Рішення
від 25.12.2012 по справі 5024/1652/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.12.2012 Справа № 5024/1652/2012

Господарський суд Херсонської області у складі судді Клепай З.В. при секретарі Буюклу І.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод", м.Херсон

до Приватного підприємства "Бултранс", м.Херсон

про стягнення 547 667 грн. 14 коп., з яких 508 536 грн. 52 коп. - основний борг, 32 593 грн. 96 коп. - пеня та 6 536 грн. 66 коп. - 3% річних.

За участю представників сторін:

від позивача - Шорстов О.Ю. - представник, довіреність №759/70-21 від 29.05.2012р.;

від відповідача - Кудряшова Н.М. - паспорт серії СН534410, виданий Славутицьким МВГУМВС України в Київській області, директор ПП "Бултранс" (наказ в матеріалах справи).

Публічне акціонерне товариство "Херсонський суднобудівний завод" (позивач) звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з приватного підприємства "Бултранс" (відповідач) заборгованість за договором на обробку вантажу № 06/12 - екс від 20.04.2012р. у сумі 547 667 грн. 14 коп., з яких 508 536 грн. 52 коп. - основний борг, 32 593 грн. 96 коп. - пеня та 6 536 грн. 66 коп. - 3% річних. Також судові витрати по справі позивач просить суд покласти на відповідача.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує посиланнями на умови договору на обробку вантажу № 06/12 - екс від 20.04.2012р., положення ст. ст. 193 ГК України, ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. ст. 2, 12 ГПК України.

У судовому засіданні 18.12.2012р. оголошено перерву до 25.12.2012р. з підстав викладених у ст. 77 ГПК України.

Представник позивача у судовому засіданні подав заяву з проханням долучити до матеріалів справи додаткові докази по справі, зокрема, рахунки на оплату виконаних робіт, а також заяву про відмову від позову в частині стягнення пені та 3% річних, у зв'язку з цим просить суд стягнути з відповідача суму основного боргу у розмірі 508 536 грн. 52 коп.

Представник відповідача підтримав свою правову позицію викладену у відзиві, зокрема зазначає, що у приватного підприємства "Бултранс" є дебіторська заборгованість перед позивачем, але відповідач не згоден з сумою боргу, оскільки після підписання акту звірки взаєморозрахунків від 01.10.2012р. відповідачем були здійсненні перерахування по погашенню боргу.

Відповідачем у судовому засіданні заявлено клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки він найняв адвоката, якому необхідно ознайомитись з матеріалами справи.

Відповідно до ст.28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище. Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.

Вказані обставини не позбавляють керівника відповідача видати довіреність іншій особі або прийняти участь у судовому засіданні особисто.

До того ж відповідно до ст.22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Оскільки у судовому засіданні присутній керівник підприємства, який може повноправно захищати права підприємства, його клопотання відхиляється.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд -

в с т а н о в и в:

Матеріали справи свідчать, що між сторонами виникли цивільно-правові відносини з підстав передбачених ст. 11 Цивільного кодексу України.

20 квітня 2012 року між публічним акціонерним товариством "Херсонський суднобудівний завод" (далі - Позивач, ПАТ «ХСЗ») та приватним підприємством "Бултранс" (далі - Відповідач) було укладено договір № 06/12-екс (далі - Договір) на обробку експортного вантажу.

Договір визначає порядок та умови надходження та обробки позивачем експортного вантажу відповідача.

Відповідно до приписів частини 1 ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Таким чином, договір на обробку експортного вантажу за своєю правовою природою є договором про надання послуг.

Позивач свої договірні зобов'язання виконав у повному обсязі, що підтверджується актами виконаних робіт.

Відповідно до п. п. 5.3., 5.5. договору, Відповідач зобов'язаний здійснити розрахунок за роботи, передбачені договором, протягом 10 банківських днів після підписання акта виконаних робіт.

Відповідач у порушення умов договору розрахувався за виконанні роботи несвоєчасно та в не повному обсязі.

Станом на день звернення позивача з позовом до суду сума заборгованості відповідача перед позивачем становить 508536,52 грн., що підтверджується матеріалами справи, зокрема актом звірки взаєморозрахунків від 01.10.2012р., який підписаний та скріплений печатками сторін.

У судовому засіданні представник позивача подав заяву про відмову від позову в частині стягнення пені та 3% річних у зв'язку з цим просить суд стягнути з відповідача суму основного боргу у розмірі 508 536 грн. 52 коп.

Відповідно до положень ч.4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Відповідно до положень п.4 ч.1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято господарським судом.

Оскільки дана відмова прокурора від позову не порушує чиї - не будь права і охоронювані законом інтереси, суд задовольняє заяву позивача і приймає його відмову від позову в частині стягнення 32 593 грн. 96 коп. - пені та 6 536 грн. 66 коп. - 3% річних.

З огляду на викладене, провадження у справі, в частині стягнення пені та 3% річних в порядку п.4 ч.1 ст.80 ГПК України, підлягає припиненню.

На підставі викладеного, по суті розглядається сума 508 536,52 грн. - заборгованість по оплаті виконаних робіт.

Відповідач у поданому відзиві зазначає, що у приватного підприємства "Бултранс" є дебіторська заборгованість перед позивачем, але відповідач не згоден з сумою боргу, оскільки після підписання актів звірок 01.10.2012р. були здійсненні перерахування по погашенню боргу.

Суд не приймає до уваги дані твердження відповідача, оскільки доказів здійснення перерахування по погашенню боргу після підписання акту звірки взаєморозрахунків від 01.10.2012р. відповідачем суду не надано.

Стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до положень ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Нормами ст. 509 ЦК України визначено поняття зобов'язання та підстави його виникнення. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України.

Положеннями ст.ст. 525, 526 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Доказів погашення заявленої до стягнення суми основного боргу у розмірі 508536,52 грн. відповідачем суду не надано.

Проаналізувавши заявлені позовні вимоги з положеннями чинного законодавства суд дійшов висновку, що позовні вимоги, в частині стягнення суми основного боргу, підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені належними доказами і підлягають частковому задоволенню.

Понесені позивачем витрати зі сплати судового збору у сумі 10953 грн. 34 коп. відшкодовуються йому за рахунок відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог у розмірі 10170 грн. 72 коп.

Крім того, статтею 7 Закону України "Про судовий збір" врегульовано загальні питання повернення сплачених сум судового збору, в тому числі визначено підстави такого повернення, яке здійснюється за ухвалою суду. Відповідно до роз'яснень, викладених в Інформаційному листі Вищого господарського суду України № 01-06/1175/2011 від 25.08.2011р., сума судового збору підлягає поверненню у випадках передбачених ч. 1 ст. 80 ГПК України (припинення провадження у справі).

На підставі вищевикладеного сплачена сума судового збору у розмірі 782 грн.62коп., у зв'язку з припиненням провадження по справі, в частині стягнення пені та 3% річних, підлягає поверненню позивачу.

На підставі ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 509, 525, 526, 625, 901, 903 Цивільного кодексу України, та керуючись ст. ст. 44, 49, 80, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, ст. 7 Закону України "Про судовий збір" суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити частково.

2. Прийняти відмову позивача від позову в частині стягнення 32 593 грн. 96 коп. - пені та 6 536 грн. 66 коп. - 3% річних та в цій частині припинити провадження у справі.

3. Стягнути з приватного підприємства "Бултранс " (73000, м.Херсон, вул. 21 Січня, 33/47, кв. 39, п/р 26001023059470 в ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767, код ЄДРПОУ 34370076) на користь публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод" (отримувач: Госпрозрахунковий відособлений структурний підрозділ публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод" "Термінал", 73019, м. Херсон, Карантинний острів,1, р/р 2600901696591 у філії "Укрексімбанк", Херсон, МФО 352639, код ЄДРПОУ 25774794) суму основного боргу у розмірі 508 536 (п'ятсот вісім тисяч п'ятсот тридцять шість) грн. 52 коп. боргу та 10170 (десять тисяч сто сімдесят) грн. 72 коп. витрат по сплаті судового збору. Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.

4. Повернути публічному акціонерному товариству "Херсонський суднобудівний завод" (платник Госпрозрахунковий відособлений структурний підрозділ публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод" "Термінал", код ЄДРПОУ 25774794) судовий збір у сумі 782 (сімсот вісімдесят дві) грн. 62 коп., сплачений згідно платіжного доручення № 722 від 08.11.2012, у зв'язку з припиненням провадження у справі в частині стягнення пені та 3% річних. Оригінал платіжного доручення знаходиться у справі № 5024/1652/2012.

Повне рішення складено 02.01.2013р.

Суддя З.В. Клепай

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення25.12.2012
Оприлюднено03.01.2013
Номер документу28325190
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5024/1652/2012

Ухвала від 08.01.2014

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Клепай З.В.

Рішення від 25.12.2012

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Клепай З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні