Рішення
від 04.12.2012 по справі 7/72/5022-896/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" грудня 2012 р.Справа № 7/72/5022-896/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стадник М.С.

розглянув матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд", вул.Тролейбусна, 11-Д, м.Тернопіль, 46000

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Комунальне підприємство фірма "Тернопільбудінвестзамовник" Тернопільської міської ради, вул.Ю.Опільського, 6, м.Тернопіль, 46000

до відповідача: Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, вул.Листопадова, 5, м.Тернопіль, 46000

За участю представників:

позивача: Бронецький Н. В. - довіреність № б/н від 20.11.2012р.

відповідача: Михальчук О. Ю. - довіреність №2607/01 від 02.12.2010р.

третьої особи: Палащук І. С. - доручення №б/н від 12.11.2012р.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд" звернулося з позовом до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача комунальне підприємство фірма "Тернопільбудінвестзамовник" Тернопільської міської ради про: - визнання незаконною відмову виконавчого комітету Тернопільської міської ради щодо затвердження договору від 26.01.2012р. та договору №1 від 27.09.2012р. про внесення змін до договору від 26.01.2012р.; - зобов'язання виконавчий комітет Тернопільської міської ради на засіданні затвердити договір від 26.01.2012р. та договір №1 від 27.09.2012р. про внесення змін до договору від 26.01.2012р., укладених між ТОВ "Добробуд" та комунальним підприємством фірмою "Тернопільбудінвестзамовник" Тернопільської міської ради.

Учасникам судового процесу в засіданні оголошено склад суду та роз'яснено їх права і обов'язки передбачені ст.22 ГПК України.

В судовому засіданні для надання можливості сторонам та третій особі подати витребувані судом матеріали на підставі ст.77 ГПК України оголошувалась перерва з 23.11.2012р. до 04.12.2012р.

Позивач подав витребувані судом матеріали, представник в судовому засіданні надав для огляду оригінали договору від 26.01.2012р. та договору №1 від 27.09.2012р. та пояснив, що затвердження зазначених договорів входить до компетенції виконавчого комітету Тернопільської міської ради, так як КП фірма "Тернопільбудінвестзамовник" Тернопільської міської ради не володіє достатніми повноваження для підписання договорів, які не погодженні виконавчим комітетом Тернопільської міської ради. Крім того, звернув увагу суду на те, що як випливає із графічної план-схеми на частині земельної ділянки площею 2,732га, що розташована за адресою вул. Білогірська, м. Тернопіль, та яка належить КП фірма "Тернопільбудінвестзамовник", щодо якої сторони дійшли згоди про здійснення забудови, розташовано автостоянку, що також унеможливлює виконання умов договору від 26.01.2012р.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, так як вважає їх безпідставними, оскільки законодавством не передбачено затвердження органами місцевого самоврядування договорів укладених між господарюючими суб'єктами. При цьому, представник звернув увагу суду на те, що метою створення КП фірма "Тернопільбудінвестзамовник" Тернопільської міської ради є реконструкція об'єктів комунальної власності, а тому вважає, що підприємство самостійно здійснює забудову земельної ділянки площею 2,732га, що розташована за адресою вул. Білогірська, м. Тернопіль, якою підприємство користується на праві постійного користування. Щодо розміщення автостоянки на зазначеній земельній ділянці, представник пояснив, що інформацією по даному питанню не володіє та зазначив, що такі обставини не мають відношення до предмету спору.

Комунальне підприємство фірма "Тернопільбудінвестзамовник" Тернопільської міської ради подало витребувані судом матеріали, представник в судовому засіданні пояснив, що земельна ділянка площею 2,732га по вул. Білогірська, м. Тернопіль надана підприємству у постійне користування. Щодо договору від 26.01.2012р. вважає, що такий повинен погоджуватись (затверджуватись) виконавчим комітетом Тернопільської міської ради. Також, представник підприємства повідомив суд,що йому не відомо на яких підставах розміщена автостоянка .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, встановлено:

- між Комунальним підприємством фірма "Тернопільбудінвестзамовник" Тернопільської міської ради, в особі директора Вар'ян А.Р., який діяв на підставі статуту (далі Сторона 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд" в особі генерального директора Кікінежді В.О., який діяв на підставі статуту (далі Сторона 2) укладено 26.01.2012р. договір, відповідно до умов якого сторони взяли на себе зобов'язання :

- спільно діяти по зведенню групи житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення на земельній ділянці площею 2,732га по вул. Білогірській в м. Тернополі, яка належить Стороні 1 на праві постійного користування, та забудову якої здійснює Сторона 2, керівництво будівництвом та ведення справ за договором доручається Стороні 2 (п.1,2.6 умов договору);

- Сторона 1 протягом 5-ти календарних днів після підписання договору передає стороні 2 всю необхідну документацію 6технічне завдання на проведення випробування паль, технічні умови, генплан, копію державного акта на постійне користування земельною ділянкою; власними силами проводить підготовку земельної ділянки до спорудження об'єкта, та забезпечує Стороні 2 повний і безперешкодний доступ до земельної ділянки, а також на момент будівництва передає останній повноваження замовника будівництва, а саме: коригування та узгодження проектно -кошторисної документації в установленому порядку; укладення договорів з проектними та підрядними організаціями; укладення договорів з постачальниками матеріалів (п.2.3,2.4 ,3.1.1 умов договору);

- Сторона 2 бере на себе функції забудовника та підрядника, укладає договори з проектними субпідрядними організаціями, постачальниками матеріалів, залучає згідно чинного законодавства інвесторів будівництва (юридичних та фізичних осіб), вчиняє всі дії пов'язані з організацією та проведенням будівництва об"єкту, в тому числі фінансування об'єкта будівництва, та зобов'язується відчужити Стороні 1 - 10% житлових приміщень за ціною 4300 грн. за 1м.кв. з врахуванням індексу інфляції за кожен місяць починаючи з дати підписання договору; відшкодувати Стороні 1 витрати на будівництво в сумі 1 200 000 грн., витрати по сплаті земельного податку, та витрати які виникнуть в процесі оформлення документації на право власності на збудований об'єкт. (п.п.2.7,3.2,4 умов договору).

Сторони в п. 8.2 умов договору передбачили, що всі зміни і додатки до договору є його невід'ємними частинами та є дійсними лише в тому випадку, якщо вони укладені в письмовій формі та підписані уповноваженими представниками сторін, підписи яких засвідчені печатками підприємств.

Строк дії договору встановлений на 15 років, та набуває чинності з моменту його підписання (п.6.1 договору).

Між Комунальним підприємством фірма "Тернопільбудінвестзамовник", в особі директора Кришталовського Р.К., який діяв на підставі статуту та Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд" в особі генерального директора Кікінежді В.О., який діяв на підставі статуту укладено 27.09.2012р. договір №1 про внесення змін до договору б/н від 26.01.2012р., відповідно до умов якого доповнено п. 3 договору "Обов"язки сторін" пп. 3.1.4, 3.1.5, зокрема сторони домовилися, що Сторона 1 сприяє Стороні 2 в отримані містобудівних умов та обмежень, та не збільшені умов договору щодо пайового внеску про передачу житла. Викладено в новій редакції п.2.8 договору щодо переліку та розподілу житлових приміщень в межах розміру житлових площ визначених в п.2.7 договору. Також, в новій редакції викладено п.5 договору "Відповідальність сторін".

Сторона 1, на виконання умов договору, передала для здійснення будівництва об'єкта по акту прийому -передачі (земельної ділянки) від 27.09.2012р. земельну ділянку кадастровий №6110100000:12:018:0059 площею 2,732 га розташовану в м. Тернопіль вул. Білогірська, на якій знаходяться об'єкти вартістю 1620000грн.: фундамент із з/б під житловий будинок №1; збудована трансформаторна підстанція без обладнання; під'їзна дорога від воріт із сторони вул. Шептицького до фундаменту ж/б №1.

КП фірма "Тернопільбудінвестзамовник" та ТОВ "Добробуд " (сторони договору) подали 24.10.2012року до виконавчого комітету Тернопільської міської ради звернення за вих. №12-4476/13-01 з проханням затвердити укладений договір на засіданні виконавчого комітету.

Розглянувши звернення, голова Тернопільської міської ради листом від 25.10.2012р. вих. №6563/01 відмовив в затвердженні договору виконавчим комітетом пославшись на те , що чинним законодавством не передбачено затвердження виконавчим комітетом міської ради господарських договорів, укладених між суб'єктами господарювання.

Суд, на підставі ст. 43 ГПК України, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

При цьому суд виходив з наступного:

- відповідно до ст. 173-175 ГК України (далі ГК України), господарське зобов'язання, одним з видів якого є майново -господарське зобов'язання (цивільно -правове), виникає між суб'єктами господарювання, в силу якого один суб'єкт зобов'язаний вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання регулюються нормами Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року (далі ЦК України) з урахуванням особливостей ГК України;

- згідно ст. 11 ЦК України, 174 ГК України, підставою для виникнення таких зобов'язань є договори та інші правочини;

- загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, визначені ст. 203 ЦК України, згідно якої: - зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства; - особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; - волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; - правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлений ним;

- підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу (ч.1,3 ст. 215 ЦК України);

- відповідно до ст.ст.180,181 ГК України та ст.ст. 203, 207, 638, 639,654 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, при цьому істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті, умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди, воля сторін (його зміст) зафіксована в одному або кількох документах, який підписаний сторонами. Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Якщо договір укладає юридична особа, то він підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою, тобто, особа яка укладає договір, зміни до нього, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (ч.2 ст. 203,ч.2ст. 207, 639 ЦК України).

При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору . Зміна договору вчиняється в тій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Так, господарські зобов'язання, які виникли з договору б/н від 26.01.2012р. між КП фірма "Тернопільбудінвестзамовник" та ТОВ"Добробуд", за своєю правовою природою є правочинами, що випливають з договору про спільну діяльність , порядок укладення та виконання яких регулюється ст.1130,1131 ЦК України , відповідно до яких за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Договір про спільну діяльність укладається у письмовій формі. Умови договору про спільну діяльність, у тому числі координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом про окремі види спільної діяльності.

Як випливає з тексту договору б/н від 26.01.2012р. та договору №1 від 27.09.2012р. про внесення змін до договору б/н від 26.01.2012р, який є його невід"ємною частиною в силу п.8.2 договору, такий укладений у відповідності до вимог чинного законодавства, сторонами погоджені всі істотні умови, а саме:

1) предмет договору - будівництво групи житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення;

2) ціна договору - 12000000грн., яка є динамічною та може коригуватися за згодою сторін ;

3 ) строк дії договору - на 15 років з моменту підписання договору, а саме до 26.01.2027р.;

4) договором встановлено умови щодо спільних дій учасників договору;

5) договір та додатковий договір укладені у простій письмовій формі, які підписані повноважними представниками.

Щодо підтвердження повноважень представників на вчинення таких дій, слід зазначити наступне.

Згідно ст.65 Господарського кодексу України, ст.92 ЦК України, юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків з моменту її створення і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

Відповідно до договору, такий з боку Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд" підписаний генеральним директором Кікінежді В.О., в межах повноважень визначених статутом товариства, та який має право вчиняти юридичні дії від імені товариства без довіреності, у тому числі підписувати договори (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб станом 03.10.2012р.) .

З боку КП фірма "Тернопільбудінвестзамовник" Тернопільської міської ради, договір підписаний директором підприємства Вар'ян А.Р., а додатковий договір Кришталовським Р.К. (контракт укладено 07.02.2012р.), який діяв на підставі статуту, державна реєстрація нової редакції якого проведена державним реєстратором виконавчого комітету Тернопільської міської ради 07.07.2009р., та змін до нього щодо статутного капіталу -10.09.2012р.

Згідно п.п.3.1-3.2 статуту, підприємство є юридичною особою, та як самостійний суб'єкт господарювання "може від свого імені набувати майнових прав та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем, відповідачем та третьою особою в судах різних інстанцій, укладати угоди, договори та інші правочини".

Безпосередньо керівництво підприємством згідно п.8.3-8.5 статуту здійснює директор на підставі контракту, який призначається міським головою за поданням начальника управління містобудування та архітектурного комплексу, та який самостійно вирішує питання діяльності підприємства за винятком тих, що віднесені статутом до компетенції засновника підприємства,яким є Тернопільська міська рада (п.1.2 статуту) або уповноваженого органу, яким є управління містобудування та архітектурного комплексу. Директор відповідно до статуту та контракту діє без доручення від імені підприємства, представляє його у відносинах з іншими юридичними особами та громадянами, укладає договори, угоди.

Пунктом 8.1 -8.2 статуту передбачено погодження з засновником або уповноваженим органом укладання договорів спрямованих на реалізацію основної мети підприємства, якою згідно п.2.1 статуту є проведення комплексної забудови міста у відповідності з генеральним планом.

Слід зазначити, що виконання будівельних робіт з нового будівництва здійснюється в порядку передбаченому Законами України "Про планування і забудову територій" (втратив чинність згідно із законом України від 17.02.2011р. № 3038-ІV) та "Про регулювання містобудівної діяльності", відповідно до яких право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні (ст.ст.26,29 ЗК" Про регулювання містобудівної діяльності").

Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з вимогами законодавства та відповідно до затвердженої проектної документації, яка погоджується органом містобудування та архітектури (ст.23 "Про планування і забудову територій", ст.26 ЗК" Про регулювання містобудівної діяльності").

Як випливає із проектної документації на об"єкт "Група житлових будинків по вул. Білогірській в м. Тернополі -багатоквартирний житловий будинок (№1) з вбудовано -прибудованими приміщеннями громадського призначення "виготовленої проектним бюро "Г.І.Р.", ППНПВП "Вектор", ТВП "ТЕрнопільархпроект", такий погоджений управлінням містобудування та архітектурного комплексу 27.11.2009р. у відповідності до ст.28 ЗУ "Про планування і забудову територій", згідно якої порядок розроблення, погодження і затвердження проектної документації на будівництво об'єктів містобудування встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.

Підтвердженням того, що будівництво ведеться у відповідності до будівельних норм та містобудівної документації є зареєстрована Інспекцією державного архітектурного - будівельного контролю Декларація на початок виконання будівельних робіт від 04.05.2012р. згідно якої виконання будівельних робіт проводиться на земельній ділянці належній КП фірма "Тернопільбудінвестзамовник" на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 23.03.2006р. серії ЯЯ №295648, площею 2,7320га, місце розташування м. Тернопіль, вул. Білогірська, кадастровий номер 6110100000 12 01 80059, цільове призначення -землі житлової забудови і комерційного використання .

Крім того, листом №91/14 від 25.01.2012 р. Управлінням містобудування, архітектури та кадастру (правонаступник Управлінням з питань містобудування та архітектури (рішення міської ради від 15.11.2012р. № 6/15/3), яке було правонаступником управління містобудування та архітектурного комплексу (рішення міської ради від 04.12.2010р.№6/1/17) погоджено підписання Договору від 26.01.2012 року, та листом №1426/14 від 03.10.2012 р. погоджено укладення Договору №1 від 27.09.2012 р. про внесення змін до Договору від 26.01.2012 р. Також, про укладення договору був поставлений до відома "Уповноваженим органом" і власник комунального підприємства -Тернопільська міська рада (лист №91/14 від 25.01.2012 р. ).

Отже, укладення договору та змін до нього погоджено згідно статуту Уповноваженим органом, як шляхом погодження проектної документації, так і шляхом листування, так як інша форма погодження для даного виду договорів не передбачена чинним законодавством.

Суд, приймає до уваги доводи Виконавчого комітету щодо того, що нормами Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не віднесено до повноважень виконавчого комітету погоджувати укладення між суб"єктами господарювання даного виду договорів, а тому відмовляючи позивачу відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Суд, розглянувши доводи позивача, та додані матеріали щодо розміщення автомобільної стоянки на земельній ділянці на якій в установленому законом порядку погоджено будівництво об'єкта, зазначає наступне:

- відповідно до п.2.2 договору, в який не вносилися зміни, КП фірма "Тернопільбудінвестзамовник" (Сторона 1) підтверджує, що на момент укладення договору земельна ділянка та розташовані на ній об"єкти нерухомого майна не перебувають під арештом чи забороною відчуження, не заставлені, відносно них не укладено будь -яких договорів, які б давали право третім особам на майно та на земельну ділянку, в тому числі відсутні обмеження та сервітути щодо земельної ділянки;

- в акті прийому -передачі земельної ділянки від 27.02.2012р. не значиться розміщення на земельній ділянці автомобільної стоянки;

- згідно викопіювання з плану забудови земельної ділянки з визначенням зони ділянки зайнятої автостоянкою, графічної план-схеми з визначенням зони розміщення земельної ділянки на топографічному плані -схемі, в межах земельної ділянки КП фірми "Тернопільбудінвестзамовник" площею 4695 кв.м., за поясненнями представників позивача, та комунального підприємства, знаходиться автостоянка;

- представник комунального підприємства ( землекористувач ) не надав суду будь -яких документів, які б підтверджували правомірність розміщення автостоянки на момент прийняття судом рішення;

- представник комунального підприємства та виконавчого комітету пояснили суду, що не володіють інформацією щодо підстав знаходження автостоянки в межах земельної ділянки підприємства, що свідчить про те, що така розміщена без правоустановлюючих документів;

- знаходження на земельній ділянці автостоянки, на думку суду, спричиняє позивачу перешкоди щодо використання ділянки за цільовим призначенням згідно укладеного договору, та у відповідності до проектної документації .

Разом з тим, предметом спору не є порушення прав позивача щодо неможливості виконувати умови договору через знаходження автостоянки на території КП фірми "Тернопільбудінвестзамовник", а тому дане питання може бути предметом спору окремого провадження.

Суд відхиляє доводи позивача щодо того, що він допускає можливість односторонньої зміни умов договору з боку власника - Тернопільської міської ради, оскільки відповідно до ч.ст.188 Господарського кодексу України та ч.1 ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання господарського договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно ч.3 ст.651 ЦК України, у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Як випливає з тексту договору, сторони не передбачили право відмови від договору, а тому такий може бути розірваним або зміненим в установленому законом або договором порядку.

При таких обставинах, станом на момент прийняття рішення, позивач з метою виконання умов договору має право використовувати земельну ділянку, що знаходиться за адресою вул. Білогірська в м. Тернополі, площею 2.732га, кадастровий №6110100000:12:018:0059 на умовах укладеного договору від 26.01.2012 року, які не можуть бути змінені в односторонньому порядку КП фірма «Тернопільбудінвестзамовник»чи відповідачем по справі.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.43,49,82,84 ГПК України, Господарський суд

ВИРІШИВ:

1. В позові відмовити.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення через місцевий господарський суд.

Повне рішення складено "07" грудня 2012р.

Суддя М.С. Стадник

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення04.12.2012
Оприлюднено14.01.2013
Номер документу28570733
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —7/72/5022-896/2012

Ухвала від 31.10.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стадник М.С.

Рішення від 04.12.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стадник М.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні