cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2013 року справа № 5020-1299/2012
За позовом прокурора Ленінського району міста Севастополя
(99011, м. Севастополь, вул. Вороніна, 11)
в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради
(99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3)
до корпорації "Севрембуд"
(99011, м. Севастополь, вул. Суворова, 22, корп. А, офіс 2),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна податкова інспекція у Ленінському районі міста Севастополя
(99011, м. Севастополь, вул. Кулакова, 37)
про розірвання договору оренди та зобов'язання повернути земельні ділянки
Суддя Плієва Н.Г.
за участю:
прокурора - Алісова О.В., посвідчення № 005827 від 25.09.2012
представника позивача - Капустіна Д.М., довіреність № 0315/7 від 02.01.2013
представника третьої особи - Волошиної О.А., довіреність № 20/9/10-039 від 13.03.2012
представник відповідача -не з'явився
Суть спору:
Прокурор Ленінського району міста Севастополя звернувся до суду в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради до корпорації «Севрембуд» про розірвання договору оренди земельної ділянки від 20.10.2004 та зобов'язання повернути земельну ділянку площею 0,1718 га, яка розташована в районі перехрестя вул. Л.Толстого та Адмірала Азарова в м. Севастополі, вартістю 155 426,00 грн та земельну ділянку площею 0,2850 га, яка розташована в районі вул. Пожарова в м. Севастополі, вартістю 512 624,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов договору оренди в частині оплати орендної плати, що порушує права позивача.
Ухвалою суду від 23.11.2012 було порушено провадження у справі, до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Державну податкову інспекцію у Ленінському районі міста Севастополя та справу призначено до судового розгляду.
В порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладався.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі з зазначених у позові підстав, наполягали на задоволенні позову.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений за адресою його місцезнаходження - 99011, м. Севастополь, вул. Суворова 22 А офіс 2, яка відповідає відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців, однак поштовий конверт разом із повідомленням повернуто до господарського суду міста Севастополя з відміткою поштового відділення "не значиться".
Відповідно до роз'яснень пункту 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011 якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п.3.9.2. зазначеної постанови).
З урахуванням наведеного, зважаючи на те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних в ній доказів відповідно до положень статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
20.10.2004 між Севастопольською міською Радою (орендодавець) і корпорацію «Севрембуд» (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (далі-Договір).
У відповідності до п. 1.1 Договору орендодавець у відповідності до рішення Севастопольської міської Ради № 1935 від 21.04.2004 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для завершення будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків з офісними і торговельними приміщеннями, яка знаходиться в м. Севастополі, в районі перехрестя вул. Л. Толстого і Адм. Азарова і по вул. Пожарова.
У розділі 2 Договору сторони визначили, що в оренду передається земельна ділянка площею 0,4568 га у тому числі:
1) земельна ділянка площею 0,1718 га в районі перехрестя вул. Л. Толстого і вул. Адм. Азарова для закінчення будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з офісними і торговими приміщеннями, нормативна грошова оцінка якої на період будівництва складає 155426,00 грн;
2) земельна ділянка площею 0,2850 га по вул. Пожарова для закінчення будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з офісними і торгівельними приміщеннями, нормативна грошова оцінка якої на період будівництва складає 512624,00 грн.
Кадастровий номер земельної ділянки площею 0,1718 га - 8536600000:01:013:0053.
Кадастровий номер земельної ділянки площею 0,2850 га - 8536600000:01:003:0061.
29.10.2004 відбулася передача земельної ділянки, яка є предметом договору оренди від орендодавця орендарю, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 30).
У розділі 4 Договору сторони визначили порядок нарахування та сплати орендної плати. Зокрема, сторони узгодили, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою визначається у відповідності до Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі, затвердженої рішенням міської Ради № 1348 від 14.10.2003, в розмірі 1 % від грошової оцінки земельної ділянки до приймання об'єкта в експлуатацію і 0,03 % на наступний період.
Розрахунок річної орендної плати підлягає щорічному коригуванню з урахуванням індексів інфляції.
Орендна плата за землю вноситься орендарем рівними частками щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним в національній валюті України на спеціальний бюджетний рахунок міста (п. 4.4 Договору).
У пункті 4.6. Договору сторони визначили, що в строк до 15 лютого поточного року щорічний розрахунок орендної плати, узгоджений з орендодавцем, надається орендарем державній податковій інспекції за місцем розташування земельної ділянки.
Згідно з пунктом 9.2.2.Догвору орендар зобов'язаний своєчасно вносити орендну плату у відповідності до розділу 4 Договору і щорічно до 20 січня надавати орендодавцю довідку про платежі з орендної плати за минулий рік, засвідчену податковою інспекцією.
Невиконання орендарем договірних зобов'язань в частині сплати орендної плати стало підставою для прийняття Севастопольською міською Радою рішення № 3423 від 19.06.2012 про розірвання з корпорацією «Севрембуд» договору оренди від 20.10.2004 та звернення до суду з даним позовом з посиланням на положення статей 24, 32 Закону України «Про оренду землі», статті 188 Господарського кодексу України.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи у їх сукупності суд дійшов висновку, щодо обґрунтованості позовних вимог з огляду на таке.
Відповідно до статті 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.
Статтею 361 Закону України „Про прокуратуру" встановлено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з відповідними позовами.
Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Право прокурора на звернення до господарського суду в інтересах держави також закріплено статтею 2 Господарського процесуального кодексу України.
У рішенні Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 про офіційне тлумачення статті 2 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що інтереси держави можуть збігатися повністю або частково з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій. Прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно формулює, у чому саме полягає порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту та визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Також, у пункті 2 резолютивної частини цього рішення вказано, що під поняттям „орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", визначеним в частині другій статті 2 ГПК України, слід розуміти орган державної влади або орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.
Статтею 13 Конституції України проголошено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Виходячи зі змісту статті 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальної громади м. Севастополя належить до повноважень Севастопольської міської Ради.
Отже, прокурор вірно визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Згідно зі статтею 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права та інтересу. При цьому одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є припинення правовідношення.
Спірні правовідносини сторін виникли із договору оренди землі, тобто є земельними правовідносинами, а тому підпадають під правове регулювання як загальних норм Цивільного кодексу України, так і спеціальних норм Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі".
Відповідно до частини першої статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України „Про оренду землі" право оренди земельної ділянки -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (ст. 21 Закону України „Про оренду землі").
Водночас, статтею 24 Закону України „Про оренду землі" встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Отже, укладення договору оренди земельної ділянки зумовлює виникнення у орендаря зобов'язання по внесенню орендних платежів.
Відповідно до статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Статтею 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Як визначено статтею 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
У судовому засіданні встановлено, що 19.06.2012 Севастопольською міською Радою було прийнято рішення № 3423 «Про розірвання з корпорацією «Севрембуд» договору оренди від 20.10.2004, зареєстрованого 09.02.2005 під № 55 , земельної ділянки загальною площею 0,4568 га, розташованої в районі перехрестя вул. Толстого і вул. Адм. Азарова і по вул. Пожарова, наданого для завершення будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків з офісними і торгівельними приміщеннями.
01.08.2012 за вих. № 03-15/3172 позивачем на адресу корпорації «Севрембуд» було направлено угоду про дострокове розірвання договору оренди і акт прийому-передачі земельної ділянки - для підписання. Як пояснив у судовому засіданні представник позивача, до даного часу вказані документи, оформлені належним чином на адресу Севастопольської міської Ради від відповідача не надходили.
Згідно зі статтею 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Пунктом 2.23 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України „Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією, про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.
У пункті 12.4 Договору оренди сторони передбачили, що однією з підстав розірвання договору оренди в односторонньому порядку є несплата орендатором протягом трьох місяців орендної плати в повному обсязі.
Згідно повідомлення ДПІ у Ленінському районі в м. Севастополі, направленого на адресу прокурора Ленінського району м. Севастополя від 20.11.2012 за № 2534/190 станом на 20.11.2012 корпорація «Севрембуд» мала заборгованість по сплаті орендної плати з юридичних осіб в загальному розмірі 261 095,93 грн, дата виникнення якої 30.04.2010.
Як вбачається з довідки Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя від 12.12.2012 № 2674-3/9/10-039 станом на 11.12.2012 корпорація «Севремуд» має заборгованість перед бюджетом по податках, контрольованих ДПІ Ленінського району в м. Севастополі: орендна плата з юридичних осіб - недоїмка 233716,89 грн, пеня - 26705,21 грн (а.с. 53).
Як пояснила у судовому засіданні представник ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя станом на час розгляду справи заборгованість не зменшена, оплата в рахунок погашення орендної плати від відповідача до бюджету не надходила.
Несвоєчасна сплата орендної плати відповідачем також підтверджується повідомленнями Державної податкової служби, які надсилались на адресу Севастопольської міської Ради 25.11.2011 за вих. № 3879/9/15-338, 03.01.2012 за вих. № 6/9/15-338, 14.02.2012 за вих. № 177/9/15-225 (а.с. 35-36, 40-42, 33-34).
Отже, зазначені обставини свідчать про невиконання відповідачем умов договору оренди щодо своєчасної сплати орендної плати, відповідачем орендна плата за договором не сплачується у повному обсязі понад трьох місяців, що являється підставою для розірвання договору оренди.
Згідно з підпунктом и) пункту 9.2.2 розділу 9 Договору після припинення або розірвання договору орендатор зобов'язаний повернути орендодавцю земельну ділянку.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та наявності підстав для їх задоволення у повному обсязі.
Відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи, що прокурор звільнений від сплати судового збору у встановленому порядку судовий збір підлягає стягненню з відповідача в доход державного бюджету
На підставі наведеного, керуючись статтями 43, 49, 82, 84, 85 , 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди земельної ділянки від 20.10.2004, укладений між корпорацією «Севрембуд» (99011, м. Севастополь, вул. Суворова 22, корпус А офіс 2, ідентифікаційний код 20723634) і Севастопольською міською Радою (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3, ідентифікаційний код 248728450).
Зобов'язати корпорацію «Севрембуд» (99011, м. Севастополь, вул. Суворова 22, корпус А офіс 2, ідентифікаційний код 20723634) повернути Севастопольській міській Раді (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3, ідентифікаційний код 248728450) земельну ділянку площею 0,1718 га, яка розташована в районі перехрестя вул. Л. Толстого і Адмірала Азарова в місті Севастополі (кадастровий номер 8536600000:01:013:0053).
Зобов'язати корпорацію «Севрембуд» (99011, м. Севастополь, вул. Суворова 22, корпус А офіс 2, ідентифікаційний код 20723634) повернути Севастопольській міській Раді (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3, ідентифікаційний код 248728450) земельну ділянку площею 0,2850 га, яка розташована в районі перехрестя вул. Пожарова в місті Севастополі (кадастровий номер 8536600000:01:003:0061).
Стягнути з корпорації "Севрембуд" (99011, м. Севастополь, вул. Суворова 22, корпус А офіс 2, ідентифікаційний код 20723634, відомості щодо розрахункових рахунків відсутні) в доход державного бюджету міста Севастополя (код ЕДРПОУ 38022717, Головне управління Державної казначейської служби України у місті Севастополі, МФО 824509, р/р 31210206700001, код класифікації доходів бюджету - 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 1073,00 грн (одна тисяча сімдесят три гривні).
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 15.01.2013.
Суддя підпис Н.Г. Плієва
Розсилка:
1. прокурор Ленінського району міста Севастополя
(99011, м. Севастополь, вул. Вороніна, 11) - простим
2. Прокуратура міста Севастополя
(99011, м. Севастополь, вул. Павліченко, 1) - простим
3. Севастопольська міська Рада
(99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3) - простим
4. корпорація "Севрембуд"
(99011, м. Севастополь, вул. Суворова, 22, корп. А, офіс 2) - рекомендованим з повідомленням
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 5. Державна податкова інспекція у Ленінському районі міста Севастополя
(99011, м. Севастополь, вул. Кулакова, 37) - простим
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2013 |
Оприлюднено | 16.01.2013 |
Номер документу | 28626659 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Плієва Наталя Гурамівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні