Рішення
від 27.01.2009 по справі 17/38
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

17/38

УКРАЇНА

Господарський суд

Чернігівської області

14000,м. Чернігів, пр-т Миру, 20, тел. 77-99-18

Іменем України

Р І Ш Е Н Н Я

     «27 »січня 2009 року                                                                               Справа №17/38

За ПОЗОВОМ: Першого заступника прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі Фонду комунального майна Чернігівської міської ради

  14000, м. Чернігів, вул. Мстиславська, 8

До ВІДПОВІДАЧА: Міської громадської організації «Родові землі»

   14000, м. Чернігів, проспект Миру, 17-А

Про розірвання договору оренди

                                                                                                                         Суддя Кушнір І.В.

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :

Від Позивача: Омеляненко К.М. –представник, довіреність №7-1/104 від 27.01.09р.

Від Відповідача: не з`явився.

У розгляді справи приймала участь Курило Я.М. помічник прокурора м. Чернігова, посвідчення №246 від 25.12.08р.

СУТЬ СПОРУ:

            Першим заступником прокурора міста Чернігова в інтересах держави в особі Фонду комунального майна Чернігівської міської ради заявлено  позов  до Міської громадської організації «Родові землі»про  розірвання договору оренди та зобов`язання повернути нежитлове приміщення.

          Відповідач відзиву на позов не надав, явки представника в судове засідання не забезпечив, ухвала про порушення провадження у справі, надіслана Відповідачу рекомендованим листом за адресою: 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 17-А, повернулася без вручення адресату з відміткою: „за зазначеною адресою організація не значиться”.        

          Згідно витягу Державного реєстратора про включення Відповідача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців від 05.11.08р. Міська громадська організація «Родові землі»зареєстрована за адресою: 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 17-А. Документів щодо зміни місця знаходження чи припинення юридичної особи  Відповідача до органу реєстрації надходило.

Враховуючи, що процесуальні документи були направлені судом Відповідачу за місцем його державної реєстрації, суд вважає, що не перебування Відповідача за місцем його державної реєстрації, та, як наслідок, неможливість направлення в засідання свого представника і ненадання відзиву чи обґрунтованих заперечень щодо позовних вимог, не перешкоджають розгляду справи по суті.

           Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

          Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення Прокурора,  представника Позивача, суд,

В С Т А Н О В И В:

          21 листопада 2006 року  між Фондом комунального майна Чернігівської міської ради (Позивачем) та Міською громадською організацією «Родові землі»(Відповідачем) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова №717Д (далі –Договір).

          За умовами п.п.1.1.-1.2. Договору Орендодавець (Позивач) передає, а Орендар (Відповідач) приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно: нежиле приміщення, розташоване у напівпідвалі п'ятиповерхового житлового будинку за адресою: вул. Шевченка, 18, м. Чернігів, загальною площею 48,05 кв. м, з метою розміщення цеху по пошиву одягу.

          Відповідно до 5.1.2. Орендар зобов'язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати Орендодавцю орендну плату.

          Згідно п.3.1 Договору, орендна плата є платежем, який Орендар вносить Орендодавцю незалежно від наслідків господарської діяльності і визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади міста Чернігова, затвердженої рішенням міської ради від 12.06.01 (19 сесія 3 (23) скликання) із змінами і доповненнями (3 сесія, 4 сесія, 12 сесія 4 (24) скликання, 17 сесія 4 скликання) і становить за базовий місяць розрахунку (останній місяць по якому є інформація про індекс інфляції) без ПДВ 330 грн. 14 коп.

Орендна плата за перший (листопад 2006 року) місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за листопад 2006 року. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Відповідно п.3.2 Договору розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України.

Згідно п.3.3 Договору Орендар зобов'язаний перераховувати на рахунок Орендодавця орендну плату щомісяця, не пізніше останнього числа поточного місяця.

Відповідно до п.п.10.1.-10.4. Договору, він діє з 14 березня 2007 до 31 січня 2010 року включно. Зміни і доповнення допускаються за взаємної згоди сторін, розглядаються у двадцятиденний строк з дати їх одержання та оформлюються додатковою угодою до Договору. Договір може бути розірвано за згодою сторін або на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством України. У разі дострокового припинення Договору сторони зобов`язані завчасно попередити про це у письмовій формі.

Вищезазначене приміщення Позивачем було передано в оренду Відповідачу на підставі акта приймання-передачі майна, що надається в оренду,  від 21 листопада 2006 року.

У зв'язку з прийняттям Чернігівською міською радою рішення від 30.07.07р. (19 сесія 5 скликання) „Про затвердження Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади міста Чернігова”,  перерахунком орендної плати та закінченням терміну дії договору, сторони дійшли згоди внести  наступні зміни до договору оренди: термін дії договору продовжити до 31 серпня 2010 року,  встановити новий розмір орендної плати, що склав за базовий місяць розрахунку 350 грн.28 коп., нарахування орендної плати в новому розмірі здійснити з 08.08.07р., про що між сторонами  укладено додаткову угоду №1 від 11.10.07р. до договору оренди №717Д від 21.11.06р.

Відповідач свої зобов'язання по своєчасній сплаті орендної плати належним чином не виконував, внаслідок чого, згідно розрахунку заборгованості з орендної плати станом на 01.09.2008р. за період з квітня 2008 року по серпень 2008 року заборгованість по орендній платі складає 2701 грн. 56 коп., в тому числі пеня в розмірі 67 грн. 27 коп.

Оскільки майно, передане в оренду є комунальною власністю, то до правовідносин, що виникли між сторонами необхідно застосовувати крім загальних положень законодавства про зобов'язання в першу чергу норми спеціального в цій сфері правовідносин Закону України “Про оренду державного і комунального майна” від 10 квітня 1992 року N2269-XII (далі Закон №2269).

          Згідно ч.1 ст.2 даного Закону:

«1. Орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для  здійснення підприємницької та іншої діяльності.»

Відповідно до ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно ч.3 ст.18 Закону №2269:

«3. Орендар  зобов'язаний  вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.»

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.19 Закону №2269:

«1. Орендар  за користування об'єктом оренди  вносить  орендну плату  незалежно  від  наслідків  господарської діяльності.  

3. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.»

Згідно ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України

“Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).”

Відповідно до ч.ч.1,7 ст.193 Господарського кодексу України (далі ГКУ):

“Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.”

Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

          Відповідно до ст.612  Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

          Враховуючи, Відповідач не виконував свій обов'язок по сплаті орендної плати належним чином протягом майже семи місяців,  в порушення умов, передбачених п.п.3.1., 5.1.2. Договору та ч.3 ст.18 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, 11 листопада 2008 року Фондом комунального майна Чернігівської міської ради було надіслано Міській громадській організації „Родові землі”  повідомлення №7-4/1415 від 11.11.08р. про відмову від договору оренди №717Д від 21.11.06р. з  вимогою негайно повернути орендоване приміщення  та сплати  заборгованості по орендній платі та пені у розмірі 2701,56 грн.,  яке повернулося без вручення адресату, як і ухвала про порушення провадження у справі.  

          Відповідач заборгованості по орендній платі не сплатив, та не повернув нежиле приміщення, розташоване у напівпідвалі п'ятиповерхового житлового будинку за адресою: вул. Шевченка, 18, м. Чернігів, загальною площею 48,05 кв. м.

          У зв'язку з порушенням Відповідачем  умов Договору,  Прокурор просить розірвати укладений між сторонами договір оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова №717Д від 21.11.06р.

          Згідно ч.ч.1,3 ст.26 Закону №2269:

«1. Одностороння відмова від договору оренди не допускається.

3. Договір оренди може бути розірвано за погодженням  сторін. На  вимогу  однієї із  сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду, арбітражного суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.»

          Відповідно до ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України:

«2. Договір  може  бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у  разі  істотного порушення  договору другою  стороною  та в інших випадках,  встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору,  коли  внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.»

Згідно ч.ч.2,3 ст.653 Цивільного кодексу України:  

«2. У разі розірвання  договору зобов'язання сторін припиняються.

3. У разі зміни або розірвання  договору  зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості  про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір  змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з  моменту  набрання  рішенням  суду  про  зміну  або розірвання договору законної сили.»

Враховуючи приписи ч.1 ст.26 Закону №2269 і що Відповідачем не сплачується орендна плата більше трьох місяців, що на думку суду є істотним порушенням умов договору, суд доходить висновку, що позов в частині розірвання договору оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова №717Д від 21.11.06р., укладеного між сторонами, має бути задоволений.

          В позовній заяві Прокурор також просить зобов'язати Відповідача повернути нежиле приміщення, розташоване у напівпідвалі п'ятиповерхового житлового будинку за адресою: вул. Шевченка, 18, м. Чернігів, загальною площею 48,05 кв. м.

Відповідно до  ч.1 ст.27 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”  обов'язок  повернути об'єкт оренди виникає в орендаря після розірвання договору оренди.

Згідно ст.785 Цивільного кодексу України:

„1. У разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.”

          Ці норми продубльовані і в Договорі оренди, відповідно до п.5.1.10 якого у разі припинення або розірвання договору орендар зобов'язується негайно повернути орендодавцю одержане від нього майно у належному стані, не гіршому, ніж на час передачі його в оренду, з усіма зробленими в ньому поліпшеннями та відшкодувати орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (часткової або повної) орендованого майна з вини орендаря.

Крім того, як зазначено вище, згідно ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України, якщо договір  змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.»

Таким чином, обов`язок у Відповідача (Орендаря) повернути Позивачу (Орендодавцю) об`єкт оренди, а отже і право останнього вимагати такого повернення виникнуть лише після набрання законної сили судовим рішення про розірвання договору оренди.

Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, організації, установи, та інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта  підприємницької  діяльності  (далі  - підприємства  та   організації),   мають   право   звертатися   до господарського суду згідно   з   встановленою   підвідомчістю господарських справ за захистом своїх  порушених  або  оспорюваних прав   і  охоронюваних  законом  інтересів.

Враховуючи, що обов'язок повернути орендоване майно виникає у орендаря після розірвання договору оренди, то на день звернення до суду Відповідач правомірно знаходився в переданому йому позивачем в оренду приміщенні. А тому право Позивача не було порушено і не підлягає захисту в судовому порядку. Отже вимоги Позивача щодо звільнення на даний момент Відповідачем орендованого приміщення не відповідають приписам чинного законодавства, є безпідставними і не підлягають задоволенню.

          Враховуючи, що до виникнення спору призвели неправильні дії Відповідача, а саме несвоєчасна сплата орендної плати, суд доходить висновку, що відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу судові витрати мають бути покладені в повному обсязі на Відповідача.

          Керуючись Законом України „Про оренду державного та комунального майна”  ст.ст.525-528,530,651,759,782,785,795 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, ст.ст.22,33,44,49,82-85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Розірвати договір оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова №717Д від 21.11.06р., укладений між Фондом комунального майна Чернігівської міської ради та Міською громадською організацією «Родові землі»щодо передачі останньому в оренду окремого індивідуально визначеного майна: нежилого приміщення, розташованого у напівпідвалі п'ятиповерхового житлового будинку за адресою: вул. Шевченка, 18, м. Чернігів, загальною площею 48,05 кв. м, з метою розміщення цеху по пошиву одягу.

3. Стягнути з Міської громадської організації «Родові землі» (14000, м. Чернігів, проспект Миру, 17-А,  ідентифікаційний код 33586115, відомості про рахунки в банківських установах відсутні) в доход Державного бюджету (р/р31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200, символ звітності 095) 85 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4. Стягнути з Міської громадської організації «Родові землі» (14000, м. Чернігів, проспект Миру, 17-А, ідентифікаційний код 33586115, відомості про рахунки в банківських установах відсутні) в доход Державного бюджету (р/р31214259700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22050000, код 22825965) 118 грн. на відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.           

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

5. В решті позову відмовити.        

       

Суддя                                                    І.В. Кушнір

 

27.01.09  

        

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення27.01.2009
Оприлюднено06.02.2009
Номер документу2868578
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —17/38

Судовий наказ від 16.06.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін В.І.

Ухвала від 17.08.2010

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Плеханова Л.Б.

Ухвала від 17.08.2010

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Плеханова Л.Б.

Ухвала від 14.04.2009

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ю.О. Коршенко

Ухвала від 14.04.2009

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ю.О. Коршенко

Ухвала від 17.03.2009

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ю.О. Коршенко

Ухвала від 17.03.2009

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Ю.О. Коршенко

Ухвала від 29.01.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шевель О. В.

Ухвала від 13.05.2010

Господарське

Господарський суд Сумської області

Коваленко Олександр Вікторович

Рішення від 19.05.2010

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні