Рішення
від 20.12.2012 по справі 4036-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20.12.2012Справа №5002-33/4036-2012

за позовом Приватного акціонерного товариства «Торговий дім «Массандра»

(вул. Горького, 7, м. Сімферополь, АР Крим, 95000)

до Алуштинської міської ради

(пл. Радянська, 1, м. Алушта, АР Крим, 98500)

про зобов'язання укласти договір

Суддя Радвановська Ю.А.

Представники:

Від позивача: Куриленко Олена Олександрівна, довіреність № б/н від 06.06.12, ПАТ "Торговий дім "Массандра";

Від відповідача: не з'явився, Алуштинська міська рада;

Суть спору: Приватне акціонерне товариство «Торговий дім «Массандра» звернулося до господарського суду АР Крим з позовною заявою до Алуштинської міської ради та просить суд зобов'язати відповідача укласти договір оренди земельної ділянки, площею 0.0066 га., розташованої за адресою: м. Алушта, вул. В. Хромих, 20-А, у редакції, запропонованій позивачем.

Ухвалою господарського суду АР Крим від 10 грудня 2012 року по даній справи прийнято до розгляду заяву приватного акціонерного товариства «Торговий дім «Массандра» про уточнення позовних вимог від 05 грудня 2012 року, у якій позивач виклав проект договору, укладення якого він вимагає від відповідача (а.с. 139-140).

Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував (а.с. 118-121).

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Зважаючи на те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, які склались між сторонами у справі та є достатніми для вирішення спору по суті, суд відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, визнав за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними у ній матеріалами.

Згідно зі статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні представнику позивача роз'яснені процесуальні права та обов'язки.

За клопотанням представника позивача відповідно до статті 10 Конституції України, статті 12 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» пояснення та клопотання по справі надавалися ним російською мовою.

Розгляд справи відкладався в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши представлені докази, суд

встановив:

Рішенням 2 сесії 6 скликання Алуштинської міської ради № 2/41 від 10 грудня 2010 року затверджений проект землеустрою з відводу в оренду земельної ділянки та передано ЗАТ «Торговий дім «Массандра» в оренду строком на 5 років земельну ділянку, площею 0.0066 га, за адресою: м. Алушта, вул. В. Хромих, 20-А, для розміщення та обслуговування будівлі магазину № 1, який належить позивачу на праві власності (а.с. 26).

Пунктом 3 зазначеного рішення було зобов'язано закрите акціонерне товариство «Торговий дім «Массандра» у 6-ти місячний строк з моменту прийняття даного рішення укласти договір оренди земельної ділянки з Алуштинською міською радою.

В подальшому ЗАТ «Торговий дім «Массандра» у відповідності до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» було перейменовано у приватне акціонерне товариство «Торговий дім «Массандра», у зв'язку з чим рішенням № 7/505 від 11 листопада 2011 року 7 сесії 6 скликання Алуштинської міської ради до рішення Алуштинської міської ради № 2/41 від 10 грудня 2010 року за клопотанням позивача були внесені відповідні зміни (а.с.27 ).

03 вересня 2012 року на виконання вимог, викладених у рішеннях ради, позивачем на адресу відповідача було направлено пропозицію з укладення договору оренди земельної ділянки у вигляді проекту договору з необхідними додатками (а.с. 19).

Відповідач листом № 1363/02-19-2593 від 13 вересня 2012 року повідомив, що наданий позивачем проект договору оренди земельної ділянки, площею 0.0066 га, за адресою : м. Алушта, вул. В. Хромих, 20-А, для розміщення та обслуговування будівлі магазину № 1, не може бути укладений з огляду на наявність зауважень.

Зазначене з'явилося підставою для звернення приватного акціонерного товариства «Торговий дім «Массандра» до господарського суду АР Крим із даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.

Оскільки правовідносини виникли між сторонами через переддоговірний спір вони повинні регулюватися положеннями глави 53 Цивільного кодексу України з урахуванням положень Господарського кодексу України, що регулюють укладення, виконання та зміну договорів.

Так, між сторонами виникли переддоговірні відносини, оскільки відповідач звернувся до позивача із заявою про передачу в оренду земельної ділянки, а радою на сесії прийняте відповідне рішення, яке повинно бути покладене в основу договору оренди земельної ділянки, який є типовим, відповідно до постанови КМУ. Відтак застосуванню підлягають положення статті 187 Господарського кодексу України, згідно з якою переддоговірні спори можуть розглядатися судом, якщо спір виник при укладенні господарського договору, укладення якого є обов'язковим на підставі закону та інших випадках, встановлених законом.

Аналогічну позицію викладено у постанові Верховного Суду України від 25 вересня 2012 року № 19/074-11.

Приписи статті 13 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей до статей 142-145 Конституції України матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно зі статтею 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до Закону.

Так, судом встановлено, що рішенням 2 сесії 6 скликання Алуштинської міської ради № 2/41 від 10 грудня 2010 року був затверджений проект землеустрою з відводу в оренду земельної ділянки, яка була передана ПАТ «Торговий дім «Массандра» в оренду строком на 5 років.

Пунктом 3 зазначеного рішення було зобов'язано закрите акціонерне товариство «Торговий дім «Массандра» у 6-ти місячний строк з моменту прийняття даного рішення укласти договір оренди земельної ділянки з Алуштинською міською радою.

В подальшому ЗАТ «Торговий дім «Массандра» у відповідності до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» було перейменовано у приватне акціонерне товариство «Торговий дім «Массандра», у зв'язку з чим рішенням № 7/505 від 11 листопада 2011 року 7 сесії 6 скликання Алуштинської міської ради до рішення Алуштинської міської ради № 2/41 від 10 грудня 2010 року за клопотанням позивача були внесені відповідні зміни та зобов'язано останнього у 6-ти місячний строк з моменту прийняття даного рішення укласти договір оренди земельної ділянки з Алуштинською міською радою (а.с.27 ).

Однак, на пропозицію позивача укласти договір оренди відповідач листом № 1363/02-19-2593 від 13 вересня 2012 року відмовив з огляду на те, що проект договору оренди, наданий позивачем, не відповідає за змістом новому Типовому договору оренди землі, затвердженому рішенням Алуштинської міської ради № 7/561 від 26 грудня 2011 року, з внесенням змін відповідно рішення Алуштинської міської ради № 9/305 від 06 липня 2012 року (а.с. 40).

Однак, позивач вважає таку відмову незаконною та спрямованою на порушення його прав, що з'явилося підставою для звернення до суду.

Суд погоджується із такими доводами позивача, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 181 Господарського кодексу України договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін.

Статтею 641 Цивільного кодексу України передбачено, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Статтею 648 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Положеннями статті 14 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України

Постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03 березня 2004 року затверджена типова форма договору оренди землі.

Відповідно до частини 2 статті 179 Господарського кодексу України Кабінет Міністрів України, уповноважені Президентом України міністерства, інші центральні органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду майна» істотними умовами договору оренди землі є : об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Таким чином, у відповідності з частиною 3 статті 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статті 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Таким чином, надання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення ради, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду, поданої відповідно до статті 16 Закону України "Про оренду землі".

Згідно з частиною 3 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суд у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Так, судом з матеріалів справи встановлено, що проект договору оренди земельної ділянки, який був надісланий позивачем на адресу Алуштинської міської ради, відповідає вимогам статті 15 Закону України "Про оренду землі" та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220.

За таких обставин, між сторонами виникли переддоговірні відносини, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про укладення договору оренди земельної ділянки, а органом місцевого самоврядування на сесії прийнято відповідне рішення, яке повинно бути виконано, оскільки такий договір є типовим відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 03 березня 2004 року. Відтак, згідно з частиною 1 статті 187 Господарського кодексу України переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду, якщо спір виник при укладенні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом.

Відповідно до пункту 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" після прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки у власність або в користування, затвердження результатів аукціону, укладення відповідної цивільно-правової угоди, набуття права власності на житловий будинок, будівлю, споруду особа має право на одержання земельної ділянки у власність або в користування і право вимагати оформлення документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою.

Згідно з пунктом 2.16 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або в комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки. Водночас зобов'язання цього органу в судовому порядку укласти такий договір або ж продовжити дію договору за відсутності зазначеного рішення є неможливим (крім випадку, передбаченого статтею 120 ЗК України та статтею 377 ЦК України), оскільки це порушувало б його передбачену Конституцією України виключну компетенцію.

Так, доказів того, що рішення Алуштинської міскої ради №2/41 від 10 грудня 2010 року та № 7/505 від 11 листопада 2011 року скасовані чи оскаржені сторонами суду не надано, а отже вони є чинними.

Таким чином, рішення Алуштинської міської ради про надання в оренду земельної ділянки є достатньою підставою для укладення договору оренди земельної ділянки.

Аналогічна позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 16 жовтня 2008 року у справі № 26/101-08 та постанові Пленуму Вищого господарського кодексу Україна № 6 від 17 травня 2011 року «Про деякі питання практики розгляду справ по спорам, що виникають із земельних відносин».

Крім того, пунктом 3 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Також, пунктом 4 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Так, лист відповідача від 13 вересня 2012 року не є відповіддю щодо можливості укладення договору, а є лише супровідним листом до висновку юридичного управління Алуштинської міської ради, яке не є стороною чи іншим суб'єктом земельних правовідносин, тому його позиція не є обов'язковою для сторін, які підписують договір.

Оскільки чинним законодавством визначений порядок дій сторін при укладенні договору та не передбачено можливості діяти іншим способом, а відповідачем не здійснені необхідні дії у відповідності до норм чинного законодавства, це свідчить про ухилення Алуштинської міської ради від укладення договору оренди земельної ділянки, що призводить до неможливості реалізації прав позивача на земельну ділянку.

Отже, з огляду на вищевикладене, позовні вимоги приватного акціонерного товариства «Торговий дім «Массандра» є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Одночасно, суд вважає за необхідне зазначити про хибність посилань відповідача стосовно пропуску позивачем строку, передбаченого рішенням ради на укладення договору, як на підставу для відмови в позові, з огляду на те, що у зв'язку з необхідністю приведення юридичної форми позивача у відповідність до вимог чинного законодавства, позивачем проводилася реорганізація товариства та як слід відбувалося переоформлення всієї правовстановлювальної документації, що було відображено у рішенні Алуштинської міської ради № 2/41 від 10 грудня 2010 року.

Вказані обставини свідчать про поважність причин пропуску позивачем строків, передбачених для виконання рішення від 10 грудня 2010 року, що, з урахуванням незначності цього терміну, на думку суду, не може слугувати підставою для відмови у позові.

Також неспроможними є доводи відповідача про недодержання позивачем вимог статті 181 Господарського кодексу України щодо порядку досудового врегулювання спору.

Так, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 N 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення частини другої статті 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Аналогічну позицію викладено в постанові Верховного Суду України № 8/32пд від 17 червня 2008 року.

Відповідно до частини 3 статті 84 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.

У зв'язку з викладеним, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини рішення. Повне рішення складено 25 грудня 2012 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82-84 Господарського процесуального Кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Зобов'язати Алуштинську міську раду (пл. Радянська, 1, м. Алушта, АР Крим, 98500) у п'ятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили по даній справі укласти з приватним акціонерним товариством «Торговий дім «Массандра» (вул. Горького, 7, м. Сімферополь, АР Крим, 95000) договір оренди земельної ділянки, площею 0.0066 га, за адресою : м. Алушта, вул. В. Хромих, 20-А, для розміщення та обслуговування будівлі магазину № 1, шляхом підписання договору в наступній редакції:

ДОГОВОР АРЕНДЫ ЗЕМЛИ

г. Алушта «___»


2012 года

Арендодатель - Алуштинский городской Совет (юридический адрес: Украина, АР Крым, город Алушта, пл. Советская, дом 1, индекс 98516) в лице городского головы КОЛОТА СТАНИСЛАВА ВАСИЛЬЕВИЧА, действующего на основании решения городской избирательной комиссии № 34 от 05.11.2010г., с одной стороны, и Арендатор - Частное акционерное общество «Торговый дом «Массандра» (юридический адрес: Украина, АР Крым, город Симферополь, ул. Горького, дом 7, индекс 95000 , идентификационный код юридического лица 24040228) в лице Генерального директора Шакалина Игоря Алексеевича, действующего на основании Устава, зарегистрированного государственным регистратором исполнительного комитета Ялтинского городского совета 21.04.2011г. рег. №11461050013000754 и приказа № 03-0 от 18.05.2011г., с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:

ПРЕДМЕТ ДОГОВОРА

1. Согласно решениям Алуштинского городского совета от 10.12.2010г. № 2/41 и от 11.11.2011г. № 7/505 Арендодатель передает, а Арендатор принимает в срочное платное пользование земельный участок (целевое назначение - земли жилой и общественной застройки) , расположенный по адресу: г. Алушта, ул. Хромых, 20-А.

ОБЪЕКТ АРЕНДЫ

2. В аренду передается земельный участок (кадастровый № 01 103 000 00:01:003:0564) площадью 0,0066 га, в том числе по угодьям: улицы, площади - 0,0066 га.

3. На земельном участке расположены объекты недвижимого имущества: здание магазина № 1, общей площадью 166,7 кв.м., принадлежащее Частному акционерному обществу «Торговый дом «Массандра» на праве собственности (договор купли-продажи от 12.07.2000г. серия АВМ № 359708, определение Хозяйственного суда АР Крым от 18.10.2002г. по делу № 2-19/12749-2002).

4. Земельный участок передается в аренду со зданием магазина № 1, общей площадью 166,7 кв.м., принадлежащим Частному акционерному обществу «Торговый дом «Массандра» на праве собственности (договор купли-продажи от 12.07.2000г. серия АВМ № 359708, определение Хозяйственного суда АР Крым от 18.10.2002г. по делу № 2-19/12749-2002).

5. Нормативная денежная оценка земельного участка составляет 189 612 (сто восемьдесят девять тысяч шестьсот двенадцать) гривен 72 коп. по состоянию на 01.01.2012 года.

6. Земельный участок, который передается в аренду, имеет такие недостатки, которые могут помешать его эффективному использованию: нет.

7. Другие особенности объекта, которые могут повлиять на арендные отношения: нет.

СРОК ДЕЙСТВИЯ ДОГОВОРА

8. Договор аренды земельного участка заключен сроком на 5 лет. После окончания срока договора аренды, Арендатор имеет преимущественное право на возобновление его на новый срок. В этом случае Арендатор должен не позднее, чем за 30 дней до окончания срока действия договора уведомить письменно Арендодателя о своем намерении продлить действие договора.

АРЕНДНАЯ ПЛАТА

9. Арендная плата вносится арендатором в денежной форме, в размере 5 % от нормативной денежной оценки земельного участка, в сумме:

- 9 480 (девять тысяч четыреста восемьдесят) грн. 64 коп. в год;

- 790 (семьсот девяносто) грн. 05 коп. в месяц.

10. Расчет размера арендной платы за земельные участки осуществляется с учетом их целевого назначения и коэффициентов индексации, определенных законодательством, по утвержденным Кабинетом Министров Украины формам, которые заполняются во время заключения или изменения условий договора аренды или продления его действия.

11. Арендная плата вносится ежемесячно не позднее 30 числа каждого месяца, следующего за отчетным, в местный бюджет г. Алушта. Реквизиты платежей Арендатору ежегодно предоставляет управление экономики Алуштинского городского совета.

12.Передача продукции и предоставление услуг в счет арендной платы запрещается.

13. Размер арендной платы пересматривается в случае:

- изменения условий хозяйствования, предусмотренных договором;

- изменения размеров земельного налога, повышения цен и тарифов, изменения коэффициентов индексации, определенных законодательством;

- ухудшения состояния арендованного земельного участка не по вине Арендатора, что подтверждается соответствующей документацией;

- в других случаях, предусмотренных законом.

14. В случае невнесения арендной платы в сроки, предусмотренные настоящим договором, начисляется пеня в размере учетной ставки Национального банка Украины от неуплаченной суммы за каждый день просрочки.

УСЛОВИЯ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ЗЕМЕЛЬНОГО УЧАСТКА

15. Земельный участок передается в аренду для размещения и обслуживания здания магазина № 1 (цель использования земельного участка).

16. Целевое назначение земельного участка: земли жилой и общественной застройки (согласно ст.ст. 19, 20 Земельного кодекса Украины)

17. Условия сохранения состояния объекта аренды: использование земельного участка в соответствии с требованиями действующего законодательства, государственных строительных и других норм и правил.

УСЛОВИЯ И СРОКИ ПЕРЕДАЧИ ЗЕМЕЛЬНОГО УЧАСТКА В АРЕНДУ

18. Передача земельного участка в аренду осуществляется с разработкой проекта землеустройства по отводу земельного участка, выполненного за счет средств Арендатора на основании решения Алуштинского городского совета от 28.01.2010 года № 52/5.

19. Другие условия передачи земельного участка в аренду: нет.

20. Передача земельного участка арендатору осуществляется в течение 7-ми рабочих дней после государственной регистрации настоящего договора по акту его приема-передачи.

УСЛОВИЯ ВОЗВРАТА ЗЕМЕЛЬНОГО УЧАСТКА

21. После прекращения действия договора Арендатор возвращает Арендодателю земельный участок в состоянии, не худшем по сравнению с тем, в котором он получил в аренду.

Арендодатель в случае ухудшения полезных свойств арендованного земельного участка, связанных с изменением его состояния, имеет право на возмещение убытков в размере, определенном сторонами. Если сторонами не достигнуто согласие по размерам возмещения убытков, спор разрешается в судебном порядке.

22. Осуществленные Арендатором без согласия Арендодателя расходы на улучшения арендованного земельного участка, которые невозможно отделить без причинения вреда этому участку, не подлежат возмещению.

23. Улучшения состояния земельного участка, произведенные Арендатором с письменного согласия Арендодателя земли за свой счет, подлежат возмещению.

Условия, объемы и сроки возмещения Арендатору расходов на произведенные им улучшения состояния земельного участка определяются отдельным соглашением сторон.

24. Арендатор имеет право на возмещение убытков, причиненных вследствие неисполнения Арендодателем обязательств, предусмотренных настоящим договором.

Убытками считаются:

- фактические потери, которые Арендатор понес в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением условий договора Арендодателем, а также расходы, которые Арендатор произвел или должен произвести для восстановления своего нарушенного права;

- доходы, которые Арендатор мог бы реально получить в случае надлежащего исполнения Арендодателем условий договора.

25. Размер фактических расходов Арендодателя и Арендатора определяется на основании документально подтвержденных данных.

ОТЯГОЩЕНИЯ (ОГРАНИЧЕНИЯ) ПО ИСПОЛЬЗОВАНИЮ ЗЕМЕЛЬНОГО УЧАСТКА

26. На арендованные земельные участки не установлены ограничения (отягощения) и другие права третьих лиц.

27. Передача в аренду земельного участка не является основанием для прекращения или изменения ограничений (отягощений) и других прав третьих лиц на этот участок.

ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ СТОРОН

28. Права Арендодателя:

- требовать от Арендатора использовать земельный участок по целевому назначению в соответствии с договором аренды;

- требовать соблюдение экологической безопасности землепользования и сохранения плодородия почв, государственных стандартов, норм и правил;

- требовать соблюдение режима водоохранных зон, прибрежных защитных полос, зон санитарной охраны, санитарно-защитных зон, зон особого режима использования земель и особо охраняемых территорий;

- требовать своевременного внесения арендной платы.

29. Обязанности Арендодателя:

- передать в пользование Арендатору земельный участок в состоянии, которое отвечает условиям договора аренды;

- при передаче земельного участка в аренду обеспечивать в соответствии с требованиями действующего законодательства права третьих лиц, по отношению к земельному участку;

- не осуществлять действий, которые бы препятствовали арендатору использовать арендованный земельный участок;

- возмещать Арендатору капитальные расходы, связанные с улучшениями состояния объекта аренды, которое осуществлялось Арендатором по письменному согласию Арендодателя;

- предупреждать арендатора об особых свойствах и недостатках земельного участка, которые в процессе его использования могут причинять экологически опасные последствия для окружающей среды или привести к ухудшению состояния самого объекта аренды.

30. Права Арендатора:

- самостоятельно хозяйствовать на земле с соблюдением условий договора аренды земли;

- с письменного согласия Арендодателя возводить в установленном законодательством порядке жилые, производственные, культурно-бытовые и другие здания, строения и сооружения и закладывать многолетние насаждения;

- получать продукцию и доходы;

- осуществлять в установленном законодательством порядке с письменного согласия Арендодателя строительство водохозяйственных сооружений и мелиоративных систем.

31. Обязанности Арендатора:

- приступать к использованию земельного участка в сроки, установленные договором аренды земли, зарегистрированным в установленном законом порядке;

- выполнять установленные по отношению к земельному участку отягощения (ограничения) в объеме, предусмотренном законом и договором аренды земли;

- соблюдать режим использования земель природно-заповедного и иного природоохранного назначения, оздоровительного, рекреационного и историко - культурного назначения;

- в пятидневный срок после государственной регистрации договора аренды земельного участка предоставить копию договора аренды соответствующему органу государственной налоговой службы.

РИСК СЛУЧАЙНОГО УНИЧТОЖЕНИЯ ИЛИ ПОВРЕЖДЕНИЯ

ОБЬЕКТА АРЕНДЫ ИЛИ ЕГО ЧАСТИ

32. Риск случайного уничтожения или повреждения объекта аренды или его части несет Арендодатель.

СТРАХОВАНИЕ ОБЪЕКТА АРЕНДЫ

33. В соответствии с настоящим договором объект аренды не подлежит страхованию на весь период действия договора.

34. Страхование объекта аренды осуществляется: нет.

35. Стороны договорились о том, что в случае невыполнения своего обязательства стороной, которая должна согласно с этим договором застраховать объект, другая сторона может застраховать его и требовать возмещения расходов на страхование.

ИЗМЕНЕНИЕ УСЛОВИЙ ДОГОВОРА И ПРЕКРАЩЕНИЕ ЕГО ДЕЙСТВИЯ

36. Изменение условий договора осуществляется в письменной форме по взаимному согласию сторон.

В случае не достижения согласия по изменению условий договора спор решается в судебном порядке.

37. Действие договора прекращается в случае:

- окончания срока, на который он был заключен;

- приобретения Арендатором земельного участка в собственность;

- выкупа земельного участка для общественных нужд или принудительного отчуждения земельного участка в связи с общественной необходимостью в порядке, установленном законом;

- ликвидации юридического лица - арендатора.

Договор прекращается также в других случаях, предусмотренных законом.

38. Действие договора прекращается путем его расторжения по:

- взаимному согласию сторон;

- решению суда по требованию одной из сторон вследствие неисполнения другой стороной обязанностей, предусмотренных договором, и в случае случайного уничтожения, повреждения арендованного земельного участка, которое существенно препятствует его использованию, а также по другим основаниям, предусмотренным законом.

39. Расторжение договора аренды земли в одностороннем порядке не допускается.

40. Переход права собственности на арендованный земельный участок к другому лицу не является основанием для изменения условий или расторжения договора аренды земли.

Право на арендованный земельный участок в случае смерти физического лица-арендатора, осуждения или ограничения его дееспособности по решению суда, переходит наследникам или другим лицам, которые используют этот земельный участок вместе с арендатором.

ОТВЕТСТВЕННОСТЬ СТОРОН ЗА НЕИСПОЛНЕНИЕ ИЛИ НЕНАДЛЕЖАЩЕЕ

ИСПОЛНЕНИЕ ДОГОВОРА.

41. За неисполнение или ненадлежащее исполнение договора стороны несут ответственность в соответствии с законом и этим договором.

42. Сторона, которая нарушила обязательство, освобождается от ответственности, если она докажет, что нарушение произошло не по ее вине.

ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ.

43. Этот договор вступает в силу после подписания сторонами и его государственной регистрации.

Настоящий договор заключен в трех экземплярах, которые имеют одинаковую юридическую силу, один экземпляр находится у Арендодателя, второй - у Арендатора, третий - в органе который, провел его государственную регистрацию (Отдел Госкомзема г. Алушты в АР Крым).

Неотъемлемой частью договора аренды являются:

- схема земельного участка

- кадастровый план земельного участка;

- акт определения границ земельного участка в натуре (на местности);

-Акт приема-передачи объекта аренды;

- решения Алуштинского городского сонета от 09.09.2009 № 45/43 и от 06.10.2010 № 63/66;

- проект отвода земельного участка.

РЕКВИЗИТЫ И ПОДПИСИ СТОРОН:

АРЕНДОДАТЕЛЬ:

Алуштинский городской совет в лице городского головы Колота Станислава Васильевича, действующего на основании решения городской избирательной комиссии № 34 от 05.11.2010г.

пл. Советская, 1, г. Алушта, 98516

свидетельство о госрегистрации

серия А00 № 655441 от 21.05.1997 г.

ЕГРПОУ 34496494

АРЕНДАТОР:

Частное акционерное общество

«Торговый дом «Массандра»

в лице Генерального директора

Шакалина Игоря Алексеевича

г. Симферополь, ул. Горького, 7, 95000 ЕГРПОУ 24040228

2. Стягнути з Алуштинської міської ради (пл. Радянська, 1, м. Алушта, АР Крим, 98500, код ЄДРПОУ 34496494) на користь приватного акціонерного товариства «Торговий дім «Массандра» (вул. Горького, 7, м. Сімферополь, АР Крим, 95000, код ЄДРПОУ 24040228) 1118.00 грн. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Ю.А. Радвановська

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення20.12.2012
Оприлюднено27.12.2012
Номер документу28254311
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4036-2012

Рішення від 20.12.2012

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Ю.А. Радвановська

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні