Постанова
від 18.12.2012 по справі 3-66гс12
ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2012 року м. Київ

Судова палата у господарських справах Верховного Суду України у складі:

головуючого Колесника П.І., суддів:Балюка М.І., Берднік І.С., Гуля В.С., Ємця А.А., Жайворонок Т.Є., Потильчака О.І., Фесенка Л.І., Шицького І.Б., - за участю

заявника - фізичної особи-підприємця ОСОБА_10,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) ОСОБА_10 про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 6 серпня 2012 року у справі № 14/5025/1982/11 за позовом ФОП ОСОБА_11 до ФОП ОСОБА_10 про стягнення грошової заборгованості за договором оренди транспортних засобів у сумі 96 000, 00 гривень, -

в с т а н о в и л а:

У жовтні 2011 року ФОП ОСОБА_11 звернувся до господарського суду з позовом до ФОП ОСОБА_10 про стягнення з останнього грошової заборгованості в сумі 96 000, 00 гривень за невиконання умов договору оренди транспортних засобів.

Позовні вимоги обґрунтовувалися тим, що, порушуючи умови договору оренди транспортних засобів, який було укладено між фізичними особами-підприємцями ОСОБА_11 та ОСОБА_10, останній не вносив орендну плату, встановлену цим договором, за період з серпня 2009 року по січень 2010 року, у зв'язку з чим борг з орендних виплат склав 96 000, гривень.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 13 грудня 2011 року позов задоволено.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 14 березня 2012 року рішення господарського суду Хмельницької області від 13 грудня 2011 року скасовано, прийнято нове рішення про відмову в позові.

Постановою Вищого господарського суду України від 6 серпня 2012 року постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 14 березня 2012 року скасовано, а рішення господарського суду Хмельницької області від 13 грудня 2011 року залишено без змін.

Суд касаційної інстанції в зазначеній вище постанові дійшов висновку, що оскільки правове регулювання підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у даному господарському спорі є тотожними, то норма частини другої статті 799 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

У заяві про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 6 серпня 2012 року ФОП ОСОБА_10 посилається на неоднакове застосування судом касаційної інстанції положень частини другої статті 799 ЦК України у правовідносинах, що виникають з форми укладення договору найму (оренди) транспортного засобу, а також частини другої статті 215 та частини першої статті 220 ЦК України у правовідносинах, що виникають у разі недодержання сторонами при вчиненні правочину вимог закону.

На обґрунтування вимог вищезазначеної заяви заявник додав копію постанови Вищого господарського суду України від 2 червня 2011 року у справі № 8/9-10, в якій висловлено правову позицію про те, що підписаний фізичними особами-підприємцями договір оренди транспортного засобу є нікчемним, оскільки оформлений на паперовому носії у простій письмовій формі та не посвідчений нотаріально, а тому не створює для сторін юридичних наслідків.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 31 жовтня 2012 року у справі № 14/5025/1982/11 було вирішено питання про допуск даної справи до провадження для перегляду Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 6 серпня 2012 року.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення заявника ОСОБА_10, дослідивши викладені в заяві доводи, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України вважає, що заява не підлягає задоволенню з нижченаведених підстав.

Відповідно до частини другої статті 3 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Крім того, господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Згідно з вимогами частини другої статті 55 ГК України суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою (частина 2 статті 207 ЦК України).

Статтею 799 ЦК України передбачено, що договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі, а якщо цей договір укладено за участю фізичної особи, то він підлягає нотаріальному посвідченню.

Предметом спору в даній справі є законність укладення договору найму (оренди) транспортних засобів між фізичними особами-підприємцями лише в письмовій формі без нотаріального посвідчення.

Тому відповідно до зазначених норм законодавства даний договір оренди транспортних засобів укладено між ФОП ОСОБА_11 та ФОП ОСОБА_10 є правомочним і не потребує додаткового нотаріального посвідчення, оскільки дані суб'єкти здійснюють свою діяльність з метою одержання прибутку та зареєстровані відповідно до закону як підприємці. Крім того, документи, які містяться у матеріалах справи, свідчать про те, що даний договір оренди транспортних засобів укладено між суб'єктами господарювання, а саме фізичними особами-підприємцями, та прийнято ними до виконання у повному обсязі. Отже, положення частини другої статті 799 ЦК України не можуть бути застосовані до даних спірних правовідносин, оскільки поняття фізичної особи-підприємця та юридичної особи у цих правовідносинах є однаковими.

Відтак, відсутні підстави для скасування постанови Вищого господарського суду України від 6 серпня 2012 року у справі № 14/5025/1982/11 та направлення справи на новий розгляд до суду касаційної інстанції, у зв'язку з чим у задоволенні заяви ФОП ОСОБА_10 слід відмовити.

Керуючись статтями 111 23 , 111 24 , 111 26 Господарського процесуального кодексу України, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України

п о с т а н о в и л а:

У задоволенні заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_10 про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 6 серпня 2012 року у справі № 14/5025/1982/11 відмовити.

Постанова є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій пунктом 2 частини першої статті 111 16 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий П.І. Колесник

Судді: М.І. Балюк І.С. Берднік В.С. Гуль А.А. Ємець Т.Є. Жайворонок О.І. Потильчак Л.І. Фесенко І.Б. Шицький

Дата ухвалення рішення18.12.2012
Оприлюднено04.01.2013
Номер документу28332558
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —3-66гс12

Постанова від 18.12.2012

Господарське

Верховний Суд України

Колесник П.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні