Рішення
від 09.01.2013 по справі 5017/3399/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" січня 2013 р. Справа № 5017/3399/2012

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСЕМ"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННЕ ТПСХ"

про стягнення 49073,21грн.

Суддя Фаєр Ю.Г.

Представники

від позивача: Сушицький В.М., діючий на підставі довіреності від 10.10.12р.;

від відповідача: не з'явилися.

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОСЕМ", звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННЕ ТПСХ" заборгованості за договором поставки насіння соняшника №14.02.12-ЖГ від 14.02.2012р. у сумі 49073,21грн., з яких: 37620,24грн. основного боргу, 10748,64грн. штрафу, 704,33грн. різниці скоригованої вартості товару.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.11.2012р. прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі №5017/3399/2012.

Відповідач про місце та час судових засідань повідомлявся судом належним чином згідно наявних в матеріалах справи поштових повідомлень за адресою, підтвердженою даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 06.12.2012р. В судове засідання представники не з'явилися, відзив на позов та витребувані судом документи не надали.

Керуючись ст.75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір по суті без участі представників відповідача за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

14.11.2011р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОСЕМ" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННЕ ТПСХ" (покупець) укладено договір №14.02.12.11-ЖГ поставки насіння соняшника, за умовами п.1.1 якого постачальник продає, а покупець приймає та оплачує насіння соняшника (товар, продукція) за ціною, в кількості та асортименті, узгоджених сторонами в специфікаціях, які є невід'ємною частиною цього договору.

Асортимент, кількість та якість товару визначені розділом 2 даного договору.

Відповідно до п.2.1, 2.2 зазначеного розділу асортимент товару та його кількість визначаються в специфікаціях, які є невід'ємною частиною цього договору. Якість товару, що поставляється постачальником покупцю, відповідає сертифікату якості/відповідності виробника, копію якого постачальник повинен передати покупцю разом з товаром.

Розділом 3 даного договору визначена ціна та порядок оплати.

За п.3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.6 даного розділу ціна за одиницю товару та загальна вартість товару зазначаються сторонами у специфікаціях. Враховуючи те, що товар є імпортованим, сторони домовились визначати еквівалент ціни товару у доларах США відносно гривні, що склався на Міжбанківському валютному ринку України на (збільшений на 1%) дату, що передує даті підписання специфікації. Покупець здійснює оплату вартості товару шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів на рахунок постачальника. Розрахунки між сторонами можуть проводитись у інших, не заборонених діючим законодавством України, окрім грошової форми (у т.ч.вексельна форма розрахунків або шляхом заліку зустрічних однорідних вимог). Покупець оплачує вартість товару згідно умов та у строки, визначені в специфікаціях до цього договору. Покупець зобов'язаний, окрім здійснення оплати за товар, у день здійснення платежу за товар сплатити проіндексовану/скориговану/ вартість товару у разі збільшення курсу дол.США на міжбанківському валютному ринку України, суму якої визначає самостійно. Сума в гривнях, яку покупець повинен сплатити постачальнику як оплата вартості товару, визначаються формулою. Сторони домовились, що у якості курсу дол.США до гривні, що склався на міжбанківському валютному ринку України використовується середнє значення курсу продажу дол.США на Міжбанківському Валютному Ринку України, що публікується ЗАТ „Інфінсервіс" на сайті: http://charts.finance.ua/ru/currency/forex .

Згідно з п.п.3.10, 3.11 вказаного розділу розрахунки за договором здійснюються виключно у національній валюті України - гривні. Датою виконання зобов'язання по оплаті товару вважається день надходження коштів на рахунок постачальника.

Умови та порядок поставки встановлені у розділі 4 даного договору.

Відповідно до п.4.1. зазначеного розділу поставка продукції за договором має проводитися постачальником партіями, у строки та на умовах цього договору. Поставка товару здійснюється постачальником на умовах визначених в специфікаціях до цього договору (п.4.2. даного розділу).

Прийняття продукції здійснюється уповноваженими представниками сторін: щодо кількості - відповідно до накладної; щодо якості - відповіднодо технічних характеристик, сертифікату якості/відповідності продукції, а також інших нормативних документів та умов договору.

Розділом 5 цього договору визначені права та обов'язки сторін.

За п.5.2. даного розділу покупець зобов'язався, зокрема, повністю та своєчасно оплатити за продукцію постачальнику.

Якість продукції, тара(упаковка), маркування визначені розділами 6, 7 даного договору.

Розділом 9 вказаного договору встановлена відповідальність сторін.

За п.9.1. вказаного розділу у випадку невиконання чи неналежного виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до законодавства та умов цього договору. У випадку порушення термінів або умов оплати товару покупець сплачує постачальнику пеню від суми простроченого або неналежно здійсненого платежу у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення (п.9.2).

Згідно п.9.4. зазначеного розділу за порушення покупцем строків оплати поставленого товару відповідно до умов цього договору покупець сплачує постачальнику штраф у розмірі 20% від суми загальної вартості товару за цим договором. Нарахування пені за прострочення виконання грошових зобов'язань здійснюється до повного розрахунку.

Згідно п.10.2. вказаного договору даний договір набуває чинності з дня його підписання та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.

Відповідно до умов п.5 специфікації №1 від 14.02.2012р. до зазначеного договору, позивач зобов'язався поставити відповідачу товар у строк до 05.04.2012р. у кількості 48т за ціною 1119,65грн. за одиницю товару загальною вартістю 53743,20грн. Пунктом 3 специфікації визначено, що покупець оплачує вартість товару наступним чином: а) оплата товару в розмірі 30% загальної вартості товару, що постачається по цьому договору, здійснюється до 15.03.2012р.; б) решта вартості товару у розмірі 70% загальної вартості товару, що постачається по цьому договору, здійснюється до 30.10.2012р.

На виконання умов вищезазначеного договору, за видатковою накладною №АГ-03/0426 від 03.04.2012р. на суму 53743,2грн. позивач поставив, а відповідач отримав на підставі довіреності №3 від 03.04.12р. насіння соняшника НС-Сумо-2017 1206001000 на загальну суму 53743,20грн.

Посилаючись на невиконання відповідачем прийнятого на себе зобов'язання за договором №14.02.12.11-ЖГ поставки насіння соняшника від 14.11.11р. щодо своєчасної та у повному обсязі оплати отриманого товару, позивач звернувся до господарського суду Одеської області з даною позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННЕ ТПСХ" заборгованості за договором поставки насіння соняшника №14.02.12-ЖГ від 14.02.2012р. у сумі 49073,21грн., з яких: 37620,24грн. основного боргу, 10748,64грн. штрафу, 704,33грн. різниці скоригованої вартості товару.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.

Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Статтею 193 Господарського кодексу України, статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

За ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Істотними для договору поставки є умови щодо предмету, кількості, асортименту, строку поставки, що вбачається із змісту ст.ст.266, 268 Цивільного кодексу України.

За приписами ст.692 цього кодексу покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), що визначено в ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України.

В силу ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Пунктом 3 специфікації №1 від 14.02.12р. до договору №14.02.12-ЖГ від 14.02.2012р. визначено, що покупець оплачує вартість товару наступним чином: а) оплата товару в розмірі 30% загальної вартості товару, що постачається по цьому договору, здійснюється до 15.03.2012р.; б) решта вартості товару у розмірі 70% загальної вартості товару, що постачається по цьому договору, здійснюється до 30.10.2012р.

З матеріалів справи вбачається, що товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОСЕМ" на виконання умов договору №14.02.12-ЖГ від 14.02.2012р. здійснило відповідачу поставку товару на загальну суму 53743,2грн., проте відповідач, в порушення умов договору поставки та норм чинного законодавства України, не виконав прийняте на себе зобов'язання щодо своєчасної та в повному обсязі оплати товару на підставі пп.б) п.3 Специфікації №1 від 14.02.12р. до зазначеного договору, внаслідок чого виникла заборгованість відповідача перед позивачем на суму 37620,24грн. Викладене свідчить про порушення відповідачем вищевикладених договірних умов, положень ст.193 ГК України, ст.ст.526, 530, 610, 612 ЦК України.

Згідно ч.4 ст.179 Господарського кодексу України, зокрема, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.189 вказаного кодексу ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях. Ціни у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) можуть визначатися в іноземній валюті за згодою сторін. Суб'єкти господарювання використовують у своїй діяльності вільні та державні регульовані ціни.

Згідно ст.190 зазначеного кодексу вільні ціни визначаються на всі види продукції (робіт, послуг), за винятком тих, на які встановлено державні регульовані ціни. Вільні ціни визначаються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін, а у внутрішньогосподарських відносинах - також за рішенням суб'єкта господарювання.

Згідно п.3.2. зазначеного договору, враховуючи те, що товар є імпортованим, сторони домовились визначати еквівалент ціни товару у доларах США. Сторони вирішили обрати курс долара США до гривні, що склався на Міжбанківському валютному ринку України (збільшений на 1%) на дату, що передує даті підписання специфікації до даного договору. Покупець зобов'язаний сплатити скориговану вартість товару, вказану у відповідному „Акті коригування вартості товару" у разі збільшення курсу долара США на міжбанківському валютному ринку України. Сума в гривнях, яку покупець повинен сплатити постачальнику як оплата вартості товару, визначаються формулою. Сторони домовились, що у якості курсу дол.США до гривні, що склався на міжбанківському валютному ринку України використовується середнє значення курсу продажу дол.США на Міжбанківському Валютному Ринку України, що публікується ЗАТ „Інфінсервіс" на сайті: http://charts.finance.ua/ru/currency/forex (3.6. цього розділу).

З огляду на вищевикладене, перевіривши правильність нарахування позивачем вартості суд вважає позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСЕМ" в цій частині правомірними, підтвердженими матеріалами справи, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, згідно п.9.4. названого договору за порушення покупцем строків оплати поставленого товару відповідно до умов цього договору покупець сплачує постачальнику штраф у розмірі 20% від суми загальної вартості товару за цим договором. Нарахування пені за прострочення виконання грошових зобов'язань здійснюється до повного розрахунку.

Враховуючи вищезазначені обставини справи та зазначені приписи норм матеріального права, ненадання відповідачем доказів своєчасної та в повному обсязі сплати вартості товару, перевіривши правильність нарахування позивачем сум, заявлених до стягнення, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСЕМ" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННЕ ТПСХ" заборгованості за договором поставки насіння соняшника №14.02.12-ЖГ від 14.02.2012р. у сумі 49073,21грн., з яких: 37620,24грн. основного боргу, 10748,64грн. штрафу, 704,33грн. різниці скоригованої вартості товару, підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору на суму 1609,50грн.

Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННЕ ТПСХ" (68500, Одеська область, тарутинський район, смтТарутине, Узвіз Антонова, буд.5-А; р/р№26004312150001 в АБ „Південний", МФО 328209; р/р26004010031804 в ФПАТ „ЧБРР", МФО 328715, код ЄДРПОУ 37437101) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСЕМ" (03083, м.Київ, вул.Маршала Тимошенка, буд.29-Б, літера А; код 30967207; п/р26008500046111 у ПАТ „Креді Агріколь Банк" м.Київ, МФО 300614) заборгованість за договором поставки насіння соняшника №14.02.12-ЖГ від 14.02.2012р. на загальну суму 49073(сорок дев'ять тисяч сімдесят три)грн.21коп., судовий збір у сумі 1609(одна тисяча шістсот дев'ять)грн.50коп.

3. Повернути з Державного бюджету України (Головне Управління Держказначейства України в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, р/р 31215206700008, МФО 828011, КБК 22030001) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОСЕМ" (03083, м.Київ, вул.Маршала Тимошенка, буд.29-Б, літера А; код ЄДРПОУ 30967207; п/р26008500046111 у ПАТ „Креді Агріколь Банк" м.Київ, МФО 300614) надлишково сплачений судовий збір у розмірі 67(шістдесят сім)грн.50коп., сплачений згідно платіжного доручення №1779 від 14.11.2012р.

Рішення господарського суду набирає законної сили у порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 11.01.2013р.

Суддя Ю.Г.Фаєр

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення09.01.2013
Оприлюднено21.01.2013
Номер документу28661857
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/3399/2012

Рішення від 09.01.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Фаєр Ю.Г.

Ухвала від 14.12.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Фаєр Ю.Г.

Ухвала від 26.11.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Фаєр Ю.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні