Справа№ 0445/1818/2012
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2012 року. Широківський районний суд Дніпропетровської області в складі
головуючого судді Ліснецького І.В.
за участі секретаря Піско Л.В.
у відсутність сторін
представника позивачки ОСОБА_1 -заява,
відповідача Розильксембурзької сільської ради Широківського району
третіх осіб Представника ОСОБА_3 ОСОБА_4 -заява, представник ОСОБА_5 ОСОБА_6 -заява,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_7 до Розилюксембурзької сільської ради Широківського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач Розилюксембурзька сільська рада Широківського району Дніпропетровської області позов визнає в повному обсязі, просить суд слухати справу без участі представника сільської ради, про що суду надана відповідна письмова заява /а.с. 40 / .
Представник третьої особи ОСОБА_3 ОСОБА_4, що діє за довіреністю від 24.02.2012 року з позовом згодний заперечень не має, просить суд слухати справу без її участі про що суду надана відповідна письмова заява /а.с.38 /.
Представник третьої особи ОСОБА_5 ОСОБА_6, що діє за довіреністю від 21.02.2012 року з позовом згодний заперечень не має, просить суд слухати справу без її участі про що суду надана відповідна письмова заява /а.с.36 /.
Представник позивачки ОСОБА_1, що діє за довіреністю від 27.02.2011 року звернулася до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, яка залишилася після смерті її батька ОСОБА_9, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, який в останній час мешкав за адресою: АДРЕСА_1. На час шлюбу її батько перебував у шлюбі з ОСОБА_3 1947 року народження та мав двох дітей: - ОСОБА_5 1967 року народження та доньку ОСОБА_7 1963 року народження. Після смерті батька залишились 2 земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 5. 810 га на території Розилюксембурзької сільської ради Широківського району Дніпропетровської області, які належать йому на підставі Державних актів на право власності на земельну ділянку ЯД №950623, ЯД №950908 від 17.07.2008 року. За своє життя батько склав заповіт на вищевказане майно на ім'я свого сина ОСОБА_5, заповіт зареєстровано 21 квітня 2003 року. Оскільки вона вважала, що її брат ОСОБА_5 спадкоємець за заповітом прийняв спадщину , вона не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини за заповітом у встановлений ЦК України строк. Лише в лютому 2011 року вона отримала від брата заяву про відмову від прийняття спадщини на її користь та дізналась що дружина батька -ОСОБА_3 не здійснювала жодних дій з прийняттям спадщини та надала відповідну письмову заяву про відмову від спадщини. 27.12.2011 року вона звернулась до державної нотаріальної контори Дніпропетровської області для оформлення спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька -ОСОБА_9. Державний нотаріус Горбаченко О.В. відмовила їй в видачі свідоцтва про право на спадщину.
Просить суд визначити додатковий строк - 2 (два) місяців, для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом.
Від представника позивачки ОСОБА_1, що діє на підставі довіреності від 27.12.2011 року , надійшла заява в якій вона позов підтримала і просить суд задовольнити його.
А також судом дослідженні: копія заяви, копія свідоцтва про смерть, копію свідоцтва про одруження, копію свідоцтва про народження, копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про народження, копія свідоцтва про розірвання шлюбу, копі свідоцтва про шлюб, копія державного акту, копія державного акту, копія заповіту, копія заяви, постанова державного нотаріуса Широківської державної нотаріальної контори від 27 рудня 2011 року , копія заяви, копія паспорту позивачки, копія довіреності від 27.12.2011 року та інші матеріали справи.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Так, дійсно, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в США, місто Ванкувер, штат Вашингтон, помер рідний батько позивачки ОСОБА_9 а.с.11. Який в останій час мешкав за адресою: АДРЕСА_1, але громадянство не приймав а.с. 44. Отже на момент смерті він був громадянином України так як згідно відмітки в паспорті він виїхав на постійне проживання в США. Згідно статті 1221 ЦК України встановлено, що місцем відкриття спадщини є останє місце проживання спадкодавця.
Отже місцем відкриття спадщини є США, місто Ванкувер, штат Вашингтон, якщо спадкодавець, якому належало майно на території України, мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається на підставі ст., ст. 70, 71 Закону України "Про міжнародне приватне право".
Відповідно до ст. 70 Закону України "Про міжнародне приватне право" спадкові відносини регулюються з урахуванням положень ст., ст. 71, 72 Закону України "Про міжнародне приватне право" правом держави, у якій спадкодавець мав останнє місце проживання, за винятком, якщо спадкодавцем не обрано в заповіті право держави, громадянином якої він був, у разі, якщо після складання заповіту його громадянство змінилося, вибір права спадкодавцем буде недійсним.
Стаття 71 Закону України "Про міжнародне приватне право" встановлює, що спадкування нерухомого майна регулюється правом держави, на території якої знаходиться це майно, а майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні, -правом України.
Стаття 72 Закону України "Про міжнародне приватне право" визначає, що здатність особи на складання і скасування заповіту, а також форма заповіту і акта його скасування визначаються правом держави, у якій спадкодавець мав постійне місце проживання в момент складання акта або в момент смерті. Заповіт або акт його скасування не можуть бути визнані недійсними внаслідок недодержання форми, якщо остання відповідає вимогам права місця складання заповіту або права громадянства, або звичайного місця перебування спадкодавця у момент складання акта чи в момент смерті, а також права держави, у якій знаходиться нерухоме майно.
Згідно постанови державного нотаріуса від 27 грудня 2011 року ОСОБА_7 державним нотаріусом Широківської державної нотаріальної контори було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав пропуску нею встановленого шестимісячного строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини /а.с. 24/.
Позивачка по справі пропустила строк прийняття спадщини, так як вона вважала, що її брат ОСОБА_5 спадкоємець за заповітом прийняв спадщину, але в лютому 2011 року вона отримала від брата заяву про відмову від прийняття спадщини на її користь (а.с. 23), а також дізналась, що дружина батька -ОСОБА_3 не здійснювала жодних дій з прийняттям даної спадщини та склала заяву в якій зазначила, що вона не заперечує проти видачі свідоцтва про право на спадщину земельної ділянки на ім'я позивачки а.с. 25.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов"язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов"язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Спадкове майно складається з двох земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 5, 810 га, які знаходяться на території Розилюксембурзької сільської ради Широківського району Дніпропетровської області ( кадастровий номер 1225885700:01:008:0421 та 1225885700:01:053:0421 площею 0,760 га та 5,050 га відповідною), які належали ОСОБА_9 на підставі Державних актів на право власності на земельну ділянку ЯД №950623, ЯД №950908 від 17.07.2008 року /а.с. 19,20/.
Згідно статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно статті 1228 ЦК України право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним.
Згідно ч.1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, ..., той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Отже так як дружина померлого та його син письмово відмовились від спадщини, то всі права перейшли дочці померлого - ОСОБА_7 а.с. 23, 25.
Згідно довідки з нотаріальної контори від 26 листопада 2012 року, в якій зазначено, що спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_9 1942 року народження нотаріальною конторою не заведена. Заяву про прийняття або відмову від прийняття спадщини за законом чи за заповітом до нотаріальної контори ніхто не подавав. Заповіт у нотаріальній конторі не складався. Свідоцтво про право на спадщину з законом або за заповітом нотаріальною конторою не видано а.с. 32.
Як вбачається з матеріалів справи спадщина відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 і вона не була прийнята ніким із спадкоємців і на неї не заявили своє право територіальні громади, тому можливо вирішити дане спірне питання у судовому порядку за заявою ОСОБА_7, яка являється спадкоємицеє за законом ОСОБА_9..
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Тому є підстави для судового захисту прав щодо реалізації права позивача на прийняття спадщини за законом.
Отже виходячи в вищевикладеного, позивач вказує поважність пропуску строку на прайняття спадщини в тому, що її брат відмовився від спадщини лише в 25 січня 2011 року, а дружина батька 24 травня 2012 року, й те що вона подавала позов лютому 2012 року, червня 2012 року , вересня, але не встигла усунути недоліки й позов її визнавався неподаним та повертався.
Зважаючи, що суд визнає вказану позивачем причину поважною, заперечень від сторін не має, суд вважає за можливе визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини з дня набрання рішенням законної сили.
Судові витрати віднести на рахунок позивача за її проханням.
Керуючись ст. ст. 16, 1216, 1218, 1225, 1258, 1261, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 213 -218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_7 до Розилюксембурзької сільської ради Широківського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5, уроженки с. Миролюбівка Широківського району Дніпропетровської області, додатковий строк для прийняття спадщини за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_9 терміном в два календарні місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Судові витрати по сплаті судового збору віднести на рахунок позивачки за її проханням.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Уразі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя І.В. Ліснецький
Суд | Широківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2012 |
Оприлюднено | 03.01.2013 |
Номер документу | 28232765 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Широківський районний суд Дніпропетровської області
Ліснецький І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні