Рішення
від 23.01.2009 по справі 11/125-д
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/125-Д

   

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області


10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "23" січня 2009 р.                                                     Справа № 11/125-Д

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого судді  

                         судді Маріщенко Л.О.

                         судді  

за участю представників сторін

від позивача Єсін С.І. - дор. № 6489-10/3б-11д/110 від 19.11.2007.

від відповідача 1) не з'явився

від відповідача : 2)не з'явився

- третя особа: Бондарчук Л.В. № 5-19/1457

- прокурор: Сич Ю.М. - сл. посвідчення № 52.

Розглянувши справу за позовом Прокурора Черняхівського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації

до Черняхівської районної державної адміністрації (смт. Черняхів)

2)Товариства з обмеженою відповідальністю "Альтаїр" (с. Селець Черняхівського району)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Житомирська обласна рада (м. Житомир)

про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №04062230008 від11.04.06р.

Прокурором в інтересах позивача було подано позов до відповідачівпро визнання недійсним Договору оренди земельної ділянки від 11.04.2006р. за №0406223008.

В судовому засіданні прокурор та представники позивача і третьої особи позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав заявлених в позовній заяві.

Відповідачі в судове засідання не з'явилися, своїх представників не направили, хоча були повідомлені належним чином.

Представник першого відповідача 28.10.2008р. надав письмовий відзив, згідно якого позовні вимоги заперечив.

Однак, 22.01.2009р. першим позивачем було направлено клопотання, в якому позовні вимоги визнав, розгляд справи просить проводити без участі представника.

За таких обставин, згідно ст.75 ГПК України, справа вирішується в межах уточнених позовних вимог.

Ухвалою господарського суду від 11.11.2008р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача було залучено Житомирську обласну раду.

Дослідивши в сукупності матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача та третьої особи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

11.04.2006р. між відповідачами по справі було укладено Договір орендиземельної ділянки площею 3 га (пасовище), відповідно до умов якого перший відповідач надав, а другий відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 3 га для ведення  підсобного сільського господарства із земель сільськогосподарського призначення, які знаходяться на території Селецької сільської ради за межами с.Селець Черняхівського району Житомирської області.

Прокурор в інтересах позивача просить визнати даний Договір недійсним, оскільки, на його думку, в порушення ст.31 Закону України "Про землеустрій" Черняхівською сільською районною радою прийнято рішення "Про внесення змін до проекту відведення земельної ділянки "Альтаїр", яким погоджено внесення змін до проекту відведення земельної ділянки "Альтаїр", щодо зміни категорії земельної ділянки площею 3 га з земель промисловості в землі сільськогосподарського призначення.

Зазначає, що оскільки 04.10.2004р. розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації №295 затверджено проект землеустрою та надано ТОВ Альтаїр" земельну ділянку 6,7га для геологорозвідувальних робіт, у тому числі дослідно-промислової розробки родовища природних гранітів "Пасіка", 13.10.2004р. розпорядження голови Черняхівської РДА №310 другому відповідачу надано згоду на розробку технічної документації із землеустрою щодо із землеустрою для геологорозвідувальних робіт та дослідно-промислової розробки, то Договір укладений між відповідачами 11.04.2006р. порушує норми чинного законодавства, а саме ч.3 ст.15 Закону України "Про оренду землі", ч., 3 ст.124 Земельного Кодексу України.

Перший відповідач позовні вимоги підтримав.

Другий відповідач в судове засідання не з'явився, позовні вимоги не заперечив.

Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оцінивши в сукупності матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та третьої особи, господарський суд позовні вимоги задовольняє в повному обсязі з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів, 11.04.2006р. між відповідачами було укладено Договір оренди землі, площею 3,0 га, в тому числі пасовища - 3,0 га.

Згідно п.15 Договору, земельна ділянка передається в оренду для ведення підсобного сільського господарства.

Пунктом 16 Договору, сторони визначили, що цільовим призначенням земельної ділянки є землі сільськогосподарського призначення.

За приписом ст.16 Закону України "Про оренду землі", укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 15 Закону України „Про оренду землі”, невід'ємною частиною договору оренди землі є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.

В силу п.1 ст.123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

- зміни цільового призначення земельних ділянок;

- надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

26.12.2003р. рішенням Черняхівської районної ради було погоджено на передачу в оренду строком на 5 років ТОВ "Альтаїр" для геологічного вивчення земельної ділянки площею 6,7 га.

15.06.2004р. рішенням Селецької сільської ради було погоджено проект земельного відводу ТОВ "Альтаїр" з геологічного вивчення.

04.06.2004 р. розпорядженням голови  Житомирської обласної державної адміністрації № 167 "Про  вилучення  і надання  земельних ділянок  та погодження місць розташування об'єктів"  ТОВ "Альтаїр"  для геологічного вивчення родовища "Пасіка"  було погоджено місце розташування  об'єкта із земель запасу  Селецької сільської ради Черняхівського району площею 6,7 га.

18.06.2004р. рішенням Черняхівської районної ради ХХІУ скликання було погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Альтаїр" в оренду на термін дії ліцензії для геологічного вивчення в тому, числі дослідно-промислової розробки, площею 6,7 га, в тому числі пасовищ 4,5 га, боліт - 0,6 га, кам'янисте місце - 1,6 га, із земель запасу Селецької сільської ради.

06.10.2004р. Розпорядженням Житомирської обласної адміністрації № 295 було затверджено проекти відведення земельних ділянок, зокрема ТОВ "Альтаїр" для геологорозвідувальних робіт, у тому числі дослідно-промислової розробки родовища природних гранітів "Пасіка"  із земель  Селецької сільської ради  площею 6.7 га  на умовах оренди терміном на 2 роки.

27.04.2005р. рішенням Селецької сільської ради Черняхівського району було погоджено внесення змін до проекту відведення земельної ділянки, якою передбачається крім геологічного вивчення та дослідження промислового видобутку будівельного каменю на площі 3,7 га, створення також підсобного господарства на площі 3,0 га для вирощування продукції рослинного походження.

13.10.2005р. розпорядженням голови Черняхівської районної державної адміністрації № 301 було дано згоду на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку для ведення підсобного сільського господарства Товариству з обмеженою відповідальністю "Альтаїр" попередньою площею 3,0 га за рахунок земель, що надані рішенням 14 сесії Житомирської ради 24 скликання від 29.07.2004р. на території Селецької сільської ради ТОВ "Альтаїр" для ведення геолого розвідувальних робіт та дослідно-промислової розробки.

14.10.2005р. рішенням Черняхівської районної ради було погоджено внесення змін до проекту земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Альтаїр", щодо зміни категорії земельної ділянки площею 3 га з земель промисловості в землі сільського призначення.

Незважаючи на дію розпорядження  голови Житомирської обласної державної адміністрації від 06.10.2004 р. № 295  щодо відведення земельної ділянки площею 6,7 га  із земельзапасу Селецької сільради ТОВ "Альтаїр"  для геологорозвідуваотних робіт, у тому числі дослідно - промислової розробки родовища "Пасіка" ,Черняхівькою райдержадміністрацією та ТОВ "Альтаїр"  11 квітня 2006 року укладено договір оренди  земельної ділянки, яка вже офіційно була відведена ТОВ "Альтаїр" згідно розпорядження №295,  площею 3 га (пасовище) на території Селецької сільради  для ведення підсобного сільського господарства

Згідно ст.31 Закону України "Про землеустрій", зміни до документації із землеустрою вносяться за рішенням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування або власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, які затвердили проекти землеустрою.

Таким чином, надання землі в користування  ТОВ "Альтаїр"  для сільськогосподарських потреб із земель промисловості є незаконним.

Частиною 3 ст. 203 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлено законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсності на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюванний правочин).

Частиною 1 статті 215 ЦК України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Враховуючи те, що форма та зміст спірного договору суперечить вимогам чинного законодавства, а саме: надання землі в користування другому відповідачу для сільськогосподарських потреб із земель промисловості.

Відповідно до частини 4 статті  21 Закону України „Про оренду землі” у разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.

Статтею 34 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Спірний договір не відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема, Закону України „Про оренду землі” та Земельного кодексу України. У зв'язку з цим він підлягає визнанню недійсним.

Судові витрати покладаються на відповідачів.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.22, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити

2. Визнати недійсним Договір оренди землі від 11.04.2006р. укладений між Черняхівською районною державною адміністрацією Житомирської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Альтаїр" (12300, с.Селець, вул. Ватутіна, 2 , Черняхівський район, код 32026674)

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альтаїр" (12300, с.Селець, вул. Ватутіна, 2 , Черняхівський район, код 32026674)

на користь державного бюджету

- 42,5 грн. державного мита;

- 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення.

4. Стягнути з Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області (майдан Рад, 1 , смт.Черняхів, Житомирська область)

- 42,5 грн. державного мита;

- 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання.

Суддя                                                                       Маріщенко Л.О.  

            дата підписання 30.01.09 р.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - позивачу

3,4- відповідачам

5- третій особі

6,7 - прокурору.

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення23.01.2009
Оприлюднено06.02.2009
Номер документу2865519
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/125-д

Рішення від 23.01.2009

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Маріщенко Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні