cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" січня 2013 р.Справа № 5017/3171/2012
За позовом: Публічного акціонерного товариства комерційного банку "ПриватБанк";
До відповідача: Приватного підприємства "ЕНЕРГУД"
Про стягнення 29510,99грн.
Суддя Літвінов С.В.
Представники:
Від позивача: Васильєва К.В.- по довіреності №3528-О від 05.10.2012 року;
Від відповідача: -не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство Комерційний банк „Приватбанк" (далі -позивач, Приватбанк) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Приватного підприємства "ЕНЕРГУД" (далі - відповідач) про стягнення 29510,99грн., з яких: 18900 грн. - заборгованість за кредитом, 1707,39грн. -заборгованість по комісії за користування кредитом, 6628,50грн. -заборгованість по відсоткам за користування кредитом, 2275,10грн.. -пеня за несвоєчасне виконання зобов"язань за договором.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, правом на відзив в порядку ст. 59 ГПК України не скористався, справа розглядається за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.12.2012р. строк розгляду справи продовжено відповідно до ст. 69 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив :
02.03.2011 року позивач та відповідач (клієнт) підписали заяву про відкриття поточного рахунку та картку з примірниками підписів та відбитком печатки, відповідно до якої ПриватБанк зобов'язався при наявності вільних грошових коштів здійснювати обслуговування кредитного ліміту Клієнта за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого банк сповіщає клієнта на свій розсуд або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банка з клієнтом. Порядок встановлення, зміну ліміта, та погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентуються Умовами та Правилами надання банковських послуг та Тарифами банку, розміщеними в мережі Інтернет на сайті банку, які разом з цією заявою складають договір банківського обслуговування.
Відповідно до п.3.18.1.1. „Умов та Правил надання банківських послуг" кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміта.
Пунктом 3.18.1.5. Умов визначено, що кредитний ліміт уявляє собою суму грошових коштів, в межах яких Банк здійснює оплату розрахункових документів Клієнта сверх залишку грошових коштів на його поточному рахунку.
Обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта відповідно до п. 3.18.6.1. Умов здійснюється з моменту подачі Клієнтом до Банку заяви на приєднання до „Умов та Правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки"або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та / або з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитної Ліміту в межах зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов'язань сторонами.
В п. 3.18.1.3. Умов зазначено, що кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо повернення кредиту, сплати процентів та винагороди.
Згідно п. 3.18.4.1. Умов, яким затверджений порядок розрахунків визначено, що за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт зобов'язується сплачувати проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).
Так. п. 3.18.4.1.1. Умов встановлено, що за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі, 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
При необнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, Клієнт виплачує Банку за користування кредитом проценти в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню (п. 3.18.4.1.2. Умов).
У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню п. 3.18.4.1.3. Умов визначено, що починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 48% (сорок вісім) річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
Також згідно п. 3.18.4.4. Умов Клієнт зобов'язався сплачувати Банку винагороду за використання Ліміту 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг.
Отже, з вищенаведеного вбачається, що 02.03.2011 року ПриватБанк (позивач) та Клієнт (відповідач) укладали договір банківскього обслуговування відповідно до умов якого ПриватБанк зобов'язався надавати Клієнту кредитні кошти в межах суми кредитного ліміту, а Клієнт зобов'язався повертати ПриватБанку отриманні кредитні кошти, сплачувати відсотки за користування кредитом та винагороду в строки та в розмірі визначеному в п.п. 3.18.4.1.1.-3.18.4.1.3., 3.18.4.4. Умов та Правил надання банковських послуг, а також виконувати інші зобов'язання, що передбачені Умовами.
ПриватБанк свої зобов'язання за договором банківського обслуговування б/н від 03.03.2011 року виконав в повному обсязі, оскільки ПриватБанк надавав Клієнту систематично кредитні кошти в розмірі, що не перевищують 18900 грн., що в свою чергу підтверджується випискою з поточного рахунку ПП „ЕНЕРГУД" № 26006060722836.
Однак, Клієнт після настання строку повернення отриманого кредиту, який згідно п. 3.18.4.1.3. Умов не повернув ПриватБанку отриманий кредит у повному обсязі, та не сплатив відсотки за користування кредитом та комісію (винагороду) в розмірі визначеному п.п. 3.18.4.1.2., 3.18.4.1.3., 3.18.4.4., у зв'язку з чим у Клієнта утворилась заборгованість за договором банківського обслуговування від 02.03.2011 року, яка станом на 11.09.2012 року склала: за кредитом - 18900 грн.; з комісії- 1707,39 грн.; за відсотками за користування кредитом - 6628,50 грн.; з пені - 2275,10 грн.
Оскільки, відповідач, усупереч вимогам ч.7. ст. 193 ГК України не здійснив погашення отриманого кредиту у повному обсязі, що за таких обставин є порушенням п. 3.18.1.3. Умов, банком нараховано, згідно п. 3.18:4.1.3. Умов, відсотків за користування кредитними коштами за ставкою 48 % річних від суми непогашеної заборгованості, у зв'язку з чим загальна заборгованість Клієнта за відсотками за користування кредитом перед ПриватБанком станом на 11.09.2012 року склала 6628,50 грн.
Клієнт в силу вимог п. 3.18.4.4. Умов зобов'язався сплачувати Банку винагороду за використання Ліміту 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць.
Отже, при нарахуванні комісії береться за основу сума максимального сальдо, що існувала за попередній місяць та помножується на 0,9 %. Таким чином, заборгованість по комісії за користування кредитом складає 1707,39грн..
Відповідно до п. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до п.1 ст. 1048 Цивільного кодексу України, розмір і порядок отримання процентів за договором позики встановлюється договором. Правила ст. 1048 ЦК поширюються й на кредитні правовідносини (п. 2 ст. 1054 ЦК).
Відповідно до ст. 611 ЦК України - у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Ч. 1 ст. 229 ГК України встановлено, що учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Згідно ст. 549 ЦК України Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
В свою чергу п. 3.18.5.1. Умов встановлено, що при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3 Умов, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.18.2.2.5, 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6 Клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
Разом з тим, згідно п. 3.18.5.4. Умов передбачено, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.18.0.5.1., 3.18.5.2., 3.18.5.3 Умов, здійснюється протягом 3 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Оскільки відповідач всупереч п.п. 3.18.4.1.1.-3.18.4.1.3., 3.18.4.4. Умов не виконував належним чином свої договірні зобов'язання, згідно п. 3.18.5.1. Умов ПриватБанк нараховував відповідачу пеню на суму загальної заборгованості за кожний день прострочки, в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, діючої в період її нарахування за кожний день прострочки, яка підлягає до стягнення..
Станом на 11.09.2012 року заборгованість відповідача перед ПриватБанком з пені склала 2275,10 грн.
З огляду на наведене, суд вважає позовні вимоги, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Приватного підприємства "ЕНЕРГУД" (65078, м. Одеса, вул. В. Терешкової, 13 код - 37008005) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк „Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, код - 14360570) 18900 грн. - заборгованість за кредитом, 1707,39грн. - заборгованість по комісії за користування кредитом, 6628,50грн. -заборгованість по відсоткам за користування кредитом, 2275,10грн.. -пеня за несвоєчасне виконання зобов"язань за договором та 1609 гривень 50 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили та підлягає оскарженню в порядку ст. 85ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Літвінов С.В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2013 |
Оприлюднено | 14.01.2013 |
Номер документу | 28549394 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Літвінов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні