Рішення
від 04.09.2012 по справі 0427/1080/2012
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 0427/1080/2012

Провад. № 2/0427/2167/2012

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

4 вересня 2012 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Дубовенко І.Г., при секретарі Гончаровій С.Є. розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Новомосковську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Олімпекс-Агро», третя особа - Відділ Держкомзему в Новомосковському районі Дніпропетровської області про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та витребування земельної ділянки в у особи, що займає її без належних на то підстав, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма «Олімпекс-Агро», третя особа - Відділ Держкомзему в Новомосковському районі Дніпропетровської області про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та витребування земельної ділянки в у особи, що займає її без належних на то підстав.

В подальшому позовні вимоги були уточнені, а саме позивач просить суд :

- визнати недійсним з моменту укладення договір оренди землі, укладений між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю агрофірмою «Олімпекс-Агро», зареєстрований у Новомосковському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі України за №04-04-126-00181 від 28 липня 2004 року;

- зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю агрофірму «Олімпекс-Агро» (Код ЄДРПОУ 30195842) повернути ОСОБА_1 безпідставно набуту земельну ділянку площею 5,640 га, кадастровий номер земельної ділянки 1223286000:02:034:0251, розташовану на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області;

- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати у справі.

В обґрунтування заявленого позову позивач посилалася на те, що вона, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія III-ДП №113690, виданого Новомосковською районною державною адміністрацією 28 листопада 2002 року, являється власником земельної ділянки площею 5,640 га, кадастровий номер № 1223286000:02:034:0251, що розташована на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

У 2004 році між ОСОБА_1 та ТОВ АФ «Олімпекс-Агро» було укладено Договір оренди зазначеної земельної ділянки, який був зареєстрований у Новомосковському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі України 28.07.2004 року за № 04-04-126-00181.

У 2009 році сторонами було підписано додаткову угоду до спірного Договору оренди, яка була зареєстрована в Новомосковському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі України 04.05.2009 року за №04-09-126-01748.

Проекти договорів оренди, в тому числі і спірний договір оренди землі був розроблений Відповідачем. У зв'язку з тим, що спірний договір підписувався на вулиці біля домоволодіння Позивача, він не мав можливості належним чином ознайомитись з умовами договору, а лише ознайомився з умовами, які на сам перед цікавили його, а саме: строком дії договору та розміром орендної плати. Щодо інших істотних умов договору Відповідач запевнив Позивача, що спірний договір повністю відповідає типовій формі договору оренди землі та вимогам Закону України «Про оренду землі», а тому не має потреби в його детальному вивченні.

Враховуючи те, що відповідач самостійно здійснював державну реєстрацію договору, його зареєстрований примірник позивач отримав від відповідача разом із додатковою угодою в грудні 2010 року.

Отримавши свій примірник договору оренди землі та ознайомившись з його умовами позивач прийшов до висновку, що спірний договір не відповідає типовій формі договору оренди, яка затверджена КМ України, та вимогам ст. 15 Закону України «Про оренду землі».

Згідно ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Невід'ємною частиною договору оренди землі на підставі ч. 4 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.

Сторонами при укладені спірного Договору не було погоджено в двохсторонньому порядку всі істотні умови Договору, а також не було долучено до Договору плану або схеми земельної ділянки, яка передаються в оренду, кадастрового плану земельної ділянки та акту визначення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості), що фактично унеможливлювало її ідентифікацію на місцевості та фактичну передачу в користування.

У зв'язку з тим, що в договорі оренди не було погоджено об'єкту оренди , сторонами так і не було виконано вимог Пункту 3 «Права та обов'язки Сторін» спірного Договору та приписів ст. 17 Закону України «Про оренду землі» щодо передачі об'єкта оренди в користування в строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. З моменту державної реєстрації договору оренди та по сьогоднішній день акту приймання-передачі чи іншого документу щодо передачі земельної ділянки в користування між сторонами не підписано, що є порушенням однієї з істотних умов договору оренди земельної ділянки.

Також в спірному договорі оренди відсутні істотні умови, які в силу ст. 15 Закону України «Про оренду землі» підлягають обов'язковому погодженню сторонами під час укладення договору, а саме: місце розташування; порядок, строки та умови перегляду розміру орендної плати; умови та порядок індексації орендної плати; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки; умови збереження стану об'єкта оренди.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього кодексу, яка в свою чергу передбачає, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до частини першої та другої ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді коли підстава на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи вищевикладене позивач змушена в даний час звернутися до суду з вказаним позовом.

В судове засідання позивач не з'явилась, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності, т.я. підтримує позов в повному обсязі та не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, оскільки судом рекомендовано направлялися судові повістки на його юридичну адресу.

Третя особа - Відділ Держкомзему в Новомосковському районі Дніпропетровської області, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, причини неявки суду не відомі.

В зв'язку з неявкою сторін та інших учасників процесу фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Ухвалою суду встановлено заочний розгляд справи.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, вважає, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.

Судом по справі встановлено, що ОСОБА_1, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія III-ДП №113690, виданого Новомосковською районною державною адміністрацією 28 листопада 2002 року, на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 5,640 га, кадастровий номер № 1223286000:02:034:0251, що розташована на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області (а.с. 10).

23.01.2004 року між ОСОБА_1 та ТОВ АФ «Олімпекс-Агро» було укладено Договір оренди зазначеної земельної ділянки, який був зареєстрований у Новомосковському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі України 28.07.2004 року за № 04-04-126-00181 (а.с. 7-8).

В подальшому сторонами були внесені зміни та доповнення до Договору оренди земельної ділянки № 181 від 28.07.2004 року, шляхом підписання сторонами додаткової угоди, яка була зареєстрована в Новомосковському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі України 04.05.2009 року за №04-09-126-01748 (а.с. 9).

Як вбачається з п. 1 «Предмет договору» спірного Договору оренди, Орендодавець зобов'язувався передати, а Орендар зобов'язувався прийняти земельну ділянку розміром 5,640 гектарів, вартістю згідно кадастрової оцінки державного органу земельних ресурсів, яка на момент укладення договору становила 55016,00 грн. Відповідно до п. 3 «Права та обов'язки Сторін» спірного Договору встановлено, що земельна ділянка в оренду передається за актом приймання-передачі.

Відповідно до ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України відносини, щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є, в тому числі і умови, що визначені законом як істотні.

Істотні умови договору оренди землі визначені ст. 15 Закону України «Про оренду землі». Так у відповідності до ч. 1 зазначеної статті ними є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Невід'ємною частиною договору оренди землі на підставі ч. 4 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.

В судовому засіданні не встановлено факту долучення до Договору плану або схеми земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастрового плану земельної ділянки та акту визначення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості), що фактично унеможливлює її ідентифікацію на місцевості та фактичну передачу в користування. У зв'язку з цим сторонами не виконано вимоги п. 3 «Права та обов'язки Сторін» спірного Договору та приписи ст. 17 Закону України «Про оренду землі» щодо передачі об'єкта оренди в користування в строки та на умовах, які визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі, що є однією з істотних умов договору оренди землі.

Крім того, в спірному договорі оренди відсутні істотні умови які в силу ст. 15 Закону України «Про оренду землі» підлягають обов'язковому погодженню Сторонами під час укладення договору, а саме: місце розташування; порядок, строки та умови перегляду розміру орендної плати; умови та порядок індексації орендної плати; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки; умови збереження стану об'єкта оренди, що у відповідності до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" є підставою для визнання договору недійсним відповідно до Закону.

Згідно ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 ЦК України, у відповідності до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч. 1 ст. 236 ЦК України, нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

Аналізуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати недійсним з моменту укладення договір оренди землі, укладений між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю агрофірмою «Олімпекс-Агро», зареєстрований у Новомосковському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі України за № 04-04-126-00181 від 28 липня 2004 року.

Що стосується позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача повернути їй безпідставно набуту земельну ділянку площею 5,640 га, кадастровий номер земельної ділянки 1223286000:02:034:0251, розташовану на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, суд приходить до наступного.

Відповідно до норм чинного законодавства, недійсний договір не породжує для його сторін прав та обов'язків, на досягнення яких було спрямоване їх волевиявлення під час його документального оформлення.

У разі передчасної передачі майна на виконання юридично ще не укладеного договору оренди майна право на це майно в набувача не виникає і власник може витребувати його в порядку, установленому главою 83 Цивільного кодексу України.

Відповідно до частини першої та другої ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Особа зобов'язана повернути майно і тоді коли підстава на якій воно було набуте, згодом відпала.

Вказані положення застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи в наслідок події.

Згідно ч. 1 ст. 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Оскільки в судовому засіданні визнано недійсним договір оренди землі, укладений між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю агрофірмою «Олімпекс-Агро», зареєстрований у Новомосковському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі України за №04-04-126-00181 від 28 липня 2004 року, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повернути ОСОБА_1 безпідставно набуту земельну ділянку площею 5,640 га, кадастровий номер земельної ділянки 1223286000:02:034:0251, розташовану на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 107,30 гривень.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 3, 5-8, 10, 57, 60, 88, 212, 214, 215, 225, 226 ЦПК України, ст.ст. 13, 15, 17 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 15, 16, 203, 215, 638, 792, 1212, 1213 Цивільного кодексу України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Олімпекс-Агро», третя особа - Відділ Держкомзему в Новомосковському районі Дніпропетровської області про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та витребування земельної ділянки в у особи, що займає її без належних на то підстав задовольнити.

Визнати недійсним з моменту укладення договір оренди земельної ділянки площею 5,640 га, кадастровий номер земельної ділянки 1223286000:02:034:0251, розташованої на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, укладений між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю агрофірмою «Олімпекс-Агро», зареєстрований у Новомосковському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» при Держкомземі України за №04-04-126-00181 від 28 липня 2004 року.

Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю агрофірму «Олімпекс-Агро» (Код ЄДРПОУ 30195842) повернути ОСОБА_1 безпідставно набуту земельну ділянку площею 5,640 га, кадастровий номер земельної ділянки 1223286000:02:034:0251, розташовану на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю агрофірму «Олімпекс-Агро» (Код ЄДРПОУ 30195842) на користь ОСОБА_1 судові витрати у справі в розмірі 107 (сто сім) гривень 30 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.

Суддя І.Г.Дубовенко

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення04.09.2012
Оприлюднено16.01.2013
Номер документу28455293
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —0427/1080/2012

Рішення від 04.09.2012

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дубовенко І.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні