ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24.12.2012Справа №5002-27/2720-2012
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі колегії суддів:
головуючого судді - Янюк О.С., судді - Білоус М.О., судді - Шкуро В.М.
за участю:
прокурора - Коноваленка А.В. (прокурор відділу, посвідчення від 15.10.2012 № 009332);
представника позивача - Сидоренка О.В. (завід. відділу судового представництва, довіреність від 03.09.2012 № 28-50/300);
представника відповідача - Борисоглебської К.Ю. (спеціаліст 1-ої категорії, довіреність від 19.03.2012 № 163/1/02-15);
представника третьої особи-1 (ФМ АРК) - ОСОБА_3 (довіреність від 15.08.2012 № 45-Д);
представник третьої особи-2 (ПрАТ «МДМЦ «Чайка») - не з'явився;
третя особа (ОСОБА_4) - ОСОБА_4 (паспорт сер. НОМЕР_1, виданий 22.08.2012);
інші треті особи - не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Прокурора міста Євпаторії Автономної Республіки Крим
в інтересах держави в особі Верховної Ради Автономної Республіки Крим, м. Сімферополь
до Виконавчого комітету Заозерненської селищної ради, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
Фонду майна Автономної Республіки Крим, м. Сімферополь;
ОСОБА_4, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_6, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_7, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_8, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_9, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_10, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_11, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_12, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим
ОСОБА_13, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_14, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_15, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_16, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_17, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_18, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_19, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_20, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим;
ОСОБА_21, смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Приватного акціонерного товариства «Міжнародний дитячий медичний центр «Чайка», смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим
про визнання протиправними та скасування рішень
ВСТАНОВИВ:
10.08.2012 Прокурор міста Євпаторії (далі - прокурор) в особі Верховної Ради Автономної Республіки Крим (далі - позивач) звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим (далі - суд) з позовною заявою до Заозерненської селищної ради, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Заозерненської селищної ради від 12.12.2006 № 158 «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна по вул. Алея Дружби, 95 у смт Заозерне за ЗАТ «Медичний центр «Чайка», від 13.02.2007 № 25 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому № 158 «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна по вул. Алея Дружби, 95 у смт Заозерне за ЗАТ «Медичний центр «Чайка». Позовні вимоги обґрунтовує ст. 21 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та зазначає, що при прийнятті Виконавчим комітетом Заозерненської селищної ради спірних рішень у останнього не було підстав для оформлення права власності на відповідний об'єкт нерухомого майна, зокрема, на житловий будинок по вул. Алея Дружби, 95 у смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим (далі - Житловий будинок). До того ж, процедура приватизації державного житлового фонду - Житлового будинку не мала місце.
Ухвалою суду від 13.08.2012 порушено провадження у справі та залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Фонд майна Автономної Республіки Крим (далі - третя особа-1, ФМ АРК) та на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство «Міжнародний дитячий медичний центр «Чайка» (далі - третя особа-2, ПрАТ «МДМЦ «Чайка»). У порядку ст. 65 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) зобов'язано сторін надати суду документи, необхідні для вирішення спору.
Ухвалою суду від 11.09.2012 залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_6 та ОСОБА_4; та допущено заміну первісного відповідача - Заозерненської селищної ради належним відповідачем - Виконавчим комітетом Заозерненської селищної ради (далі - відповідач).
Ухвалою суду від 06.11.2012, на підставі ст. 69 ГПК України, судом продовжений строк розгляду спору на 15 календарних днів.
Під час судового засідання 22.11.2012 суд визнав за доцільне розглядати дану справу колегіально у складі трьох суддів, про що винесено відповідну ухвалу. За результатами розподілу автоматизованою системою «Діловодство спеціалізованого суду» визначено наступний склад колегії суддів для розгляду вищевказаної справи: головуючий суддя - Янюк О.С., інші судді, що входять до складу колегії: Білоус М.О., Шкуро В.М. Розгляд справи розпочато спочатку.
У судовому засіданні 13.12.2012 судом розглянуто клопотання представника ПрАТ «МДМЦ «Чайка» (т. 2 а.с. 87-89) про залучення до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача мешканців Житлового будинку, зокрема: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, яке суд визнав за можливе задовольнити, про що було винесено відповідну ухвалу.
На підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи неодноразово відкладався та у судових засіданнях оголошувалась перерва. Черговий розгляд справи призначений на 24.12.2012.
У судове засідання представник ПрАТ «МДМЦ «Чайка» та інші треті особи до суду не з'явились, про час і місце судового засідання проінформовані належним чином та своєчасно. Крім того, до початку судового засідання від інших третіх осіб до суду надійшло клопотання, у якому вони просять розглянути дану справу без їх участі (т. 4 а.с. 106), яке суд вважає за можливе задовольнити.
Підсумовуючи викладене, та те, що явка сторін і третіх осіб у судове засідання обов'язковою не визнавалась, суд, з урахуванням ст. 22 ГПК України, вважає за можливе розглядати зазначену справу без участі представника ПрАТ «МДМЦ «Чайка» та інших третіх осіб за наявними у справі матеріалами.
Під час судового розгляду справи прокурор та представник позивача підтримали вимоги позовної заяви та надали пояснення, аналогічні викладеним у позові та письмових поясненнях (т. 2 а.с. 26-27, 36-38). Зокрема, представник позивача зазначає, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим як власник майна жодних рішень, спрямованих на передачу відповідного Житлового будинку у власність ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка» не приймала. Вказує, що спірний Житловий будинок до статутного капіталу ЗАТ «Пансіонат «Чайка» не передавався, а був переданий лише на його баланс.
Крім того, в судовому засіданні прокурором суду надане клопотання про поновлення строку позовної давності, оскільки про прийняття спірних рішень Виконавчого комітету Заозерненської селищної ради прокурор дізнався лише з проведеної перевірки, яка проводилась на підставі заяви мешканців Житлового будинку від 27.03.2012 (т. 2 а.с.71-79, т. 4 а.с. 112-113). Розглянувши наявні матеріали справи, суд визнав поважними причини пропущення позовної давності, у зв'язку з чим вищевказана заява прокурора підлягає задоволенню.
Представник відповідача визнав позовні вимоги повністю, про що письмово зазначив у письмових поясненнях (т. 3 а.с. 123, т. 4 а.с. 18, 20).
Представник третьої особи-1 (ФМ АРК) підтримав вимоги позовної заяви та надав пояснення від 10.09.2012 (т. 2 а.с. 34-35, т. 4 а.с. 40-42, 84-85), зокрема, зазначив, що під час оцінки майна цілісного майнового комплексу, що передавався ФМ АРК у статутний фонд ЗАТ «Пансіонат «Чайка» - державний житловий фонд, що знаходиться на території пансіонату не оцінювався та не увійшов до статутного фонду підприємства. За відповідним актом приймання-передачі нерухомого майна було передано Житловий будинок за адресою: вул. 60-років СРСР, 37, м. Євпаторія на баланс ЗАТ «Пансіонат «Чайка». Зважаючи, на той факт, що утримання на балансі майна не тягне за собою виникнення права власності на зазначене майно, вважає спірні рішення протиправними, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Представник третьої особи-2 (ПрАТ «МДМЦ «Чайка») проти позову заперечив, з підстав викладених у письмових поясненнях (т. 4 а.с. 23-24). Зокрема, зазначає, що у даному випадку відсутнє порушене чи оскаржене право та охоронюваний законом інтерес позивача, оскільки під час передачі санаторно-курортних та оздоровчих установ у власність Автономної Республіки Крим останньому за відповідним переліком не було передано Житловий будинок № 95 по вул. Алея Дружби, 95 у смт Заозерне, м. Євпаторія. Вказує, що ані позивачем, ані відповідачем не надані докази того, що даний Житловий будинок знаходиться (включений) у реєстр майна, що належить Автономній Республіці Крим, яке не увійшло до статутного фонду створених у процесі приватизації господарських товариств. Відповідно до свідоцтва про право власності від 29.05.2001 № 75 Житловий будинок до винесення спірних рішень належав ДСОЦ «Чайка» МТСЗ АРК на праві комунальної власності. На підставі викладеного, просить у задоволені позову відмовити повністю.
Водночас під час судового розгляду даного спору представник ПрАТ «МДМЦ «Чайка» неодноразово заявляв суду клопотання про припинення провадження у справі, оскільки вважає, що даний спір непідвідомчий господарському суду та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства (т. 2 а.с. 1-2, 81-82). Розглянувши заявлені клопотання, ураховуючи письмові пояснення інших учасників судового процесу (т. 3 а.с. 138-139, 147-148, 149-150; т. 4 а.с. 12-14), суд визнав їх необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, про що зазначено в ухвалах суду від 11.09.2012 та від 25.10.2012. Крім того, представник третьої особи-2 заявив суду клопотання про застосування строку позовної давності (т. 2 а.с. 83-86).
Треті особи ОСОБА_4 та ОСОБА_6 підтримали вимоги позовної заяви та надали письмові пояснення, у яких, зокрема, зазначили, що спірні рішення позбавили останніх права приватизувати квартири відповідно до Закону України «Про приватизацію державного жилого фонду», у яких вони проживають більше 15 років (т. 2 а.с. 70).
Інші треті особи надали письмові пояснення, аналогічні поясненням, наданих ОСОБА_4 та ОСОБА_6 (т. 3 а.с. 140, 142, 144).
На підставі ст. 85 ГПК України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, судом встановлені наступні обставини.
На підставі рішення Євпаторійського міськвиконкому від 06.05.1967 № 227 «Про відведення земельної ділянки під будівництво» та Акту державної прийомки будинку, затвердженого рішенням Євпаторійського міськвиконкому від 26.06.1968 № 368, за піонерським табором «Чайка» ім. Ніколаєвої-Терешкової адміністративно-господарського управління Міністерства оборони СРСР на праві власності зареєстрований Житловий будинок по вул. Алея Дружби, 37, в смт Заозерне, розташований на земельній ділянці у розмірі 9 790 кв. метрів (т. 3 а.с. 16, 41; т. 4 а.с. 82).
Відповідно до наказу начальника адміністративно-господарського управління Міністерства оборони СРСР (далі - АГУ МО СРСР) від 13.04.1981 № 304 піонерський табір «Чайка» ім. Ніколаєвої-Терешкової був перейменований у Дитячий оздоровчий комплекс «Чайка» АГУ МО СРСР. Крім того, на підставі наказу начальника АГУ МО СРСР від 07.03.1988 № 179 на базі Дитячого оздоровчого комплексу «Чайка» був сформований Дитячий санаторій «Чайка» МО СРСР (т. 1 а.с. 35, т. 3 а.с. 42).
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.1996 № 157 (із змінами, внесеними згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.12.1997 № 693-р (693-97-р) прийнято пропозиції Уряду Автономної Республіки Крим, погоджені з відповідними міністерствами і Фондом державного майна, про передачу у власність Автономної Республіки Крим майна санаторно-курортних та оздоровчих закладів, що перебуває у загальнодержавній власності, згідно з додатком (т. 1 а.с. 21-22, 24, т. 3 а.с. 44, 55-56). У Додатку до вищевказаної постанови визначений перелік загальнодержавного майна санаторно-курортних та оздоровчих закладів, що передаються у власність Автономної Республіки Крим, серед яких, зокрема, Дитячий санаторій «Чайка» у м. Євпаторія (т. 1 а.с. 23, 25, т. 3 а.с. 45, 54).
30.03.1996 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.1996 № 157 Міністерством оборони України виданий наказ № 84, відповідно до п. 1 якого Дитячий санаторій «Чайка» був розформований шляхом передачі його у власність Автономної Республіки Крим (т. 1 а.с. 26-28, 35, т. 3 а.с. 42, 51-53). Зазначена передача, здійснена у відповідності до Положення про порядок передачі підприємств, об'єднань, організацій, установ, будинків і споруд, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 28.04.1980 № 285 «Про порядок передачі підприємств, об'єднань, організацій, установ, будинків і споруд».
Постановою Уряду Автономної Республіки Крим від 09.04.1996 № 117 Дитячий санаторій «Чайка» у м. Євпаторія до включення в Програму приватизації переданий у сферу управління Міністерства соціального захисту Автономної Республіки Крим (т. 1 а.с. 29-31, т. 3 а.с. 48-50).
На підставі розпорядження Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради Автономної Республіки Крим від 27.08.1996 № 444 п-р був зареєстрований Санаторно-оздоровчий центр «Чайка» Міністерства соціального захисту Автономної Республіки Крим, перереєстрація якого проведена згідно із розпорядженням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради Автономної Республіки Крим від 22.04.1998 № 205 п-р в Євпаторійський дитячий санаторно-оздоровчий центр «Чайка» Міністерства праці і соціального захисту Автономної Республіки Крим (т. 1 а.с. 32, т. 3 а.с. 43).
29.05.2001 Виконавчий комітет Заозерненської селищної ради прийняв рішення № 75 про перереєстрацію Житлового будинку № 37 по вул. 60 років СРСР у смт Заозерне, м. Євпаторія, за Дитячим санаторно-оздоровчим центром «Чайка» Міністерства праці і соціального захисту Автономної Республіки Крим (т. 1 а.с. 36, т. 3 а.с. 59).
02.07.2001 на підставі вищевказаного рішення Виконавчим комітетом Заозерненської селищної ради видане відповідне свідоцтво про право власності на Житловий будинок із змісту якого вбачається, що останній належить на праві комунальної власності Дитячому санаторно-оздоровчому центру «Чайка» Міністерства праці і соціального захисту Автономної Республіки Крим (т. 1 а.с. 37, т. 3 а.с. 57, 89). Зазначене право було зареєстроване в Євпаторійському бюро реєстрації та технічної інвентаризації 02.07.2001 за № 158 (т. 1 а.с. 38).
Постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 25.03.2003 № 165 вирішено реорганізувати Дитячий санаторно-оздоровчий центр «Чайка» (м. Євпаторія) в Пансіонат «Чайка» із збереженням профілю. Крім того, доручено Міністерству курортів і туризму Автономної Республіки Крим спільно з Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради провести необхідну роботу з перереєстрації підприємства в установленому порядку (т. 1 а.с. 39).
Відповідно до наказу Міністерства курортів і туризму Автономної Республіки Крим від 31.03.2003 № 14 реорганізовано Дитячий санаторно-оздоровчий центр «Чайка» в Державне підприємство «Пансіонат «Чайка» та затверджено його статут (т. 1 а.с. 40-49).
16.04.2003 Верховною Радою Автономної Республіки Крим прийнято постанову № 525-3/03, відповідно до якої було внесено зміни до Переліку майнових комплексів підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, які належать Автономній Республіці Крим, затвердженого постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 15.03.2000 № 984-2/2000, у розділі «Міністерство праці і соціального захисту Автономної Республіки Крим», виключивши строку 13 - Дитячий санаторно-оздоровчий центр «Чайка» (24492597, м. Євпаторія, вул. 60 років СРСР, 37). Разом з тим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим було доручено створити господарське товариство на базі майна Пансіонату «Чайка» (м. Євпаторія) за участю стратегічного інвестора, здатного забезпечити реконструкцію підприємства з метою його подальшої ефективної експлуатації; та ініціювати передачу в комунальну власність територіальної громади смт Заозерне 16-квартирний житловий будинок, який знаходиться на балансі Пансіонату «Чайка» (т. 1 а.с. 51, т. 2 а.с. 50-51). Проте, доказів передачі спірного Житлового будинку в комунальну власність територіальної громади смт Заозерне учасники судового процесу суду не надали.
Наказом ФМ АРК від 28.05.2003 № 472 вирішено, що Фонд виступить засновником закритого акціонерного товариства шляхом внесення в якості установчого внеску до статутного фонду господарського товариства - майна, яке належить Автономній Республіці Крим, у вигляді цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Пансіонат «Чайка» (м. Євпаторія), розташованого за адресою: вул. 60 років СРСР, 37, м. Євпаторія, 97413 (т. 1 а.с. 52, т. 4 а.с. 43-44).
Наказом ФМ АРК від 27.10.2003 № 935 затверджений висновок про вартість цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Пансіонат «Чайка», виконаного Приватним підприємством центром по оцінці майна «Таврида-Експерт». Вищевказаним висновком встановлено, що ринкова вартість майна, яке належить Автономній Республіці Крим, у вигляді цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Пансіонат «Чайка» (м. Євпаторія), розташованого за адресою: вул. 60 років СРСР, 37, м. Євпаторія, 97413, код ЗКПО 24492597, з метою визначення установчого внеску до статутного фонду створюваного закритого акціонерного товариства, станом на 31.08.2003 складає 8 500 000,00 грн (без ПДВ). Крім того, у висновку була зазначена вартість (52 015,00 грн) державного житлового фонду на території Державного підприємства «Пансіонат «Чайка» - Житлового будинку № 16 (інв. № 15), який не оцінювався на підставі Переліку майна, що підлягає приватизації (т. 1 а.с. 55, т. 4 а.с. 91).
05.12.2003 відповідно до рішення зборів засновників, оформленого протоколом від 05.12.2003 № 1, створене ЗАТ «Пансіонат «Чайка» (т. 1 а.с. 67).
Так, розмір статутного капіталу товариства склав 22 386 421,00 грн та був поділений на 22 386 421 просту іменну акцію, номінальною вартістю 1 грн кожна. Засновниками ЗАТ «Пансіонат «Чайка» виступили: ФМ АРК (37,969 % статутного капіталу, що становить 8 500 000,00 грн) і Відкрите акціонерне товариство «Трест «Південзахідтрансбуд» (62,031 % статутного капіталу, що становить 13 886 421 грн) (т. 1 а.с. 94-95, т. 3 а.с. 120-121).
05.12.2003 ФМ АРК передав, а ЗАТ «Пансіонат «Чайка» прийняло як внесок у статутний капітал цілісний майновий комплекс Державного підприємства «Пансіонат «Чайка», який знаходиться за адресою: вул. 60 років СРСР, 37, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим, вартістю 8 500 000,00 грн, що підтверджується відповідним актом приймання-передавання цілісного майнового комплексу (т. 1 а.с. 56, т. 4 а.с. 45, 92-95).
Крім того, ФМ АРК передав, а ЗАТ «Пансіонат «Чайка» прийняло на баланс Житловий будинок, який знаходиться за адресою: вул. 60 років СРСР, 37, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим, інвентарний номер 1.15, вартістю 52 015,21 грн, що підтверджується відповідним актом прийому-передачі нерухомого майна на баланс (т. 1 а.с. 57, т. 4 а.с. 46).
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що із власності Автономної Республіки Крим Житловий будинок за інв. № 1.15 залишковою вартістю 52 015,21 грн, розташований за адресою: вул. Алея Дружби, 95 у смт Заозерне, м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим, не вибував, до статутного фонду ЗАТ «Пансіонат «Чайка» позивачем не передавався, а знаходився лише на балансі третьої особи-2. Доказів протилежного учасниками судового процесу суду надано не було.
Отже, проаналізувавши наявні матеріали справи, суд вважає, що під час передачі цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Пансіонат «Чайка» як внеску до статутного капіталу ЗАТ «Пансіонат «Чайка» передача житлового фонду не здійснювалася, а передача та знаходження спірного Житлового будинку на балансі третьої особи-2 не є безспірною ознакою його права власності. Аналогічна правова позиція викладена в абз. 4, 5 п. 9 інформаційного листа Вищого арбітражного суду України від 31.01.2001 № 01-8/98 «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом», відповідно до якого баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства.
У той час, рішенням Виконавчого комітету Заозерненської селищної ради від 30.03.2004 № 55 «Про впорядкування нумерації та привласнення нових юридичних адрес по вул. Алея Дружби смт Заозерне» спірному 16-квартирному Житловому будинку присвоєно нову юридичну адресу: вул. Алея Дружби, 95, смт Заозерне, м. Євпаторія (т. 1 а.с. 58-59, т. 3 а.с. 82-83).
Пунктом 3 постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 28.09.2005 № 1448-4/05 «Про питання управління майном, яке належить Автономній Республіці Крим» ФМ АРК надано дозвіл на здійснення відчуження шляхом приватизації пакету акцій в розмірі 37,969 % статутного фонду ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка» (м. Євпаторія), який належить Автономній Республіці Крим (т. 2 а.с. 45-49).
На виконання зазначеної постанови ФМ АРК відповідно до Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, Законом України «Про приватизацію державного майна», Положення про порядок здійснення підготовки до приватизації та продажу часток (паїв, акцій), що належать державі в майні підприємств з іноземними інвестиціями і господарських товариств, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 16.06.1999 № 1138 здійснено приватизацію об'єкта групи Е - пакету акцій у кількості 8 500 000 штук, що становить 37,969 % статутного фонду ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка» (т. 1 а.с. 61-65).
Згідно із п. 1.2 статуту ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка», державна реєстрація змін якого проведена державним реєстратором Євпаторійської міської ради Автономної Республіки Крим 05.10.2006, у зв'язку із викупом акцій за вищевказаним договором Відкрите акціонерне товариство «Трест «Південзахідтрансбуд» стало єдиним засновником ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка» (т. 1 а.с. 66-85).
Відповідно до пп. 10 п. «б» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» (у редакції, чинній на час прийняття спірного рішення) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Так, рішенням Виконавчого комітету Заозерненської селищної ради від 12.12.2006 № 158 (з урахуванням змін і доповнень, внесених рішенням від 13.02.2007 № 25) доручено КРП «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторія» оформити право власності з видачею свідоцтва про право власності на спірний житловий будинок загальною площею 1 024,6 кв. м, житловою площею 430,3 кв. м, який розташований за адресою: вул. Алея Дружби, 95, смт Заозерне, за ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка» в цілому (т. 1 а.с. 86-87, т. 3 а.с. 84-85, т. 4 а.с. 21-22).
02.03.2007 Виконавчим комітетом Заозерненської селищної ради видане відповідне свідоцтво про право власності на спірне нерухоме майно сер. САА № 804705 (т. 1 а.с. 88, т. 3 а.с. 86). Право власності на житловий будинок № 95 по вул. Алея Дружби (вул. 60 років СРСР) у смт Заозерне, м. Євпаторія, зареєстроване за ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка» 02.03.2007 за № 18032606 (т. 1 а.с. 89, 92, 93, т. 3 а.с. 87).
Відповідно до ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Із змісту спірного рішення відповідача від 12.12.2006 № 158 убачається, що воно було прийнято на підставі постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 25.03.2003 № 165, наказу Міністерства курортів і туризму Автономної Республіки Крим від 31.03.2003 № 14, наказу ФМ АРК від 27.06.2003 № 589, наказу ФМ АРК від 30.09.2005 № 03/3265, договору купівлі-продажу пакету акцій ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка» від 01.12.2005, п. 6.2 ст. 6 статуту ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка», довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 05.3-06-19/92, свідоцтва про державну реєстрацію, проте жодний з зазначених документів не є правовстановлювальним документом, перелік яких встановлений у п. 2.1 додатку № 1 до Тимчасового положення про реєстрацію прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Проаналізувавши викладене, суд вважає, що спірне рішення прийняте з порушенням положень зазначених приписів, оскільки у третьої особи-2 відсутній правовстановлювальний документ на спірне майно.
Разом з тим, суд не приймає твердження третьої особи-2 щодо наявності свідоцтва про право власності, видане 02.07.2001 Виконавчим комітетом Заозерненської селищної ради, оскільки саме лише свідоцтво про право власності на вищевказаний об'єкт нерухомого майна не є правовстановлювальним документом та оцінюється судом у сукупності з іншими доказами у справі (абз. 1, 2 п. 9 інформаційного листа Вищого арбітражного суду України від 31.01.2001 № 01-8/98 «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом»).
У той час, рішення відповідача від 13.02.2007 № 25 вносить зміни та доповнює рішення від 12.12.2006 № 158, а тому суд вважає його похідним від нього.
Проаналізувавши викладене, суд вважає, що відповідач під час прийняття спірних рішень перевищив повноваження, які встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування», а тому вони є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 ГПК України при задоволенні позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85, 115, 116 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчого комітету Заозерненської селищної ради від 12.12.2006 № 158 «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна по вул. Алея Дружби, 95 у смт Заозерне за ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка».
3. Визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчого комітету Заозерненської селищної ради від 13.02.2007 № 25 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому № 158 від 12.12.2006 «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна по вул. Алея Дружби, 95 у смт Заозерне за ЗАТ «Дитячий медичний центр «Чайка».
4. Стягнути з Виконавчого комітету Заозерненської селищної ради у доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 073,00 грн (одна тисяча сімдесят три грн 00 коп).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складене 28.12.2012.
Суддя О.С. Янюк
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2012 |
Оприлюднено | 02.01.2013 |
Номер документу | 28311410 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
О.С. Янюк
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні