cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2012 р. Справа № 5024/1590/2012
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Степановій Н.Д., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м. Херсон
до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "78", м. Херсон
про зобов'язання укласти договір про спільне використання технологічних електричних мереж та надати кошторис витрат,
за участю представників
позивача: Марченко І.П., юрисконсульт, довіреність № 07/2074-12 від 03.01.2012 р.,
відповідача: Остроконь А.М., голова правління ОСББ "78".
Позивач звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою у якій просить зобов'язати відповідача: укласти Договір про спільне використання технологічних електричних мереж на умовах поданого проекту вказаного договору № 2441 від 18.09.2012 р.; надати кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення п. 1.10, п. 1.7, п.5.17 Правил користування електричною енергією, ст. 179, ст. 181 Господарського кодексу України.
Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в ході судового розгляду справи заперечував проти частини позовних вимог, відповідно до відзиву на позовну заяву, посилаючись на те, що позивачем безпідставно включено до однолінійної схеми (додаток № 5 до проекту договору договору № 2441 від 18.09.2012 р.) двох субспоживачів без погодження з відповідачем щодо точок підключення до мереж відповідача.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 11.12.12 р. до 20.12.12 р.
Судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, господарський суд
в с т а н о в и в :
Правила користування електричною енергією, затверджені Постановою НКРЕ № 28 від 31 липня 1996 р., зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 серпня 1996 р. за N 417/1442 (надалі ПКЕЕ), регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами. Дія ПКЕЕ поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Положенням п. 2 Постанови НКРЕ "Про внесення змін до Правил користування електричною енергією" від 17.10.2005 № 910 встановлено, що електропередавальні організації зобов'язані врегулювати відносини згідно з вимогами абзацу другого підпункту 1.10 ПКЕЕ із власниками технологічних електричних мереж, які передають електричну енергію іншим суб'єктам господарювання.
При цьому абз. 2 пп. 1.10 ПКЕЕ передбачено, що електропередавальна організація, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не мають ліцензії на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.
Абз. 3 пп. 1.10 ПКЕЕ передбачено, що для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається договір щодо спільного використання електричних мереж.
Додатково, абз. 3 п. 1.7. ПКЕЕ передбачено, що у разі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією відносини між власником цих мереж та електропередавальною організацією, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних мереж, що укладається між ними на основі типового договору, який викладено в додатку 2 до ПКЕЕ .
Договір про спільне використання технологічних мереж є домовленістю двох сторін, що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між електропередавальною організацією (ліцензіатом з передачі електричної енергії місцевими (локальними) мережами) та основним споживачем під час передачі (транзиту) електричної енергії технологічними електричними мережами, (п. 1.2. ПКЕЕ).
Відповідач є власником мереж, які задіяні в передачі електричної енергії від постачальника електричної енергії (позивача по справі) до субспоживачів.
Відповідно до вимог п. 1.2. ПКЕЕ власником електричних мереж є юридична або фізична особа, якій на праві власності або користування належать електроустановки, призначені для передачі та/або розподілу електричної енергії.
Укладення, внесення змін, подовження чи розірвання дії будь-якого із договорів здійснюються відповідно до вимог законодавства та ПКЕЕ (п. 1.13. ПКЕЕ).
Відповідно до п. 3 ст. 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених ст. 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладення договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
За приписом ст. 181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог ч. 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Листом № 24/44-2226 від 09.10.2012 року про укладання договору про спільне використання електромереж ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" було надано Відповідачеві два примірника договору на розгляд та підписання. В даному листі також вказувалось про необхідність надання кошторису витрат відповідача на утримання технологічних мереж спільного використання. Вказаний лист було отримано відповідачем 12.10.2012 р. про що свідчить поштове повідомлення.
Однак, зазначений проект договору про спільне використання мереж не підписано відповідачем, не повернуто другий примірник договору, а також своєчасно не надано протокол розбіжностей до договору.
Абз. 4 пп. 1.7 ПКЕЕ закріплює норму відповідно до якої основний споживач не має права відмовити електропередавальній організації, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, в укладенні (переукладенні) договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а субспоживачу у разі дотримання ним вимог цих Правил в укладенні (переукладенні) договору про технічне забезпечення електропостачання споживача в передбачених Правилами випадках.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України, укладення договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовлені, виконання якого є обов'язковим для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Невід'ємною частиною договору про спільне використання електромереж є кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання, складений у відповідності до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої Постановою НКРЕ України від 12 червня 2008 року № 691. Відповідно до п. 1.8. Методики, для підтвердження величини обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання за розрахунковий період (календарний рік) власник мереж складає кошторис витрат (без ПДВ) на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати, що безпосередньо стосуються цього виду діяльності за попередній календарний рік.
Згідно з п. 6.29 ПКЕЕ електропередавальні організації, які використовують технологічні електричні мережі інших власників електричних мереж, сплачують останнім плату за спільне використання технологічних електричних мереж, яка визначається відповідно до Методики.
Положеннями п. 6.32 ПКЕЕ встановлено, що фактичні обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відшкодовуються власнику електричних мереж відповідно до його кошторису витрат на здійснення цієї діяльності. Витрати власника мереж визначаються щодо тих електричних мереж, які використовуються власником мереж спільно з іншим користувачем та виділені на однолінійній схемі, яка є невід'ємним додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж (п. 1.3. Методики)
Відповідно до пп. 2 абз. 2 п. 5.17. ПКЕЕ договір про спільне використання технологічних електричних мереж має містити однолінійну схему технологічних електричних мереж спільного використання з обов'язковим зазначенням місць установлення, типів, марки обладнання, довжини ліній, які задіяні в передачі електричної енергії.
Питання ж, щодо точок підключення двох субспоживачів до мереж відповідача не стосуються спірних правовідносин і мають вирішуватись між відповідачем та вказаними субспоживачами. Крім того, фактичне підключення всіх субспоживачів, зазначених у однолінійній схемі до спірного договору до мереж відповідача, сторонами не заперечується.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню, а заперечення відповідача проти частини позову не приймаються судом до уваги.
Згідно з правовою позицією, викладеною у п. 9.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України 23.03.2012 № 6 "Про судове рішення" у рішенні про спонукання укласти договір мають бути зазначені умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект цього договору, наприклад: "Вважати договір (найменування договору) укладеним на умовах поданого (найменування позивача) проекту цього договору", а в разі необхідності - з викладенням у рішенні умов (пунктів) договору повністю або в певній частині. Якщо ж умови (пункти) поданого позивачем проекту договору судом прийнято лише в певній частині, то решта умов (пунктів), до яких вносяться зміни порівняно з проектом, викладається в резолютивній частині судового рішення.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "78" (ідентифікаційний код - 33390594, адреса - 73000, місто Херсон, вул. Патона, 17) укласти Договір про спільне використання технологічних електричних мереж на умовах поданого проекту вказаного договору № 2441 від 18.09.2012 р. з Публічним акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (ідентифікаційний код -05396638, адреса -73000, місто Херсон, вул. Пестеля, 5).
3. Зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "78" (ідентифікаційний код - 33390594, адреса - 73000, місто Херсон, вул. Патона, 17) надати Публічному акціонерному товариству "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (ідентифікаційний код -05396638, адреса -73000, місто Херсон, вул. Пестеля, 5) кошторис обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання до договору № 2441 від 18.09.2012 р.
4. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "78" (ідентифікаційний код - 33390594, адреса - 73000, місто Херсон, вул. Патона, 17) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (ідентифікаційний код -05396638, адреса -73000, місто Херсон, вул. Пестеля, 5) 1073грн.00коп. витрат по сплаті судового збору на поточний рахунок №26007010068166 у ПАТ "ВТБ Банк", МФО 352457. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
(Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом).
Повне рішення складено "24" грудня 2012 р.
Суддя Ю.В. Гридасов
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2012 |
Оприлюднено | 02.01.2013 |
Номер документу | 28321918 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Гридасов Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні