Рішення
від 08.01.2013 по справі 27/5014/3206/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08.01.13 Справа № 27/5014/3206/2012

Суддя Лазненко Л.Л., при секретарі судового засідання Дрожанової О.В. , розглянувши матеріали за позовом

Приватного підприємства «Торговий дім «Апекс», м. Луганськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Марс», м. Красний Луч Луганської області

про стягнення 19954 грн. 57 коп.

в присутності представників сторін:

від позивача - Берішвілі І.В . - заступник директора, довіреність від 02.01.3013 № 1;

від відповідача - Дубовик С.А . - представник за довіреністю від 26.04.2012 № 35.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача основного боргу в сумі 18719 грн. 29 коп., пені в сумі 912 грн. 18 коп., 3 % річних в розмірі 323 грн. 10 коп.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та через канцелярію суду подав пояснення по справі з розрахунком пені та 3 % річних.

Відповідач відзивом № б/н від 08.01.2013 вимоги позову відхилив та зазначив, що позивач посилається на поставку товару, але не зазначає який саме товар, натомність як п.1.3 договору передбачено, що повинен бути протокол погодження асортименту та ціни указаний в додатку №2 до договору, та яке є невід'ємною частиною договору; що постачальник повинен вказувати в усіх документах які мають відношення до постачання: - номер замовлення; - номер супермаркету; - дату замовлення; - найменування, номер штрих-коду та кількість товару, який поставляється; - найменування та номер постачальника (згідно додатку № 1).

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

Між Приватним підприємством «Торговий дім «Апекс» (постачальник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Марс" (покупець, відповідач) 01.01.2011 був укладений договір поставки №840489 (далі-договір), за умовами якого постачальник зобов'язався поставляти товар (товари) в супермаркети торгової мережі покупця, згідно заявкам покупця і в строк, а покупець зобов'язується прийняти товар (товари) і сплатити за нього визначену грошову суму (п.1.1 договору).

Відповідно до п.3.1 договору покупець, після прийняття товару і необхідних документів зобов'язаний здійснити оплату за товар в безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 60 днів з дня поставки.

У п.3.2 договору сторони визначили, що поставка товару постачальником здійснюється відповідно з замовленням покупця. Постачальник зобов'язаний вказувати у всіх документах, які стосуються поставки наступну інформацію, яка також може бути вказана в замовленні: номер замовлення; номер супермаркету покупця; дата замовлення; найменування, номер штрих-коду і кількість товару, що поставляється; найменування і номер постачальника.

Згідно п.4.1 договору ціна товару формується на підставі протоколу узгодження асортименту і ціни, узгодженого з покупцем, з обов'язковим вказанням у ньому номера штрих-коду товару. Ціна може бути змінена виключно за попереднім узгодженням з покупцем, не менше ніж за 7 робочих днів до такої зміни. Зміна ціни оформлюється підписанням нового Протоколу узгодження асортименту і ціни. У випадку зміни ціни в сторону збільшення без оформлення нового Протоколу покупець оплачує отриманий товар за цінами, узгодженими в діючому Протоколі узгодження асортименту і ціни. У випадку зміни ціни в сторону зменшення без оформлення нового Протоколу, покупець вправі повернути залишки товару, закуплені за більш високою ціною або постачальник компенсує покупцю реальні збитки, пов'язані з переоцінкою залишків товару, і оплачує покупцю штраф за неузгоджену зміну ціни в розмірі 50 грн. 00 коп. за кожне найменування товару.

Відповідно до п.7.1 договору перехід права власності на товар здійснюється в момент підписання покупцем товарно-транспортної і видаткової накладних.

На виконання вказаних умов договору позивач поставляв відповідачу товар за видатковими накладними (а.с.16-38).

Відповідач вказаний товар не оплатив, внаслідок чого за ним виникла заборгованість в сумі 18719 грн. 29 коп., за стягненням якої позивач звернувся з позовом до суду.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч.1 ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Аналогічні положення передбачені і ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України.

Згідно ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Частиною 1 ст.655 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч.1, ч.2, ч.3 ст.692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу. У разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.

Згідно ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

В п.3.1 сторони визначили строк оплати товару протягом 60 днів з дня поставки, який відповідачем не дотриманий.

Крім того, позивач 05.11.2012 звертався до відповідача з претензією №117 (а.с.13-14), яку відповідач залишив без відповіді та задоволення.

Факт поставки позивачем продукції відповідачу підтверджується відповідними видатковими накладними (а.с.16-38), які підписані представниками відповідача та скріплені печаткою підприємства.

Доводи відповідача проте, що позивач не зазначив який товар поставлений відповідачу та на те, що судом не можуть бути прийняті до уваги видаткові накладні, оскільки вони не є дійсними є необґрунтованими, враховуючи наступне.

Як досліджено судом під час розгляду справи, в кожній видатковій накладній зазначено повне найменування асортименту товару, який поставляється, його кількість та ціна.

Таким чином, враховуючи викладені приписи законодавства, умови договору поставки, суд дійшов висновку про обґрунтованість та задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості за договором поставки №840489 від 01.01.2011 в сумі 18719 грн. 29 коп.

Відповідно до ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно зі ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Стаття 216 Господарського кодексу України передбачає відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим кодексом, іншими законами і договором.

Згідно п.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч.1 ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Частиною 1 ст.549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Частинами 2 та 3 вказаної статті визначено, що штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, а пенею - неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно ст.1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Враховуючи викладені приписи законодавства, суд дійшов висновку, що застосування пені можливе лише за домовленістю сторін, але з умов спірного договору №840489 від 01.01.2011 не вбачається, що сторони передбачили стягнення пені у випадку порушення відповідачем строків оплати поставленого товару, а тому в даному випадку у позивача відсутні правові підстави для нарахування пені.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачена відповідальність за порушення грошового зобов'язання, так, за цією нормою Цивільного кодексу України боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.

Позивач нарахував відповідачу 3% річних за період з 10.04.2012 по 05.12.2012 в сумі 323 грн. 10 коп., проте враховуючи, що позивачем при розрахунку помилково застосовано кількість календарних днів у 2012 році 365 днів, а слід було - 366 дні, обґрунтованим є наступний розрахунок:

№ видаткової накладної та сумаПеріод для розрахунку пеніКількість днів просрочкиСума 3%річних в грн. 1560 = 599,20 грн.С 10.04.2012 по 05.12.2012 240 11,79 1627 = 404,72 грн.С 11.04.2012 по 05.12.2012 239 7,93 1634 = 203,70 грн.С 11.04.2012 по 05.12.2012 239 3,99 1676 = 494,54 грн.С 12.04.2012 по 05.12.2012 238 9,65 1728 = 1110,90 грн.С 13.04.2012 по 05.12.2012 237 21,58 1777 = 704,53 грн.С 16.04.2012 по 05.12.2012 234 13,51 1825 = 698,30 грн.С 17.04.2012 по 05.12.2012 233 13,33 1826 = 700,24 грн.С 17.04.2012 по 05.12.2012 233 13,37 1827 = 277, 14 грн.С 17.04.2012 по 05.12.2012 233 5,29 1828 = 730,16 грн.С 17.04.2012 по 05.12.2012 233 13,94 1836 = 271,11 грн.С 17.04.2012 по 05.12.2012 233 5,18 1857 = 271,26 грн.С 18.04.2012 по 05.12.2012 232 5,16 1946 = 328,60 грн.С 20.04.2012 по 05.12.2012 230 6,19 1974 = 611,95 грн.С 23.04.2012 по 05.12.2012 227 11,39 2007 = 875,50 грн.С 24.04.2012 по 05.12.2012 226 16,22 2008 = 1211,66 грн.С 24.04.2012 по 05.12.2012 226 22,45 2009 = 1275,37 грн.С 24.04.2012 по 05.12.2012 226 23,63 2010 = 641,72 грн.С 24.04.2012 по 05.12.2012 226 11,89 2011 = 1622,81 грн.С 24.04.2012 по 05.12.2012 226 30,06 2036 = 1005,20 грн.С 25.04.2012 по 05.12.2012 225 18,54 2114 = 1231,78 грн.С 26.04.2012 по 05.12.2012 224 22,62 2153 = 2180,46 грн.С 27.04.2012 по 05.12.2012 223 39,86 2195 = 1088,23 грн.С 30.04.2012 по 05.12.2012 220 19,62 Усього 347, 19

Враховуючи, що позивачем було заявлено до стягнення з відповідача 3% річних за період з 10.04.2012 по 05.12.2012 в сумі 323 грн. 10 коп., та те, що позивач не збільшував розмір позовних вимог і неможливість суду вийти за межі заявлених позивачем позовних вимог в цій частині, суд вважає обґрунтованою та такими, що підлягають до стягнення 3 % річних в сумі 323 грн. 10 коп.

Таким чином, позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Судовий збір покладається на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні 08.01.2013 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов Приватного підприємства «Торговий дім «Апекс» до Товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Марс", задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім „Марс", Мікрорайон 3, б.16, м.Красний Луч Луганської області, код 30092111, на користь Приватного підприємства «Торговий дім «Апекс», вул.Краснодонська, б.1, м.Луганськ, код 30995826 заборгованість в сумі 18719 грн. 29 коп., 3% річних у сумі 323 грн. 10 коп., судовий збір у сумі 1535 грн. 92 коп., видати наказ позивачу.

3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата складання рішення: 11.01.2013

Суддя Л.Л. Лазненко

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення08.01.2013
Оприлюднено11.01.2013
Номер документу28546022
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —27/5014/3206/2012

Рішення від 08.01.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Лазненко Л.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні