24.12.2012
Справа № 2-410/3686/12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2012 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
судді Озерянської Ж.М.
при секретарі Прохода А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ювілейному цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Ранет-1»про поновлення порушених прав, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив ухвалити рішення, яким зобов'язати Садівниче товариство «Ранет-1»поновити, його ОСОБА_1 в статусі члена Садівничого товариства «Ранет-1»з наданням йому всіх прав та повноважень, які мають члени Садівничого товариства «Ранет-1»згідно із Статутом та діючим законодавством; зобов'язати Садівниче товариство «Ранет-1»відновити йому, ОСОБА_1 постачання електричної енергії на належну йому земельну ділянку шляхом підключення за власний рахунок та силами Садівничого товариства «Ранет-1»садівничого будинку, який належить йому на праві власності та розташований на земельній ділянці № 185 у Садівничому товаристві «Ранет-1»(проїзд № 22) до системи колективного постачання електроенергією та ліній електропередач Садівничого товариства «Ранет-1»; стягнути із Садівничого товариства «Ранет-1»на його користь в якості відшкодування спричиненої моральної шкоди в розмірі 10 000 грн.; витрати по справі покласти на відповідача. В обґрунтування своїх вимог позивач вказав на те, що з 25.02.1998 року він є членом Садівничого товариства «Ранет-1»та володіє на праві власності садовою ділянкою № 185, розташованою на території СТ «Ранет-1». У травні 2011 року йому було вручене попередження про відключення його садівничої земельної ділянки від системи постачання електроенергії, а також про заборону йому користуватися територією садівничого товариства на підставі рішення зборів уповноважених. Керівництво садівничого товариства усно повідомило йому, що й справді він виключений з членів СТ «Ранет-1», однак надати копію протоколу правління та протоколу зборів уповноважених до сьогодні відмовляється. Зазначив, що до цього відносно нього ніколи правлінням або загальними зборами СТ «Ранет-1»не застосовувалися жодні заходи громадського впливу, більш того, його не було повідомлено про день, коли розглядалося питання про виключення його з членів товариства. Вважає, що його активні дії спрямовані на захист спільної власності членів СТ «Ранет-1», і є істинною причиною негативного особистого ставлення до нього Голови Правління СТ «Ранет-1»Телевного А.А. Засіданням Правління Дніпропетровського районного об'єднання садівничих товариств 30 травня 2011 року рішення зборів уповноважених СТ «Ранет-1» про виключення його із членів садівничого товариства скасоване як протиправне. Однак, не зважаючи на це, 01.06.2011 року його було відключено від постачання електроенергії, заборонено користуватися територією садівничого товариства, в правах як члена товариства не поновлено. Вважає, що такі дії керівництва СТ «Ранет-1»є незаконними, та такими, що порушують його права як власника садової ділянки та члена садівничого товариства, а тому він звернувся до суду з даним позовом для захисту своїх прав.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, зазначені в позові.
Керівник Садівничого товариства «Ранет-1»Телевний А.А. у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні.
Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що Садівниче товариство «Ранет-1»(СТ «Ранет-1») є громадською організацією, яку зареєстровано як юридичну особу 01.02.1999 року, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.87,88). СТ «Ранет-1»здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України та Статуту, ухваленого загальними зборами членів СТ «Ранет-1»від 06.03.2004 року (протокол № 1), зі змінами та доповненнями від 08.05.2011 року (протокол № 29).
Пунктом 2.2 Статуту передбачено, що кооператив створюється з метою задоволення та захисту законних спільних інтересів своїх членів, які полягають у веденні ними колективного та індивідуального садівництва, а також створення належних умов для культурного проведення вільного часу учасниками кооперативу та членами їх сімей, зміцнення здоров'я, залучення до праці підлітків.
Позивач по справі ОСОБА_1 є членом СТ «Ранет-1», що підтверджується наданою копією членської книжки та відомостями про сплату членських внесків (а.с.15-16), якому на праві власності належить садова земельна ділянка № 185 площею 627 кв.м., яка розташована на території СТ «Ранет-1»Кіровської селищної ради. Для користування електричною енергією членами товариства була створена електрична мережа.
Як було встановлено у судовому засіданні, 08 травня 2011 року ОСОБА_1 було виключено з членів СТ «Ранет-1», що підтверджується протоколом загальних зборів членів СТ «Ранет-1»№ 29 від 08.05.2011 року (а.с.40-49). Однак, позивач не погодився з вищевказаним рішенням загальних зборів членів СТ «Ранет-1»та оскаржив його до Дніпропетровського районного об'єднання садівничих товариств. На підставі наданих документів, на засіданні правління районного об'єднання садівничих товариств було встановлено, що дії правління СТ «Ранет-1», а також рішення уповноважених від 08.05.2011 року протокол № 29 нічим не обґрунтовані, тому на підставі ст. 7 Статуту районного об'єднання садівничих товариств Дніпропетровського району, штраф та рішення про виключення з членів СТ «Ранет-1»ОСОБА_1 правлінням скасовано, як протиправне, що підтверджується протоколом Дніпропетровського районного об'єднання садівничих товариств № 7 від 30.05.2011 року (а.с.14). Однак, вищевказаний протокол, СТ «Ренет-1»до уваги не прийняв, та 01.06.2011 року відключив належну ОСОБА_1 садівничу ділянку від системи колективного постачання електроенергією.
Відповідно до ст.ст. 97 , 98 ЦК України управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду. В пункті 5 Статуту СТ «Ранет-1» (зі змінами та доповненнями від 08.05.2011 року) зазначено повний перелік повноважень Загальних зборів членів (правління) СТ «Ранет-1»(а.с.89-98).
Відповідно до ст.8 Закону України «Про об'єднання громадян»держава забезпечує додержання прав і законних інтересів об'єднань громадян, легалізованих у порядку, передбаченому цим законом. Втручання державних органів та службових осіб у діяльність об'єднань громадян, так само як і втручання об'єднань громадян у діяльність державних органів, службових осіб та у діяльність інших об'єднань громадян, не допускається, крім випадків, передбачених Законом.
При розгляді даної справи таким випадком є право члена товариства оскаржити в судовому порядку рішення загальних зборів товариства, що передбачено ч.5 ст.98 ЦК України .
Відповідно до п.п. З.7, 3.8 Статуту СТ «Ранет-1»(зі змінами та доповненнями від 08.05.2011 року), виключення з членів садівничого товариства є найстрогішою мірою громадського впливу та може бути застосоване при систематичних порушеннях (більше двох) і коли міри, дії (рішення правління, загальних зборів) виявилися безрезультатними. Виключення з членів товариства здійснюється з попереднім сповіщанням члена товариства про дату, час і повістку дня засідання правління і проведення загальних зборів (зборів уповноважених).
Пунктом 3.6 Статуту СТ «Ранет-1»(зі змінами та доповненнями від 08.05.2011 року), визначений повний перелік заходів впливу, які вживаються до членів садівничого товариства, внаслідок грубого порушення Статуту товариства, а саме: попередження; суспільна догана; строга догана з вказівкою терміну усунення порушення; відключення від мереж електро- і водопостачання після попередження за рішенням Правління; клопотання про залучення до адміністративної відповідальності відповідно до ст. 144 ЗК України; виключення з членів садівничого товариства. Рішення про застосування заходів громадського впливу ухвалюється на правлінні, а рішення про виключення з членів садівничого товариства затверджується більшістю голосів загальних зборів (зборів уповноважених) з подальшою передачею матеріалів, з потреби до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, що також не заперечувалося поясненнями сторін у судовому засіданні, до ОСОБА_1 не застосовувалося жодного з перелічених в Статуті СТ «Ранет-1»заходів впливу. Сусіди (члени СТ «Ранет-1») за місцем розташування земельної ділянки позивача, характеризують його позитивно (а.с.126,127), в своїй спільній заяві зазначили, що протиправної чи аморальної поведінки збоку ОСОБА_1 не вбачалося.
Таким чином, дії правління садівничого товариства «Ранет-1»по виключенню ОСОБА_1 з членів СТ «Ренет-1»не відповідають діючим правовим нормам та встановленому Статутом СТ «Ранет-1»порядку. А тому, з огляду на вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 про поновлення його в статусі члена СТ «Ранет-1»- підлягають задоволенню.
Згідно статті 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, крім іншого, відновлення становища, яке існувало до порушення.
Перевіряючи доводи позивача про незаконність відключення його садового будинку від електропостачання, суд прийшов до висновку, що відповідач не мав на це права, оскільки відключення від електроенергії може бути тільки при вчиненні порушень споживачем в електроенергетиці відповідно до положень Закону України «Про електроенергетику»і «Правил користування електроенергією для населення». Таким чином, вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання СТ «Ранет-1»відновити йому електропостачання, як споживачу послуг з електропостачання садівничої ділянки № 185, також підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 23 ЦК України , особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Що стосується позовних вимог щодо стягнення з відповідача моральної шкоди в сумі 10 000 грн., то вони задоволенню також не підлягають з наступних підстав. Суди розглядають спори про відшкодування фізичній або юридичній особі моральної шкоди коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або випливає з її положень, а також у випадках передбачених Цивільним кодексом України та іншим законодавством, яким встановлено відповідальність за заподіяння моральної шкоди. Суд прийшов до висновку, про відсутність належних доказів, якими б підтверджувалося спричинення ОСОБА_1 моральної шкоди в результаті відключення електричної енергії, що наприклад призвело до приведення у непридатність для споживання продуктів харчування та загибелі зелених насаджень. Окрім цього, виключення особи зі складу садового товариства, також не передбачає відшкодування моральної шкоди, а тому відсутні підстави для задоволення вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди.
Згідно ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Тому, з Садівничого товариства «Ранет-1»на користь ОСОБА_1 повинно бути стягнено сплачений судовий збір в сумі 214 грн. 60 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 3, 16, 23, 97, 98, 1167 ЦК України, ст.10, 57-61, 88, 209, 212-215 ЦПК України, Законом України «Про об'єднання громадян», суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 -задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в статусі члена Садівничого товариства «Ранет-1»з наданням йому всіх прав та повноважень, які мають члени Садівничого товариства «Ранет-1»згідно зі статутом та діючим законодавством.
Зобов'язати Садівниче товариство «Ранет-1» (с. Кіровське Дніпропетровський район/область, код ЄДРПОУ 24609786) відновити ОСОБА_1 постачання електричної енергії на належну йому земельну ділянку шляхом підключення за власний рахунок та силами Садівничого товариства «Ранет-1»садівничого будинку, який належить ОСОБА_1 на праві власності та розташований на земельній ділянці № 185 у Садівничому товаристві «Ранет-1»(проїзд № 22) до системи колективного постачання електроенергією та ліній електропередач Садівничого товариства «Ранет-1».
Стягнути з Садівничого товариства «Ранет-1»на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 214,60 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя : Озерянська Ж.М.
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2012 |
Оприлюднено | 10.01.2013 |
Номер документу | 28469062 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні