює, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З урахуванням того, що матеріалами справи підтверджується невиконання ПрАТ ,,Агрофірма ,,Родина" зобов'язань за Договором у частині повернення позики, господарський суд перевіривши розрахунок позивача щодо сплати відповідачем пені за прострочку виконання зобов'язання у розмірі 1141,85 грн., штрафу у розмірі 9208,50грн. та 3% річних у розмірі 228,37грн. вважає його обґрунтованим та таким що відповідає нормам чинного законодавства, а тому підлягає задоволенню.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в розмірі 102663,72грн., з яких 92085грн. -основна заборгованість, 1141,85грн. - пеня, 228,37грн. - 3% річних та 9208,50грн. - штраф.
Витрати по сплаті судового збору віднести за рахунок відповідача, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд ,-
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННЕ ТПСХ" (68500, Одеська обл., Тарутинський р-н, смт. Тарутине, код ЄДРПОУ 37437101) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Техноторг" (54025, м. Миколаїв, пр-т. Героїв Сталінграду, 113, код ЄДРПОУ 30976452) 92085грн. 00 коп. основного боргу, 1141 грн. 85 коп. пені, 9208 грн. 50 коп. штрафу, 228 грн. 37 коп. 3% річних, та 2053 грн. 27 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Повний текст рішення складено та підписано 25.12.2012р.
Суддя Літвінов С.В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2012 |
Оприлюднено | 27.12.2012 |
Номер документу | 28227455 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Літвінов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні