cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29.11.12 р. Справа № 5006/36/120пн/2012
Господарський суд Донецької області у складі судді Гриник М.М.
при секретарі судового засідання Лютій Т.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом спільного підприємства «Агроспецмонтажник», м. Ясинувата Донецької області
до відповідача комунального підприємства «Редакції газети «Ясинуватська газета», м. Ясинувата Донецької області.
про визнання протиправними дій, визнання права власності та зобов'язання вчинити певні дії.
Представники сторін:
від позивача: Яблуновська К.М., за довірен.
від відповідача: не з'явився
Спільне підприємство «Агроспецмонтажник» м. Ясинувата (далі- СП «Агроспецмонтажник», позивач) звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до комунального підприємства «Редакції газети «Ясинуватська газета» м. Ясинувата (далі- КП «Редакція газети «Ясинуватська газета», відповідач), в якому просить визнати дії дії КП «Редакція газети «Ясинуватська газета» такими, що порушують право СП «Агроспецмонтажник» на отримання результату у вигляді частини приміщення загальною площею 173,4 кв.м., що знаходиться на 4 поверсі будівлі 122-а по вул. Орджонікідзе у місті Ясинувата, що утворився під час дії Договору про сумісну діяльність (простого товариства) № АА-1111 від 15.09.2007р.; визнати право власності на приміщення загальною площею 173,4 кв.м., що находиться на 4 поверсі будівлі 122-а по вул. Орджонікідзе у місті Ясинувата у формі спільної часткової власності: СП «Агроспецмонтажник» - 91/100, відповідач КП Редакція газети «Ясинуватська газета» - 9/100; зобов'язати відповідача зареєструвати право власності на приміщення загальною їлощею 173,4 кв.м., що знаходиться на 4 поверсі будівлі 122-а по вул. Орджонікідзе у місті Ясинувата у формі спільної часткової власності: СП Агроспецмонтажник» - 91/100 та КП Редакція газети «Ясинуватська азета» - 9/100.
38.2012 року
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на укладення з відповідачем договору про сумісну діяльність (простого товариства) № АА-1111 від 15.09.2007р., виконання позивачем взятих на себе зобов'язань за вказаним договором в частині внесення грошових коштів та невиконання умов означеного договору з боку відповідача.
Розпорядженням заступника голови господарського суду Донецької області від 13.09.2012р. у зв'язку з відрядженням судді Гриник М.М. справу З № 5006/36/120пн/2012 передано на розгляд судді Харакозу К.С.
08.10.2012р. розпорядженням в.о. голови господарського суду Донецької області у зв'язку з поверненням судді Гриник М.М. з відрядження вказану справу повернуто на розгляд судді Гриник М.М.
31.10.2012р. У зв'язку із знаходженням судді Гриник М.М. на лікарняном, розпорядженням голови господарського суду Донецької області справу за № 5006/36/120пн/2012 передано на розгляд судді Сковородіній О.М.
23.11.2012р. у зв'язку із виходом судді Гриник М.М. з лікарняного, розпорядженням в.о. голови господарського суду Донецької області справу передано на розгляд судді Гриник М.М.
Відповідач жодного разу в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просив розглянути спір без участі представника та надав суду документи та відзив, в якому визнав порушення взятих зобов'язань за спірним договором.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 29.11.2012р., оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
15.09.2007р. між позивачем та відповідачем укладено Договір про спільну діяльність (простого товариства) № АА-1111 (далі Договір), правове регулювання якого визначається положеннями ст.ст. 1130-1143 Цивільного кодексу України.
За умовами п.1.1. Договору 1.1. Сторони за цим Договором зобов'язуються шляхом об'єднання своїх зусиль та майна, що належить Сторонам на відповідних правових титулах, спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення наступних спільних цілей:
розширення асортименту, укладення угод з авторами і трудовими колективами на публікацію статей різнобічної спрямованості і їх публікації, розробка і випуск тематичних видань, залучення у виробництво основних фондів сторін, що не використовуються, спільне використання транспортних засобів, комп'ютерної та іншої оргтехніки, а також інтелектуальних можливостей сторін для досягнення спільних програм; пошук партнерів, контрагентів, інвесторів в Україні та за її межами для реалізації цього Договору, чого шляхом будівництва/реконструкції і введення в експлуатацію будівлі або укладення угод з третіми особами(далі-будівля або нова будівля, будівля отримане в управління/користування) досягти результату необхідного для розміщення устаткування, матеріалів і надання робочих місць фахівцям з метою отримання прибутку від спільної діяльності Сторін за даним Договором.
За домовленістю сторін (п. 6.1 Договору), вкладом відповідача є вбудоване приміщення загальною площею 173,4 кв.м., що знаходиться на 4 поверсі будівлі 122-а по вул. Орджонікідзе у місті Ясинувата, та належить відповідачу на підставі рішення Яснуватської міської ради народних депутатів від 17/02/1999 року грошова оцінка якого становить 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн. та складає у спільній діяльності 9 % (дев'ять процентів), вкладом позивача (п.6.2. Договору) є грошові кошти для досягнення мети цього Договору, зв'язки, ділова репутація, будівельні навички, робоча сила в сумі 500 000 (п'ятсот тисяч) гривень; частка позивачау спільній діяльності складає 91% (дев'яносто один процент).
За п.6.3. при зміні обсягів робіт, що виконуються, Сторони вносять відповідні зміни до цього Договору, в тому числі, уточнюючи частку своєї участі в спільній діяльності.
За умовами п.7.1. Договору (дослівно «внесок Сторони 1, тобто відповідача (приміщення загальною площею 173,4 кв.м., що знаходиться на 4 поверсі будівлі 122-а по вул. Орджонікідзе у місті Ясинувата) належить Сторонам на праві спільної часткової власноті у формі: Сторона -1 - 9/100 та Сторона 2 - 91/100; вклад Сторони 2 - належить Сторонам на праві спільної часткової власності у формі: Сторона -1, тобто комунальне підприємство «Редакції газети «Ясинуватська газета», м. Ясинувата м. Ясинувата Донецької області - 9/100 та Сторона 2, тобто спільне підприємство «Агроспецмонтажник», м. Ясинувата -91/100. Грошова оцінка вкладу Сторони-1 за домовленістю Сторін складає 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень». Частка Сторони-1 у спільній діяльності складає 9 % (дев'ять процентів).
Вклад Сторони-2, тобто позивача по даній справі - грошові кошти, для досягнення мети цього Договору, зв'язки, ділова репутація, будівельні навички, робоча сила. (п.6.2 Договору) Грошова оцінка вкладу позивач складає 500 000 (п'ятсот тисяч) гривень. Частка Сторони-2 (позивача) у спільній діяльності складає 91% (дев'яносто один процент).
Крім того, за умовами Договору, відповідач взяв на себе зобов'язання зобов'язується: в строк не пізніше одного місяця з моменту набрання чинності цим Договором, поставити на облік спільну діяльність в органах державної податкової служби; вести бухгалтерській облік щодо результатів спільної діяльності; у разі здійснення будівництва/реконструкції приміщення отримати необхідні вихідні дані з будівництва Об'єкту: архітектурно-планувальне завдання та технічні умови, погоджені у відповідних міських службах, а в разі необхідності й інші документи; підготувати та погодити проектну документацію з будівництва Об'єкту, подати її на затвердження в установленому порядку; у разі здійснення будівництва/реконструкції приміщення зобов'язовується у встановленому законодавством порядку здійснити реєстрацію в держаних органах завершений об'єкт будівництва, включаючи, зокрема, реєстрацію права власності в Комунальному підприємстві «Бюро технічної інвентарізації» м. Ясинувата .
Позивач за змістом п.4.1. Договору зобов'язується своєчасно і належним чином виконати обов'язок по внесенню передбачених цим Договором вкладів; здійснювати фінансування спільної діяльності згідно Додатку 1 шляхом перахування грошових коштів Стороні 1, а також виконувати роботи як власноруч, так із залученням третіх осіб;- здійснювати фінансування в необхідних розмірах та необхідного матеріально-технічного забезпечення ремонтних та інших робіт для досягнення мети за цим Договором і т.ін.
За п. 11.3 Договору строк його складає 5 років, термін дії закінчується 15.09.2012р., але не раніше остаточного досягнення цілей Договору.
Того ж 15.09.2007р. між Комунальним підприємством Редакція газети «Ясинуватська газета», в особі Бергєр Ірини Василівни, Головного редактора КП Редакція газети «Ясинуватська газета», яка діє на підставі Статуту (надалі іменується "Сторона-1"), а також Спільним підприємством «Агроспецмонтажнік» в особі Бештанко Михайла Володимировича, директора підприємства СП «Агроспецмонтажнік», що діє на підставі Статуту уклали цей Акт прийому-передачі, за змістом якого «У порядку виконання Договору про спільну діяльність № АА-1111 від 15/09/2007 року Сторона -1(відповідач по справі) передала, а Сторона -2 (позивач по справі) прийняла внесок Сторони-2: вбудоване приміщення (надалі- Приміщення) загальною площею 173,4 кв.м., що знаходиться на 4 поверсі будівлі 122-а по вул. Орджонікідзе у місті Ясинувата, та належить Стороні -1 на праві вланості.(п.1 Акту). Грошова оцінка вкладу Сторони-1 за домовленістю Сторін складає 50000 (п'ятдесят тисяч)гривень (п.2 Акту).
Спільне підприємство «Агроспецмонтажнік», код
ЄДРПОУ підприємства 219521182.
Відповідно до ст.355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно), що відповідає умовам укладеного між сторонами Договору.
Стаття 1133 ЦК України визначає: вкладом учасника вважається все те, що він вносить у спільну діяльність (спільне майно), в тому числі грошові кошти, інше майно, професійні та інші знання, навички та вміння, а також ділова репутація та ділові зв'язки.
За змістом ч.1 ст.1134 Цивільного кодексу України внесене учасниками майно, яким вони володіли на праві власності, а також вироблена у результаті спільної діяльності продукція та одержані від такої діяльності плоди і доходи є спільною частковою власністю учасників, якщо інше не встановлено договором простого товариства або законом. Внесене учасниками майно, яким вони володіли на підставах інших, ніж право власності, використовується в інтересах усіх учасників і є їхнім спільним майном.
Відповідно до ст.356 Цивільного кодексу України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю. Суб'єктами права спільної часткової власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади. Учасники спільної часткової власності мають частку у праві власності на спільне майно в цілому, а не конкретну частину майна. Тобто не річ (майно) поділяється на частки, а право власності на це майно. Відповідно до ч.1 ст.363 Цивільного кодексу України частка у праві спільної часткової власності переходить до набувача за договором з моменту укладення договору, якщо інше не встановлено домовленістю сторін.
Тобто, виходячи з умов договору, об'єкт нерухомого майна, який було передано відповідачем в спільну діяльність по договору № АА-1111 від 15/09/2007 року, належать на праві спільної часткової власності спільному підприємству «Агроспецмонтажник», м. Ясинувата Донецької області та комунальному підприємству «Редакції газети «Ясинуватська газета», м. Ясинувата Донецької області за розподілом часток, який визначено Договором № АА-1111 від 15/09/2007 р. простого товариства (спільної діяльності) і є спільною частковою власністю учасників простого товариства.
Згідно зі ст.182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрації прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку встановленому законом.
Згідно із п.1.3 "Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно" державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, яким є комунальне підприємство "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна".
Щодо необхідності нотаріального посвідчення Договору спільної діяльності суд виходить із приписів ст.209 Цивільного кодексу України, за якою правочин, який вчинений у письмовій формі підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Відповідно до п. 35 "Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", нотаріуси посвідчують правочини, щодо яких законодавством установлено обов'язкову нотаріальну форму. Відповідно до чинного законодавства визначено перелік правочинів, які підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню. Умовами укладеного між сторонами Договору простого товариства (спільної діяльності) від 15.09.2007р. нотаріальне посвідчення не передбачалось.
Частина 4 ст.27 Закону України "Про приватизацію державного майна" передбачає нотаріальне посвідчення та державну реєстрацію договорів купівлі-продажу (приватизації) державного майна, відчуження приватизованого майна, яке відповідно до зазначеного Закону здійснюється шляхом його викупу, продажу на аукціоні, за конкурсом, а договори простого товариства ( про спільну діяльність) до цього переліку не включені.
На виконання умов договору позивачем загалом починаючи з червня 2008 року здійснено будівельні роботи по ремонту приміщення, переданого Відповідачем у спільну діяльність, ремонту транспорту та інші внески в рахунок фінансування спільної діяльності загалом на суму 560 396, 46 грн. що перевищує суму передбачену сторонами в договорі.
Даний факт підтверджено долученими до матеріалів справи належним чином підписаними обома сторонами актами виконаних робіт та визнано відповідачем по справі в письмових поясненнях, наданих останнім через канцелярію суду 28.11.2012р.
Відповідно до статей 526 та 525 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не пускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
У липні 2012 року Позивач листом запропонував відповідачу продовжити термін дії Договору.
З листа -відповіді від 15.08.2012р. відповідача позивачу стало відомо про те, що всупереч умовам договору відповідачем зареєстровано право власності без врахування умов договору в частині реєстрації спільної часткової власності.
Згідно статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його «виконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (належне виконання).
За приписами статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або -оспорювання; одним із способів захисту права є його визнання.
Згідно статті 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на поставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається «сутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття тссза власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
З'ясовуючи обставини по справі, правовідносини, що виникли між сторонами, суд виходить з принципу презумпції Договору № АА-1111 від 15/09/2007р., передбаченого ст.204 Цивільного кодексу України.
Зважаючи на фактичне виконання зобов'язань по Договору з боку позивача, що визнано і самим відповідачем, порушення останнім умов Договору в частині реєстрації права власності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст.. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов спільного підприємства «Агроспецмонтажник», м. Ясинувата Донецької області до комунального підприємства «Редакції газети «Ясинуватська газета», м. Ясинувата Донецької області про визнання права власності на приміщення загальною площею 173,4 кв.м., що знаходиться на 4 поверсі будівлі 122-а по вул. Орджонікідзе у місті Ясинувата Донецької області у формі спільної часткової власності, а саме: спільне підприємство «Агроспецмонтажник», м. Ясинувата Донецької області 91/100, комунальне підприємство «Редакції газети «Ясинуватська газета», м. Ясинувата Донецької області - 9/100 та зобов'язання комунального підприємства «Редакції газети «Ясинуватська газета», м. Ясинувата зареєструвати право власності на приміщення загальною площею 173,4 кв.м., що знаходиться на 4 поверсі будівлі 122-а по вул. Орджонікідзе у місті Ясинувата у формі спільної часткової власності, - задовольнити.
Визнати право власності на приміщення загальною площею 173,4 кв.м., що знаходиться на 4 поверсі будівлі 122-а по вул. Орджонікідзе у місті Ясинувата у формі спільної часткової власності: спільне підприємство «Агроспецмонтажник» - 91/100 та комунальне підприємство «Редакція газети «Ясинуватська газета» -9/100.
Зобов'язати комунальне підприємство «Редакція газети «Ясинуватська газета», м. Яснувата зареєструвати право власності на приміщення загальною площею 173,4 кв.м., що знаходиться на 4 поверсі будівлі 122-а по вул. Орджонікідзе у місті Ясинувата у формі спільної часткової власності: спільне підприємство «Агроспецмонтажник» - 91/100 та комунальне підприємство «Редакція газети «Ясинуватська газета» -9/100.
Стягнути з комунального підприємства «Редакції газети «Ясинуватська газета» (86000,Донецька область, м. Ясинувата, вул..Орджонікідзе, 122а, ЄДРПОУ 02472252) на користь спільного підприємства «Агроспецмонтажник» (86000, Донецька область, м. Ясинувата, вул..Орджонікідзе, 179, ЄДРПОУ 219521182) судовий збір у сумі 1609,50грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Гриник М.М.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2012 |
Оприлюднено | 29.12.2012 |
Номер документу | 28304937 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Гриник М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні